Міське середовище - що це таке? - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Поняття "навколишнє середовище", "міське середовище" у різних їхніх модифікаціях останнім часом стали дуже розповсюдженими й придбали значення ключових. Дослідженням проблем середовища займаються багато наук, у тому числі й географія, різні її галузі - соціальна, медична, фізична, рекреаційна й ін. Складності явища відповідає й багатоаспектність досліджень. Зростаюча увага до вивчення проблем середовища - характерний прояв екологізації й гуманізації сучасної науки.

Термін "міське середовище" і взагалі "середовище" уживається в різних значеннях. Приймемо те, що найбільшою мірою орієнтовано на людину: міське середовище - сукупність умов життєдіяльності населення. Соціальна географія займається вивченням взаємодії населення й середовища в його просторовій диференціації, територіальній виразності.

У процесі розвитку людської цивілізації міста ставали середовищем життєдіяльності всезростаючого числа людей. У Росії 73% населення зосереджено в містах. У деяких країнах ця частка ще вище. І як загальна тенденція розвитку й росту міст - прогресуюче погіршення в них умов життя. Одна з найбільших трагедій міст у тім, що будучи вищим досягненням людської цивілізації, вони стають не тільки незручними, але й у значній мірі небезпечними для життя, навіть для життя майбутніх поколінь. |

Екологічне неблагополуччя міст стало найгострішою глобальною проблемою, що вимагає якнайшвидшого рішення.

"Міське середовище" -- фундаментальне поняття, що виражає глибинну сутність міста і як місця зосередження більших мас людей, і як функціонального утворення, що грає настільки важливу роль у житті й розвитку суспільства, у його територіальній організації.

Крім цього, міське середовище - важлива тридцятимільйонна частина потенціалу міста, завдяки якій він виконує свою історичну місію двигуна прогресу. Різноманітне й багато контактне міське середовище сприяє виникненню й розвитку нового в різних сферах людської діяльності.

Міське середовище - сукупність численних і різноманітних каналів масових комунікацій, форм і способів спілкування людей, їхнього підключення до джерел різноманітної інформації. Фундаментальною ознакою міського середовища філософи називають її наростаючу розмаїтість, що дозволяє людині прилучатися до миру культури: "Науково-технічний прогрес не може розвиватися без наростаючої розмаїтості зв'язків спілкування - діючого спілкування розвинених особистостей. Сьогодні, якщо судити по перевагах городян, розмаїтість місць додатка праці й способів проведення дозвілля переважує планувальні й екологічні недоліки міст". Від якості міського середовища залежить ефективність міжособистісного спілкування, що підтверджується фактом триваючого росту великих центрів, зручних і багатих по можливостях ареалів спілкування.

Таким чином, можна говорити про дві взаємозалежні сторони міського середовища. Вона виступає як комплекс умов життя людей, "споживаючих" середовище, що задовольняють свої потреби, що перебуває в прямої залежності від якості середовища. Одночасно міське середовище є сукупністю умов для творчої діяльності, що формує нові напрямки в науці, мистецтві, культурі й т. д.

Поняття міського середовища може трактуватися дуже широко И саме місто при цьому розглядається як "особлива матеріально виробниче середовище, у якій з вищим ступенем концентрації протікає виробнича, побутова й суспільна діяльність людей. Відповідно й містобудування - це область, що комплексно вирішує функціонально-практичні, естетичні й екологічні завдання формування навколишнього середовища.

Ні для кого не секрет, що побудовані без належного дослідження троянд вітрів, інших географічних факторів, міста перебувають на грані екологічного нещастя. Міста буквально "тонуть" у викидах із промислових підприємств, комбінатів, причому, використовуючи елементарне проектування розраховуючи на майбутнє, цього можна було б легко уникнути.

Прогресивна ідея групових систем населених місць (ГСНМ), висунута вітчизняними містобудівниками в 1970-х рр., передбачала цілеспрямоване формування екологічно благополучних агломерацій, "очищених" від нинішніх їхніх недоліків. Однак вона практично не була реалізована.

Міське середовище - інтегральне явище. Вона створюється завдяки дії багатьох факторів і сама багатокомпонентна, маючи трохи тридцятилітніх. Матеріальна тридцятилітній міського середовища - це, з одного боку, природа, видозмінена самим містом, а також навколишня його. А з іншого боку - будинки й спорудження різного призначення, розподілені в ньому відповідно до планувальної структури й архітектурною композицією. Цяя матеріальна тридцятилітній має зримий образ, викликає певне сприйняття й оцінку.

Похожие статьи




Міське середовище - що це таке? - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая