Стан природи в містах-мільйонерах. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Стан компонентів природи - важливий індикатор стану і якості міського середовища. Перебуваючи під антропогенним пресом, піддаючись різноманітним навантаженням, природа здатна відновлюватися, рятуючи тим самим себе й захищаючи людини. Місто - ареал глибоко зміненої природи, особлива екосистема. Ступінь її зміни залежить від географічного положення, конкретної географічної ситуації, відповідальності влади й активності жителів. Гідрографічна мережа, форми рельєфу, розподіл природної рослинності створюють основу для формування в місті природного екологічного каркаса й функціонального зонувания.

Місто активно обмінюється речовиною й енергією з навколишнім його простором. Він використовує різні види палива й електроенергії, сировина й напівфабрикати, допоміжні матеріали для своїх підприємств, продовольство й товари народного споживання для населення, устаткування для промисловості, транспорту, житлово-комунального господарства. Використовуючи й переробляючи все це, місто випускає продукцію, робить послуги й викидають у навколишнє середовище величезну масу відходів у твердому, газоподібному й рідкому виді.

У місті з мільйонним населенням - великому промисловому центрі - щорічно споживаються (млн. т):

Вода - 470

Кисень - 50

Мінерально-будівельна сировина - 10

Вугілля - 4

Сира нафта - 4

Природний газ - 2

Рідке паливо - 1,9

Сировина для чорної металургії* - 1,2

Сировина для кольорової металургії* - 3,5

* - Якщо місто - центр цієї галузі

У місто-мільйонер щороку надходить у цілому - 29 млн. тонн (без води й повітря) різних речовин, у ньому споживається енергії більше, ніж надходить на його територію сонячної енергії. За рахунок техногенної діяльності, а також нагрівання асфальтових, бетонних і кам'яних поверхонь (вулиць, площ, дахів і стін будинків) температура повітря в більших містах із щільною забудовою може бути вище, ніж навколишньої місцевості на 50, у сильні морози в центрі міста на 9 - 10° тепліше, ніж на його окраїнах. Викиди в атмосферу мають приблизно наступну сполуку (млн. т):

Вода (пара, аерозоль) - 10,8

Вуглекислий газ - 1,2

Сірчистий ангідрид - 0,2

Пил - 0,2

Вуглеводні - 0,1

Оксиди азоту - 0,06

Органічні речовини (феноли, бензол, спирти, розчинники, жирні кислоти й ін.) - 0,008

Хлор, аерозолі соляної кислоти - 0,005

Сірководень - 0,005

Багато елементів і сполуки надходять в атмосферу в невеликих кількостях - від декількох до сотень тонн у рік (миш'як, ртуть, кадмій, свинець і ін.), але вони найнебезпечніші для людини.

У каналізаційну мережу й крім її мільйонне місто скидає щорічно до 350 млн. т забруднених стічних вод, включаючи зливові й поталі води із промислових площадок, міських смітників, стоянок автотранспорту. У цих стоках утримується близько 36 тис. т зважених речовин, у тому числі фосфатів - 24 тис. т, азоту - 5 тис. т, нафтопродуктів - до,5 тис. т.

Щорічно містом-мільйонером виробляється й в основному накопичується на навколишніх територіях близько 3,5 млн. т твердих і концентрованих відходів приблизно наступної сполуки (тис. т):

Зола й шлаки теплоелектроцентралей - 550

Тверді залишки із загальної каналізації - 420

Деревні відходи - 400

Тверді побутові відходи - 350

Будівельне сміття - 50

Автопокришки - 12

Папір - 9

Текстиль - 8

Скло бій - 3

Міські атмосферні викиди утворять навколо міст ареали забруднень, що простираються на відстані до 60 км від центра міста (дані, отримані за допомогою штучних супутників Землі " Метеор-Природа" для міст РФ)

Шлейф водних забруднень від більших міст поширюється по ріках на десятки й навіть сотню кілометрів.

Геохімічні дослідження показали, що великі гори являють собою техногенні геохімічні провінції, які за рівнем нагромаджень хімічних елементів перевершують території розвитку рудних полів і родовищ. У містах неможливо створити екологічна рівновага, вона може бути досягнуто тільки в межах досить великого району.

Екологічна рівновага - стан природного середовища, при якому забезпечується її саморегуляція, належна охорона й відтворення основних її компонентів.

Похожие статьи




Стан природи в містах-мільйонерах. - Вплив міського середовища на здоров'я населення

Предыдущая | Следующая