Загальна характеристика роботи - Облік та внутрішній аудит основних засобів в енергопостачальних компаніях України

Актуальність теми дослідження. Ефективне використання основних засобів зумовлює необхідність впровадження на підприємстві науково обгрунтованої системи обліку та внутрішнього аудиту основних засобів, яка б відповідала вимогам управління. Система бухгалтерського обліку виступає джерелом економічної інформації, яка необхідна керівній ланці підприємства для своєчасного реагування на вплив зовнішнього середовища.

Значний внесок у розвиток теоретичних та методологічних засад до обліку та аудиту основних засобів внесли українські вчені М. Т. Білуха, Ф. Ф. Бутинець, М. П. Войнаренко, С. Ф. Голов, А. М. Герасимович, В. М. Диба, В. П. Завгородній, Г. Г. Кірейцев, А. М. Кузьмінський, Н. М. Малюга, Л. В. Нападовська, М. Ф. Огійчук, І. М. Павлюк, В. П. Пантелеєв, І. І. Пилипенко, О. Ю. Редько, В. В. Сопко, Л. К. Сук, Ю. С. Цал-Цалко, В. О. Шевчук та ін. Результати їх досліджень мають велике значення для розвитку теорії бухгалтерського обліку та аудиту.

Зважаючи на значну кількість робіт, присвячених даній проблемі, простежується тенденція до галузевої спрямованості дослідження, оскільки економічний розвиток України залежить від ефективності функціонування сфер її господарства. Питанням обліку в енергетиці та енергозбереження приділяли увагу А. Я. Аврух, О. С. Думинець, В. І. Єфіменко, О. О. Лапко, Є. В. Мних та ін.

Основні засоби займають важливе місце в активах енергопостачальних компаній, а провідні їх об'єкти - електричні мережі, відрізняються специфічністю експлуатації та характерні в переважній більшості тільки для цих підприємств. Незважаючи на значну кількість захищених дисертацій існує низка проблем бухгалтерського обліку та внутрішнього аудиту основних засобів на підприємствах енергетичної галузі. До таких належать невідповідність сучасним вимогам існуючих форм первинних документів з обліку основних засобів; необхідність удосконалення обліку фінансування капітальних інвестицій в основні засоби енергопостачальних компаній; недосконалість існуючої системи організації внутрішнього аудиту.

Наявність невирішених проблем, дискусійність теоретичних положень і необхідність розроблення практичних рекомендацій щодо вирішення зазначених питань зумовили вибір теми дисертаційного дослідження і свідчать про її актуальність.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Основні результати дисертаційної роботи отримано в ході виконання науково-дослідної роботи на кафедрі обліку та аудиту Хмельницького національного університету, а також під час виконання науково-дослідної теми "Удосконалення обліку основних засобів енергопостачальних компаній" згідно господарського договору №17-2006 від 30.11.2006 року (номер державної реєстрації - №010U000958). В результаті згаданих досліджень автором удосконалено документальне оформлення операцій з основними засобами, запропоновано модель внутрішнього аудиту, підсумки якого будуть отримувати власники та управлінський персонал, розроблено стандарти практичного застосування внутрішнього аудиту основних засобів.

Мета і задачі дослідження. Мета дисертаційного дослідження полягає в теоретичному і практичному обгрунтуванні положень, а також розробці рекомендацій щодо удосконалення організації та методології бухгалтерського обліку та внутрішнього аудиту основних засобів в енергопостачальних компаніях України.

Відповідно до цільової спрямованості дисертаційного дослідження досягнення зазначеної мети передбачає послідовне вирішення таких завдань:

    - визначити склад та структуру основних засобів енергопостачальних компаній, обгрунтувати їх класифікацію з урахуванням специфіки галузі; - розробити систему аналітичних рахунків, яка враховує галузеві особливості основних засобів енергопостачальних компаній; - дослідити чинну методику обліку фінансування інвестиційної програми та розробити рекомендації щодо її удосконалення; - виявити проблемні питання документування обліку основних засобів та запропонувати шляхи їхнього вирішення; - визначити напрями організації внутрішнього аудиту основних засобів в енергопостачальних компаніях України; - розробити методику внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України.

Об'єкт дослідження. Об'єктом дослідження є господарські операції бухгалтерського обліку і внутрішнього аудиту основних засобів в енергопостачальних компаніях України.

Предмет дослідження. Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і практичних положень бухгалтерського обліку і внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України.

Методи дослідження. У процесі дослідження бухгалтерського обліку та внутрішнього аудиту основних засобів та розробці наукових рекомендацій використовувалися наукові методи, засновані на діалектичному методі пізнання та об'єктивних законах економіки. Методи аналізу, синтезу, індукції та дедукції застосовувалися для розкриття теоретичних аспектів обліку та внутрішнього аудиту основних засобів. Для удосконалення класифікації основних засобів з урахуванням особливостей галузі та при розробці системи рахунків аналітичного обліку використовувалися методи порівняння та узагальнення. Методи абстрагування, конкретизації та спостереження сприяли дослідженню сучасного стану обліку та документування основних засобів.

Статистичну та фактологічну інформаційну базу дослідження становлять законодавчі на нормативно-правові акти щодо обліку основних засобів, що діють в Україні, наукові праці та методичні розробки вітчизняних та зарубіжних вчених-економістів, дані поточного обліку і звітності енергопостачальних компаній України.

Наукова новизна одержаних результатів. Наукова новизна результатів проведеного дослідження полягає в рекомендаціях і пропозиціях щодо удосконалення організації і методології бухгалтерського обліку і внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України, а саме:

Вперше розроблено:

    - стандарт внутрішнього аудиту основних засобів, який визначає послідовність виконання робіт та сприяє якісному проведенню аудиторських перевірок, що практично вирішує проблему методичного забезпечення внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України (с.13); - методичні підходи до обліку фінансування інвестиційної програми з метою накопичення інформації на запропонованому субрахунку 481 "Цільове фінансування інвестиційної програми на умовах рефінансування", що дозволяє отримати оперативну інформацію про хід її виконання та використання коштів (с.9);

Удосконалено:

    - документування процесів здійснення господарських операцій з основними засобами з урахуванням галузевих особливостей. Для цього розроблено:
      А) додаток до інвентарної картки обліку основних засобів для відображення характеристик компонентів електричних мереж (с.8-9); Б) форму первинного документа для оформлення приймання-передачі електричних мереж при їх безоплатному надходженні за рішенням органів місцевої влади, що дозволяє відобразити в обліку об'єкти електричних мереж на засадах формування об'єкта основних засобів в енергопостачальній компанії (с.9); В) форму первинного документа для відображення результатів перегляду ліквідаційної вартості та строків корисного використання основних засобів (с.10); Г) форму накопичувального регістру бухгалтерського обліку, який дозволяє задокументувати нарахування амортизації електричних мереж із застосуванням компонентного підходу (с.10);
    - систему рахунків аналітичного обліку, яка дозволяє оптимально представити електричні мережі енергопостачальних компаній, що забезпечить прискорення прийняття обгрунтованих управлінських рішень (с.7-8);

Дістали подальший розвиток:

    - класифікація основних засобів з урахуванням особливостей енергетичної галузі, в якій обгрунтовано доцільність виділення електричних мереж в межах групи "Будинки, споруди та передавальні пристрої" у складі окремої групи "Передавальні пристрої", що сприятиме отриманню більш якісної облікової інформації для контролю за їх використанням та технічним станом (с.7); - теоретичне обгрунтування моделювання внутрішнього аудиту як складової організаційної структури енергопостачальних компаній України, яка побудована за критеріями Міжнародних стандартів аудиту, розробленими внутрішніми стандартами, з використанням сучасних комп'ютерних технологій, яка дозволить поєднати інтереси власників і управлінського персоналу та досягнути незалежності та об'єктивності (с.11-12).

Практичне значення одержаних результатів. Практичне значення одержаних результатів полягає у тому, що теоретичні та практичні положення, висновки та пропозиції, викладені у дисертаційному дослідженні, спрямовані на удосконалення практики бухгалтерського обліку та внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України. Упровадження в практику діяльності енергопостачальних компаній запропонованих автором рекомендацій сприятиме підвищенню ефективності діяльності окремих енергопостачальних компаній та енергетичної галузі в цілому.

Результати дослідження і пропозиції, викладені в дисертаційній роботі, апробовані на підприємствах:

    - в частині доцільності застосування внутрішнього аудиту основних засобів та запропонованих первинних документів в енергопостачальних компаніях України (довідка Міністерства палива та енергетики від 19.06.2008 року №12-1/1435). - в частині удосконалення внутрішнього контролю з використанням стандартів практичного застосування внутрішнього аудиту основних засобів на підприємстві ВАТ ЕК "Хмельницькобленерго" (довідка від 13.06.2008 року №01/07-1554); - в частині відображення в обліку інформації щодо безоплатного надходження електричних мереж на підприємстві ВАТ "Полтаваобленерго" (довідка від 25.06.2008 року №01-7/5460); - в частині використання стандартів практичного застосування внутрішнього аудиту основних засобів під час здійснення аудиторських перевірок енергопостачальних компаній в аудиторській фірмі "Аваль" м. Хмельницький (довідка від 06.08.2008 року №059); - окремі висновки та рекомендації використовуються у навчальному процесі Хмельницького національного університету при викладанні дисциплін "Фінансовий облік", "Аудит" при підготовці фахівців напрямку "Облік та аудит" (довідка від 29.09.2008 року №55/1088).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Розробки та пропозиції, що містяться у дисертації є результатом особистої роботи, яка полягає у дослідженні комплексу питань, пов'язаних з удосконаленням обліку та внутрішнього аудиту основних засобів енергопостачальних компаній України.

Апробація результатів дисертації. Результати наукових досліджень, що викладені в дисертації, доповідалися на ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Системи обліку в Україні: трансформація до міжнародної практики" (м. Хмельницький, жовтень 2000 року), IV Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми обліку, аудиту та економічного аналізу за умов стабілізації економіки України" (м. Хмельницький, грудень 2003 року), на V Міжнародній науково-практичній конференції "Управління економічними системами: національні тенденції та перспективи розвитку" (м. Хмельницький, листопад 2005 року), VI Міжнародній науково-практичній конференції "Управління економічними системами: концепції, стратегії та інновації розвитку" (м. Хмельницький, жовтень 2007 року), ІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Фінансова система України в умовах економічної глобалізації" (м. Хмельницький, жовтень 2008 року).

Публікації. За матеріалами дисертації опубліковано 7 наукових праць загальним обсягом 3,58 друкованих аркушів, всі у фахових виданнях.

Структура та обсяг роботи. Дисертація викладена на 184 сторінках основного тексту, складається із вступу, трьох розділів, десяти підрозділів, висновків, списку використаних джерел із 188 найменувань, містить 27 таблиць (з них повних сторінок 2), 12 рисунків (з них повних сторінок 4), 21 додатків.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Облік та внутрішній аудит основних засобів в енергопостачальних компаніях України

Предыдущая | Следующая