Проблеми якості життя й екологічної безпеки. - Проблеми якості життя й екологічної безпеки

Людина в плині всього свого життя є під впливом цілого спектра факторів навколишнього середовища - від екологічних до соціальних. Крім індивідуальних біологічних особливостей всі вони безпосередньо впливають на його життєдіяльність, здоров'я й, в остаточному підсумку тривалість життя. Орієнтовний внесок різних факторів у здоров'я населення оцінюється по чотирьох позиціях: спосіб життя, генетика (біологія) людини, зовнішнє середовище й охорона здоров'я.

У цей час, коли медицина перемогла багато епідемічних інфекційних захворювань, а віспа практично ліквідована на всій земній кулі, роль охорони здоров'я в запобіганні захворювань сучасної людини трохи знизилося.

Профілактика ж захворювань залежить від багатьох причин, далеких від медицини, починаючи із соціально-економічної політики держави й кінчаючи власним поводженням людини.

На здоров'я й тривалість життя впливають індивідуальні пристосувальні реакції кожного члена суспільства з його соціальними й біологічними функціями в певних умовах конкретного регіону. Поняття "здоров'я людини" не можна кількісно виміряти. Кожному віку властиві свої хвороби.

Здоровий організм постійно забезпечує оптимальне функціонування всіх своїх систем у відповідь на будь-які зміни навколишнього середовища, наприклад, перепади температури, атмосферного тиску, зміни змісту кисню в повітрі, вологість і т. д. збереження оптимальної життєдіяльності людини при взаємодії з навколишнім середовищем визначається тим, що для його організму існує певна фізіологічна границя витривалості стосовно будь-якого фактора середовища й за кордоном межі цей фактор неминуче буде впливати на здоров'я людини. Наприклад як показали випробування, у міських умовах на здоров'ї людини впливають п'ять основних груп факторів: житлове середовище, виробничі фактори, соціальний, біологічні й індивідуальний спосіб життя.

При оцінці здоров'я населення враховується й такий немаловажний фактор регіональної особливості, що складається із цілого ряду елементів: клімату, рельєфу, ступеня антропогенних навантажень, розвитку соціально-економічних умов, щільності населення, промислових аварій, катастроф і стихійних лих і т. п. викликає більшу заклопотаність той факт, що в цей час Російська Федерація за рівнем смертності й середньої тривалості життя стійко займає одне з останніх місць серед індустріально розвинених країн.

Рівень дитячої смертності в Росії в 22,5 рази вище, ніж у Японії. Смертність дітей у віці від 1 до 4 років вище, ніж у розвинених країнах, в 4-5 разів.

Зараз населення Росії скорочується майже на мільйон чоловік у рік. Дітей у віці до 6 років налічується всього лише 5 мільйонів. При цьому більше половини з них мають ті або інші захворювання. Мова сьогодні йде про виживання російського народу. Під погрозою став генофонд націй.

Згідно із прогнозом, складеному Держкомстатом Росії разом із Центром економічною кон'юнктурою при Правительстве РФ, у плині найближчих 10 років чисельність населення країни може скоротитися на 16,5 млн. чоловік, або на 11,2%.

Ми вже не говоримо сьогодні "практично здорові", ми говоримо "практично живі", - так оцінив стан народу перший заступник міністра охорони здоров'я Росії В. Стародубов на засіданні "круглого стола" клубу "Реалісти", присвяченому проблемам здоров'я росіян.

По оцінці експертів, до 2040 року Росію очікує не тільки скорочення населення в цілому, але й населення в працездатному віці майже на чверть.

Тенденції зміни показників тривалості життя неоднакові в різних областях Західного й Східного Сибіру. У сільській місцевості значення показника істотно нижче регіонального й розрив по більшості груп збільшується.

Щорічно в Росії реєструється до 40 млн. випадків інфекційних і паразитарних захворювань, близько 25 тис. з них кінчаються смертельним результатом. В останні десятиліття структура інфекційних захворювань значно змінилася. При явному зниженні захворюваності паразитами, черевним тифом, дизентерією зросло значення сальмонельозу, стафілокока, стрептокока й ряду інших.

Отруєння штучними або природними отрутами - досить широко відоме явище, з яким людина зіштовхується не тільки на спеціалізованих виробництвах, але й у побуті, міської й сільської місцевості, а також у природі. Найбільше часто отруєння відбуваються при необережному використанні побутових хімічних речовин, лікарських препаратів, при прийманні усередину надмірної кількості або неякісного алкоголю. У природі - це укуси отрутних тварин, випадкове вживання усередину отрутних грибів і рослин.

Величезна кількість різних побутових речовин, які буквально наводили наше повсякденне життя, крім відомих переваг, при необережному обігу можуть представляти й певну небезпеку не тільки для здоров'я людини, але й для його життя, оскільки багато хто з них в основному або частково складаються з токсичних речовин.

Овочі й нітрати. За останні роки застосування мінеральних добрив у нашій країні скоротилося в 10 разів, і це відбилося якоюсь мірою на змісті нітратів у вітчизняних овочах. Але от імпортний овоч повинен нас насторожити. Добрив там з розрахунку на 1 га ріллі застосовують в 30-40 разів більше, ніж у Росії. Наші фахівці відзначають, що, наприклад, В імпортній картоплі зміст нітратів майже в 2 рази вище. Нагадаємо, що нітрати - це солі азотної кислоти, з якими в рослини із грунту надходить азот - необхідний елемент для синтезу білків, амінокислот, хлорофілу й інших органічних сполук.

Похожие статьи




Проблеми якості життя й екологічної безпеки. - Проблеми якості життя й екологічної безпеки

Предыдущая | Следующая