Дисертацією є рукопис., ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік, аудит та аналіз грошових коштів: управлінський аспект (на прикладі підприємств споживчої кооперації)

Робота виконана у Полтавському університеті споживчої кооперації України.

Науковий керівник Кандидат економічних наук, доцент,

ГУБАЧОВА Ольга Марківна,

Полтавський університет споживчої кооперації України,

Завідувач кафедри бухгалтерського обліку та аудиту

Офіційні опоненти Доктор економічних наук, професор,

КІНДРАЦЬКА Любомира Максимівна,

Київський національний економічний університет, завідувач кафедри обліку в кредитних і бюджетних установах та економічного аналізу

Кандидат економічних наук, професор

ОЗЕРАН Володимир Олександрович,

Львівська комерційна академія, професор

Кафедри бухгалтерського обліку

Провідна установа Житомирський державний технологічний

Університет Міністерства освіти і науки України, кафедра бухгалтерського обліку і контролю, м. Житомир

ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ

Актуальність теми дослідження. Функціонування підприємств у ринкових умовах передбачає безперервний рух грошових коштів, тому їх слід розглядати як важливий ресурс та результат діяльності підприємств.

Як найбільш ліквідні активи, грошові кошти є важливими елементом ринкової економіки. Грошові активи зумовлюють активізацію суб'єктів господарювання до самофінансування. Вони наявні на етапах придбання товарів, виробництва продукції, виконання робіт, надання послуг, їх продажу і отримання виручки.

Використання в процесі управління господарськими суб'єктами достовірної та повної інформації про рух грошових коштів підвищує якість управлінських рішень, позитивно впливає на поточний і прогнозний фінансовий стан підприємств.

Значущість інформації про рух грошових коштів обумовлюється необхідністю надання користувачам для прийняття рішень повної та неупередженої інформації про фінансовий стан, результати діяльності та рух грошових коштів.

Значення та роль грошових коштів для діяльності підприємства зумовлює потребу їх окремого дослідження, визначення стратегії й тактики управління формуванням та використанням грошових потоків, інформація про які суттєво впливає на ефективність процесу управління економічними суб'єктами.

Дослідженню питань обліку, аудиту та аналізу грошових коштів і грошових потоків у ринкових умовах присвячені праці відомих вітчизняних та зарубіжних економістів, зокрема, С. Л. Берези, М. Т. Білухи, Ф. Ф. Бутинця, Ю. А. Вериги, С. Ф. Голова, Н. Г. Горицької, О. М. Губачової, Г. Г. Кірейцева, М. В. Кужельного, Н. М. Малюги, Є. В. Мниха, Л. В. Нападовської, В. О. Озерана, М. С. Пушкаря, В. В. Сопка, Б. Коласса, М. Р. Метью, В. В. Палія, М. Х. Б. Перера, Я. В. Соколова, Е. С. Хендріксена, Г. Шілінглоу та інших.

Водночас, у вітчизняному доробку бракує комплексних досліджень методик обліку, аудиту, аналізу та управління грошовими коштами, націлених на їх удосконалення, формування нових підходів до аналітичного забезпечення управління. Розв'язання комплексу зазначених проблем визначає актуальність дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота є складовою науково-дослідних робіт Полтавського університету споживчої кооперації України за темою "Управління споживчою кооперацією як соціально-економічною системою" (номер державної реєстрації 0105U003904). Розробку Положення про організацію бухгалтерського обліку в споживчій кооперації проведено на замовлення Правління Укоопспілки відповідно до плану роботи управління бухгалтерського обліку, звітності і корпоративних прав на 2003-2006 рр., "Бухгалтерський облік в управлінні підприємством" (державний реєстраційний номер 0105U008468). У межах наукової програми автором виконані дослідження, пов'язані з удосконаленням обліку і аудиту грошових коштів та обгрунтуванням проблем функціонування грошових потоків в умовах ринкового реформування економіки, розроблені пропозиції щодо удосконалення методики економічного аналізу грошових потоків підприємства.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є розвиток теоретичних положень і розробка організаційно-методичних рекомендацій з удосконалення обліку, аудиту та аналізу грошових коштів та грошових потоків для підприємств споживчої кооперації з метою підвищення ефективності управління ними. Відповідно до поставленої мети передбачено вирішення таких основних завдань:

Поглибити дослідження сутності грошей як економічної категорії та уточнити їх визначення на мікрорівні;

На основі удосконаленої класифікації грошових потоків дослідити закономірності та особливості їх формування на підприємствах споживчої кооперації, розкрити роль управління грошовими потоками в підвищенні фінансової стабільності підприємств;

Надати пропозиції щодо удосконалення обліку грошових коштів та їх відображення у фінансовій звітності;

Розробити алгоритм формування та модель грошового потоку на підставі Звіту про рух грошових коштів;

Визначити методичні прийоми проведення внутрішнього аудиту операцій з руху грошових коштів, що уможливить встановлення єдиних підходів до розробки методик контролю та процедур управління грошовими коштами;

Удосконалити методику аналізу достатності грошових коштів підприємств з використанням моделей Баумоля, Міллера-Орра, Стоуна з метою підвищення ефективності системи управління грошовими коштами;

Визначити шляхи удосконалення та обгрунтувати методику ретроспективного аналізу грошових потоків на прикладі підприємств споживчої кооперації, запропонувати шляхи їх виходу зі стану неплатоспроможності;

Опрацювати методику прогнозного аналізу грошових потоків та розробити бюджет грошових коштів для підприємств споживчої кооперації.

Об'єктом дослідження Обрано грошові кошти і грошові потоки підприємств споживчої кооперації.

Предметом дослідження є економіко-управлінський механізм обліку, аудиту та аналізу грошових коштів і грошових потоків на підприємствах споживчої кооперації.

Методи дослідження. В основу дисертаційного дослідження покладено базові положення економічної теорії, висновки, сформульовані в наукових працях вітчизняних і зарубіжних дослідників бухгалтерського, фінансового і управлінського обліку, аудиту та економічного аналізу. Інформаційну базу дисертації становлять закони України, укази Президента України, постанови Кабінету Міністрів України, нормативні документи з регулювання обліку, аудиту і аналізу грошових коштів та грошових потоків.

Для вирішення поставлених завдань використано методи теоретичного узагальнення і порівняння (розкриття економічної природи грошових коштів), причинно-наслідкового та абстрактно-логічного зв'язку (удосконалення класифікації грошових потоків), аналізу і синтезу (виявлення основних напрямів удосконалення методики обліку грошових коштів на підприємствах споживчої кооперації та обгрунтування необхідності впровадження системи внутрішнього аудиту), індукції та дедукції (з метою розробки системи етапів процесу внутрішнього аудиту грошових коштів), статистичні та економіко-математичні методи (встановлення характеру зв'язку руху грошових коштів із зміною обсягів реалізації, прибутку та обгрунтування вибору методики складання Звіту про рух грошових коштів), методи абстрагування та моделювання (визначення основних напрямів ретроспективного та прогнозного аналізу грошових потоків).

Наукова новизна одержаних результатів Полягає у визначенні шляхів та розробці рекомендацій і пропозицій з удосконалення обліку, аудиту та аналізу грошових коштів і грошових потоків підприємств споживчої кооперації.

Результатами дослідження, які характеризують наукову новизну дисертаційного дослідження є:

Уперше:

Розроблена методика обліку грошових коштів з метою прискорення інкасації дебіторської заборгованості;

Запропоновані алгоритм формування та модель грошового потоку на підставі Звіту про рух грошових коштів з метою забезпечення збалансованості дефіцитного грошового потоку;

Удосконалено:

Класифікацію грошових потоків, що враховує їх ознаки і види, з метою надання інформації для управління грошовими потоками підприємств споживчої кооперації;

Методику внутрішнього аудиту грошових коштів на підприємствах споживчої кооперації, яка дозволяє посилити процедури повноти надходження грошових коштів і сприяє їх раціональному витрачанню;

Методику аналізу достатності грошових коштів підприємств для підвищення системи управління грошовими коштами;

Методику ретроспективного аналізу грошових потоків на прикладі підприємств споживчої кооперації з метою виведення підприємств з кризового стану;

Методику прогнозного аналізу грошових потоків та складання бюджету грошових коштів для інформаційного забезпечення стратегічного управління ними;

Одержали подальший розвиток:

Поняття "гроші" на мікроекономічному рівні, "грошовий потік" і "грошові потоки";

Визначення впливу функцій грошей на методику ведення бухгалтерського обліку;

Для обліку грошових активів запропоновано назву рахунка 30 "Каса" змінити на "Грошові кошти в касі та їх еквіваленти" та ввести до нього чотири субрахунки, що дозволить раціоналізувати подання інформації про грошові кошти у фінансовій звітності.

Практичне значення одержаних результатів Полягає в при удосконаленні формування облікової інформації про рух грошових коштів підприємств споживчої кооперації, що дозволить користувачам оптимізувати управлінські рішення і уможливить об'єктивну оцінку роботи суб'єктів господарювання споживчої кооперації в процесі управління грошовими коштами.

Методичні розробки та пропозиції щодо вдосконалення обліку, аудиту та аналізу грошових коштів впроваджено у практику роботи підприємств суб'єктів господарювання Черкаської обласної спілки споживчих товариств та Полтавської обласної спілки споживчих товариств. Зокрема, Жашківського районного споживчого товариства, акт № 277 від 14.03.2005 р., Смілянського районного споживчого товариства, акт №116 від 04.04.2005 р., Христинівського районного споживчого товариства, акт № 95 від 20.05.2005 р.; Черкаської обласної спілки споживчих товариств, акт № 15-58 від 22.08.2005 р.; Полтавської обласної спілки споживчих товариств, акт № 175 від 15.09.2005 р.

Науково-методичні положення дисертації використано у навчальному процесі Черкаського державного технологічного університету кафедри бухгалтерського обліку, аналізу і аудиту під час викладання дисциплін "Фінансовий облік", "Управлінський облік", "Організація і методика аудиту", "Фінансовий аналіз", "Економічний аналіз" (довідка № 2218/01-10.03 від 08.09.2005 р.) і Полтавського університету споживчої кооперації України при підготовці фахівців з обліку і аудиту (довідка № 191 від 06.10.2005 р.).

Особистий внесок дисертанта. Подані в дисертаційній роботі наукові результати і пропозиції щодо вдосконалення обліку, аудиту та аналізу грошових коштів на підприємствах споживчої кооперації розроблені автором самостійно.

Апробація результатів дисертації. Результати дослідження доповідались, обговорювались і отримали позитивну оцінку на засіданнях кафедри бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту Полтавського університету споживчої кооперації України та на науково-практичних конференціях, зокрема: Науково-практичній конференції "Політичні, правові та економічні основи інтеграції України у світове співтовариство" (м. Черкаси, 19 травня 2005 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Розвиток економіки в трансформаційний період: глобальний та національний аспекти" (м. Дніпропетровськ, 20 квітня 2005 р.); IV-ій Міжнародній конференції " Динаміка наукових досліджень - 2005" (м. Дніпропетровськ, 20-30 червня 2005 р.); IV-ій Міжнародній науково-практичній конференції "Теорія і практика сучасної економіки" (м. Черкаси, 28-30 вересня 2005 р.); III-ій Міжнародній науково-практичній конференції "Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю" (м. Черкаси, 5-7 жовтня, 2005 р.).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження у фахових виданнях опубліковано 5 наукових статей обсягом 2,59 друк. арк., 4 тези доповідей обсягом 0,86 друк. арк.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел, додатків. Дисертацію викладено на 198 сторінках друкованого тексту, у тому числі: 21 таблиця та 38 рисунків на 55 сторінках, 26 додатків на 50 сторінках, список використаних джерел на 21 сторінці нараховує 237 найменувань.

Похожие статьи




Дисертацією є рукопис., ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік, аудит та аналіз грошових коштів: управлінський аспект (на прикладі підприємств споживчої кооперації)

Предыдущая | Следующая