Облік екологічних аспектів на різних стадіях дорожнього проекту, Дорожнє планування і екологія, естетика дорожнього планування - Проблеми охорони навколишнього середовища й розвиток транспорту

Дорожнє планування і екологія, естетика дорожнього планування

Соціальний і економічний розвиток будь-якої країни вимагає мобільності.

Тому будівництво транспортних систем буде тривати, але в умовах посилюються вимог до їх екологічності з нанесенням тільки виправданого негативного впливу, якого неможливо уникнути.

Це обов'язкова частина культури сучасного цивілізованого суспільства.

Проблема не є національною, оскільки повітряні і водні басейни планети не мають національних кордонів, тому закономірно, що нецивілізоване поведінка окремо взятих країн у відношенні навколишнього середовища викликають протест міжнародної громадськості.

Одна із загальних завдань усіх країн - вирішення проблеми негативного впливу автодорожньої інфраструктури (мережа + споруди + автотранспорт) на навколишнє середовище при будівництві й експлуатації.

Відповідальність дорожніх організацій за вплив на навколишнє середовище при проектуванні, будівництві, утриманні та експлуатації доріг, безперечно, з кожним роком буде зростати.

Зв'язок між дорожньою інфраструктурою і її фізичним оточенням повинна бути покладена в основу планування. Необхідно виявляти особливо чутливі райони і визначатиме потенційні екологічні проблеми уздовж всього транспортного коридору, пропонуючи до розгляду альтернативні варіанти прокладання трас.

1. На стадії планування інфраструктури дороги повинні розглядатися як єдине ціле з навколишнім середовищем. Нові технології проектування дозволяють зробити це з допомогою географічних інформаційних систем GIS, що дає можливість перевірити всі фактори впливу і взаємного впливу ще на стадії проектування.

Сучасні комп'ютерні CAD / CAM системи дозволяють побачити результати будівництва ще до реалізації проекту.

    2. Дорожнє проектування вже враховує навколишнє середовище як деталь проекту, погоджуючи її з іншими. Вирішується питання про включення умов навколишнього середовища в будівельні специфікації. Дії, що завдають шкоди навколишньому середовищу, повинні бути визначені вже на стадії проектування. Вони повинні бути враховані з фінансової і технічної точок зору, як і всі інші деталі проекту. 3. На стадії будівництва повинні застосовуватися технології і матеріали, що завдають найменшої шкоди навколишньому середовищу. 4. На стадії утримання та експлуатації дороги повинні бути вжиті заходи щодо застосування методів, що знижують використання протиожеледних матеріалів, виправлення або зниження негативного впливу транспорту на навколишнє середовище, якщо вони не були забезпечені на стадіях проектування та будівництва.

Найбільшої шкоди навколишньому середовищу наноситься дорогами в густонаселених районах великих міст. Для таких районів потрібні особливі рішення щодо адаптації технологій планування, проектування, будівництва та експлуатації доріг до специфічної міської навколишньому середовищу. Технології можуть істотно різнитися на різних ділянках дороги.

Для міських доріг не існує універсальних рішень, що дозволяють врахувати всі зміни і прийняти єдині заходи для поліпшення стану навколишнього середовища, оскільки міське середовище потребує врахування більшої кількості факторів, серед яких різко зростає вимога до зведення до мінімуму візуального забруднення, створюваного дорожньою інфраструктурою.

У всіх інших випадках всі екологічні рішення треба уніфікувати і систематизувати, для того щоб прийняти єдині критерії в різних країнах, беручи до уваги наростання інтернаціоналізації транспортних потоків.

Похожие статьи




Облік екологічних аспектів на різних стадіях дорожнього проекту, Дорожнє планування і екологія, естетика дорожнього планування - Проблеми охорони навколишнього середовища й розвиток транспорту

Предыдущая | Следующая