Загальна характеристика роботи - Моделювання системи бухгалтерського обліку: теорія і практика застосування

Актуальність теми. Моделювання та розробка моделей відіграють значну роль в духовній, культурній та практичній діяльності суспільства. Тому закономірно, що однією зі складових методології бухгалтерського обліку є побудова та використання моделей.

Розвиток теорії і практики бухгалтерського обліку поряд з традиційними вимагає нових методів дослідження. До таких методів належить моделювання, яке виступає новим ступенем узагальнення даних про факти господарського життя, закономірностей і шляхів розвитку бухгалтерського обліку. Дані бухгалтерського обліку є інформаційною моделлю господарської діяльності підприємства, а тому його система функціонує завдяки послідовному моделюванню господарських процесів.

Застосування методу моделювання в бухгалтерському обліку, в умовах ринку, стає необхідною умовою його розвитку в науковому та практичному вимірах. Бухгалтерський облік як система оперує зростаючими масивами взаємопов'язаних змінних величин, а тому представлений у вигляді моделі. Процес формування цієї моделі підпорядковується закономірностям методу моделювання.

Питання застосування методу моделювання в бухгалтерському обліку розглядали в своїх працях вітчизняні вчені: М. Т. Білуха, О. С.; Бородкін, Ф. Ф. Бутинець, Б. І.; Валуєв, В. П.; Завгородній, З. Ф.; Канурна, Г. Г.; Кірейцев, М. Ф.; Кропивко, І. В.; Малишев, Н. М.; Малюга, П. П.; Німчинов, М. С.; Пушкар, В. В.; Сопко, М. Г.; Чумаченко, В. Г.; Швець; зарубіжні дослідники: Б. В.; Алахов, Е. Г.; Беспалов, М. О.; Блатов, Є. Н.; Воєвудський, С. І.; Волков, Є. К.; Гільде, О. В.; Голосов, Є. Н.; Євстигнєєв, В. Б. Івашкевич, М. І.; Кутер, О. Л.; Лузін, В. Г.; Макаров, М. Ю.; Медвєдєв, К. Н Нарібаєв, Б. Е.; Одінцов, В. Ф.; Палій, В. І.; Подольський, М. С.; Помазков, Р. С.; Рашитов, В. С.; Рожнов, О. М.; Романов, О. П.; Рудановський, Є. Є.; Сіверс, Я. В.; Соколов, Д. В.; Чистов, О. А.; Шапошніков, О. Д.; Шеремет, Є. Л.; Шурємов. Провідні теоретики та практики бухгалтерського обліку пояснювали застосування моделювання в бухгалтерському обліку з позицій формалізації, системного підходу, персоніфікації.

Більшість з цих праць виконані в 60-80 рр. ХХ ст., коли автоматизація ведення бухгалтерського обліку та формалізація бухгалтерських процедур лише набували розвитку. Їх зміст, особливо тих, що стосувалися використання запропонованих моделей на практиці, втратив свою актуальність, що зумовлено появою нового програмного забезпечення та високим рівнем комп'ютерних технологій. Водночас низка положень, пов'язаних із застосуванням моделювання в бухгалтерському обліку, потребують належного обгрунтування.

Необхідність розробки науково обгрунтованих рекомендацій з удосконалення теорії й практики застосування моделювання в бухгалтерському обліку в умовах його комп'ютеризації визначили актуальність теми дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Житомирського державного технологічного університету "Розробка стратегії соціально-економічного розвитку регіону" (номер державної реєстрації 0102U006355). У межах наукової програми автором виконані дослідження, пов'язані з теоретичним обгрунтуванням і удосконаленням практики використання моделювання в умовах комп'ютеризації облікового процесу.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне обгрунтування застосування моделювання як інструменту розвитку бухгалтерського обліку, виявлення принципів його практичної реалізації в умовах комп'ютеризації облікового процесу. Для досягнення мети в роботі поставлено наступні завдання:

Обгрунтувати доцільність використання методу моделювання в дослідженні об'єктів і предмету бухгалтерського обліку для подальшого розвитку його теорії та практики;

- визначити зв ; язок елементів методу бухгалтерського обліку з моделюванням на основі вивчення і зіставлення їх генезису

Дослідити та узагальнити історичні умови і причини застосування в бухгалтерському обліку моделювання, розкрити й проаналізувати тенденції та фактори впливу на його розвиток;

    - виявити можливості застосування моделювання в бухгалтерському обліку з метою вибору оптимальних управлінських рішень у вирішені сучасних проблем і завдань теорії та практики бухгалтерського обліку; - обгрунтувати необхідність створення універсальної моделі облікової системи підприємства на основі сучасних комп'ютерних технологій з метою відображення основних зв ; язків між елементами інформаційної системи; - дослідити існуючі та обгрунтувати нові підходи до застосування моделювання в бухгалтерському обліку в умовах використання сучасних комп'ютерних технологій з метою підвищення ефективності вирішення завдань бухгалтерського обліку; - розробити методику моделювання господарських процесів в умовах комп'ютеризації бухгалтерського обліку та практичні рекомендації з реалізації такої методики; - визначити роль моделювання при формуванні облікової політики підприємства для розробки механізму вибору найбільш доцільних її положень; - виявити ефект від використання та обгрунтувати можливості облікових моделей для посилення прогностичної функції управління.

Об'єктом дослідження є система бухгалтерського обліку великих (за критеріями, визначеними Господарським кодексом України) промислових підприємств.

Предмет дослідження ; теоретичні, методичні та практичні аспекти моделювання системи бухгалтерського обліку в умовах комп'ютеризації.

Методи дослідження. Теоретичною й методологічною основою дисертаційного дослідження є праці вітчизняних і зарубіжних вчених, присвячені проблемам моделювання в бухгалтерському обліку, а також публікації в періодичних виданнях, матеріали конференцій та семінарів з проблем теорії бухгалтерського обліку та комп'ютеризації облікового процесу.

Дослідження теоретичних засад застосування моделювання в бухгалтерському обліку здійснювалося з використанням методів індукції та дедукції, за допомогою яких уточнено поняття моделювання в контексті застосування до бухгалтерського обліку; теоретичне узагальнення, групування та порівняння ; для визначення й уточнення економічної сутності моделювання. За допомогою наукової абстракції обгрунтовано необхідність застосування моделювання як загальнонаукового методу в теорії й практиці бухгалтерського обліку. Гносеологічний підхід до вивчення явищ дозволив розмежувати поняття "модель" і "теорія", які часто ототожнюються в літературі. Використовуючи онтологічний підхід, виявлено явища, властивості яких виступають предметом бухгалтерського обліку і підлягають моделюванню. Історичний метод використовувався для визначення ролі та тенденцій застосування моделювання в розвитку теорії й методології бухгалтерського обліку.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у теоретичному обгрунтуванні та узагальненні застосування моделювання в бухгалтерському обліку, а також у вирішенні практичних питань, пов'язаних з використанням методу моделювання в умовах комп'ютеризації облікового процесу.

У процесі дослідження отримано наступні результати, яким характерна наукова новизна:

Уперше:

    - обгрунтовано доцільність створення універсальної моделі облікової системи підприємства на основі сучасних комп'ютерних технологій та запропоновано варіант такої моделі з метою відображення основних зв ; язків між елементами інформаційної системи підприємства (С. 10); - розроблено методику моделювання господарських процесів в умовах комп'ютеризації бухгалтерського обліку (облікові моделі процесів придбання, виробництва, реалізації) з метою підвищення оперативності отримання звітної інформації, що дозволить покращити показники ефективності результатів діяльності (С. 11); - розроблено методику моделювання при формуванні облікової політики підприємства з метою вироблення механізму вибору найбільш оптимальних її положень, що дозволяє прогнозувати наслідки реалізації прийнятої облікової політики (С. 12);

Удосконалено:

Методику використання моделювання при дослідженні об'єктів та предмету бухгалтерського обліку (наслідком чого є розроблені моделі господарських процесів та облікової політики підприємства), що сприяє розвитку теорії бухгалтерського обліку (С. 6);

- існуючі концепції моделювання в бухгалтерському обліку з метою вибору найбільш доцільних для вирішення сучасних завдань обліку; доведено, що система бухгалтерського обліку є об'єктом моделювання (С. 7);

Порядок застосування моделювання в бухгалтерському обліку в умовах сучасних комп'ютерних технологій; розмежовано поняття "комп'ютеризація" та "моделювання" облікового процесу (доведено, що моделювання виступає передумовою комп'ютеризації, а комп'ютерні програми ; засобом моделювання) з метою створення такої системи засобів і методів моделювання бухгалтерського обліку, яка дозволяє спростити процес вибору оптимальних методик обліку (С. 8-9);

Набули подальшого розвитку:

    - систематизація історичних умов та причин застосування в обліку моделювання: розкрито й проаналізовано фактори впливу на його розвиток з метою вирішення сучасних проблем бухгалтерського обліку та удосконалення практики його ведення шляхом заміни реально існуючих облікових процедур їх еквівалентами ; моделями (С. 6); - визначення зв ; язку елементів методу бухгалтерського обліку з методом моделювання на основі вивчення і зіставлення їх генезису та доведено, що моделювання виступає методом обліку, який дозволяє вивчати об'єкти бухгалтерського спостереження через спеціально створені моделі (С. 7); - обгрунтовано можливості застосування облікових моделей: досліджено ефект від їх використання у прийнятті управлінських рішень, який полягає у зменшенні трудомісткості процесів обробки даних, оптимізації виробничої програми підприємства, зменшенні строків оборотності активів та встановленні оптимального рівня запасів і обсягів незавершеного виробництва (С. 14).

Практичне значення одержаних результатів. Результати дослідження підвищують достовірність, оперативність, повноту й аналітичність інформації, отриманої при застосуванні моделювання в умовах використання комп'ютерних програм для ведення бухгалтерського обліку.

Запропоновані автором методичні підходи до моделювання господарських процесів в умовах комп'ютеризації бухгалтерського обліку впроваджені у практичну діяльність підприємств: ВАТ; "Коростенський завод залізобетонних шпал" (довідка № 42 від 20.03.2004; р.); ЗАТ; "Новокраматорський машинобудівний завод" (довідка №; /1096-5 від 30.09.2004; р.), ВАТ "Новоград-Волинський завод продовольчих товарів" (довідка №; від 07.10.2004; р.), що дозволило забезпечити оперативне проведення аналізу та вирішення проблемних ситуацій, пов'язаних з прийняттям управлінських рішень.

Результати дослідження знайшли застосування у навчальному процесі Житомирського державного технологічного університету при викладанні курсів "Управлінські інформаційні системи в аналізі та аудиті", "Інформаційні системи та технології обліку", "Наукові дослідження в бухгалтерському обліку", "Моделі і методи прийняття управлінських рішень в аналізі і аудиті" (довідка № 44-55/1605 від 15.10.2004; р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Розробки та пропозиції, що містяться в роботі, належать особисто автору. Наукові результати, наведені в дисертації, полягають в уточненні поняття "моделювання", обгрунтуванні необхідності застосування моделювання в бухгалтерському обліку, визначенні місця моделювання в системі бухгалтерського обліку, розробці універсальної моделі облікової системи, розробці методики та наданні практичних рекомендацій для моделювання господарських процесів в умовах комп'ютеризації бухгалтерського обліку; обгрунтуванні значення моделювання у формуванні облікової політики підприємства, обгрунтуванні можливостей облікових моделей в процесі прийняття управлінських рішень.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідалися та обговорювалися на наукових та науково-практичних конференціях, в тому числі міжнародних: "Использование информационных технологий в учебном процессе" (м.; Москва, р.); "Динаміка наукових досліджень" (м.; Дніпропетровськ, 2004; р.); "Науковий потенціал світу ; 2004" (м.; Дніпропетровськ, 2004; р.); всеукраїнській "Зимові читання, присвячені проф. В. І.; Малишеву та П. П.; Німчинову" (м.; Житомир, 2004р.).

Публікації. За результатами дисертації у фахових виданнях опубліковано 5; наукових статей загальним обсягом 3,25 друк. арк., 4 тези доповідей загальним обсягом 0,66; друк. арк. З інших публікацій (підручників і посібників), виданих у співавторстві, в дисертації використовувалися положення, які є результатом особистого дослідження здобувача (2,89 друк. арк.).

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертаційна робота складається з вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. Основний зміст викладено на 186 сторінках друкованого тексту, у тому числі 10; таблиць ; на 9 сторінках, 24 рисунки, що розміщені на 13 сторінках. Робота містить 10 додатків ; на 18 сторінках, список використаних джерел, що включає 232 найменування, ; на 18 сторінках.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Моделювання системи бухгалтерського обліку: теорія і практика застосування

Предыдущая | Следующая