Організація бухгалтерського обліку та характеристика облікової політики суб'єкта господарювання - Основи бухгалтерського обліку

Облікова політика розроблена на підставі Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", "Положення про порядок бухгалтерського обліку окремих активів та операцій підприємств державного, комунального секторів економіки і господарських організацій, які володіють та користуються об'єктами державної, комунальної власності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 26.12.2006 № 1213, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 26.12.2006 за № 1363/13237, Положень (стандартів) бухгалтерського обліку, Методичних рекомендацій по застосуванню на залізничному транспорті Положень (стандартів) бухгалтерського обліку та інших нормативно-правових актів з бухгалтерського обліку і фінансової звітності та з метою визначення облікової політики як сукупності принципів, методів і процедур, що забезпечить об'єктивне відображення фінансового стану і результатів господарської діяльності підприємств залізничного транспорту.

Метою Облікової політики є розкриття найважливіших положень, які використовуються підприємствами залізничного транспорту при веденні бухгалтерського обліку, складанні та поданні фінансових звітів, інформація яких необхідна користувачам для прийняття відповідних рішень.

Організація бухгалтерського обліку

Відокремлений структурний під своїми наказами встановлює порядок організації бухгалтерського обліку, в якому визначається:

    - перелік посадових осіб, які ведуть облік - перелік посадових осіб, які мають право підписувати первинні документи на здійснення господарських операцій, пов'язаних з відпуском грошових коштів і документів, товарно-матеріальних цінностей, основних засобів, нематеріальних активів та іншого майна; - графік документообігу, який повинен забезпечити оптимальну кількість підрозділів і виконавців, через які проходить кожен первинний документ, визначати мінімальний термін його знаходження в підрозділі; - як ведеться облік за допомогою яких рахунків, субрахунків, документів, форм обліку, які регістри обліку використовуються, яка техніка ведення обліку та технологія обробки облікової інформації); - в які терміни та яким чином здійснюється збір, обробка, узагальнення та надання інформації; - інші особливості організації роботи та ведення бухгалтерського обліку.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення фіксування фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження оброблених документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, покладається на керівника відокремленого структурного підрозділу відповідно до законодавства та установчих документів.

Для забезпечення ведення бухгалтерського обліку на кожній залізниці створена фінансово-економічна служба, яка є окремим структурним підрозділом апарату управління залізниці і підпорядкована безпосередньо начальнику залізниці.

Фінансово-економічну службу залізниці очолює начальник служби, вказівки якого з питань бухгалтерського обліку та звітності, планування, фінансування, контролю за надходженням доходів є обов'язковими для виконання всіма службами, відділами та структурними підрозділами залізниці.

Обов'язки головного бухгалтера визначаються відповідно до вимог п.7 ст.8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Конкретні обов'язки, права та відповідальність кожного працівника бухгалтерської служби встановлюються посадовими інструкціями, які затверджуються керівником ВСП РЗП - 39-Бондюком М. М.

Структурний під використовують рахунки та субрахунки Плану рахунків виходячи з потреб управління, контролю, аналізу, обліку й звітності.

Казначейство Головного фінансово-економічного управління Укрзалізниці бухгалтерський облік операцій щодо обліку доходних надходжень здійснює згідно з Планом рахунків бухгалтерського обліку доходних надходжень залізниць і підприємств Укрзалізниці, затвердженого наказом Укрзалізниці від 30.03.2004 № 222-ЦЗ"

Рахунки класів 0-7, 9 є обов'язковими для всіх підприємств залізничного транспорту України, а рахунки класу 8 "Витрати за елементами" не використовуються.

Підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій.

Первинні документи створюються, приймаються та застосовуються у бухгалтерському обліку в порядку, встановленому Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 24.05.95 № 88.Якщо первинні документи створюються в електронному вигляді, підприємства забезпечують виготовлення їх копій на паперовому носії.

Для організації обліку необоротних активів на структурному підрозділі наказами керівників створюються постійно діючі комісії.

Склад постійно діючої комісії та обов'язки, які на неї покладаються, визначені Примірним положенням про постійно діючу комісію по організації обліку необоротних активів на підприємствах залізничного транспорту, затвердженим наказом Укрзалізниці від 03.07.2000 № 254-Ц.

Координацію роботи постійно діючих комісій підприємств залізничного транспорту, підпорядкованих Укрзалізниці, здійснює постійно діюча комісія Укрзалізниці по організації обліку необоротних активів.

Для забезпечення достовірності даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності підприємства залізничного транспорту зобов'язані проводити інвентаризацію відповідно до статті 10 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та Інструкції по інвентаризації основних засобів, нематеріальних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів і документів та розрахунків, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 11.08.94 № 69.

Інвентаризація активів і зобов'язань проводиться щорічно перед складанням річної звітності, крім випадків, коли її проведення є обов'язковим згідно з чинним законодавством України, у наступні строки:

    - станом на 01 жовтня - інвентаризація виробничих запасів; -станом на 01 листопада - інвентаризація необоротних активів; -станом на 31 грудня - інвентаризація інших активів та зобов'язань балансу.

Інвентаризація бібліотечних фондів проводиться один раз у п'ять років.

Склад постійно діючої інвентаризаційної комісії та положення про її повноваження затверджуються наказом структурному підрозділу.

Особливості складання та подання фінансової звітності

Фінансова звітність ВСП ПЗП - 39складається та подається у такому обсязі:

    - річна: Баланс, звіт про сукупний дохід, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал, Примітки до річної фінансової звітності, додаток до приміток до річної фінансової звітності "Інформація за сегментами, копія розпорядчого документа про установлення або змінення облікової політики підприємства; - квартальний баланс, Звіт про фінансові результати.

Ведеться бухгалтерський облік фінансова звітність складається та подається Головному фінансово-економічному управлінню у такому обсязі:

    - річна: Баланс, Звіт про фінансові результати, Звіт про рух грошових коштів, Звіт про власний капітал, Примітки до річної фінансової звітності; - квартальна Баланс, Звіт про фінансові результати.

Виправлення помилок у бухгалтерському обліку та внесення змін до фінансової звітності здійснюється відповідно до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 6 "Виправлення помилок і зміни у фінансових звітах".

Виправлення помилок минулих років відображаються в Балансі (форма № 1) за звітний рік шляхом коригування на початок звітного року нерозподіленого прибутку якщо такі помилки впливають на величину нерозподіленого прибутку, а також статей активів, зобов'язань, власного капіталу, які змінилися внаслідок виправлення помилок. Також здійснюється коригування статей фінансової звітності (активів, зобов'язань, власного капіталу, доходів і витрат тощо того року (тих років), на який (які) виправлені помилки вплинули.

Виправлення помилок минулих років оформляється в місяці виявлення помилки Бухгалтерською довідкою.

Виправлення помилок, які відносяться до попередніх періодів, вимагає повторного відображення відповідної порівняльної інформації у фінансовій звітності. Це здійснюється шляхом складання нових звітів, на які виправлені помилки вплинули, з поміткою "Виправлений":

    - Балансу (форма № 1), Звіту про рух грошових коштів (форма № 3), Звіту про власний капітал (форма № 4) за відповідний рік (роки), до яких мають відношення ці помилки; - Звіту про фінансові результати (форма № 2) за відповідні періоди попереднього року (років), до яких мають відношення ці помилки.

При виправленні помилок минулих років необхідно оформити у вигляді пояснювальної записки примітки до річної фінансової звітності, в якій необхідно указати зміст і суму помилки, статті фінансової звітності минулих періодів, які були відкориговані з метою повторного подання порівняльної інформації.

Підприємства залізничного транспорту створюють забезпечення на виплату відпусток працівникам з урахуванням суми обов'язкових відрахувань (внесків) на соціальні заходи, забезпечення на матеріальне заохочення та забезпечення майбутніх витрат з податку на прибуток.

Сума забезпечення на виплату відпусток працівникам визначається щомісячно як добуток фактично нарахованої заробітної плати працівникам і відсотка, обчисленого як відношення річної планової суми на оплату відпусток до загального планового фонду оплати праці.

Сума забезпечення відрахувань на соціальні заходи визначається як добуток суми забезпечення оплати відпусток і загальної суми відсотків розміру страхових внесків і зборів.

Податковий облік

Податковий облік здійснюється згідно з чинним законодавством України.

Відстрочені податкові активи та відстрочені податкові зобов'язання наводяться у проміжній фінансовій звітності і відповідно на цю дату обчислюються.

Похожие статьи




Організація бухгалтерського обліку та характеристика облікової політики суб'єкта господарювання - Основи бухгалтерського обліку

Предыдущая | Следующая