Введення, Екологія й здоров'я людини., Хімічні забруднення середовища й здоров'я людини. - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Всі процеси в біосфері взаємозалежні. Людство - лише незначна частина біосфери, а людина є лише одним з видів органічного життя - Homo sapiens (людина розумний). Розум виділив людини із тваринного миру й дав йому величезна могутність. Людина протягом століть прагнула не пристосуватися до природного середовища, а зробити її зручної для свого існування. Тепер ми усвідомили, що будь-яка діяльність людини впливає на навколишнє середовище, а погіршення стану біосфери небезпечно для всіх живих істот, у тому числі й для людини. Всебічне вивчення людини, його взаємин з навколишнім світом привели до розуміння, що здоров'я - це не тільки відсутність хвороб, але й фізичне, психічне й соціальне благополуччя людини. Здоров'я - це капітал, даний нам не тільки природою від народження, але й тими умовами, у яких ми живемо.

Екологія й здоров'я людини.
Хімічні забруднення середовища й здоров'я людини.

У цей час господарська діяльність людини всі частіше стає основним джерелом забруднення біосфери. У природне середовище в усі більших кількостях попадають газоподібні, рідкі й тверді відходи виробництв. Різні хімічні речовини, що перебувають у відходах, потрапляючи в грунт, повітря або воду, переходять по екологічних ланках з одного ланцюга в іншу, потрапляючи зрештою в організм людини.

На земній кулі практично неможливо знайти місце, де б не були присутні в тій або іншій концентрації забруднюючі речовини. Навіть у льодах Антарктиди, де немає ніяких промислових виробництв, а люди живуть тільки на невеликих наукових станціях, учені виявили різні токсичні (отрутні) речовини сучасних виробництв. Вони заносяться сюди потоками атмосфери з інших континентів.

Речовини, що забруднюють природне середовище, дуже різноманітні. Залежно від своєї природи, концентрації, часу дії на організм людини вони можуть викликати різні несприятливі наслідки. Короткочасний вплив невеликих концентрацій таких речовин може викликати запаморочення, нудоту, першение в горлі, кашель. Влучення в організм людини більших концентрацій токсичних речовин може привести до втрати свідомості, гострому отруєнню й навіть смерті. Прикладом подібної дії можуть бути смоги, що утворяться у великих містах у безвітряну погоду, або аварійні викиди токсичних речовин промисловими підприємствами в атмосферу.

Реакції організму на забруднення залежать від індивідуальних особливостей: віку, підлоги, стану здоров'я. Як правило, більше уразливі діти, літні й старі, хворі люди. При систематичному або періодичному надходженні організм порівняно невеликих кількостей токсичних речовин відбувається хронічне отруєння. Ознаками хронічного отруєння є порушення нормального поводження, звичок, а також нейропсихического відхилення: швидке стомлення або почуття постійної утоми, сонливість або, навпаки, безсоння, апатія, ослаблення уваги, неуважність, безпам'ятність, сильні коливання настрою.

При хронічному отруєнні ті самі речовини в різних людей можуть викликати різні поразки бруньок, кровотворних органів, нервової системи, печінки.

Подібні ознаки спостерігаються й при радіоактивному забрудненні навколишнього середовища.

Так, у районах, подвергшихся радіоактивному забрудненню в результаті Чорнобильської катастрофи, захворюваність серед населення особливо дітей, збільшилася в багато разів.

Високоактивні в біологічному відношенні хімічні сполуки можуть викликати ефект віддаленого впливу на здоров'я людини: хронічні запальні захворювання різних органів, зміна нервової системи, дія на внутрішньоутробний розвиток плода, що приводить до різних відхилень у немовлят.

Медики встановили прямий зв'язок між ростом числа людей, що хворіють алергією, бронхіальною астмою, раком, і погіршенням екологічної обстановки в даному регіоні. Вірогідно встановлено, що такі відходи виробництва, як хром, нікель, бериллий, азбест, багато хто ядохимикаты, є канцерогенами, тобто зухвалі ракові захворювання. Ще в минулому столітті рак у дітей був майже невідомий, а зараз він зустрічається все частіше й частіше. У результаті забруднення з'являються нові, невідомі раніше хвороби. Причини їх буває дуже важко встановити.

Величезна шкода здоров'ю людини наносить паління. Курець не тільки сам вдихає шкідливі речовини, але й забруднює атмосферу, наражає на небезпеку інших людей. Установлено, що люди, що перебувають в одному приміщенні з курцем, вдихають навіть більше шкідливих речовин, чим він сам. [1]

Похожие статьи




Введення, Екологія й здоров'я людини., Хімічні забруднення середовища й здоров'я людини. - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Предыдущая | Следующая