Дисертацією є рукопис., ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік та аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством

Роботу виконано у Київському національному торговельно-економічному університеті Міністерства освіти, науки, молоді та спорту України на кафедрі бухгалтерського обліку.

Науковий керівник:

Доктор економічних наук, професор

Нападовська Любов Василівна,

Київський національний торговельно-економічний університет, завідувач кафедри бухгалтерського обліку

Офіційні опоненти:

Доктор економічних наук, професор

Шевчук Володимир Олександрович,

Національна академія статистики, обліку та аудиту, перший проректор

Кандидат економічних наук, доцент

Городянська Лариса Володимирівна,

ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", кафедра обліку підприємницької діяльності

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми. Проблема удосконалення обліку та аналізу дебіторської заборгованості підтверджується збільшенням її частки у складі активів підприємств. Це пояснюється невиконанням фінансових зобов'язань контрагентів, порушенням нормального циклічного процесу, пов'язаного з перетворенням такого активу в грошові кошти і, як наслідок, погіршенням платоспроможності. Доказом тому є статистичні дані, які підтверджують значну частку дебіторської заборгованості в загальному обсязі оборотних активів підприємств оптової торгівлі України, зокрема м. Києва. Так за період 2006-2009 рр. вона була в інтервалі з 72,9 % до 75,6 %, що свідчить про дефіцит оборотних активів та неплатоспроможність підприємств оптової торгівлі.

Проблеми теорії і практики обліку та аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством досліджено в працях багатьох економістів. Значний внесок у вирішення цих проблем зробили вітчизняні дослідники: І. О. Бланк, М. Д. Білик, Ф. Ф. Бутинець, А. Д. Бутко, С. Ф. Голов, Л. В. Городянська, Р. О. Костирко, В. М. Костюченко, Г. О. Кравченко, С. А. Кузнєцова, Л. О. Лігоненко, А. А. Мазаракі, Г. В. Митрофанов, Є. В. Мних, Л. В. Нападовська, Ю. І. Осадчий, Г. В. Савицька, В. В. Сопко, А. П. Шаповалова, В. О. Шевчук, О. А. Шевчук та ін. З іноземних вчених необхідно відзначити А. Апчерча, Дон Р. Хенсена, Д. Нортона, Р. Каплана, Я. В. Соколова тощо. Враховуючи надбання науковців з обліку та аналізу дебіторської заборгованості, залишаються невирішеними ряд теоретичних та практичних питань щодо забезпечення інформаційних потреб внутрішніх користувачів.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Тема дисертаційної роботи є складовою науково-дослідної роботи кафедри бухгалтерського обліку Київського національного торговельно-економічного університету з теми: "Удосконалення методології фінансового обліку та податкової звітності" (номер державної реєстрації 0108U008211), у межах якої автором досліджено проблеми та запропоновано організаційні, методологічні удосконалення обліку дебіторської заборгованості підприємств оптової торгівлі (довідка № 1020/20 від 19.04.2010р.).

Мета і завдання дослідження полягає в обгрунтуванні теоретико-методичних положень та розробленні практичних рекомендації з удосконалення обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством. Для досягнення мети дослідження в роботі поставлені такі завдання:

    - узагальнити підходи до визначення сутності дебіторської заборгованості та її економічного змісту; - визначити змістові характеристики дебіторської заборгованості та з'ясувати її вплив на збереження капіталу; - побудувати модель обліково-аналітичного забезпечення управління дебіторською заборгованістю; - розвинути методичні підходи до організації обліку в управлінні дебіторською заборгованістю для потреб різних користувачів та надати рекомендації щодо її удосконалення; - надати методичні рекомендації щодо удосконалення обліку дебіторської заборгованості в системі управління підприємством в контексті інтеграції фінансового, податкового та управлінського обліку; - критично проаналізувати облік дебіторської заборгованості в умовах застосування комп'ютерних інформаційних систем та надати пропозиції щодо його удосконалення; - окреслити види аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством; - удосконалити методику аналізу дебіторської заборгованості на підприємствах оптової торгівлі.

Об'єктом дослідження є система обліково-аналітичного забезпечення в управлінні дебіторською заборгованістю торговельного підприємства.

Предметом дослідження є сукупність теоретико-методичних, організаційних та практичних засад обліку і аналізу дебіторської заборгованості в управлінні підприємствами оптової торгівлі.

Методи дослідження. Для вирішення поставлених завдань використано як Загальнонаукові методи (аналіз, синтез, індукція, дедукція, аналогія, абстрагування, конкретизація), так і Емпіричні (документування, розрахунково-аналітичні та балансово-звітні прийоми). Крім того, застосовано методи теоретичного узагальнення і порівняння - для розкриття економічного змісту дебіторської заборгованості; комплексного і системного підходів - для дослідження якості обліку дебіторської заборгованості та розроблення методичного підходу до класифікації в системі управління підприємством; статистичні методи - для обробки масивів статистичної інформації; методи формалізації і математичного моделювання - для розробки концептуальних основ обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством; абстрактно-логічні - для формулювання теоретичних висновків і узагальнень.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у теоретичному обгрунтуванні та розробленні практичних рекомендацій з удосконалення обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління торговельними підприємствами, з врахуванням галузевих особливостей підприємств оптової торгівлі:

Вперше :

    - розроблено теоретико-методичні підходи до визначення впливу дебіторської заборгованості на цілісність власних джерел утворення активів з точки зору концепції збереження капіталу на мікро, - і макрорівнях. Це дозволить встановити критичне значення дебіторської заборгованості у складі оборотних активів та позитивно вплине на власний капітал підприємства; - запропоновано обліково-аналітичне забезпечення управління дебіторською заборгованістю на основі використання "аутсорсингу" з метою її рефінансування. Це посилить інформаційні можливості для прийняття ефективних управлінських рішень та забезпечить ощадливе використання власного оборотного капіталу;

Удосконалено:

    - класифікацію дебіторської заборгованості для цілей управління, що дасть змогу розширити інформаційне забезпечення з метою прийняття рішення про можливість її погашення або передання аутсорсеру; - методику обліку рефінансування дебіторської заборгованості, що дозволить виокремити її складові з іншої дебіторської заборгованості та додасть більшої інформативності фінансовій звітності підприємства; - документальне відображення операцій виникнення дебіторської заборгованості, зокрема впровадження бюджетування, що посилить заходи превентивного контролю за станом та оборотністю дебіторської заборгованості і прискорить її інкасацію;

Набули подальшого розвитку:

    - визначення понять "актив" і "дебіторська заборгованість" як складова оборотних активів, які відображено у формі 1 "Баланс", що підвищить реальну оцінку зазначених об'єктів обліку; - діючий План рахунків у частині обліку поточної дебіторської заборгованості, що сприятиме коректнішому відображенню в обліку її складових; - методика аналізу дебіторської заборгованості для оптимізації її величини, що дозволить впливати на розмір та стан об'єкта дослідження з метою зменшення затрат від списання безнадійної дебіторської заборгованості.

Практичне значення одержаних результатів полягає в обгрунтуванні методичних положень та практичних рекомендацій щодо вдосконалення обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством.

Впровадження запропонованих рекомендацій у практичну діяльність суб'єктів господарювання забезпечить підвищення аналітичності облікової інформації та сприятиме оптимальному кругообігу коштів. Основні пропозиції та рекомендації за результатами дослідження знайшли практичне застосування на підприємствах оптової торгівлі. Системний підхід до визначення впливу дебіторської заборгованості на цілісність власних джерел утворення активів шляхом застосування аутсорсингу апробовано на ТОВ "Оптис" ( довідка від 26.02.2010 р. №25). Пропозиції щодо організації управлінського обліку, а саме розробки "Внутрішнього стандарту управлінського обліку", а також запровадження бюджетування та платіжного календаря впроваджено в діяльність підприємств ТОВ "Сервіс АВЕ" (довідка від 23.02. 2010 р. № 23) та ТОВ "Шинний союз" (довідка від 23.02. 2010 р. №12). Модифікована методика аналізу дебіторської заборгованості, а також методики ретроспективного та перспективного аналізу знайшли практичне застосування у діяльності підприємств ТОВ "АгріСол" (довідка від 21.06.2010 р. № 21/06) та ТОВ "Церес Юкрейн" (довідка від 21.06.2010 р. № 21/06/10), що сприяло удосконаленню управління дебіторською заборгованістю завдяки посиленню превентивного контролю за використанням ресурсів цих підприємств та прогнозуванню їх фінансового результату. дебіторський заборгованість капітал торгівля

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Усі розробки та пропозиції, що містяться у роботі, отримано автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні положення та висновки дисертаційного дослідження пройшли апробацію на наукових конференціях: Міжнародній науково-практичній конференції "Глобалізація, СОТ: конкретні пропозиції України" (м. Київ, 27.03.2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Наука: теорія і практика - 2007" (м. Дніпропетровськ, 16-31.08.2007р.); Міжнародній науковій конференції "Проблеми державного управління та місцевого самоврядування в умовах сучасного політичного вибору України" (м. Запоріжжя, 11-12.10.2007р.); Науково-практичній конференції "Розвиток інноваційної культури суспільства: проблеми та перспективи" (м. Ялта, 22.06. 2007 р.); ІІ Міжнародній науково-технічній конференції "Актуальні проблеми водного господарства і природокористування" (м. Рівне, 17-19.10.2007р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Моделювання систем і процесів обліку, аналізу і аудиту" (м. Київ, 10-11.04.2008р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції вчених і спеціалістів "Реалізація національних економічних інтересів України в рамках євроінтеграційних процесів" (м. Сімферополь, 24-25.04.2008 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і перспективи соціально-економічного розвитку регіону в умовах євроінтеграційних процесів" (м. Чернівці, 6-7.11.2008 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Актуальні проблеми економіки 2009" (м. Київ, 12.12.2009 р.); ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Аспекти стабільного розвитку економіки в умовах ринкових відносин" (м. Умань, 5-6.06.2009 р.); Міжнародній проблемно-науковій міжгалузевій конференції "Інформаційні проблеми комп'ютерних систем, юриспруденції, енергетики, економіки, моделювання та управління" (м. Бучач, 1- 4.06. 2010 р.), а також на засіданні круглого столу "Актуальні проблеми побудови сучасної обліково-аналітичної системи підприємства" (м. Полтава, 27.11. 2008 р.).

Публікації. Підтвердженням результатів дисертаційної роботи є публікації 15 наукових праць загальним обсягом 2,3 др. арк., з них 5 - у наукових фахових виданнях (1,4 др. арк.), 10 - в інших виданнях (0,9 ум. др. арк.)

Структура дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел та додатків. Повний обсяг роботи становить 284 сторінки друкованого тексту, у тому числі 33 таблиці, 18 рисунків, 19 формул, 18 додатків, розміщених на 96 сторінках. Список використаних джерел налічує 253 найменування на 24 сторінках.

ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ

У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертації; визначено мету, основні завдання, об'єкт, предмет та методи дослідження, сформульовано наукову новизну та практичне значення роботи, наведено дані щодо їх апробації, структури та обсягу дисертаційної роботи.

У першому розділі роботи "Теоретико-методологічні аспекти обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством" досліджено економічну сутність дебіторської заборгованості в історичному аспекті, конкретизовано методичні підходи до удосконалення її класифікації, розглянуто сучасний стан обліку дебіторської заборгованості з метою виявлення її впливу на збереження власного капіталу підприємств; систематизовано методи оцінювання дебіторської заборгованості; критично проаналізовано нормативно-правове забезпечення регулювання дебіторської заборгованості.

За допомогою порівняльного аналізу національної та зарубіжної нормативно-правової бази з фінансового обліку дебіторської заборгованості виявлено недосконалість вітчизняних законодавчих та нормативних джерел, що зумовлює необхідність їх удосконалення.

У результаті дослідження стану дебіторської заборгованості підприємств України визначено зростання її частки у складі оборотних активів. Якщо у 1989 році її величина у загальному обсязі оборотних активів становила 4,1%, то в кінці 2009 року - 62,2 % (рис. 1).

динаміка дебіторської заборгованості підприємств україни за період 1989 - 2009 рр. (за даними статистичних щорічників української рср та сайта ukrstat. gov.ua)

Рис. 1. Динаміка дебіторської заборгованості підприємств України за період 1989 - 2009 рр. (За даними статистичних щорічників Української РСР та сайта ukrstat. gov. ua)

Результати дослідження вказують на дефіцит оборотних активів вітчизняних підприємств, що спричинено зменшенням їх найліквіднішої складової та можливості залучення пасивів, що погіршує фінансовий стан підприємств.

У Положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку (П(С)БО) не враховано міжнародні вимоги "Концептуальних основ складання та подання фінансової звітності", що розкривають концепцію капіталу і його збереження. Цей факт унеможливлює визначення реального фінансового результату діяльності підприємств. Запропоновано врахувати вимоги "Концептуальних основ складання та подання фінансової звітності", а саме концепцій капіталу, його збереження та прибутку, у вітчизняних П(С)БО, з метою уникнення суперечності Міжнародним стандартам фінансової звітності (МСФЗ), а також запобігання вимивання власного капіталу підприємств.

Виявлено, що вимоги податкового законодавства до введення у 2011 р. Податкового кодексу України (далі ПКУ) суперечили принципам нарахування і відповідності доходів і витрат фінансового обліку; сплата податків відбувалася за принципом "першої події" незалежно від моменту надходження грошових коштів від дебіторів на поточний рахунок підприємства. Постійне дотримання вимог податкового законодавства без урахування надходження реальних грошових коштів у погашення дебіторської заборгованості призводить до вимивання власного капіталу підприємства - на мікрорівні, що негативно впливає на результативність показників макрорівня.

Законодавчі і нормативно-правові акти щодо обліку дебіторської заборгованості мають низку неузгодженостей, суперечливих положень, які іноді не дозволяють вчасно забезпечити відшкодування підприємству дебіторської заборгованості або хоча б зменшити її обсяг. Одним з них є невідповідність визначення поняття дебіторської заборгованості трактуванню активу. З метою усунення такого недоліку запропоновано уточнити тлумачення понять "актив" та "дебіторська заборгованість", а саме надати їх у такій редакції: "актив - ресурс, контрольований підприємством у результаті минулих подій та Безумовні права щодо вимоги відшкодування таких ресурсів, Використання яких призведе до отримання економічних вигод"; "дебіторська заборгованість - сума заборгованості дебіторів підприємству на певну дату, що виникла в результаті минулих подій, яку кредитор має право вимагати відшкодувати". Така редакція узгоджує дефініції дебіторської заборгованості та активів, які відображаються у складі балансу.

Проведене дослідження щодо класифікації дебіторської заборгованості та її відповідності поняттю активів згідно з вимогами МСФЗ, стандартів GAAP та національних П(С)БО, а також праць вітчизняних науковців вказують на можливості її подальшого удосконалення. З метою підвищення ефективності управління підприємством, а також визнання дебіторської заборгованості фінансовим активом, призначеним для продажу та, враховуючи вимоги ПКУ, було запропоновано удосконалити класифікацію дебіторської заборгованості, а саме додати такі класифікаційні ознаки (табл. 1).

Таблиця 1

Фрагмент класифікації дебіторської заборгованості для цілей управління підприємством

№ пор.

Класифікаційна ознака

Характеристика

Складові

1

2

3

4

...

...

...

...

10

Залежно від проведеної роботи з приводу погашення дебіторської заборгованості

Не вимагає втручання

Досудове врегулювання

Вимагає втручання

    - Судове врегулювання - аутсорсинг

11

Залежно від можливості передання керування дебіторською заборгованістю іншій юридичній особі (аутсорсингу)

Призначена для продажу

    - Факторинг - Форфейтинг - цесія

Не призначена для продажу

Уся інша дебіторська заборгованість

Для надання достовірної оцінки елементів дебіторської заборгованості, особливо при визнанні її сумнівною і безнадійною, запропоновано класифікаційні ознаки, характеристика та складові яких враховують вимоги податкового законодавства щодо ведення претензійної роботи. Це вимагає додаткової роботи з досліджуваним активом та розширить можливості управління ним.

Розглянуто можливість застосування додаткових методик обліку та аналізу для побудови обліково-аналітичної моделі дебіторської заборгованості в системі управління підприємством. Це дозволить виокремити шість блоків дослідження в царині обліку і аналізу дебіторської заборгованості, підкреслить необхідність застосування додаткових інструментів обліку в системі управління та синтезування розмаїття аналітичних заходів для проведення комплексного аналізу дебіторської заборгованості.

Узагальнення теоретико-методологічних засад обліку і аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством створює теоретичний базис для вдосконалення їх методики та організації.

У другому розділі "Бухгалтерське відображення дебіторської заборгованості з позиції посилення керованості підприємством" досліджено організацію обліку в управлінні дебіторською заборгованістю для різних користувачів та надано рекомендації щодо її удосконалення; критично проаналізовано сучасний стан обліку дебіторської заборгованості та розроблено пропозиції щодо підвищення його ефективності шляхом доповнення діючого Плану рахунків та запропонованої методики аутсорсингу; удосконалено облік дебіторської заборгованості в умовах застосування комп'ютерних інформаційних систем.

Важливим елементом організації обліку дебіторської заборгованості та підготовки інформації для прийняття управлінських рішень є впровадження на підприємствах політики управлінського обліку. Пропонуємо розробити "Наказ про політику управлінського обліку на підприємстві", який включатиме такі розділи: "управлінський облік активів", "управлінський облік власного капіталу" і "управлінський облік зобов'язань". Вимоги до дебіторської заборгованості в управлінському обліку відображатимуться у підрозділі "управлінський облік оборотних активів підприємства".

З метою деталізації вимог щодо облікового забезпечення управління дебіторською заборгованістю на підприємстві доцільно розробити "Стандарт управлінського обліку дебіторської заборгованості", які є прерогативою керівництва підприємства. Вказані стандарти мають рекомендаційний характер. З метою прогнозування дебіторської заборгованості в управлінні підприємством запропоновано використання бюджетування. Для документального підтвердження його застосування в управлінні підприємством рекомендовано складати "Бюджетний регламент". Формування бюджету дебіторської заборгованості для відображення у "Бюджетному регламенті" за рік відбувається одночасно зі складанням бюджетів, платіжних календарів на місяць з обов'язковим зазначенням: дати та/або терміну подання затвердженого документа, центру відповідальності, для якого розробляється бюджет, фінансово відповідальної особи (керівника), особи, для якої узгоджуються бюджети.

Запропоновано внести до діючого Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу і господарських операцій № 291 такі зміни: назву субрахунку 363 "Розрахунки з учасниками ПФГ" надати як "Розрахунки з учасниками об'єднань підприємств" та додати йому коротку характеристику наступної редакції: "за дебетом субрахунка відображається збільшення заборгованості підприємства, яке входить до об'єднання підприємств, а за кредитом - його зменшення в результаті погашення або взаємозаліку". Це уможливить застосування цього субрахунку для підприємств інших видів економічної діяльності. З метою коректного відображення дебіторської заборгованості, що виникає між контрагентами різних галузей економіки доцільно доповнити діючий План рахунків № 291 субрахунками першого порядку (табл. 2).

Таблиця 2

Доповнення до рахунку 36 "Розрахунки з покупцями та замовниками"

Код

Рахунку

Назва субрахунку

Код

Субрахунку

Назва субрахунку

36

Розрахунки з покупцями і замовниками

...

364

Розрахунки з вітчизняними замовниками

365

Розрахунки з іноземними замовниками

Крім того, запропоновано доповнити характеристику субрахунку 374 і викласти її в такій редакції: "Субрахунок призначено для ведення обліку розрахунків за претензіями, які пред'явлені постачальникам, підрядникам, А також дебіторам підприємства за пред'явленими їм та визнаними штрафами, пенею, неустойками".

Обгрунтовано доповнення Плану рахунків №291 субрахунком 378 "Розрахунки з аутсорсингу", з наданням йому такої характеристики: "Субрахунок призначено для обліку дебіторської заборгованості, керування якою можливо передати компанії-аутсорсеру (факторинг, форфейтинг, цесія) (табл. 3).

Таблиця 3

Доповнення до рахунку 37 "Розрахунки з різними дебіторами"

Код

Субрахунку

Назва субрахунку

Код

Субрахунку

Назва рахунку

378

Розрахунки з аутсорсингу

378.1

Факторинг

378.2

Форфейтинг

378.3

Цесія

Вказане доповнення виокремить розрахунки з аутсорсингу з іншої дебіторської заборгованості, додасть прозорості практичній діяльності та розширить перелік об'єктів для подальших наукових досліджень.

Одночасно з трансформацією стану дебіторської заборгованості під час передання боргових прав аутсорсеру відбувається зміна джерела отримання економічної вигоди. Таким чином, відшкодування, що очікується отримати за передання прав вимоги повернення дебіторської заборгованості іншому контрагенту, відображатиметься у складі доходів від реалізації інших оборотних активів (субрахунок 712). Застосування запропонованих субрахунків дозволить забезпечити коректність відображення операцій з передання права власності на керування дебіторською заборгованістю аутсорсеру.

Визнання доходу відбувається шляхом передання прав власності на об'єкт іншому контрагенту, що логічно і методологічно мотивує списання його собівартості зі складу активів балансу підприємства. Досліджено, що обмеження застосування субрахунку 943 "Собівартість реалізованих виробничих запасів" тільки для реалізації виробничих запасів звужує можливості відображення реалізації інших оборотних активів на даному субрахунку. Таким чином, з метою розширення інформативності субрахунку 943 "Собівартість реалізованих виробничих запасів" запропоновано змінити його назву на "Собівартість реалізованих інших оборотних активів" з внесенням відповідних корегувань до Інструкції про використання Плану рахунків щодо його застосування. Це розширить можливості застосування вказаного субрахунку для характерних витрат.

Ураховуючи запропоновані удосконалення, в роботі описано методику обліку заходів з аутсорсингу дебіторської заборгованості (табл. 4).

Запропонована методика підкреслює доцільність виділення дебіторської заборгованості з аутсорсингу зі складу іншої дебіторської заборгованості, що дозволить відстеження змін її стану та зацікавить суб'єкти в підвищенні ліквідності активів.

Крім того, в роботі запропоновано змінити назву рахунку 38 "Резерв сумнівних боргів" на "Резерв витрат на сумнівні і безнадійні борги" і ввести два субрахунки 381 "Резерв витрат на сумнівні і безнадійні борги покупців і замовників за відвантажені товари, (виконані роботи, надані послуги); 382 "Резерв витрат на сумнівні і безнадійні борги іншої дебіторської заборгованості". Це конкретизує призначення рахунку і забезпечує прозорість його практичного використання у діяльності підприємств торгівлі.

Податковий облік дебіторської заборгованості регламентується ПКУ і низкою нормативно-правових актів, які містять суперечливі трактування. Так у ПКУ існують неузгодженості між визнанням заборгованості безнадійною і можливістю визнання її витратами, що відносяться до розрахунку оподатковуваного прибутку. Запропоновано ввести додаткові ознаки визнання дебіторської заборгованості сумнівним боргом: порушення термінів, зазначених договором і відсутність забезпечення гарантіями; прострочення терміну платежу відповідно до виставлених рахунків; ведення претензійної роботи щодо її погашення.

Таблиця 4

Кореспонденція рахунків з відображення аутсорсингу дебіторської заборгованості підприємства

Зміст господарської операції

Документальне підтвердження

Кореспонденція рахунків

Дебет

Кредит

Відображення реалізації товарів

1. Визнано дохід від реалізації товарів

Накладна на відпуск товарів

361

702

2. Нараховано податкові зобов'язання з ПДВ

Податкова накладна

702

641

3. Списано собівартість реалізованих товарів

Товарний звіт

902

281

Відображення передання аутсорсеру дебіторської заборгованості

4. Оформлено переданя дебіторської заборгованості аутсорсеру

Реєстр відступних вимог

378

712

5. Списано балансову вартість дебіторської заборгованості

Реєстр дебіторів

943

361

6. Отримано оплату від компанії-аутсорсера

Виписка банку

311

378

7. Нараховано винагороду аутсорсеру

Договір

92

685

8. Відображено податковий кредит з ПДВ

Податкова накладна

641

685

    9. Сплачено винагороду аутсорсеру:
      - грошовими коштами; - шляхом утримання з суми переданих прав

Виписка банку, ВКО, договір

    685 685
    311, 301 378

Відповідно до здійсненого критичного аналізу обліку дебіторської заборгованості в умовах застосування комп'ютерних інформаційних систем розроблено рекомендації щодо одночасного застосування на підприємствах оптової торгівлі програмного продукту "1С: Бухгалтерія 8.1" та інформаційної системи оптимізації бізнес-процесів управління клієнтською базою підприємства "BS Integrator" як одного із різновидів CRM-програм.

У третьому розділі "Аналіз дебіторської заборгованості для прийняття управлінських рішень підприємств торгівлі" досліджено окремі напрями удосконалення аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємством та запропоновано використання комплексного аналізу дебіторської заборгованості для підприємств торгівлі. Дослідження основних показників і підходів до аналізу дебіторської заборгованості дозволило дійти висновку щодо необхідності поєднання традиційного економічного аналізу основних показників та інструментів обліку в системі управління підприємством (рис. 2).

напрями і види аналізу дебіторської заборгованості

Рис. 2. Напрями і види аналізу дебіторської заборгованості

Методика комплексного аналізу дебіторської заборгованості, що включає основні елементи традиційного аналізу та управлінського обліку дасть змогу виявити нереалізовані вигоди підприємства, зміцнити його фінансовий стан, збільшити стійкість та ефективно контролювати грошові надходження в погашення дебіторської заборгованості.

Крім того, використання методик управлінського обліку сприятиме збереженню власного капіталу підприємства.

Запропоновано проведення комплексного аналізу дебіторської заборгованості в системі управління підприємств (рис. 3).

Комплексний аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством торгівлі слід проводити за такими етапами: 1. Вибір політики кредитування покупців (агресивна, помірна, лояльна); 2. Розрахунок відволікання активів у дебіторську заборгованість, який передбачає застосування кількох методик: а) методики оцінки граничного розміру дебіторської заборгованості; б) методики традиційного економічного аналізу дебіторської заборгованості; в) модифікованої методики аналізу приросту дебіторської заборгованості.

На другому етапі проводиться моніторинг дебіторської заборгованості за видами товарів, обсягами заборгованості, термінами погашення, що пов'язано з необхідністю поліпшення стану дебіторської заборгованості. У разі наявності необхідності рекомендовано перейти до етапу "вибір шляхів поліпшення стану дебіторської заборгованості", який передбачає: а) рефінансування дебіторської заборгованості; б) розроблення і впровадження положення про заохочення дебіторів та розрахунок знижок для дисциплінованих покупців і штрафних санкцій для недисциплінованих; в) створення схеми організації роботи з дебіторами та її впровадження.

20

схема проведення комплексного аналізу дебіторської заборгованості

Рис. 3. Схема проведення комплексного аналізу дебіторської заборгованості

За відсутності потреби поліпшувати стан дебіторської заборгованості слід проводити її моніторинг за видами товарів, обсягами, термінами погашення відповідно до встановлених розрахунковим шляхом критичних значень.

Використання запропонованої методики сприятиме посиленню економічного ефекту від реалізації товарів і прискоренню отримання грошових коштів від дебіторів.

Похожие статьи




Дисертацією є рукопис., ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік та аналіз дебіторської заборгованості в системі управління підприємством

Предыдущая | Следующая