Розвиток системи обліку в житлово-комунальному господарстві


Дисертацією є рукопис.

Робота виконана на кафедрі обліку та аудиту Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Науковий доктор економічних наук, професор консультант: Швець Віктор Григорович, Київський національний університет імені Тараса Шевченка, завідувач кафедри обліку та аудиту.

Офіційні опоненти: доктор економічних наук, професор Ткаченко Надія Марківна, Національний університет харчових технологій МОН України, професор кафедри обліку і аудиту;

Доктор економічних наук, професор Шевчук Володимир Олександрович, Державна академія статистики, обліку та аудиту, перший проректор, завідувач кафедри аудиту;

Доктор економічних наук Ловінська Людмила Геннадіївна, ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", професор кафедри обліку підприємницької діяльності.

Захист відбудеться "26" лютого 2009 р. о 1400 годині на засіданні спеціалізованої вченої ради Д.26.001.12 Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 03022, м. Київ, вул. Васильківська, 90-А, аудиторія 203.

З дисертацією можна ознайомитись у Науковій бібліотеці ім. М. Максимовича Київського національного університету імені Тараса Шевченка за адресою: 01033, м. Київ, вул. Володимирська, 58, к. 12.

Автореферат розісланий "24" січня 2009 р.

Вчений секретар

Спеціалізованої вченої ради,

К. е. н., доцент О. І. Жилінська

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Процеси європейської інтеграції України потребують подальшого реформування бухгалтерського обліку, який визначено однією з пріоритетних сфер адаптації законодавства України до стандартів ЄС. Реформування обліку в Україні здійснюється без належного теоретичного обгрунтування. Забезпечення достовірності бухгалтерської інформації та врахування усіх особливостей обліку вимагає удосконалення методології бухгалтерського обліку та вирішення його нагальних проблем у розрізі видів економічної діяльності.

В умовах розвитку ринкової економіки в Україні житлово-комунальне господарство (ЖКГ), в якому експлуатується майже 25 % основних засобів країни і зайнято близко 5 % працездатного населення, є одним з найбільш проблемних для ринкових перетворень секторів економіки. Реформування ЖКГ на сьогодні призвело до зміни концептуальних підходів до порядку управління житлом - створення служб єдиного замовника, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) як форми управління житлом, поширеної у розвинутих країнах. У бухгалтерському обліку з'являються нові об'єкти - субсидії, приватизовані квартири; все це вимагає розробки нових методологічних підходів до обліку в ЖКГ.

Одночасне реформування бухгалтерського обліку та житлово-комунального господарства посилює актуальність наукової розробки питань методології та організації бухгалтерського обліку в цій галузі.

Проблеми методології та організації бухгалтерського обліку і звітності розглядаються у працях багатьох вітчизняних вчених: М. Т. Білухи, Ф. Ф. Бутинця, Б. І. Валуєва, С. Ф. Голова, З. В. Гуцайлюка, Й. Я. Даньківа, І. К. Дрозд, Є. В. Калюги, Л. М. Кіндрацької, Г. Г. Кірейцева, М. І. Крупки, М. В. Кужельного, А. М. Кузьмінського, Ю. А. Кузьмінського, С. О. Левицької, В. Г. Лінника, Л. Г. Ловінської, Н. М. Малюги, Є. В. Мниха, В. М. Пархоменка, О. А. Петрик, І. І. Пилипенка, М. С. Пушкаря, С. В. Свірко, В. В. Сопка, Л. К. Сука, Н. М. Ткаченко, М. Г. Чумаченка, В. Г. Швеця, В. О. Шевчука, І. Й. Яремка, та зарубіжних: Л. А. Бернстайна, Дж. Блейка, Г. А. Велша, С. Дж. Грея, М. Р. Метьюса, Б. Нідлза, В. Ф. Палія, Я. В. Соколова, Е. С. Хендриксена та інших. Питанням економіки житлово-комунального господарства та обліку в ньому присвячено праці Т. М. Качали, Г. А. Крамаренко, Н. М. Лисенко, Г. І. Онищука, В. В. Погорєлової, В. П. Полуянова, Г. М. Семчука, В. І. Чиж.

Разом з тим комплексне дослідження господарської діяльності підприємств ЖКГ як об'єкта обліку і звітності, особливостей системи обліку в галузі, його методології та організації майже не проводилось. Не вирішено низку проблем у дослідженні теоретико-методологічних засад бухгалтерського обліку як системи, не визначено методологічні засади обліку в ОСББ як новій формі господарювання. Все це потребує удосконалення методології та організації бухгалтерського обліку в ЖКГ на основі гармонізації та стандартизації, вдосконалення податкового обліку й застосування сучасних інформаційних технологій, що обумовило вибір теми дисертаційної роботи та її актуальність.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано як складову науково-дослідної теми Київського національного університету імені Тараса Шевченка "Розвиток внутрішнього ринку України в умовах глобалізації: закономірності та протиріччя" (номер державної реєстрації 06 БФ 040-01), підрозділ кафедри обліку та аудиту "Адаптація статистики, бухгалтерського обліку і звітності до стандартів Європейського Союзу". Особистий внесок автора полягає у розробленні методологічних засад адаптації бухгалтерського обліку та фінансової звітності комерційних підприємств державного сектору економіки до міжнародних стандартів фінансової звітності.

Положення дисертації використано також при виконанні науково-дослідних робіт Міністерства з питань житлово-комунального господарства України, в яких автор був керівником: "Розроблення Положення з обліку доходів підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги" (номер державної реєстрації 01070006657); "Розроблення Методики бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг в ОСББ" (номер державної реєстрації 01070006658); "Розроблення Положення (стандарт) бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг" (номер державної реєстрації 01070006659).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є вдосконалення теоретико-методологічних засад системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві за ринкових умов господарювання та визначення шляхів їх практичного застосування на підприємствах ЖКГ України.

Для реалізації мети в роботі визначено такі завдання:

Дослідити особливості господарської діяльності підприємств ЖКГ в ринкових умовах та системи ціноутворення в галузі і розкрити їх вплив на побудову бухгалтерського обліку;

Розкрити вплив на побудову бухгалтерського обліку порядку управління житлом в умовах трансформації відносин власності на житло і появи нових форм господарювання - об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;

Дослідити теоретико-методологічні засади бухгалтерського обліку як системи та моделі господарської діяльності підприємств і його особливості в житлово-комунальному господарстві;

Проаналізувати сучасний стан та визначити тенденції розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах ринкових перетворень у галузі на основі дослідження складу, структури й особливостей об'єктів бухгалтерського обліку, специфіки та проблем обліку в ЖКГ;

Визначити шляхи вирішення методологічних проблем визнання, оцінки та обліку активів на підприємствах ЖКГ;

Розкрити особливості формування та обліку капіталу, основні методичні засади обліку зобов'язань та розрахунків за житлово-комунальні послуги;

Удосконалити методологічні підходи до обліку витрат, доходів та фінансових результатів підприємств ЖКГ;

Визначити концептуальні засади бухгалтерського обліку в ОСББ на основі розкриття особливостей їх господарської діяльності та її законодавчого забезпечення; облік бухгалтерський житловий комунальний

Розробити методику бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків;

Визначити шляхи удосконалення методології та організації обліку в житлово-комунальному господарстві на основі гармонізації та стандартизації обліку і звітності, удосконалення податкового обліку та застосування сучасних інформаційних технологій в обліку на підприємствах ЖКГ.

Об'єктом дослідження є господарська діяльність підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги, та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків.

Предметом дослідження є сукупність методологічних та організаційних засад бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві та його вдосконалення в умовах реформування обліку і ЖКГ.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження є діалектичний метод, який дозволив дослідити генезис системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві. У роботі широко застосовується системний підхід, який дозволив здійснити аналіз системи бухгалтерського обліку у взаємозв'язку усіх її складових та розробити пропозиції щодо її розвитку. Застосування методів історичного і логічного забезпечило дослідження розвитку обліку в ЖКГ, визначення його основних особливостей і дало змогу запропонувати концептуальні підходи до вдосконалення методології обліку. Використання методів аналізу і синтезу, індукції і дедукції дало можливість розробити концепцію та методику обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків та методичні підходи до обліку окремих об'єктів на підприємствах ЖКГ. При уточненні теоретико-методологічних засад обліку і категоріального апарату, розробці групувань і класифікацій використано методи наукової абстракції, теоретичного узагальнення, групування, порівняння. За допомогою статистичних методів визначено структуру і динаміку об'єктів обліку в житлово-комунальному господарстві. Застосування методу аналогій та методів моделювання дозволило побудувати структурну та функціональну модель системи бухгалтерського обліку, розкрити сутність обліку як складної кібернетичної системи та визначити засади комп'ютеризації обліку в житлово-комунальному господарстві. Для вивчення особливостей діяльності підприємств різних підгалузей ЖКГ здійснювались монографічні дослідження. Особливості обліку, проблеми та основні порушення методології обліку на підприємствах ЖКГ визначено на основі вибіркового дослідження системи обліку на різних підприємствах ЖКГ.

Інформаційною базою дослідження стали законодавчі та нормативні документи з питань бухгалтерського і податкового обліку та економіки ЖКГ, монографічна література, праці вітчизняних та зарубіжних авторів, статистичні збірники, облікова інформація та фінансова звітність підприємств житлово-комунального господарства України з тепло-, водопостачання, водовідведення й управління житлом та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, результати опитування та анкетування чисельних працівників бухгалтерій підприємств ЖКГ та ОСББ.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в постановці та комплексному дослідженні проблеми вдосконалення теоретико-методологічних та організаційних засад системи бухгалтерського обліку в ЖКГ в умовах трансформаційної економіки України. Основними теоретичними та практичними результатами, які характеризують наукову новизну дослідження та особистий внесок автора, є такі:

Уперше:

Здійснено комплексне дослідження системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві і визначено основні чинники впливу на неї, серед яких виділено зовнішні, галузеві та внутрішні чинники, що дозволило сформулювати засади облікової політики та теоретико-методологічні підходи до удосконалення системи обліку в ЖКГ;

Розроблено концепцію розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві, де визначено засади його побудови з урахуванням особливостей функціонування державного сектору економіки і галузі ЖКГ та запропоновано вирішення прикладних завдань - порядку ведення обліку за різних власників і управителів житла, а також відображення в обліку житлових будинків; відповідно до головних положень концепції сформовано напрями вдосконалення чинного нормативного забезпечення системи обліку в ЖКГ;

- розроблено проект стандарту бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг як складову гармонізації і стандартизації обліку на галузевому рівні, який визначає порядок визнання, оцінки та відображення в обліку активів, капіталу, зобов'язань підприємств ЖКГ, витрат і доходів, пов'язаних з наданням житлово-комунальних послуг;

Розроблено концепцію бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків як новій формі господарювання, яка враховує особливості їх діяльності - неприбутковість при наявності майнової основи, невеликі розміри, подібність до обліку на підприємствах ЖКГ при відсутності процесів виробництва і реалізації послуг та обмеженості складу об'єктів обліку, що вимагає адаптованої системи обліку;

Визначено методичні та організаційні засади бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків, що дозволило розробити для них методику обліку, складовими якої є адаптований план рахунків, порядок відображення в обліку активів, зобов'язань, витрат і доходів об'єднань співвласників, рекомендації щодо складання кошторису витрат і доходів, форма бухгалтерського обліку та основні засади облікової політики;

Удосконалено:

- визначення бухгалтерського обліку як системи у трьох аспектах - як сукупності взаємопов'язаних елементів, як моделі господарської діяльності підприємства у складі відповідних підсистем та як системи, що розвивається під впливом зовнішніх чинників; на цій основі визначено склад елементів системи, до яких зокрема віднесено організаційні, теоретико-методологічні елементи, інформаційне та кадрове забезпечення, що дозволило побудувати структурну і функціональну моделі системи обліку, та доведено, що бухгалтерський облік є одночасно системою і процесом;

Методологічні підходи до відображення в обліку житлових будинків та приватизованих квартир, виходячи з того, що об'єктом обліку є житловий будинок, а не окремі квартири, і поняття "балансоутримувач" житлового будинку не відповідає категоріям та принципам бухгалтерського обліку; управитель може обліковувати будинок на балансі або поза балансом, а ОСББ - поза балансом згідно з принципом автономності;

Понятійно-категоріальний апарат у частині трактування економічних категорій, пов'язаних з діяльністю підприємств житлово-комунального господарства - дотації, субсидії, інші види цільового фінансування, що дозволило здійснити групування напрямів цільового фінансування за порядком їх визнання у бухгалтерському і податковому обліку та порядком оподаткування й запропонувати методику відображення їх в обліку;

Методологічні засади бухгалтерського і податкового обліку витрат на житлово-комунальні послуги, доходів підприємств житлово-комунального господарства та розрахунків з населенням за різних способів оплати рахунків за послуги з урахуванням стохастичного характеру господарських процесів, особливостей обліку і калькулювання витрат на підприємствах ЖКГ, особливостей відображення транзитних платежів та запропонованого групування доходів за порядком їх визнання у бухгалтерському і податковому обліку;

Методику обліку фінансових витрат та їх капіталізації за різних видів позик: за наявності у підприємства однієї чи кількох позик, пов'язаних чи не пов'язаних зі створенням кваліфікаційного активу;

Організаційне забезпечення бухгалтерського обліку розрахунків з дебіторами і кредиторами за передоплатою у частині удосконалення відповідних облікових регістрів: відомостей 3.3 і 3.4 аналітичного обліку розрахунків;

Визначення та групування особливостей економіки ЖКГ з виділенням основних, похідних та пов'язаних із сучасними соціально-економічними умовами особливостей, що дозволило розкрити їх вплив на систему обліку в ЖКГ;

Дістали подальшого розвитку:

- принципи бухгалтерського обліку в частині доповнення їх принципом законності - виконання суб'єктами господарювання вимог законодавства при взаємному впливі на нього, та пропозицій щодо розмежування постулатів бухгалтерського обліку і його принципів;

Класифікація об'єктів бухгалтерського обліку з виділенням таких об'єктів, як доходи і витрати з метою врахування процесів гармонізації сучасної національної системи обліку з міжнародними стандартами;

Шляхи удосконалення податкового обліку і його інтеграції в єдину систему з бухгалтерським обліком, зокрема, використання бухгалтерських методів оцінки запасів та основних засобів і визначення в бухгалтерському обліку тих витрат, які не зменшують оподатковуваний прибуток;

Робочий план рахунків бухгалтерського обліку для суб'єктів господарювання ЖКГ у частині визначення специфічних субрахунків та порядку їх використання;

Методичні підходи до обліку активів, зокрема: щодо відображення в обліку оренди комунального майна; обгрунтування не включення амортизації житлових будинків до витрат підприємств ЖКГ, виходячи з економічного змісту поняття амортизації; обгрунтування недоцільності віднесення усіх малоцінних предметів зі строком використання більше одного року до необоротних активів;

Порядок розрахунку відстрочених податкових активів та відстрочених податкових зобов'язань для відображення їх у фінансовій звітності з метою підвищення достовірності розрахунку цих показників;

Напрями вдосконалення чинного законодавства з питань оподаткування, обліку в ОСББ та їх функціонування, зокрема, у частині майна об'єднання, членства в об'єднанні, відображення в обліку розрахунків з його членами та власниками приміщень, які не є членами об'єднання;

Пропозиції щодо застосування сучасних інформаційних технологій в ЖКГ з урахуванням доцільності централізації комп'ютерної обробки інформації щодо розрахунків між підприємствами ЖКГ та споживачами їхніх послуг на рівні міст.

Практичне значення одержаних результатів полягає у використанні запропонованих методик в обліку підприємств ЖКГ та об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, а також у пропозиціях з подальшого вдосконалення нормативно-правового забезпечення господарської діяльності та бухгалтерського обліку в ЖКГ. Результати наукових досліджень доведено до рівня практичного використання міністерствами, підприємствами та організаціями, а саме:

    - Методологічною радою з бухгалтерського обліку при Міністерстві фінансів України схвалено проект Методичних рекомендацій з бухгалтерського обліку фінансових витрат (довідка № 31-34000-30-7/21961 від 24.10.2007 р.); - Міністерством з питань житлово-комунального господарства України результати дослідження впроваджено у діяльність підприємств і організацій ЖКГ; використано при розробці Методики бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків, Положення з обліку доходів підприємств житлово-комунального господарства, які надають житлово-комунальні послуги, проекту Стандарту бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг; пропозиції автора враховано при внесені змін до Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку", до проекту Житлового кодексу України, при розробці Пропозицій до першочергових заходів реформування житлово-комунального господарства; монографію "Облік у житлово-комунальному господарстві: теорія і практика" рекомендовано для застосування у практичній діяльності органам місцевого самоврядування, підприємствам галузі, іншим користувачам (довідка № 14/3-1343 від 30.11.07 р.); - Спілкою власників житла м. Києва використовується розроблена методика бухгалтерського обліку в практиці діяльності об'єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні, а також при проведенні навчання бухгалтерів та голів ОСББ (довідка № 64 від 16.04.2007 р.); - Об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків використовуються методологічні підходи до обліку та розроблена методика бухгалтерського обліку, а також пропозиції щодо складання статуту об'єднання (ОСББ "Мотор", довідка № 22/3 від 22.03.2007 р., ОСББ "Київ-10", довідка № 50 від 15.02.2007 р.); - Київським національним університетом імені Тараса Шевченка результати наукового дослідження використовуються у навчальному процесі при викладанні курсів "Облік видів економічної діяльності", "Організація інформаційних систем і технологій обліку і аудиту", "Облік на підприємствах малого бізнесу" (довідка № 013/1033 від 24.12.07 р.).

Особистий внесок здобувача полягає в розробленні теоретико-методологічних підходів до побудови системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві за результатами її комплексного дослідження, що забезпечує удосконалення бухгалтерського обліку в галузі. Усі дослідження виконані автором особисто, отримані результати і публікації належать автору.

Апробація результатів дисертації. Основні положення дисертації доповідались на 18 міжнародних і вітчизняних наукових та науково-практичних конференціях і засіданнях "круглого столу": "Проблеми гармонізації і стандартизації обліку і аудиту в Україні" (Київ, 2000 р.), "Наука і освіта 2004" (Дніпропетровськ, 2004 р.), "Динаміка наукових досліджень 2004" (Дніпропетровськ, 2004 р.), "Стан та розвиток економічної науки у Київському університеті: ретроспектива, сучасність і перспектива" (Київ, 2004 р.), "Україна. Житло - 2005. Територія якісного життя" (Чернігів, 2005 р.), "Круглий стіл" з питань взаємовідносин об'єднань співвласників багатоквартирного будинку та житлово-будівельних кооперативів з органами місцевого самоврядування (Київ, 2005 р.), "Формування нової парадигми страхування" (Київ, 2005 р.) "Удосконалення обліково-аналітичної освіти в контексті Болонського процесу" (Київ, 2005 р.), "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи" (Київ, 2006 р.), "Напрями бюджетної політики на 2007 рік", (Переяслав-Хмельницький, 2006 р.), "Актуальні проблеми ринкової економки України" (Київ, 2006 р.), "Формування інформаційних ресурсів для менеджменту" (Тернопіль, 2006 р.), "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи" (Київ, 2007 р.), "Актуальні проблеми соціально - економічного розвитку регіонів" (Симферопіль, 2007 р.), "Теорія і методологія економіко-статистичного аналізу і прогнозування" (Київ, 2007 р.), "Ефективний власник житла - запорука житлової реформи" (Київ, 2008 р.), "Проблеми конкурентоспроможності економіки в умовах євроінтеграції: регіональні аспекти" (Запоріжжя, 2008 р.), "Круглий стіл" з питань реформування ЖКГ і діяльності ОСББ та ЖБК (Київ, 2008 р.).

Публікації. Основні положення дисертації викладено у 67 наукових працях, у тому числі в одноосібній монографії, 25 статтях у наукових фахових виданнях, 8 тезах доповідей та статтях за результатами наукових конференцій, у двох навчальних посібниках, один з яких написано у співавторстві, у статті в зарубіжному виданні та у 30 статтях в інших виданнях. Загальний обсяг публікацій становить 94,1 друк. арк., з них особисто здобувачу належить 83,4 друк. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертація складається із вступу, п'яти розділів, висновків, додатків та списку використаних джерел. Загальний обсяг роботи становить 403 сторінки, робота містить 29 таблиць, 23 рисунки, 18 формул, 21 додаток на 44 сторінках, список використаних джерел із 358 найменувань.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЇ

У вступі обгрунтовано актуальність теми, розкрито рівень її розробки у науковій літературі, визначено мету, завдання, об'єкт, предмет та методи дослідження, наукову новизну та практичне значення одержаних результатів, подано інформацію щодо апробації та публікації результатів дослідження.

У першому розділі "Господарська діяльність підприємств житлово-комунального господарства як об'єкт обліку і звітності" досліджено господарську діяльність підприємств житлово-комунального господарства і визначено фактори впливу на систему бухгалтерського обліку в умовах ринкових перетворень у галузі. У результаті аналізу понять "комунальна власність" та "комунальні підприємства і організації", складу підгалузей ЖКГ та їх розподілу згідно із КВЕД та ЗКГНГ і розкриття поняття та складу житлово-комунальних послуг (ЖКП) обгрунтовано вибір як об'єкту дослідження підприємств і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням житла і наданням житлово-комунальних послуг, - житлові організації, підприємства з тепло-, водопостачання і водовідведення, підприємства з санітарної очистки міст та обслуговування ліфтів, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків.

Дослідження господарської діяльності підприємств ЖКГ дозволило розробити групування особливостей економіки галузі (рис. 1) та визначити їхній вплив на побудову бухгалтерського обліку.

Визначальними чинниками, які обумовлюють особливості формування системи бухгалтерського обліку в ЖКГ, є діючий порядок ціноутворення та зміна форми власності на житло, а також стохастичність процесів виробництва, особливості складу та структури активів і витрат, складність розрахунків, обумовлена великою кількістю споживачів послуг та платежів кожного з них, різноманітність видів робіт тощо.

Дослідження порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги дало змогу визначити прогресивність методики фіксування граничних цін (price cap) при встановленні тарифів на житлово-комунальні послуги, яка дозволяє оперативно коригувати кожну складову тарифу при її зміні, залишаючи незмінними як інші складові тарифу, так і рівень прибутку та закладену до тарифу інвестиційну складову. Найбільш проблемним є визначення тарифу квартирної плати (плати за утримання будинку), до якого включається вартість послуг сторонніх організацій, тарифи на які періодично підвищують, залишаючи незмінною плату за утримання будинку. В умовах постійного зростання усіх складових тарифів на житлово-комунальні послуги необхідним є гнучкий порядок коригування тарифів. Основними чинниками впливу системи ціноутворення на побудову обліку в ЖКГ є: недостатній розмір тарифу та отримання цільового фінансування понад тариф, отримання у складі тарифу для населення субсидій і пільг з бюджету, різний порядок включення у доходи різних видів фінансування й обкладання їх податком на додану вартість, необхідність визначення повної собівартості житлово-комунальних послуг для затвердження тарифу органами влади. Встановлення обгрунтованих тарифів залежить від системи бухгалтерського обліку в частині калькулювання собівартості, виключення зі складу тарифу економічно необгрунтованих витрат тощо.

На систему обліку в ЖКГ суттєво впливає трансформація відносин власності на житло, яка призвела до ускладнень у системі управління житлом та відображення в обліку житлових будинків і приватизованих квартир, до виникнення нової форми господарювання в сфері управління і утримання житла, поширеної за кордоном, - об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Побудова бухгалтерського обліку значною мірою залежить від виконавця функцій управління житлом, яким на сьогодні може бути житлова організація, створене в будинку ОСББ або найманий управитель, інститут яких у країні тільки розвивається - на початок 2008 р. було створено 70 відповідних служб. Нерозуміння реалій ринкової економіки призвело до появи поряд з поняттям управителя житлового будинку поняття "балансоутримувач". Виходячи з принципів та категорій бухгалтерського обліку обгрунтовано невідповідність цього поняття і запропонованого в законодавстві розмежування функцій, зокрема, неможливість виконання управителем його функцій у разі ведення бухгалтерського обліку балансоутримувачем. Управитель повинен здійснювати й управління будинком, і утримання його на балансі, а порядок відображення будинку в обліку потребує грунтовної розробки. Управителем ОСББ є саме об'єднання співвласників, якщо воно не наймає стороннього управителя, а рішення питання обліку житлового будинку на балансі ОСББ потребує урахування принципу автономності в бухгалтерському обліку.

Станом на початок 2008 р. кількість ОСББ в Україні становила 7014 (9,4 % багатоквартирного житлового фонду) і збільшилась порівняно з 2000 р. у 6,22 раза, що свідчить про поширення цієї форми господарювання і необхідність розробки для них методологічних засад бухгалтерського обліку. ОСББ відрізняються від підприємств ЖКГ неприбутковістю, відсутністю надання послуг, метою діяльності та ведення бухгалтерського обліку. Від об'єднань громадян ОСББ відрізняються наявністю спільного майна як основи для їх створення, неможливістю повної добровільності членства в ОСББ, що обумовило регламентацію діяльності ОСББ окремим законом і визначає особливості бухгалтерського обліку в них.

Дослідження господарської діяльності підприємств ЖКГ дозволило визначити чинники впливу особливостей галузі на систему обліку, вивчення якої потребує системного підходу та розкриття теоретико-методологічних засад обліку.

У другому розділі "Теоретико-методологічні засади бухгалтерського обліку та його особливості в житлово-комунальному господарстві" досліджено бухгалтерський облік як систему, розкрито його особливості в житлово-комунальному господарстві та запропоновано удосконалення теоретико-методологічних засад обліку.

Аналіз категорій "система" як сукупність взаємопов'язаних елементів та "модель" у науковому дослідженні як образ об'єкта дослідження дав можливість обгрунтувати, що бухгалтерський облік є складною динамічною системою та моделлю господарської діяльності підприємства як система, еквівалентна системі господарської діяльності. Системі обліку притаманні усі характерні риси систем (передусім, гомеостазіс, імовірнісність, емерджентність) і відповідні характеристики складності (зокрема, багатомірність, багатокритеріальність, динамічність). Застосування методу аналогій для вивчення систем передбачає розгляд двох еквівалентних систем і вивчення простішої з них, яка є моделлю системи, що вивчається. Такою моделлю господарської діяльності є бухгалтерський облік, який відображає всі господарські операції і дає змогу отримати кількісну оцінку господарської діяльності.

У свою чергу, бухгалтерський облік як система також вивчається за допомогою методу моделювання. Застосування цього методу дало змогу визначити взаємозв'язок між об'єктом та суб'єктом дослідження в системі бухгалтерського обліку та запропонувати розглядати бухгалтерський облік одночасно в трьох аспектах - як сукупність елементів, як динамічну модель господарської діяльності та як систему, що функціонує під впливом зовнішніх факторів. Відповідно, побудовані моделі системи бухгалтерського обліку включають структурну модель як сукупність елементів системи та функціональну модель системи обліку як моделі господарської діяльності. Важливими елементами системи, поряд з іншими елементами, є інформаційне та кадрове забезпечення. До елементів системи віднесено також об'єкти бухгалтерського обліку, теоретико-методологічні елементи (елементи методу бухгалтерського обліку, його принципи, мету, завдання, функції, методики) та організаційні елементи (форма обліку, використання обчислювальної техніки, організація праці, документообороту).

Функціональна модель системи бухгалтерського обліку охоплює всі господарські процеси підприємства, відображає кругообіг засобів підприємства та взаємозв'язок бухгалтерського обліку з іншими підсистемами інформаційної системи підприємства і зовнішніми користувачами (рис. 2).

Аналіз поглядів науковців та сучасного стану бухгалтерського обліку дав змогу визначити й описати основні чинники зовнішнього впливу на систему бухгалтерського обліку сьогодні, а саме: національні та історичні умови в країні, законодавство країни з питань бухгалтерського обліку, оподаткування та інших економічних питань, рівень розвитку інформаційних технологій, а також вид економічної діяльності підприємства та його розміри.

Систему бухгалтерського обліку можна розглядати за кількома рівнями: система в абстрактному значенні як знакове поняття, національна система, система різних галузей і організаційно-правових форм господарювання та система обліку на конкретних підприємствах. Вивчати систему бухгалтерського обліку в галузі необхідно одночасно методами індукції та дедукції, шляхом дослідження систем вищого та нижчого рівнів.

Дослідження бухгалтерського обліку на основі загальної теорії систем дало змогу обгрунтувати, що він є одночасно системою і процесом: процес бухгалтерського обліку від збору вхідних даних до формування вихідної інформації забезпечується системою бухгалтерського обліку, як це властиво біологічним, технічним та іншим системам.

Спірним є застосування поняття "управлінський облік", який навіть в США стали називати "управління затратами", бо він в системі обліку є підсистемою обліку витрат, яку може бути розвинуто до рівня управління витратами. Недоцільно також "податковий облік" вважати окремим видом обліку, бо він не має необхідних елементів системи обліку, не має власних методів та інформаційної бази і може бути визначений як сукупність додаткових процедур на різних етапах обліку для визначення податкових зобов'язань за даними бухгалтерського обліку за правилами податкового законодавства. Поняття податкового обліку треба використовувати як законодавчо закріплене, але концепція його розвитку повинна полягати у наближенні до бухгалтерського обліку та інтеграції в єдину систему обліку.

Ринкові процеси в економіці зумовили зміну концепції обліку. Концепція бухгалтерського обліку в ЖКГ сьогодні визначається зміною форми власності, особливостями тарифної політики, особливостями галузі ЖКГ, побудовою розрахунків, наявністю особливостей і пільг в оподаткуванні, нових форм господарювання - управитель, ОСББ.

Дослідження теоретико-методологічних засад науки передбачає вивчення її принципів та об'єктів. Потребує удосконалення визначення принципів бухгалтерського обліку та розмежування принципів і постулатів (аксіоматичних положень) обліку, серед яких: подвійний запис, балансове узагальнення, використання грошового вимірника, обов'язковість документального підтвердження господарських операцій, суцільність і безперервність обліку, узагальнення результатів обліку у звітності. Розвиток обліку здійснюється шляхом розробки відповідного нормативного забезпечення, яке поступово вдосконалюється після апробації його на практиці. Тому доцільно доповнити принципи бухгалтерського обліку принципом законності, тобто виконання суб'єктами господарювання вимог законодавства при взаємному впливі на нього, який має особливе значення в країнах з високим рівнем регламентації обліку та на підприємствах державного сектору економіки, до яких значною мірою належать підприємства ЖКГ. Законодавчо визначені принципи бухгалтерського обліку мають певну специфіку в ЖКГ: принцип нарахування не стосується повною мірою цільового фінансування, не завжди можливе дотримання принципів послідовності та обачності, яскраво ілюструється принцип автономності в ОСББ, де майно членів об'єднання (квартири) є одночасно колективним майном об'єднання (житловий будинок), що потребує особливих підходів до відображення житлових будинків в обліку.

Необхідність гармонізації з міжнародними стандартами передбачає перегляд підходів до визначення об'єктів бухгалтерського обліку. Враховуючи зміну концептуального підходу до обліку та до побудови Плану рахунків згідно з елементами фінансових звітів і сучасні дослідження з цього питання, актуальним є визначення у складі об'єктів бухгалтерського обліку поруч з активами, капіталом, зобов'язаннями і господарськими процесами, які відображають динамічність системи обліку, таких об'єктів, як доходи і витрати, без урахування яких склад об'єктів не буде повним.

Аналіз об'єктів бухгалтерського обліку за даними обліку і звітності підприємств ЖКГ дав змогу визначити їх склад, структуру і певні особливості, які зумовлюють особливості відображення цих об'єктів в обліку. Не менше 50 % усіх активів у ЖКГ становлять необоротні активи, серед яких більше 90 % основних засобів. У структурі оборотних активів переважає дебіторська заборгованість (в середньому 60-70 %), питома вага запасів незначна - 2-4 %, практично немає незавершеного виробництва, векселів, чеків, валютних коштів, фінансових інвестицій, грошові кошти становлять близько 1 % оборотних активів.

Власний капітал на підприємствах ЖКГ складає в основному більше 50 % усіх пасивів, але більшу частину його становлять засоби, які не належать підприємствам ЖКГ, тому визначення коефіцієнта фінансової стійкості, як і рентабельності основних засобів, не є показовим для галузі. Найбільшу питому вагу має статутний капітал - 70-80 %; незначна кількість недержавних підприємств у галузі обумовлює незначну частку додаткового вкладеного капіталу (2-3 %), резервного (0,3-0,5 %) та неоплаченого капіталу (менше 0,1 %).

Довгострокові зобов'язання становлять в основному менше 1 % валюти балансу. Серед поточних зобов'язань основну частку складає кредиторська заборгованість за товари, роботи, послуги - більше 60-70 %.

Особливістю господарських процесів як об'єкта бухгалтерського обліку в ЖКГ є відносно незначний процес заготівлі, певне співпадання у часі процесів виробництва послуг та їх реалізації, стохастичний характер виробництва. Найбільшу частину доходів становлять надходження від населення - 40 - 70 %. Перевищення витрат над доходами становить близько 10 %, дебіторська заборгованість набагато перевищує 50 % річного доходу підприємств, збитки - близько 10 % доходу.

Однією з проблем обліку є невизначеність категоріального апарату. В ЖКГ це особливо стосується таких цільових надходжень, як субсидії, дотації, пільги, інші державні трансферти. Аналіз цих категорій дав змогу визначити їх місце у складі доходів підприємств ЖКГ та здійснити групування цільового фінансування за умовами надання та за відношенням до тарифу на ЖКП (у складі тарифу надають субсидії та пільги, понад тариф у складі вартості ЖКП - дотації, понад тариф на визначені цілі - інші трансферти).

Загалом доходи від надання житлово-комунальних послуг (Дохід ЖКГ) складаються з надходжень за тарифом для населення (Тариф насел.), для підприємств (Тариф підпр.), дотацій за їх наявності та інших видів (Фінанс. інше) цільового фінансування (субвенції, фінансування на підготовку до зими, на здійснення ремонтів, на облаштування дитячих майданчиків тощо):

Дохід ЖКГ = Тариф насел. + Тариф підпр. + Дотація + Фінанс. інше (1)

При цьому оплата житлово-комунальних послуг за тарифом для населення складається із надходжень за тарифом у повному обсязі від непільгових категорій громадян (Тариф повн.), надходжень частини оплати за тарифом від пільговиків (Тариф част.), надходжень з бюджету субсидій (Субс.) та відшкодування пільг (Пільги) пільговим категоріям громадян у межах тарифу:

Тариф насел.= Тариф повн. + Тариф част. + Субс. + Пільги (2)

Важливим чинником впливу на систему бухгалтерського обліку є діюча в країні система оподаткування. Підсистема розрахунків за податками посідає значне місце в системі бухгалтерського обліку. Особливості оподаткування підприємств ЖКГ полягають в наступному: визначення за датою надходження коштів валового доходу при отриманні коштів з бюджету та ПДВ при розрахунках з населенням і бюджетом, різний порядок оподаткування різних видів цільового фінансування, наявність окремих пільг за різними податками та специфічних платежів до бюджету, особливості оподаткування операцій з надання в оренду комунального майна. Так, за порядком оподаткування податком на додану вартість можна згрупувати доходи та операції підприємств ЖКГ наступним чином: не підлягають оподаткуванню ПДВ дотації та інші види бюджетного цільового фінансування (крім субсидій і пільг), оподатковуються на загальних підставах доходи від надання послуг підприємствам, орендарям, оподатковуються на пільгових умовах - отримання субсидій, відшкодування пільг та виконання робіт з оплатою за рахунок бюджетних коштів, за якими податкове зобов'язання визначають за датою надходження коштів, та доходи від надання послуг фізичним особам і бюджетним організаціям, за якими ПДВ визначають за касовим методом. Проблеми оподаткування підприємств ЖКГ єдиним податком полягають у державній або комунальній формі власності та наявності транзитних платежів; специфічним в ЖКГ є сплата санкцій підприємствами-монополістами тощо.

Дослідження розвитку системи бухгалтерського обліку в ЖКГ в сучасних умовах свідчить про ускладнення обліку в галузі через появу нових об'єктів бухгалтерського обліку (субсидії, приватизовані квартири) і нових форм господарювання (управитель, ОСББ), проблеми в оподаткуванні та проблеми реформування бухгалтерського обліку. Зміна методології обліку призводить до багатьох порушень на практиці, серед яких невикористання рахунків розрахунків за авансами, формальний підхід до визначення відстрочених податкових активів і зобов'язань, невідповідне використання окремих субрахунків тощо. Додатковими проблемами в ЖКГ є складність відображення в обліку різних видів цільового фінансування, врахування різних пільг в оподаткуванні та специфіки окремих ділянок обліку, зокрема, обліку житлових будинків.

Вивчення порядку ведення бухгалтерського обліку на значній кількості підприємств ЖКГ України дозволило сформулювати основні особливості обліку в галузі, а саме: велика кількість напрямів цільового фінансування, особливість визначення валового доходу при розрахунках з бюджетом, наявність пільг з ПДВ, транзитних платежів у житлових організаціях, особливості відображення в обліку і нарахування амортизації на житлові будинки та об'єкти зовнішнього благоустрою, надання в оренду комунального майна тощо. Дослідження особливостей обліку в ЖКГ дало змогу визначити специфічні бухгалтерські рахунки для обліку і розробити робочий план рахунків для житлових організацій з розкриттям відмінностей робочих планів рахунків на підприємствах з тепло - і водопостачання.

Дослідження особливостей ЖКГ, теоретико-методологічних засад бухгалтерського обліку та його особливостей і проблем в ЖКГ дозволило визначити основні чинники впливу на систему бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві (рис. 3).

Здійснене системне дослідження бухгалтерського обліку дозволило поглибити окремі теоретико-методологічні засади обліку, розкрити особливості системи обліку в житлово-комунальному господарстві, визначити тенденції її розвитку та проблемні питання методології обліку в ЖКГ, які потребують детальної розробки.

Третій розділ "Методологія та організація бухгалтерського і податкового обліку на підприємствах житлово-комунального господарства" присвячено дослідженню проблемних питань та розробці методологічних підходів і методик обліку за різними об'єктами обліку в ЖКГ.

Основна проблема обліку необоротних активів полягає у відмінностях бухгалтерського і податкового обліку. Різниця в порядку групування та оцінки основних засобів, невідповідність податкових методів нарахування амортизації економічному змісту цієї категорії та фактичному зносу основних засобів, досліджені в роботі, зумовлюють необхідність удосконалення податкового обліку в частині скасування різночитань з цього питання. Порядок розмежування малоцінних необоротних матеріальних активів і малоцінних та швидкозношуваних предметів повинен передбачати можливість включення малоцінних предметів до одного з цих об'єктів за вибором підприємства, що остаточно не визначено нормативними документами.

Дослідження економічного змісту поняття "амортизація" дало змогу обгрунтувати недоцільність включення амортизації житлових будинків до витрат житлових організацій, оскільки амортизаційні відрахування не є джерелом накопичення коштів на відновлення будинків і не здійснюється перенесення вартості будинків на вартість послуг.

В обліку руху основних засобів (ОЗ) характерними у ЖКГ є операції придбання їх за рахунок коштів цільового фінансування. Специфічними проблемами обліку основних засобів є порядок нарахування амортизації на житлові будинки та невизначеність питань відображення в обліку житлових будинків і приватизованих квартир, облік надання в оренду комунального майна. Нарахування амортизації на житлові будинки та об'єкти зовнішнього благоустрою здійснюється з одночасним визнанням доходу; доцільне використання субрахунків одного виду діяльності підприємства для відображення витрат і доходів за цією операцією (відповідно, субрахунки 947 і 746). Існуючий підхід до відображення в обліку приватизованих мешканцями квартир шляхом списання їх з балансу не відповідає поняттю об'єктів ОЗ - об'єктом основних засобів є житловий будинок, а не квартири в ньому, тому обліковувати на балансі або поза балансом можна весь будинок, а не окремі квартири. Вирішення проблеми обліку будинку поза балансом має стати одним із питань облікової політики управителя житлового будинку (рис. 4).

Особливостями обліку запасів на підприємствах ЖКГ є необхідність ведення аналітичного обліку використання запасів, придбаних за рахунок різних джерел цільового фінансування, та визначення податкового кредиту з ПДВ за касовим методом щодо окремих господарських операцій.

Недоцільним на підприємствах з державним регулюванням цін є включення до тарифу резерву сумнівних боргів, тому визначено, що найбільш прийнятним для підприємств ЖКГ є запропонований останнім часом метод розрахунку резерву шляхом визначення середньої питомої ваги списаної протягом періоду дебіторської заборгованості у сумі заборгованості за попередні 3-5 років.

Дослідження категорії "капіталу" та його специфіки в ЖКГ дозволило визначити особливості формування та обліку капіталу на підприємствах галузі, серед яких: можливість змін статутного капіталу без перереєстрації за рахунок зменшення його при нарахуванні амортизації на житлові будинки та об'єкти зовнішнього благоустрою; облік у складі власного капіталу об'єктів, які не належать підприємствам ЖКГ на правах власності - зараховані до додаткового або статутного капіталу безоплатно отримані житлові будинки та інші об'єкти комунальної власності; наявність збитків; можливість використання прибутку на формування фондів спеціального призначення тощо.

Найбільш методологічно невизначеним питанням обліку зобов'язань є облік цільового фінансування, що зумовлює необхідність його стандартизації. Вивчення особливостей визнання цільового фінансування у міжнародних та національних стандартах, розкриття економічної сутності та порядку оподаткування різних видів цільового фінансування в ЖКГ дозволило здійснити групування цільового фінансування за порядком визнання та оподаткування і запропонувати порядок відображення в обліку різних видів цільового фінансування. Так, до валового доходу включають тільки субсидії, пільги і дотації, податок на додану вартість сплачують з субсидій і пільг за датою надходження коштів, в бухгалтерському обліку дохід від субсидій і пільг визнають при їх нарахуванні, від дотацій - при їх отриманні, від фінансування капітальних вкладень - при нарахуванні амортизації на придбані основні засоби, від інших видів цільового фінансування - при витрачанні відповідних коштів.

Проблеми обліку оплати праці полягають у складності нормування різноманітних видів робіт і розрахунку заробітної плати за ними, у необхідності постійного підвищення заробітної плати та виплати компенсації у зв'язку з порушенням строків її виплати. Для систематизації інформації щодо розрахунків з бюджетом необхідне чітке застосування субрахунків для обліку, зокрема, субрахунки 643 "Податкові зобов'язання" і 644 "Податковий кредит" використовуються, на відміну від інших галузей, за датою нарахування заборгованості, якщо вона є першою подією.

Одні з найбільших порушень сучасного порядку обліку на підприємствах різних галузей пов'язані з обліком розрахунків з дебіторами і кредиторами, зокрема, із відображенням дебіторської заборгованості на рахунках розрахунків з кредиторами і навпаки та з невикористанням рахунків розрахунків за авансами в момент передоплати. У ЖКГ складність обліку розрахунків полягає у великій кількості споживачів та у необхідності розподілу платежів кожного з них за різними напрямами, у наявності транзитних платежів у житлових організаціях, у різному порядку визначення валового доходу та податкового зобов'язання з ПДВ при розрахунках з різними дебіторами тощо, що викликало необхідність визначення чітких методологічних підходів до обліку розрахунків. Зокрема, комунальні платежі, які отримує житлова організація, є транзитними надходженнями, і їх необхідно відображати як вирахування з доходу у кореспонденції з рахунками заборгованості перед відповідними підприємствами ЖКГ, що розкрито у запропонованому порядку відображення цих операцій за різних умов надходження коштів на рахунки житлових організацій.

Для усунення порушень, пов'язаних з відображенням розрахунків за передоплатою, доцільним є запропоноване внесення доповнень до облікових регістрів з обліку розрахунків, а саме додаткової графи для відображення розрахунків за авансами, що підвищить аналітичність і достовірність інформації.

Проблеми та особливості обліку витрат в ЖКГ, визначені на основі проведеного дослідження, полягають у наступному: специфіка структури витрат житлових організацій, які відшкодовують за рахунок квартирної плати (плати за утримання будинків); наявність взаєморозрахунків між різними підприємствами ЖКГ; необхідність визначення повної собівартості послуг та проблематичність включення до собівартості деяких інших операційних витрат, обумовлені державним регулюванням тарифів на ЖКП; специфіка калькулювання собівартості послуг; проблематичність розподілу загальновиробничих витрат, обумовлена залежністю від нерівномірного споживання послуг тощо.

Аналіз виробничих процесів на підприємствах ЖКГ та порядку формування тарифів на житлово-комунальні послуги дозволив обгрунтувати недоцільність визначення розподілених і нерозподілених загальновиробничих витрат та необхідність визначення не тільки виробничої, а й повної собівартості послуг для затвердження обгрунтованого тарифу. На основі дослідження специфіки статей калькулювання в різних підгалузях ЖКГ запропоновано порядок складання калькуляції собівартості одиниці послуг, яка складається з суми витрат за кожною групою витрат (ГВк).

Значною проблемою обліку витрат є необхідність визначення валових витрат для потреб податкового обліку. Громіздкість і заплутаність податкового законодавства призводить на практиці до порушень як у бік зменшення, так і збільшення об'єкта оподаткування, тому важливим є надання суб'єктам господарювання і податковим органам зручного інструментарію, яким можуть бути запропоновані методичні підходи до визначення валових витрат і доходів. Визначення валових витрат у розрізі елементів витрат із зазначенням відмінностей у порядку включення різних витрат до валових витрат і собівартості допомагає врахувати усі витрати і визначити бухгалтерські документи і регістри, в яких ці витрати відображено. Найбільша відмінність у розрахунку валових витрат і собівартості полягає у визначенні в податковому обліку матеріальних витрат (Мат.):

Мат. = МОтрим. + МОплач. + МЄп., (3)

Де МОтрим. - вартість матеріалів, отримання яких було першою подією у звітному періоді, крім М єп.;

МОплач. - вартість матеріалів, оплата яких було першою подією у звітному періоді, крім МЄп.;

МЄп. - вартість матеріалів, отриманих від нерезидентів та платників єдиного податку, незалежно від дати їх оплати.

Новою ділянкою обліку в сучасних умовах є облік і капіталізація фінансових витрат, щодо яких в розроблених методичних рекомендаціях з бухгалтерського обліку розкрито порядок визначення витрат на створення кваліфікаційного активу (середньозваженої суми інвестиції), норми капіталізації витрат та розрахунку розміру фінансових витрат, які капіталізуються, залежно від наявних у підприємства позик - одне чи кілька запозичень, пов'язаних чи не пов'язаних зі створенням кваліфікаційного активу.

Для визначення порядку обліку доходів важливим є здійснене групування доходів підприємств ЖКГ за датою визнання в бухгалтерському і податковому обліку: доходи від надання послуг населенню і підприємствам визнають в бухгалтерському обліку за принципом нарахування, а в податковому - за першою подією; дотації визнають за датою отримання; субсидії і пільги визнають в бухгалтерському обліку одночасно із визнанням витрат, а в податковому - за датою надходження коштів; доходи від цільового фінансування капітальних вкладень визнають в бухгалтерському обліку одночасно з нарахуванням амортизації, а в податковому обліку не визнають; доходи від інших видів цільового фінансування визнають в бухгалтерському обліку після витрачання отриманих коштів, а в податковому не визнають.

Специфіка відображення доходів підприємств ЖКГ на субрахунках бухгалтерського обліку обумовлена особливостями їх визнання й оподаткування, що розкрито в запропонованому порядку відображення доходів у бухгалтерському і податковому обліку (табл. 1), який використовується підприємствами ЖКГ, та порядку відображення витрат і доходів у підприємств ЖКГ, які перейшли на спрощену систему оподаткування, обліку і звітності.

В обліку фінансових результатів проблемним є визначення тимчасових різниць з податку на прибуток за даними бухгалтерського і податкового обліку. На підприємствах, які не здійснюють розподіл прибутку між акціонерами, недоцільне використання складних методик визначення таких різниць; для них запропоновано спрощену методику, яка грунтується на визначеному в міжнародних стандартах методі зобов'язань за балансом та на національних стандартах бухгалтерського обліку, за якими відстрочені податкові активи (ВПА) і зобов'язання (ВПЗ) перераховують раз на рік згідно із залишками на відповідних рахунках та за відповідними статтями. Специфічними різницями в ЖКГ є різниці, які виникають унаслідок визнання доходу від цільового фінансування у бухгалтерському обліку за датою нарахування, а в податковому - за датою надходження коштів. ВПА і ВПЗ визначають множенням тимчасових різниць (ТР) на ставку податку на прибуток (СПП), що відображено формулою:

ВПА (ВПЗ ) = ТР Ч СПП: 100 % (4)

На сьогодні існує невідповідність між П(С)БО 17 та "Примітками до річної фінансової звітності" у порядку відображення ВПА і ВПЗ, зокрема, в частині відображення у "Примітках" розгорнутого сальдо по рахунках 17 і 54 та визначення облікового прибутку таким чином, який потребує використання субрахунку 981 у кореспонденціях рахунків не тільки при визначенні ВПЗ, але й ВПА, що не відповідає стандарту. Здійснене групування тимчасових різниць, які підлягають додаванню і вирахуванню, та розкриття на прикладі порядку визначення ВПА і ВПЗ й відображення їх в обліку і звітності дасть підприємствам ЖКГ та інших галузей зручний інструментарій для визначення відстрочених податкових активів і зобов'язань.

Запропоноване вдосконалення методології та організації обліку в ЖКГ у розрізі об'єктів обліку дозволить підвищити ефективність та достовірність обліку в галузі, при цьому частина запропонованих методологічних підходів може використовуватись підприємствами інших галузей та видів діяльності.

Четвертий розділ "Методика і організація бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків" присвячено визначенню концептуальних засад бухгалтерського обліку в ОСББ на основі дослідження особливостей їхньої діяльності та розробці для них методичного й організаційного забезпечення бухгалтерського обліку.

Об'єднання співвласників є неприбутковими організаціями з відповідним обліком, що зумовлює необхідність дослідження методології обліку в них окремо від підприємств житлово-комунального господарства. Новизна цієї форми господарювання для нашої країни спричинила невизначеність багатьох питань законодавчого забезпечення діяльності ОСББ, а, відповідно, і відображення її в обліку. Одна із основних проблем створення і діяльності ОСББ полягає у значному податковому навантаженні, особливо в частині податку на додану вартість в тих об'єднаннях, які вимушені його сплачувати. Об'єднання співвласників створюють для забезпечення власних потреб, вони не надають послуг користувачам, крім послуг з оренди майна, тому тільки з цієї послуги повинні сплачувати ПДВ у разі отримання від неї доходу, який перевищує визначений законодавчо рівень. Відсутність в ОСББ об'єкта оподаткування ПДВ обумовлена відсутністю операцій поставки послуг. У разі вимог сплати ПДВ об'єктом оподаткування стає головним чином заробітна плата, що ілюструється відповідним групуванням доходів ОСББ.

На законодавчому рівні багато питань діяльності ОСББ до цього часу вирішено невідповідно до реалій ринкової економіки та особливостей цієї форми господарювання. Так, неможливою є відповідальність об'єднання за зобов'язаннями своїм майном, до якого належать, зокрема, конструктивні елементи будинку, невідповідним до ринкових умов є прийняття будинку на баланс об'єднання. Суттєво ускладнює діяльність ОСББ невключення до їх майна прибудинкової території, яка є невід'ємною частиною кондомініуму; це протирічить досвіду інших країн, у більшості з яких земельна ділянка належить об'єднанню. Декларована в законодавстві добровільність членства в об'єднанні не враховує наявності спільного майна в ОСББ і зобов'язань з його утримання; за кордоном членство в об'єднанні зазвичай є обов'язковим. Неможливим є укладання договорів кожного члена ОСББ з управителем, бо ним є саме об'єднання, а взаємовідносини в ньому регламентується статутом.

Дослідження особливостей діяльності ОСББ дало змогу запропонувати внесення відповідних змін до законодавчих і нормативних документів та редакцію статуту ОСББ із визначенням відмінностей порівняно з типовим статутом.

З огляду на особливості діяльності об'єднань співвласників концепція бухгалтерського обліку в них має певні особливості в частині мети ведення бухгалтерського обліку, особливостей та об'єктів обліку.

Метою ведення бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків є надання мешканцям будинку та контролюючим органам повної, правдивої та неупередженої інформації про отримані з різних джерел доходи та здійснені витрати протягом звітного періоду, а також про стан активів, капіталу та зобов'язань.

Концепція обліку в ОСББ повинна виходити з особливостей їх діяльності і визначатись факторами, наведеними на рис. 5, що потребує адаптованої методики обліку.

У складі об'єктів бухгалтерського обліку практично відсутній власний капітал, процеси виробництва і реалізації послуг, обмежений склад активів та зобов'язань. Специфічним активом ОСББ є житловий будинок, який необхідно обліковувати поза балансом згідно з принципом автономності.

Аналіз складу доходів і витрат ОСББ розкрив їх подібність до підприємств ЖКГ з суттєвими особливостями відображення в обліку: витрати треба обліковувати на рахунках класу 8, оплату житлово-комунальних послуг мешканцями - як цільове фінансування (рахунок 48), з відображенням доходу на рахунках іншого операційного доходу, а не доходу від реалізації. Дослідження об'єктів обліку в ОСББ дозволило визначити рахунки і субрахунки для відображення їх в обліку та запропонувати скорочений план рахунків для ОСББ, в якому передбачено субрахунки за видами цільового фінансування, дебіторської заборгованості тощо та виключено рахунки для обліку об'єктів, відсутніх в ОСББ.

Особливості бухгалтерського обліку в ОСББ, обумовлені особливостями їх діяльності, полягають у відсутності процесів виробництва і реалізації послуг, спрощеній формі обліку, обмеженій кількості статей в балансі тощо. Визначену концепцію обліку в ОСББ покладено в основу запропонованої для них методики бухгалтерського обліку, яка містить порядок складання кошторису витрат і доходів ОСББ, порядок відображення в обліку доходів і витрат ОСББ, особливості оцінки, визнання та відображення в обліку активів, капіталу та зобов'язань. Кошторис повинен містити планові та фактичні дані за звітний рік і план на наступний рік з максимальною деталізацією статей. Доходи відображають у кореспонденції з рахунками цільового фінансування і дебіторської заборгованості з урахуванням відсотків, утриманих банком за обслуговування. Житловий будинок обліковують поза балансом, не нараховуючи на нього амортизацію. Амортизацію на інші основні засоби доцільно нараховувати прямолінійним методом; запаси при вибутті оцінюють методами ідентифікованої або середньозваженої собівартості.

Розкриття особливостей організації бухгалтерського обліку в ОСББ дало змогу визначити зміст наказу про облікову політику ОСББ, який містить обмежену кількість пунктів, зокрема - методи нарахування амортизації необоротних активів, оцінки запасів при їх вибутті, межа вартості ОЗ і малоцінних та швидкозношуваних предметів (МШП), та запропонувати форму бухгалтерського обліку, найбільш доцільну для ОСББ як невеликих організацій: ведення журналу господарських операцій з формуванням у кінці звітного періоду шахової та оборотної відомостей, приклад складання яких наведено на основі запропонованої методики з урахуванням даних діючих ОСББ.

Розроблена методика бухгалтерського обліку в ОСББ використовується в практиці діяльності багатьох ОСББ в країні, її покладено в основу нормативного документу "Методика бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків", схваленого Міністерством з питань житлово-комунального господарства України.

У п'ятому розділі "Напрями удосконалення методології та організації обліку в житлово-комунальному господарстві" запропоновано шляхи удосконалення методології та організації обліку в ЖКГ на основі гармонізації і стандартизації, удосконалення податкового обліку та комп'ютеризації облікового процесу.

Гармонізація обліку і звітності досягається в нашій країні реформуванням обліку згідно з міжнародними стандартами; стандартизація обліку як один з основних напрямів його удосконалення необхідна на всіх рівнях регламентації обліку - на рівні країни, галузей, підприємств. Обгрунтування необхідності стандартизації обліку на рівні галузей і доцільності розробки для найбільш специфічних з них окремих стандартів і методик та виконане дослідження методології обліку в ЖКГ дало змогу запропонувати стандарт бухгалтерського обліку "Житлово-комунальні послуги", в якому визначено терміни, зокрема, житлово-комунальні і комунальні послуги, дотація, субсидія, управитель тощо, наведено класифікацію житлово-комунальних послуг відповідно до законодавства, розкрито порядок визнання та оцінки активів підприємств ЖКГ, у тому числі житлових будинків, витрат і доходів, пов'язаних з наданням житлово-комунальних послуг, та порядок розкриття інформації щодо житлово-комунальних послуг у примітках до фінансової звітності.

Регламентація бухгалтерського обліку на рівні підприємств передбачає можливість вибору підприємством облікової політики, щодо ступеню уніфікації якої існують різні погляди; розкрито засади облікової політики на підприємствах ЖКГ та порядок вибору альтернативних варіантів обліку з урахуванням специфіки галузі щодо всіх об'єктів обліку, зокрема, щодо окремих необоротних та оборотних активів, витрат, цільового фінансування, фондів спеціального призначення.

Бухгалтерська термінологія також потребує уніфікації у частині узгодження термінів в бухгалтерських стандартах та інших нормативних актах (капітал і фонди, основні засоби та основні фонди), правильного використання термінів (зокрема, бухгалтерський регістр, документооборот) та недоцільності відмови від сталих бухгалтерських термінів, таких, як бухгалтерське проведення.

Дослідження стану, особливостей та проблем бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах його реформування дозволило запропонувати концепцію розвитку бухгалтерського обліку в ЖКГ, яка враховує особливості галузі, необхідність вирішення проблемних питань обліку та розробки відповідної нормативної бази; схематично концепцію подано на рис. 6.

Однією з найбільших проблем обліку на сьогодні постає неузгодженість податкового обліку з бухгалтерським. Аналіз недоліків податкового обліку та постійних змін у ньому дав змогу обгрунтувати необхідність узгодження податкового обліку з бухгалтерським шляхом інтеграції їх в єдину систему, визначити принципи узгодження, очікувані позитивні результати та напрями узгодження з пропозиціями щодо внесення відповідних змін до нормативних документів. Принципами узгодження податкового обліку з бухгалтерським та вдосконалення податкового законодавства мають бути: прозорість, ясність законодавства; простота визначення податків і помірний обсяг нормативних документів; збільшення надходжень від податків за рахунок збільшення бази оподаткування, а не розміру податків; оптимізація податкової звітності, зменшення кількості звітів і показників у них; максимальне наближення до бухгалтерського обліку, який вже реформовано згідно з міжнародними стандартами.

Основні напрями узгодження бухгалтерського та податкового обліку мають бути такими: при списанні на витрати запасів враховувати вартість не тих запасів, що придбаваються, а тих, що передаються у виробництво з їх оцінкою згідно із стандартами бухгалтерського обліку; відмовитися від порядку нарахування амортизації за податковим законодавством; встановлювати обмеження щодо мінімального строку корисного використання об'єктів основних засобів та щодо застосування методів прискореної амортизації основних засобів, щоб невиправдано не зменшувати базу оподаткування податком на прибуток; вести єдиний бухгалтерський облік витрат та доходів підприємств з виділенням тих витрат, які не повинні враховуватися при визначенні оподатковуваного прибутку (наприклад, штрафи, пені, неустойки сплачені, витрати на благодійні внески, амортизація певних основних засобів).

Одна з основних особливостей комп'ютеризації обліку в ЖКГ полягає в доцільності її централізації на рівні міст (рис. 7).

Це обумовлено важливою характерною рисою обліку в житлово-комунальному господарстві, яка визначає особливості комп'ютерних систем бухгалтерського обліку в галузі, а саме: знаходження виробників і споживачів житлово-комунальних послуг у межах одного міста при значній кількості споживачів і необхідності розподілу платежів кожного з них між різними підприємствами та організаціями. Так, оплата за користування гарячою водою включає плату за постачання холодної води, її підігрів, водовідведення, оплату послуг банку тощо. Тому централізовану комп'ютерну обробку інформації щодо розрахунків зі споживачами житлово-комунальних послуг реалізовано в багатьох містах України та близького зарубіжжя.

Недоліком таких систем є надання підприємствам ЖКГ інформації тільки на паперових носіях, що потребує введення цих даних в комп'ютерну систему підприємства вручну. Удосконалення систем централізованої комп'ютерної обробки інформації щодо розрахунків за житлово-комунальні послуги має полягати в реалізації порядку надання інформації підприємствам ЖКГ на машинних носіях або через комп'ютерну мережу.

Дослідження розвитку інформаційних систем і технологій на сучасному етапі та рівня комп'ютеризації обліку в житлово-комунальному господарстві дало змогу визначити склад автоматизованих робочих місць (АРМ) в управителя житлового будинку та необхідні зміни до існуючих програм комп'ютеризації бухгалтерського обліку для адаптації їх до обліку на підприємствах ЖКГ та в ОСББ. Зокрема, необхідно формування довідників квартиронаймачів та журналів розрахунків з ними, довідників і журналів за видами платежів.

Реалізація запропонованих напрямів удосконалення обліку в житлово-комунальному господарстві дозволить підвищити його достовірність та ефективність.

ВИСНОВКИ

У дисертації проведено теоретичне дослідження і запропоновано вирішення актуальної науково-прикладної проблеми удосконалення теоретичних, методологічних та організаційних засад розвитку системи бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах його реформування та визначення шляхів їх практичного застосування. За результатами сформульовано низку висновків концептуально-теоретичного, методологічного та науково-прикладного характеру, що відображають вирішення основних завдань роботи відповідно до поставленої мети.

    1. Особливості господарської діяльності підприємств житлово-комунального господарства визначають особливості системи обліку в галузі. Дослідження господарської діяльності підприємств житлово-комунального господарства дало змогу обгрунтувати вибір об'єктом дослідження підприємств і організацій, діяльність яких пов'язана з обслуговуванням житла і наданням житлово-комунальних послуг, здійснити групування особливостей економіки ЖКГ з виділенням основних особливостей, похідних, та пов'язаних з сучасними соціально-економічними умовами і визначити їх вплив на побудову бухгалтерського обліку. Дослідження системи формування тарифів на житлово-комунальні послуги як важливого фактору впливу на бухгалтерський облік в галузі дало можливість визначити, що на побудову обліку особливо впливає велика кількість напрямів цільового фінансування, поява нових видів державного цільового фінансування (субсидії), необхідність визначення повної собівартості послуг для затвердження тарифів тощо. У свою чергу обгрунтованість тарифів значною мірою визначається бухгалтерським обліком. 2. Трансформація відносин власності у житловому секторі, поява нових форм управління житлом є важливим фактором впливу на побудову бухгалтерського обліку, який залежить від організаційно-правової форми управління житлом. Урахування вимог бухгалтерського обліку дало змогу обгрунтувати, що введення у законодавстві поруч з поняттям "управитель" житла поняття "балансоутримувач" не відповідає Цивільному кодексу України та принципам бухгалтерського обліку. Виконання усіх функцій управління житлом повинен здійснювати управитель, яким може бути керуюча компанія, створене в будинку ОСББ, а на сучасному етапі - житлова організація. Вирішення питання щодо обліку житлового будинку на балансі чи поза балансом залежить від власника житла та виконавця функцій управління ним. Розкриття основних засад діяльності ОСББ як нової форми управління та утримання житла дало змогу визначити, що бухгалтерський облік у них як неприбуткових організаціях суттєво відрізняється від обліку на підприємствах ЖКГ і потребує окремого дослідження. 3. Дослідження розвитку системи бухгалтерського обліку потребує визначення теоретико-методологічних засад обліку із застосуванням системного підходу і врахуванням того, що перехід до ринкової економіки зумовив зміну концепції та методології обліку.

Застосування системного підходу для дослідження бухгалтерського обліку дало можливість обгрунтувати, що бухгалтерський облік є складною динамічною системою і моделлю господарської діяльності підприємств і що визначення методологічних засад обліку в галузі ЖКГ потребує одночасно дослідження національної системи бухгалтерського обліку і системи бухгалтерського обліку на підприємствах ЖКГ. Запропонований підхід до розгляду системи бухгалтерського обліку у трьох аспектах - як сукупність взаємопов'язаних елементів системи, як модель господарської діяльності підприємства та як система, на яку впливають зовнішні фактори, дав змогу побудувати структурну модель системи бухгалтерського обліку як сукупність елементів та функціональну модель системи обліку як динамічної моделі господарської діяльності підприємства.

Дослідження теоретико-методологічних засад бухгалтерського обліку дало змогу запропонувати розмежування принципів і постулатів (аксіоматичних положень) бухгалтерського обліку, доповнити принципи обліку принципом законності та розкрити особливості окремих принципів обліку в ЖКГ. Сучасний стан розвитку економіки і бухгалтерської науки потребує зміни підходів до визначення об'єктів бухгалтерського обліку в частині включення до складу об'єктів обліку витрат і доходів для гармонізації з міжнародними стандартами.

    4. Особливості об'єктів обліку як важливих складових системи бухгалтерського обліку значною мірою визначають особливості методології і організації бухгалтерського обліку в галузі. Аналіз складу, структури та особливостей об'єктів бухгалтерського обліку в ЖКГ дозволив визначити специфіку відображення їх в обліку. Розкриття економічного змісту категорій "дотація", "субсидія" дало змогу згрупувати цільове фінансування підприємств ЖКГ за відношенням до тарифу та умовами надання з метою обгрунтування порядку відображення його в обліку. Визначення особливостей оподаткування підприємств ЖКГ дало змогу згрупувати доходи підприємств ЖКГ залежно від оподаткування податком на прибуток і ПДВ та визначити особливості відображення їх в обліку. 5. Для удосконалення системи обліку в галузі важливе значення має дослідження його розвитку, проблем і особливостей. Особливості системи обліку та проблеми обліку в житлово-комунальному господарстві полягають, зокрема, у наступному: велика кількість напрямів цільового фінансування, наявність пільги з ПДВ за окремими операціями, трудомісткість розрахунків за великої кількості споживачів і різноманітності платежів, специфічність відображення в обліку руху житлового фонду, у тому числі приватизованих квартир, наявність специфічних ділянок обліку та господарських операцій. Дослідження генезису та особливостей обліку в галузі дало можливість сформулювати основні засади облікової політики підприємств ЖКГ, визначити специфічні субрахунки для обліку в житлово-комунальному господарстві, запропонувати робочий план рахунків для житлових організацій та порядок вирішення проблемних питань щодо відображення окремих господарських операцій на рахунках бухгалтерського обліку.

Виконане дослідження особливостей ЖКГ та обліку в ньому дало змогу визначити та згрупувати чинники впливу на систему бухгалтерського обліку в галузі, серед яких виділено зовнішні, галузеві та внутрішні чинники.

    6. Одним із найбільш складних для відображення в обліку об'єктів у ЖКГ є активи, основну частину яких становлять необоротні активи. Частина невідповідностей в обліку активів може бути вирішена шляхом узгодження податкового обліку з бухгалтерським, чіткого розмежування малоцінних необоротних матеріальних активів та малоцінних і швидкозношуваних предметів. Дослідження економічного змісту поняття "амортизація" дало змогу обгрунтувати невідповідність податкових методів нарахування амортизації та недоцільність включення до витрат підприємств ЖКГ амортизації житлових будинків. Вивчення специфічних для ЖКГ аспектів обліку активів дало можливість визначити порядок відображення в обліку житлових будинків і приватизованих квартир за різного порядку управління житлом, розкрити особливості та запропонувати порядок відображення в обліку операцій з надання в оренду комунального майна. Особливості обліку оборотних активів полягають у відображенні ПДВ за касовим методом, у специфіці нарахування резерву сумнівних боргів тощо. 7. Облік капіталу, зобов'язань та розрахунків у ЖКГ має ряд суттєвих особливостей і проблемних питань. Облік у складі капіталу об'єктів, які не є власністю підприємств ЖКГ, та інші особливості формування капіталу визначають порядок відображення його в обліку і звітності. Потребує стандартизації облік цільового фінансування з урахуванням вимог міжнародних стандартів; здійснене групування цільового фінансування за порядком визнання у бухгалтерському і податковому обліку й відношенням до оподаткування ПДВ дало змогу запропонувати бухгалтерські проведення з обліку різних видів цільового фінансування. Складність розрахунків з населенням за різних способів оплати рахунків за ЖКП зумовила необхідність розробки уточнених методологічних підходів до обліку цих розрахунків, зокрема, у частині порядку відображення в обліку транзитних платежів у житлових організаціях, обліку розрахунків з іншими дебіторами та кредиторами за різних умов здійснення розрахунків, внесення змін до регістрів аналітичного обліку з обліку розрахунків для наочності відображення розрахунків за передоплатою. 8. Для правильного визначення результатів діяльності підприємств та встановлення обгрунтованих тарифів на підприємствах з державним регулюванням цін необхідне удосконалення методики калькулювання та обліку витрат і доходів. Розкриття порядку обліку витрат та особливостей калькулювання житлово-комунальних послуг дозволило обгрунтувати необхідність визначення не тільки виробничої, а й повної собівартості ЖКП для встановлення відповідних тарифів та запропонувати методику визначення валових витрат. Дослідження нової для країни ділянки обліку - капіталізації фінансових витрат, дало змогу розробити методичні рекомендації з обліку фінансових витрат.

Здійснене групування доходів підприємств ЖКГ за порядком їх визнання дало можливість на прикладах розкрити порядок ведення бухгалтерського і податкового обліку доходів і фінансових результатів, у тому числі у платників єдиного податку. Дослідження нової для вітчизняних бухгалтерів ділянки обліку - визначення відстрочених податкових активів та зобов'язань дало змогу запропонувати спрощену методику їх визначення з урахуванням особливостей галузі і вимог до фінансової звітності.

    9. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків - це нова для нашої країни форма господарювання та управління житлом, щодо якої необхідно вирішення ряду економічних і юридичних проблеми та розробка методології бухгалтерського обліку. Дослідження особливостей господарської діяльності ОСББ дозволило визначити їх вплив на побудову обліку та запропонувати внесення необхідних змін у законодавчі та нормативні документи, зокрема, щодо оподаткування, власності на прибудинкову територію, членства в об'єднанні, прийняття будинку в управління, а не на баланс, та в частині змін до Типового статуту ОСББ, потрібних об'єднанням в їх практичній діяльності. 10. Методологія та організація обліку в ОСББ як невеликих неприбуткових організаціях, створених на добровільній основі, має бути максимально зручною та спрощеною. З огляду на це, в запропонованій концепції обліку в ОСББ визначено мету ведення обліку, фактори, які визначають особливості обліку, характеристику об'єктів обліку в ОСББ та порядок застосування методів бухгалтерського обліку. Визначення особливостей обліку в ОСББ дало змогу запропонувати скорочений план рахунків для них і порядок ведення синтетичного бухгалтерського обліку за основними ділянками обліку, зручну форму обліку з наведеним практичним прикладом ведення обліку за цією формою з бухгалтерськими проведеннями та розрахунками за місяць і узагальненням результатів в оборотному балансі. Запропонована методика ведення бухгалтерського обліку в ОСББ використовується у практичній діяльності багатьох ОСББ в країні. 11. В умовах реформування бухгалтерського обліку, постійного зростання обсягів облікової інформації вдосконалення обліку передбачає його гармонізацію та стандартизацію, усунення недоліків податкового обліку, ведення обліку з використанням сучасних інформаційних технологій.

Обгрунтування доцільності розробки методичних матеріалів з бухгалтерського обліку на галузевому рівні та затвердження окремого стандарту для житлово-комунального господарства, враховуючи специфіку обліку в ньому, дало змогу запропонувати стандарт бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг, який за змістом і побудовою відповідає національним стандартам обліку і враховує специфіку обліку в ЖКГ. Регламентація обліку як на рівні країни і галузі, так і на рівні підприємств, обумовила розкриття в роботі особливостей облікової політики в ЖКГ, порядку формування наказу про облікову політику. Виконане дослідження системи обліку в галузі дало можливість розробити концепцію розвитку бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві, в якій визначено мету, принципи, нормативне забезпечення, напрями реалізації концепції.

Обгрунтована необхідність інтеграції податкового обліку в єдину систему обліку обумовила визначення концепції та напрямів узгодження податкового і бухгалтерського обліку, які повинні полягати в усуненні недоліків податкового обліку, з відповідними пропозиціями щодо змін у нормативних документах.

Визначення можливостей та проблем комп'ютеризації обліку в ЖКГ дало змогу запропонувати удосконалення системи автоматизації обліку із централізованою обробкою платежів та веденням розрахунків за житлово-комунальні послуги на рівні міста за повної або часткової комп'ютеризації обліку на підприємствах ЖКГ з обміном інформацією в електронному вигляді.

СПИСОК ОПУБЛІКОВАНИХ ПРАЦЬ ЗА ТЕМОЮ ДИСЕРТАЦІЇ

Монографія

1. Гура Н. О. Облік у житлово-комунальному господарстві: теорія і практика: [монографія] / Надія Олександрівна Гура. К.: Знання, 2006. 351 с. (рецензії: М. Т. Білуха / Бухгалтерський облік і аудит. 2006. № 11.С. 62-63; Г. І. Короткий / Банківська справа. 2007. № 6. С. 88-89).

Навчальні посібники з грифом Міністерства освіти і науки України

    2. Гура Н. О. Облік видів економічної діяльності: [навч. посіб.] / Надія Олександрівна Гура. К.: Знання, 2004. 541 с. 3. Гура Н. О. Облік на підприємствах малого бізнесу: [навч. посіб.] / Н. О. Гура, Т. Г. Мельник, Т. М. Моторина. К.: Знання, 2007. 310 с.

Статті у наукових фахових виданнях

    4. Гура Н. О. Напрямки узгодження бухгалтерського та податкового обліку / Н. О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Економіка". 2001. Випуск 51. С. 53-56 (0,3 др. а). 5. Гура Н. Облік цільового фінансування на підприємствах житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2004. №2. С. 45-50 (0,52 др. а). 6. Гура Н. Облік основних засобів в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2004. № 6. С. 37-42 (0,58 др. а). 7. Гура Н. О. Організаційні та правові питання створення і діяльності об'єднань співвласників багатоквартирних будинків / Н. О. Гура // Підприємництво, господарство і право. 2004. № 11. С. 132-135 (0,5 др. а). 8. Гура Н. О. Облік оренди майна в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Економіка". 2005. Випуск 74. С. 45-48 (0,33 др. а). 9. Гура Н. О. Методологія обліку дотацій, субсидій та відшкодування пільг в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Наукові праці НДФІ. 2005. Випуск 1 (30). С. 123-131 (0,6 др. а). 10. Гура Н. Облік розрахунків з квартиронаймачами в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура // Банківська справа. 2005. № 2. С. 48-55 (0,51 др. а). 11. Гура Н. О. Проблеми створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків в Україні / Н. О. Гура // Економіка України. 2005. № 4. С. 66-71 (0, 58 др. а). 12. Гура Н. Облік розрахунків з дебіторами і кредиторами на прикладі житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит.2005. № 4. С. 29-35 (0,65 др. а). 13. Гура Н. О. Особливості обліку в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченко. Серія "Економіка". 2005. Випуск 77-78. С. 22-25 (0,5 др. а). 14. Гура Н. Методологія бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2005.№11. С. 17-26 (0,9 др. а). 15. Гура Н. О. Трансформація відносин власності в житловому секторі / Н. О. Гура // Економіка України. 2006. № 2- С. 50-57 (0,71 др. а). 16. Гура Н. О. Особливості обліку капіталу на підприємствах житлово-комунального господарства / Н. О. Гура // Формування ринкових відносин в Україні. 2006. № 4. С. 86-90 (0,52 др. а). 17. Гура Н. Необхідність та шляхи адаптації податкового обліку до потреб бухгалтерського обліку / Надія Гура // Банківська справа. 2006. № 3. С. 57-64 (0,55 др. а). 18. Гура Н. О. Гармонізація і стандартизація бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Формування ринкових відносин в Україні. 2006. № 5. С. 111-116 (0,7 др. а). 19. Гура Н. Особливості обліку витрат на підприємствах житлово-комунального господарства / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2006.№ 6. С. 28-33 (0,65 др. а). 20. Гура Н. О. Комп'ютеризація обліку в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Фінанси, облік і аудит. 2006. № 8.С. 195-202 (0,42 др. а). 21. Гура Н. О. Облікова політика підприємств житлово-комунального господарства / Н. О. Гура // Наукові праці НДФІ. 2006. Випуск 3(36 ). С. 128-135 (0,55 др. а). 22. Гура Н. О. Проблеми оподаткування підприємств житлово-комунального господарства / Н. О. Гура // Фінанси України. 2006. № 11.С. 34-42 (0,6 др. а.). 23. Гура Н. О. Методологічні аспекти обліку зобов'язань у житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Вісник академії праці та соціальних відносин ФПУ. 2006. № 4. С. 45-50 (0,51 др. а). 24. Гура Н. О. Система формування тарифів на житлово-комунальні послуги / Н. О. Гура // Фінанси України. 2007. № 4. С. 69-76 (0,54 др. а.). 25. Гура Н. Концептуальні засади побудови обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2007.№5. С. 43-48 (0,6 др. а). 26. Гура Н. Бухгалтерський облік як наука, його принципи, предмет та об'єкти / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2007. № 6. С. 3-8 (0,63 др. а). 27. Гура Н. О. Досвід застосування сучасних інформаційних технологій при викладанні обліково-аналітичних дисциплін / Н. О. Гура // Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Серія "Економіка". Випуск 93. 2007. С. 21-23 (0,37 др. а). 28. Гура Н. Облік і капіталізація фінансових витрат / Надія Гура // Бухгалтерський облік і аудит. 2008. № 1. С. 55-60 (0,6 др. а).

Тези та статті за матеріалами конференцій

    29. Гура Н. О. Методологічні питання обліку в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Матеріали VII міжнародної науково-практичної конференції "Наука і освіта 2004". Дніпропетровськ, 2004. С. 25-27 (0,16 др. а.). 30. Гура Н. О. Особливості обліку у житлово-комунальних підприємств - платників єдиного податку / Н. О. Гура // Матеріали ІІІ міжнародної науково-практичної конференції "Динаміка наукових досліджень 2004". Дніпропетровськ. 2004. С. 27-29 (0,11 др. а). 31. Гура Н. О. Методологічні питання обліку субсидій, відшкодування пільг та дотацій в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Збірник тез міжнародної науково-практичної конференції "Стан та розвиток економічної науки у Київському університеті: ретроспектива, сучасність та перспектива". К. 2004. С. 60-61 (0,1 др. а). 32. Гура Н. О. Розвиток діючої системи ціноутворення і розрахунків за послуги в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Реконструкція житла. 2005.Випуск 6. С. 75-86 (0,56 др. а.). 33. Гура Н. О. Удосконалення методології обліку житлово-комунальних послуг / Н. О. Гура // Збірник тез IV наукової конференції "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи". К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту, 2006. С. 9-10 (0,1 др. а). 34. Гура Н. О. Проблеми відображення в обліку приватизованих квартир / Н. О. Гура // Збірник наукових праць "Проблеми економіки України" за матеріалами Круглого столу "Формування інформаційних ресурсів для менеджменту". Тернопіль. 2006. С. 14-17 (0,19). 35. Гура Н. О. Податкові пільги в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Збірник тез V наукової конференції "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи". К.: Державна академія статистики, обліку та аудиту, 2007. С. 22-23 Гура Н. О.. 36. Гура Н. О. Концепція бухгалтерського обліку в житлово-комунальному господарстві / Н. О. Гура // Тези доповідей ІІІ Всеукраїнської науково-практичної конференції "Актуальные проблемы социально-экономического развития регионов". Симферополь: НИЦ КИПУ, 2007. С. 95-97 (0,12 др. а).

Стаття в іноземному виданні

37. Гура Н. А. Объединения совладельцев многоквартирных домов в Украине / Н. А. Гура // Журнал руководителя и главного бухгалтера ЖКХ. 2007. № 1. Ч. 1.С. 65-68 (0,4 др. а).

Основні статті в інших виданнях

    38. Гура Н. О. Особливості бухгалтерського обліку в житловому господарстві / Н. О. Гура, О. В. Іванова // Міське господарство України. 1996. № 3.С. 43-44 (0,3 др. а.). 39. Гура Н. Бухгалтерський та податковий облік дотацій, субсидій та відшкодування пільг в житлово-комунальному господарстві / Надія Гура, Ольга Конькова // Все про бухгалтерський облік. 1999. № 75. С. 3-7 (0,9 др. а.). 40. Гура Н. Оподаткування об'єднань співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) / Надія Гура, Вікторія Погорєлова // Все про бухгалтерський облік. 1999.№ 116. С. 13-16; № 117. С. 21-26 (1,0 др. а.). 41. Гура Н. Облік доходів і витрат житлових організацій відповідно до НСБО і нового плану рахунків / Надія Гура, Ольга Конькова // Все про бухгалтерський облік. 2000. № 13. С. 36-39; № 25. С. 21-23 (1,0 др. а.). 42. Гура Н. "Касовий метод" обліку ПДВ на підприємствах із санітарної очистки / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік. 2000. № 24. С. 38 (0,1 др. а). 43. Гура Н. Створення резерву сумнівних боргів у житлових організаціях / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік. 2000. № 41. С. 36 (0,1 др. а). 44. Гура Н. П(С)БО 7 - проблемні питання й поради щодо їх вирішення / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік. 2000. № 82. С. 18 (0,2 др. а.) 45. Гура Н. Бухгалтерський облік в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ) та ЖБК відповідно до НСБО та нового плану рахунків / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік. 2000. № 85.С. 4-10 (1,0 др. а.). 46. Гура Н. Про нарахування амортизації на житлові будинки та об'єкти зовнішнього благоустрою рахунків / Надія Гура // Все про бухгалтерський облік. 2001. № 47.С. 34-35 (0,2 др. а.). 47. Гура Н. Облік по-комунальному / Надія Гура // Дебет-Кредит. 2002. № 51.С. 13-17; № 52. С. 26-29 (1,1 др. а.). 48. Гура Н. Приклад визначення в річній фінансовій звітності відстрочених податкових активів (ВПА) і відстрочених податкових зобов'язань (ВПЗ) / Надія Гура // Дебет-Кредит. 2003. № 1-2. С. 15 (0,2 др. а.). 49. Гура Н. О. Методологічні засади формування та обліку доходів на підприємствах житлово-комунального господарства / Н. О. Гура // Науково-технічна інформація. 2006. № 2 (28). С. 35-40 (0, 52 др. а). 50. Гура Н. О. Проблеми співвідношення витрат на житлово-комунальні послуги і тарифів на них / Н. О. Гура // Науково-технічна інформація. 2006. № 3.С. 36-41 (0,55 др. а). 51. Гура Н. О. Об'єднання співвласників та податок на додану вартість / Н. О. Гура, В. В. Погорєлова // Урядовий кур'єр. 2006. № 106, 8 червня. С. 5 (0,32 др. а.). 52. Гура Н. О. Системний підхід до вивчення бухгалтерського обліку / Н. О. Гура // Науково-технічна інформація. 2007. № 4 (34). С. 24-29 (0, 5 др. а).

АНОТАЦІЯ

Гура Н. О. Розвиток системи обліку в житлово-комунальному господарстві. - Рукопис.

Дисертація на здобуття наукового ступеня доктора економічних наук за спеціальністю 08.00.09. - бухгалтерський облік, аналіз та аудит (за видами економічної діяльності). - Київський національний університет імені Тараса Шевченка, Київ, 2008.

У дисертації проведено комплексне дослідження розвитку системи обліку в житлово-комунальному господарстві в умовах ринкової трансформації галузі. Запропоновано концепцію розвитку бухгалтерського обліку в галузі на основі визначення чинників впливу на методологію та організацію обліку в галузі.

Уточнено із застосуванням системного підходу склад системи бухгалтерського обліку, принципи та об'єкти обліку, побудовано відповідні моделі.

Удосконалено методичні підходи до обліку активів, зобов'язань, витрат і доходів підприємств житлово-комунального господарства, запропоновано подальшу стандартизацію зобов'язань у частині цільового фінансування. Запропоновано методики визначення відстрочених податкових активів і зобов'язань, розрахунків із споживачами житлово-комунальних послуг, обліку фінансових витрат. Розроблено стандарт бухгалтерського обліку житлово-комунальних послуг.

Розроблено концепцію бухгалтерського обліку в об'єднаннях співвласників багатоквартирних будинків та запропоновано методику обліку в них.

Запропоновано удосконалення обліку в житлово-комунальному господарстві на основі його гармонізації і стандартизації, застосування сучасних комп'ютерних технологій та удосконалення податкового обліку й інтеграції його в єдину систему з бухгалтерським.

Ключові слова: система бухгалтерського обліку, житлово-комунальне господарство, системний підхід, об'єднання співвласників багатоквартирних будинків, цільове фінансування, активи, капітал, зобов'язання, витрати, доходи.

АННОТАЦИЯ

Гура Н. А. Развитие системы учета в жилищно-коммунальном хозяйстве. - Рукопись.

Диссертация на соискание научной степени доктора экономических наук по специальности 08.00.09. - бухгалтерский учет, анализ и аудит (по видам экономической деятельности). - Киевский национальный университет имени Тараса Шевченко, Киев, 2008.

В диссертации выполнено комплексное исследование развития системы учета в жилищно-коммунальном хозяйстве (ЖКХ) в условиях рыночной трансформации отрасли.

Раскрыты особенности ЖКХ, среди которых выделены основные, производные и связанные с современными условиями. Определены факторы влияния на систему учета в отрасли, в том числе действующий порядок ценообразования и трансформация отношений собственности на жилье, которая вызвала к жизни новую форму управления жильем - объединения совладельцев многоквартирных домов (ОСМД). Раскрыты особенности действия этих факторов.

Обосновано с применением системного подхода, что бухгалтерский учет является сложной динамической системой и моделью хозяйственной деятельности предприятий. Предложено рассматривать систему бухгалтерского учета одновременно в трех аспектах - как совокупность элементов, как динамическую модель хозяйственной деятельности и как систему, которая функционирует под воздействием внешних факторов. Построены структурная и функциональная модели системы бухгалтерского учета.

Предложен подход к разделению принципов бухгалтерского учета и его постулатов, аксиоматических положений; предложено дополнение принципов бухгалтерского учета принципом законности - выполнения субъектами хозяйствования требований законодательства при взаимном влиянии на него.

Обоснована целесообразность определения в составе объектов бухгалтерского учета затрат и доходов.

На основании анализа состава и структуры объектов учета в ЖКХ выделены объекты, в наибольшей степени требующие совершенствования подходов к учету. Математически выражен состав тарифа на жилищно-коммунальные услуги (ЖКУ) и дохода ЖКХ, уточнен категориальный аппарат в части специфических доходов ЖКХ - субсидий, дотаций, льгот, других видов целевого финансирования.

Раскрыты особенности налогообложения предприятий ЖКХ, осуществлено группирование их доходов и операций с точки зрения налогообложения НДС.

Определены проблемы и особенности бухгалтерского учета в жилищно-коммунальном хозяйстве, предложен рабочий план счетов для жилищных организаций. На основании исследования особенностей ЖКХ, теоретико-методологических основ бухгалтерского учета и его особенностей в ЖКХ определены факторы влияния на систему учета в ЖКХ, среди которых выделены внешние, отраслевые и внутренние факторы.

Предложен порядок учета основных средств, в частности жилых домов и приватизированных квартир, предоставленного в аренду коммунального имущества, основных средств, приобретенных за счет целевого финансирования. Определены особенности учета капитала в ЖКХ, предложен порядок отражения в учете разных видов целевого финансирования на основании группирования его с точки зрения признания в бухгалтерском и налоговом учете. Предложены пути устранения существующих нарушений методологии учета расчетных операций, отражения в учете транзитных платежей в жилищных организациях; предложена усовершенствованная форма ведомости расчетов с дебиторами и кредиторами.

Обоснована необходимость определения полной себестоимости ЖКУ, предложена методика определения валовых расходов в разрезе элементов затрат. Разработаны методические рекомендации по учету финансовых затрат с учетом их капитализации. Сгруппированы доходы предприятий ЖКХ по дате признания, предложен порядок их отражения в бухгалтерском и налоговом учете. Предложена упрощенная методика определения отсроченных налоговых активов и обязательств. Описан порядок ведения учета на предприятиях ЖКХ - плательщиках единого налога.

Предложена концепция бухгалтерского учета в объединениях совладельцев многоквартирных домов на основании исследования особенностей их функционирования, в которой определены цель ведения учета, факторы, определяющие его особенности, дана характеристика объектов бухгалтерского учета. Определены особенности учета в ОСМД, предложен сокращенный план счетов для них, разработана методика бухгалтерского учета в ОСМД. Описана организация бухгалтерского учета, предложена форма учета и содержание приказа об учетной политике.

Обоснована целесообразность стандартизации учета на отраслевом уровне и предложен стандарт бухгалтерского учета жилищно-коммунальных услуг. Предложена концепция развития учета в жилищно-коммунальном хозяйстве, которая включает цель, принципы, пути развития учета и реализации концепции. Определены альтернативные варианты выбора учетной политики на предприятиях ЖКХ.

Раскрыта необходимость интеграции налогового учета в единую систему с бухгалтерским, предложены принципы и основные пути их согласования с детализацией необходимых изменений в нормативных документах.

Раскрыты особенности компьютеризации учета в ЖКХ, обоснована целесообразность централизации компьютерной обработки информации о расчетах с потребителями ЖКУ на уровне города и предложено совершенствование такой компьютерной системы в части обмена информацией в электронном виде.

Ключевые слова: система бухгалтерского учета, жилищно-коммунальное хозяйство, системный подход, объединения совладельцев многоквартирных домов, целевое финансирование, активы, капитал, обязательства, затраты, доходы.

ANNOTATION

Gura N. O. Development of the accounting system in the housing and communal services. - Manuscript.

Dissertation for receiving of academic Doctor's degree of Economics in specialization 08.00.09. - Accounting, analysis and auditing (based on the economic activity types). - Kiev Taras Shevchenko national university, Kiev, 2008.

This dissertation defines complex scientific research of the accounting system's development in the housing and communal services in conditions of market transformation in this sector. The elaboration conception of accounting in this sector has been suggested under the detection of influence factors on the accounting methodology and organization in the industry.

The structure of accounting system, accounting principles and objects has been specified with help of systems concept; corresponding models have been built.

Technical approaches for accounting of enterprise's assets, liabilities, costs and incomes in the housing and communal services have been improved; further liabilities standardization of target financing are proposed. The methods of deferred tax assets and liabilities definition, relations with consumers in the housing and communal services are submitted. The standard of the housing and communal services accounting has been devised.

The conception of accounting in multi-family building co-owners' associations has been developed, and the methods of accounting in these associations have been suggested.

Improvement of the accounting in the housing and communal services has been proposed under its harmonization and standardization; application of up-to-date computer technologies and development of tax accounting with its integration in the complex system together with bookkeeping.

Key words: the accounting system (the system of accounting), the housing and communal services, systems concept (system approach), multi-family building co-owners', target financing, assets, capital, liabilities, costs, incomes.

Похожие статьи




Розвиток системи обліку в житлово-комунальному господарстві

Предыдущая | Следующая