Вплив звуків на людину - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Людина завжди жила у світі звуків і шуму. Звуком називають такі механічні коливання зовнішнього середовища, які сприймаються слуховым апаратом людини (від 16 до 20 000 коливань у секунду). Коливання більшої частоти називають ультразвуком, меншої - інфразвуком. Шум - голосні звуки, що злилися в неструнке звучання.

Для всіх живих організмів, у тому числі й людини, звук є одним із впливів навколишнього середовища.

У природі голосні звуки рідкі, шум відносно слабкий і нетривалий. Сполучення звукових подразників дає час тваринам і людині, необхідне для оцінки їхнього характеру й формування відповідної реакції. Звуки й шуми великої потужності вражають слуховой апарат, нервові центри, можуть викликати болючі відчуття й шок. Так діє шумовий забруднення.

Тихий шелест листя, дзюркіт струмка, пташині голоси, легкий плескіт води й шум прибою завжди приємні людині. Вони заспокоюють його, знімають стреси. Але природні звучання голосів Природи стають усе більше рідкими, зникають зовсім або заглушаються промисловими транспортними й іншими шумами.

Тривалий шум несприятливо впливає на орган слуху, знижуючи чутливість до звуку.

Він приводить до розладу діяльності серця, печінки, до виснаження й перенапруги нервових кліток. Ослаблені клітки нервової системи не можуть досить чітко координувати роботу різних систем організму. Звідси виникають порушення їхньої діяльності. [1]

Рівень шуму виміряється в одиницях, що виражають ступінь звукового тиску, - децибелах. Цей тиск сприймається не безмежно. Рівень шуму в 20-30 децибелов (дб) практично нешкідливий для людини, це природне шумове тло. Що ж стосується голосних звуків, те тут припустима границя становить приблизно 80 децибелов. Звук в 130 децибелов уже викликає в людини болюче відчуття, а 150 стає для нього нестерпним. Недарма в середні століття існувала страта "під дзвін". Гул дзвона мучив і повільно вбивав засудженого.

Дуже високий рівень і промислові шуми. На багатьох роботах і гучних виробництвах він досягає 90-110 децибелов і більше. Не набагато тихіше й у нас будинку, де з'являються всі нові джерела шуму - так звана побутова техніка.

Довгий час вплив шуму на організм людини спеціально не вивчалося, хоча вже в стародавності знали про його шкоду й, наприклад, в античних містах уводилися правила обмеження шуму.

У цей час учені в багатьох країнах миру ведуть різні дослідження з метою з'ясування впливу шуму на здоров'я людини. Їхнього дослідження показали, що шум завдає відчутної шкоди здоров'ю людини, але й абсолютна тиша лякає й гнітить його. Так, співробітники одного конструкторського бюро, що мало прекрасну звукоізоляцію, уже через тиждень стали скаржитися на неможливість роботи в умовах гнітючої тиші. Вони нервували, втрачали працездатність. І, навпаки, учені встановили, що звуки певної сили стимулюють процес мислення, особливо процес рахунку. [5]

Кожна людина сприймає шум по-різному. Багато чого залежить від віку, темпераменту, стану здоров'я, що оточують умов.

Деякі люди втрачають слух навіть після короткого впливу шуму порівняно зменшеної інтенсивності.

Постійний вплив сильного шуму може не тільки негативно вплинути на слух, але й викликати інші шкідливі наслідки - дзенькіт у вухах, запаморочення, головний біль, підвищення утоми.

Дуже гучна сучасна музика також притупляє слух, викликає нервові захворювання.

Шум володіє аккумулятивным ефектом, тобто акустичні роздратування, накопичуючись в організмі, усе сильніше гнітять нервову систему.

Тому перед втратою слуху від впливу шумів виникає функціональний розлад центральної нервової системи. Особливо шкідливої вплив шум робить на нервово-психічну діяльність організму.

Процес нервово-психічних захворювань вище серед осіб, що працюють у гучних умовах, ніж в осіб, що працюють у нормальних звукових умовах.

Шуми викликають функціональні розлади серцево-судинної системи; впливають на зоровий і вестибулярний аналізатори, знижує рефлекторну діяльність, що часто стає причиною нещасних випадків і травм.

Як показали дослідження, нечутні звуки також можуть зробити шкідливої вплив на здоров'я людини. Так, інфразвуки особливий вплив роблять на психічну сферу людини: дивуються всі види

Інтелектуальної діяльності, погіршуються настрій, іноді з'являється відчуття розгубленості, тривоги, переляку, страху, а при високій інтенсивності почуття слабості, як після сильного нервового потрясіння.

Навіть слабкі звуки інфразвуки можуть робити на людину істотний вплив, особливо якщо вони носять тривалий характер. На думку вчених, саме інфразвуками, що нечутно проникають крізь самі товсті стіни, викликаються багато нервових хвороб жителів великих міст.

Ультразвуки, що займають помітне місце в гамі виробничих шумів, також небезпечні. Механізми їхньої дії на живі організми вкрай різноманітні. Особливо сильно їхньому негативному впливу піддаються клітки нервової системи. Шум підступний, його шкідливий вплив на організм відбувається незримо, непомітно. Порушення в організмі людини проти шуму практично беззахисний. У цей час лікарі говорять про шумову хворобу, що розвивається в результаті впливу шуму з переважною поразкою слуху й нервової системи.

Похожие статьи




Вплив звуків на людину - Екологічні фактори, що впливають на здоров'я людини

Предыдущая | Следующая