Загальна характеристика роботи - Звітність у системі інформаційного забезпечення управління діяльністю сільськогосподарських підприємств

Актуальність теми. Агропромисловий комплекс як основна складова національної економіки відіграє провідну роль у соціально-економічному розвитку України. Наявність ефективної системи інформаційного забезпечення органів управління про фінансово-майновий стан, умови і результати діяльності сільськогосподарських підприємств як первинної ланки аграрного виробництва має велике значення для супроводження процесу реалізації загальнодержавної та регіональної аграрної політики, підтримання продовольчої безпеки, ефективного виконання функцій управління у сфері сільського господарства. Показники, які характеризують господарські процеси та їх зміни в сільськогосподарських підприємствах, відображуються у звітності суб'єктів господарювання. На сьогодні вона є основним джерелом відомостей про найважливіші явища і процеси, що відбуваються в агропромисловому комплексі країни, його стан і розвиток.

Проте на сучасному етапі якість, обсяг і структура інформації, наведеної у звітності суб'єктів господарювання, не повністю відповідають потребам управління підприємствами аграрного сектору. Методологія фінансової звітності недостатньо розкриває конкурентні переваги сільськогосподарських підприємств, їх інвестиційну привабливість, не на належному рівні забезпечує інформацією для контролю сільськогосподарської діяльності і відповідно знижує результативність прийняття управлінських рішень. Показники чинної статистичної звітності не завжди дають можливість розрахувати основні макроекономічні індикатори розвитку аграрної галузі в системі національних рахунків. Потребує також удосконалення методика формування інформації у внутрішньогосподарській звітності сільськогосподарських підприємств, її структура, обсяг і періодичність подання.

Теоретико-прикладні питання формування звітності сільськогосподарських підприємств і методичні підходи до її складання досліджували у своїх працях вітчизняні вчені: М. Т. Білуха, Ф. Ф. Бутинець, Ю. А. Верига, С. Ф. Голов, В. М. Жук, О. О. Канцуров, Г. Г. Кірейцев, М. М. Коцупатрий, М. В. Кужельний, А. М. Кузьмінський, Ю. А. Кузьмінський, Т. Є. Кучеренко, В. Ф. Палій, М. С. Пушкар, В. К. Савчук, В. В. Сопко, Л. К. Сук, Н. М. Ткаченко, В. Г. Швець, І. Й. Яремко та ін. За визначеним напрямком суттєвими є також роботи провідних зарубіжних дослідників: Л. А. Бернстайна, М. Ф. Ван Бреди, П. Ф. Друкера, В. Ф. Палія, Я. В. Соколова, Е. С. Хендріксена, Ч. Хоргрена. Звітність сільськогосподарських підприємств, її облікове забезпечення, аналіз і прогнозування звітних показників були предметом дисертаційного дослідження І. В. Буфатіної (2002 р.), О. М. Коробко (2003 р.), П. Я. Хомина (2004 р.), Л. М. Білої (2005 р.), О. М. Головащенко (2006 р.), Н. В. Семенишеної (2008 р.).

Результати досліджень учених-економістів характеризуються глибиною теоретичних висновків, значущістю висвітлених питань і узагальнень та становлять значний вклад у розвиток вітчизняної системи обліку та звітності. У більшості з них автори зосереджують увагу на питаннях ведення фінансового обліку і методичних аспектах складання фінансової звітності для потреб управління на мікрорівні. Однак не отримали достатнього відображення проблеми формування показників статистичної, фінансової та внутрішньогосподарської звітності сільськогосподарських підприємств відповідно до вимог управління основними чинниками розвитку їх діяльності.

Об'єктивна потреба поглибленого дослідження й удосконалення теоретичних засад формування звітності в системі належного інформаційного забезпечення управління діяльністю сільськогосподарських підприємств, вирішення основних питань практичного застосування методичних підходів і забезпечення адекватності змісту звітних форм сутності відображуваних об'єктів обумовили вибір теми дисертаційного дослідження, його актуальність, мету, завдання та логічну послідовність проведення.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційну роботу виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт кафедри обліку, аналізу та аудиту в АПК Державного вищого навчального закладу "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" за темою "Шляхи удосконалення обліку та контролю в сільськогосподарських і переробних підприємствах" (номер державної реєстрації 0106U004355). У межах наукової теми автором проведено дослідження, пов'язані з формуванням системи звітності сільськогосподарських підприємств, і розроблені рекомендації щодо її вдосконалення.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційного дослідження є наукове обгрунтування теоретико-методичних засад формування звітності сільськогосподарських підприємств і розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення формування інформації у фінансовій, статистичній і внутрішньогосподарській звітності з урахуванням особливостей сільськогосподарського виробництва і потреб інформаційного забезпечення управлінської діяльності.

Поставлена мета визначає зміст дослідження й обумовлює формулювання і вирішення таких завдань теоретичного та практичного характеру:

    - Розкрити роль і місце звітності в інформаційному забезпеченні управління діяльністю сільськогосподарських підприємств як основного джерела інформації для обгрунтованого прийняття управлінських рішень; - узагальнити склад якісних характеристик звітної інформації та принципів формування звітності, уточнити їх зміст, що дасть змогу конкретизувати об'єкт дослідження і підвищити результативність оптимізації його параметрів; - здійснити системний аналіз методичних засад формування звітності сільськогосподарськими підприємствами з метою вироблення підходів до поглиблення її інформативності; - виділити та доповнити систему показників звітності сільськогосподарських підприємств для підвищення релевантності звітної інформації й обгрунтованості управлінських рішень; - розробити і обгрунтувати практичні рекомендації щодо оптимізації форм фінансової звітності сільськогосподарських підприємств, що поліпшить якість інформаційного забезпечення управління їх діяльністю; - удосконалити модель формування внутрішньогосподарської звітності як способу узагальнення даних про діяльність підрозділів сільськогосподарських підприємств і підвищення оперативності прийняття управлінських рішень; - розробити рекомендації, спрямовані на вдосконалення методики формування статистичної звітності для розрахунку об'єктивних макроекономічних показників розвитку аграрної галузі.

Об'єктом дослідження є процес формування звітності сільськогосподарських підприємств як основа інформаційного забезпечення потреб управління їх діяльністю.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, методичних і практичних засад формування звітності сільськогосподарських підприємств, а також аналітична інтерпретація її показників відповідно до науково обгрунтованих інформаційних запитів користувачів.

Методи дослідження. Теоретичною і методичною основою дослідження стали: теорія наукового пізнання, економічна теорія, системний підхід, які використані для вивчення сучасної методики й організації звітності, визначення принципів формування її показників та їх придатності для потреб управління сільськогосподарською діяльністю. У роботі було використано такі наукові методи пізнання і прийоми: аналіз та синтез (при вивченні методики формування звітності сільськогосподарських підприємств); класифікація (для розподілу системи звітності підприємств за видами та групами залежно від їх загальних ознак з фіксацією закономірних зв'язків для оцінки ступеня придатності задовольняти інформаційні потреби користувачів); порівняння (при вивченні думок учених, які стосуються основних питань дисертаційного дослідження); статистичного спостереження та методів фінансово-господарського аналізу (при оцінці результатів економічного аналізу господарської діяльності сільськогосподарських підприємств); графічний метод (для формалізованого подання результатів дослідження). На етапі розробки пропозицій з удосконалення структури, змісту окремих форм звітності та її показників для потреб управління використовувалися методи аналізу і синтезу, індукції та дедукції, аналогії та порівняння, моделювання й конкретизації, абстрагування та узагальнення.

Інформаційною основою дослідження є законодавчі акти та нормативно-правові документи у сфері бухгалтерського обліку, статистичного спостереження та звітності суб'єктів господарювання, дані фінансової, статистичної та внутрішньогосподарської звітності сільськогосподарських підприємств Черкаської і Київської областей, статистичні матеріали Головного управління статистики у Черкаській області, Інтернет-джерела, дані анкетного опитування управлінського персоналу сільськогосподарських формувань, а також наукові та практичні розробки вітчизняних і зарубіжних учених.

Наукова новизна одержаних результатів Полягає у теоретико-методичному обгрунтуванні та розробці рекомендацій, спрямованих на вдосконалення звітності сільськогосподарських підприємств як основного джерела інформаційного забезпечення системи управління сільськогосподарською діяльністю.

Основні результати дисертаційного дослідження, які становлять його наукову новизну і виносяться на захист, характеризуються такими теоретичними та практичними положеннями:

Вперше:

- запропоновано наукові підходи оптимізації системи звітності сільськогосподарських підприємств через розширення інформативності звітних показників з позиції основних чинників сталості аграрної галузі, що дозволило обгрунтувати концептуальні засади подання й представлення окрім економічних, також соціальні та екологічні параметри діяльності суб'єктів господарювання;

Удосконалено:

    - методичні підходи до формування економічної інформації у звітності сільськогосподарських підприємств про ресурсний та фінансово-майновий стан суб'єктів господарювання для підвищення ефективності управління процесами відтворення в аграрній сфері; - інформаційне забезпечення розрахунку макроекономічних індикаторів розвитку аграрної галузі в частині розширення інформаційної місткості статистичної звітності сільськогосподарських підприємств, а саме доповненням специфічними показниками витрат, що відображують проміжне споживання сільськогосподарської продукції; - систему показників статистичної звітності про фактичні витрати підприємств на розширене відтворення людського капіталу, що дає можливість оцінити вплив чинників на процеси його відтворення, виявити джерела інтенсифікації зростання людського капіталу та розрахувати його вартість у складі національного багатства країни; - методичні засади формування інформації у статистичній звітності щодо природоохоронних витрат сільськогосподарських підприємств для визначення скоригованих макроекономічних показників з урахуванням екологічних чинників; - моделі внутрішньогосподарської звітності центрів відповідальності, що дає змогу оперативно оцінювати результати їх господарської діяльності та своєчасно приймати управлінські рішення;

Набули подальшого розвитку:

    - обгрунтування складу і змісту якісних характеристик та принципів формування звітності підприємств, що зумовлює та забезпечує можливість її використання для задоволення потреб внутрішніх і зовнішніх користувачів; - методичні засади формування та відображення інформації про фінансові результати сільськогосподарської діяльності в бухгалтерському обліку і фінансовій звітності відповідно до вимог П(С)БО 30 "Біологічні активи", що уможливлює максимальне врахування особливостей біологічних перетворень у сільському господарстві та забезпечує оперативний моніторинг виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції.

Практичне значення одержаних результатів Полягає у розробці науково обгрунтованих практичних рекомендацій, спрямованих на вдосконалення складу форм і окремих показників фінансової, статистичної та внутрішньогосподарської звітності для потреб управління діяльністю сільськогосподарських підприємств з урахуванням організаційно-технологічних особливостей сільськогосподарського виробництва.

Результати дисертаційної роботи були використані Головним управлінням агропромислового розвитку Київської обласної держадміністрації (довідка № 02-07-1/1365 від 29.06.2010 р.), Уманським управлінням агропромислового розвитку Уманської районної держадміністрації Черкаської області (довідка № 2/834 від 25.03.2010 р.) та відділом статистики у Христинівському районі Головного управління статистики Черкаської області (довідка № 12/3-1/522 від 05.03.2010 р.) для інформаційного забезпечення комплексної програми розвитку сільського господарства районів. Рекомендації щодо вдосконалення структури і змісту основних форм звітності суб'єктів господарювання були впроваджені в практичну діяльність ПСП "Конельські Хутори" Жашківського району Черкаської області (довідка від 05.04.2010 р.), СВК "Новосеменівський" Красноокнянського району Одеської області (довідка № 53 від 10.02.2010 р.). Окремі положення дисертаційної роботи застосовують у навчальному процесі Державного вищого навчального закладу "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана" при викладанні дисциплін "Звітність підприємств", "Облік і звітність суб'єктів малого підприємництва", "Фінансовий облік" (довідка від 03.05.2010 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційне дослідження є самостійною науковою працею, в якій викладено авторський підхід до формування загальної моделі системи звітності сільськогосподарських підприємств для потреб інформаційного забезпечення управління їх діяльністю. Результати, що становлять сутність дисертаційної роботи, отримані автором особисто. Із наукових праць, опублікованих у співавторстві, в дисертації використані лише ті ідеї та положення, які є результатом особистої роботи здобувача.

Апробація результатів дисертації. Результати дослідження були апробовані та одержали позитивну оцінку на міжнародних і всеукраїнських конференціях, серед яких: VII Міжвузівська студентська наукова конференція "Формування сучасної стратегії підприємницької діяльності" (м. Умань, Уманська філія Європейського університету, 27 листопада 2004 р.); Міжнародна науково-практична конференція молодих учених, аспірантів, магістрів та студентів "Інтенсифікація і сталий розвиток сільськогосподарського виробництва" (м. Харків, Харківський національний аграрний університет, 11 - 12 квітня 2006 р.); Всеукраїнська науково-практична конференція "Економічна політика України в умовах євроінтеграції" (м. Кривий Ріг, Криворізький економічний інститут ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", 18 - 19 вересня 2008 р.); ІІІ Міжнародна науково-практична конференція "Облік і контроль на підприємствах АПК" (м. Київ, ДВНЗ "Київський національний економічний університет імені Вадима Гетьмана", 10 - 11 жовтня 2008 р.); Всеукраїнська науково-практична конференція "Проблеми економічного розвитку України на шляху до інтеграції у європейський простір" (м. Луганськ, Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля, 26 - 27 листопада 2008 р.); V Міжнародна науково-практична конференція "Концепція розвитку бухгалтерського обліку в аграрному секторі економіки України" (м. Київ, ННЦ "Інститут аграрної економіки" УААН, 24 - 25 квітня 2009 р.); ІІІ Міжнародна науково-практична конференція "Аспекти стабільного розвитку економіки в умовах ринкових відносин" (м. Умань, Уманський державний аграрний університет, 5 - 6 червня 2009 р.); І Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених "Перспективні напрями розвитку галузей АПК і підвищення ефективності наукового забезпечення агропромислового виробництва" (м. Тернопіль, Тернопільський інститут агропромислового виробництва, 23 - 24 вересня 2009 р.).

Публікації. Основні результати дисертаційної роботи опубліковано в 22 наукових працях загальним обсягом 7,59 друк. арк., у тому числі 13 статей у фахових виданнях загальним обсягом 5,72 друк. арк., із них особисто належить автору 5,02 друк. арк., а також одна стаття обсягом 0,36 друк. арк. в інших наукових виданнях та 8 тез доповідей загальним обсягом 1,51 друк. арк., написаних одноосібно.

Структура і обсяг дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, 15 додатків, списку використаних джерел із 215 найменувань, містить 23 таблиці та 21 рисунок. Основний зміст роботи викладено на 179 сторінках комп'ютерного тексту.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Звітність у системі інформаційного забезпечення управління діяльністю сільськогосподарських підприємств

Предыдущая | Следующая