ЗАБРУДНЕННЯ РАДІОНУКЛІДАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА - Вплив радіонуклідів на риб

Природні екосистеми забруднені техногенними радіонуклідами з різних джерел: по-перше, це глобальні радіоактивні випадання з атмосфери - результат випробувань ядерної зброї; по-друге, значна кількість радіонуклідів надійшло в навколишнє середовище в результаті діяльності ядерних підприємств і аварій на них.(А. Ааркрог і ін. Вивчення внеску найбільш великих ядерних інцидентів у радіоактивне забруднення Уральського регіону, ЕКОЛОГІЯ, Номер 1, 1998 р.)

Дві тисячі ядерних вибухів, з них 483 випробування в атмосфері, що розпорошили дві тонни плутонію, плюс Чорнобиль різко стимулювали інтерес населення й державних органів до контролю зараження води радіоактивними елементами.

Радіоактивному забрудненню піддається й світовий океан. Низькорадіоактивні відходи скидали в моря й океани Бельгія, Великобританія, Німеччина, Італія, Корея, Нідерланди, Нова Зеландія, Росія, США, Франція, Швейцарія, Швеція, Японія. На морському дні лежать кілька загиблих атомних підводних човнів США й Росії, контейнери з радіоактивними відходами західних країн, загублені ядерні бомби, затоплені атомні реактори криголамів, а також кораблів ВМФ. (Г. С.Фомін, ВОДА, 1995 р.)

У зв'язку з наміченою великою програмою будівництва атомних електростанцій і прагненням по-хазяйськи використовувати водойми охолоджувачі вивчення закономірностей поводження радіонуклідів у них здобуває практичний інтерес. (Н. И.Бешкетників і ін. Нагромадження й виведення штучних радіонуклідів організмами прісноводних риб, ЕКОЛОГІЯ, Номер 4, 1983 р.)

Біосфера є під впливом антропогенних факторів, що порушує її динамічну рівновагу. Аварії й неконтрольовані витоки можуть періодично живити атмосферу забруднюючими речовинами, і в цьому змісті радіоактивним матеріалам буде належати, на жаль, не останнє місце. Основним їхнім джерелом у цей час є повітряний басейн, куди в період інтенсивного випробування ядерної зброї (1945-1963 р.) було інжектовано дуже велику кількість осколкових радіонуклідів. На поверхню Світового океану усе ще продовжують випадати більші кількості долгоживучих радіоактивних аерозолів.

Певний внесок у забруднення біосфери може бути обумовлений і підземними ядерними вибухами, сполученими з аварійним викидом розпечених радіоактивних пар і газів через тріщини, що утворилися, у грунті.

Потенційним джерелом радіоактивного забруднення природи є реактори атомних електростанцій і інших підприємств атомної індустрії, розташованих не тільки в прибережній зоні, але й у глибині континенту.

Таким чином, у підсумку глобального, хоча й слабкого, забруднення біосфери антропогенними радіонуклідами сучасне радіаційне поле зони біопоеза обумовлюється двома тридцятилітніми - природного й штучного походження. (Л. А.Перцов, БІОЛОГІЧНІ АСПЕКТИ РАДІОАКТИВНОГО ЗАБРУДНЕННЯ МОРЯ, 1978р.)

Похожие статьи




ЗАБРУДНЕННЯ РАДІОНУКЛІДАМИ НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА - Вплив радіонуклідів на риб

Предыдущая | Следующая