ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Внутрішньогосподарський контроль в аграрних підприємствах

Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин в Україні передбачає підвищення ефективності господарювання. Зміна соціально-економічних умов в аграрному секторі економіки призводить до виникнення нових інформаційних потреб з боку власників і менеджерів сільськогосподарських підприємств, що вимагає оптимізації управління ними. Необхідність приведення у відповідність механізму управління підприємством до вимог сучасної економіки доводить об'єктивно існуючу потребу в удосконаленні функції внутрішньогосподар-ського контролю.

Реалізація цього завдання передбачає повноцінне використання контрольних функцій у підприємстві, організацію раціональної взаємодії між суб'єктами контролю, розподіл обов'язків і відповідальності як за систему обліку та звітності зокрема, так і за результати господарської діяльності підприємства в цілому. Контроль має виступати зв'язуючою ланкою між власниками підприємства та суб'єктами управління ним.

Значний внесок у розвиток теоретичних і практичних аспектів функціонування й удосконалення внутрішньогосподарського контролю зробили українські вчені: М. Т. Білуха, Ф. Ф. Бутинець, Б. І. Валуєв, П. І. Гайдуць-кий, С. Ф. Голов, Я. А. Гончарук, З. В. Гуцайлюк, В. А. Дерій, Н. І. Дорош, І. К. Дрозд, К. П. Дудка, Н. Л. Жук, С. Я. Зубілевич, Є. В. Калюга, Г. Г. Кірейцев, М. В. Кужельний, Н. П. Кузик, В. Ф. Максімова, В. М. Мурашко, Л. В. Нападов-ська, В. С. Рудницький, П. Т. Саблук, В. В. Сопко, Л. В. Сухарева, Н. М. Ткаченко, Б. Ф. Усач, М. Г. Чумаченко, Л. С. Шатковська, В. О. Шевчук та ін.

Дослідження окремих питань внутрішньогосподарського контролю здійснили зарубіжні науковці: В. Д. Андрєєв, Э. А. Аренс, І. А. Бєлобжецький, В. В. Бурцев, Дж. К. Лоббек, Т. Д. Попова, М. І. Протасов, Дж. К. Робертсон, В. П. Суйц, Дж. Фостер, Ч. Т. Хорнгрен, Л. А. Шмельцер, С. О. Шохін та ін.

У той же час окремі аспекти організації та методики внутрішньо-господарського контролю залишаються недостатньо розкритими. Зокрема, потребують подальшого наукового вивчення питання організаційної структури служби внутрішньогосподарського контролю, удосконалення документальних і фактичних прийомів здійснення контролю, способів автоматизації контрольних процедур.

Дискусійними залишаються і деякі теоретичні питання, зокрема, щодо класифікації завдань і принципів внутрішньогосподарського контролю, іденти-фікації складових елементів у його системі та ін.

Дисертаційні дослідження методологічних та організаційних аспектів кон-тролю проводили Ф. Ф. Бутинець (1986 р.), З. В. Гуцайлюк (1992 р.), Б. Ф. Усач (1993 р.), В. О. Шевчук (1999 р.), Є. В. Калюга (2002 р.), І. К. Дрозд (2005 р.), В. Ф. Максімова (2006 р.). Окремі питання контролю досліджено у дисертаціях С. В. Бардаша (2000 р.), М. М. Шигун (2003 р.), Н. П. Кузик (2004 р.), О. Б. Акєн-тьєвої (2006 р.).

Незважаючи на значимість проведених досліджень і цінність отриманих результатів, питання організації та методики внутрішньогосподарського контролю залишаються вивченими недостатньо повно. Зовсім небагато дослідників приділяє увагу дослідженню особливостей галузевої специфіки у процесі створення та функціонування системи внутрішньогосподарського контролю в підприємствах аграрного сектору економіки.

Необхідність вивчення вказаних аспектів і практична потреба у вирішенні дискусійних питань обумовили вибір теми, її актуальність та значущість.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертацію виконано відповідно до плану науково-дослідних робіт Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" УААН за темами "Формування системи та механізмів обліково-аудиторського забезпечення сільськогосподар-ських підприємств у ринкових умовах" (номер державної реєстрації 0102U000267), "Розробка методично-організаційних засад побудови галузевого обліку, звітності та інформаційно-аудиторських послуг" (номер державної реєстрації 0106U006638).

У межах наукової програми автором досліджено теоретичні та практичні аспекти внутрішньогосподарського контролю і розроблені пропозиції щодо удосконалення організації та методики здійснення контролю в аграрних підприємствах.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обгрунтування теоретичних положень та розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення організаційних і методичних аспектів внутрішньо-господарського контролю в аграрних підприємствах.

Реалізація поставленої мети обумовила вирішення наступних завдань:

Обгрунтування пріоритетних напрямів розвитку внутрішньогосподар-ського контролю в аграрних підприємствах, уточнення його місця у загальній системі економічного контролю та ролі у системі управління;

Узагальнення та систематизація підходів до класифікації завдань і принципів внутрішньогосподарського контролю, уточнення його мети та функцій;

Визначення елементів системи внутрішньогосподарського контролю;

Розробка науково-практичних рекомендацій щодо удосконалення організаційної структури служби внутрішньогосподарського контролю та її взаємозв'язків з іншими структурними підрозділами у загальній системі управління сільськогосподарським підприємством;

Удосконалення методики визначення суттєвості відхилень, виявлених у процесі здійснення внутрішньогосподарського контролю, уточнення класифіка-ції порогів суттєвості;

Удосконалення регламентного забезпечення й обгрунтування доцільності запровадження стандартизації внутрішньогосподарського контролю;

Розробка пропозицій щодо застосування комп'ютерних технологій у процесі здійснення внутрішньогосподарського контролю, методики його автоматизації та форм електронних робочих документів;

Узагальнення та систематизація підходів до розрахунку ефективності внутрішньогосподарського контролю.

Об'єктом дослідження Є система внутрішньогосподарського контролю в сільськогосподарських підприємствах.

Предметом дослідження Є теоретичні, методичні й організаційні аспекти внутрішньогосподарського контролю у сільськогосподарських підприємствах.

Методи дослідження. Методологічною основою пізнання об'єкта дослідження є системний метод. Застосування діалектичного методу дозволило розглядати досліджувані явища та процеси у розвитку і взаємодії. При дослідженні причин виникнення, етапів формування та закономірностей розвитку внутрішньогосподарського контролю, окремих економічних категорій використано історичний метод. Особливості побудови та функціонування систем внутрішньогосподарського контролю у різних країнах розкрито за допомогою методу порівняння. У процесі збору, систематизації й обробки інформації застосовано методи індукції та дедукції, аналізу та синтезу, розрахунково-аналітичний метод, статистичні методи групування та кореляції, методи опитування, анкетування, спостереження. На етапі розробки пропозицій щодо удосконалення організаційної структури системи внутрішньогосподар-ського контролю, крім зазначених, використано також метод моделювання.

Теоретичною основою дисертаційного дослідження є праці українських і зарубіжних вчених з питань внутрішньогосподарського контролю. В якості інформаційної бази дослідження використано нормативно-правові акти з регулювання контрольної діяльності на підприємствах, відповідні інструктивні та методичні розробки. Дослідження грунтується на облікових та управлінських даних і результатах особистого спостереження й обстеження стану внутрішньо-господарського контролю у сільськогосподарських підприємствах Полтавської області.

Наукова новизна одержаних результатів Полягає у поглибленні теоретичних засад й удосконаленні на цій основі організації та методики внутрішньогосподарського контролю в аграрних підприємствах. Основні положення дисертаційної роботи, що визначають її наукову новизну, полягають у наступному:

Вперше:

    - розроблено концептуальні засади організації системи внутрішньо-господарського контролю в аграрних підприємствах, що дозволить оптимізувати склад, структуру та чисельність служби внутрішньогосподар-ського контролю; - запропоновано систему стандартів внутрішньогосподарського контролю, впровадження якої сприятиме удосконаленню регламентного забезпечення внутрішньогосподарського контролю аграрних підприємств і дозволить визначити додаткові умови для уникнення конфліктних ситуацій між окремими суб'єктами на підприємстві;

Удосконалено:

    - класифікацію принципів внутрішньогосподарського контролю, а також обгрунтовано його мету, завдання та функції, що забезпечить відповідність теоретичної бази здійснення внутрішньогосподарського контролю особли-востям сучасного етапу розвитку аграрного сектора економіки; - методику автоматизації внутрішньогосподарського контролю, форми електронних робочих документів, використання яких зумовить підвищення якості виконання окремих контрольних процедур та оперативності внутрішньогосподарського контролю в цілому; - методичні підходи до визначення ефективності внутрішньогосподар-ського контролю, застосування яких дозволить врахувати економічний, соціальний та екологічний фактори, що впливають на рівень ефективності функціонування служби внутрішньогосподарського контролю;

Дістало подальший розвиток:

    - визначення поняття внутрішньогосподарського контролю, його місця у системі економічного контролю та ролі у системі управління, що дозволить посилити обгрунтування теоретичних аспектів здійснення внутрішньогосподар-ського контролю в аграрних підприємствах; - наукове обгрунтування внутрішньогосподарського контролю як системи через уточнення її елементів: об'єктів, суб'єктів, методів (процесор системи) й інформаційного середовища (вхід і вихід системи); - визначення суттєвості відхилень, виявлених у процесі здійснення внутрішньогосподарського контролю, класифікація порогів суттєвості, що сприятиме удосконаленню методики здійснення внутрішньогосподарського контролю.

Практичне значення одержаних результатів. Розроблені в дисертації методичні підходи й одержані результати мають практичне значення для удосконалення організації та методики здійснення внутрішньогосподарського контролю в аграрних підприємствах. Результати дисертації впроваджені у практику господарювання ряду сільськогосподарських підприємств Полтав-ської області (довідка Головного управління агропромислового розвитку Полтавської обласної державної адміністрації від 12.06.2008 р. № 018/1-557; довідка сільськогосподарського виробничого кооперативу "Батьківщина" Котелевського району від 10.06.2008 р. № 117/08; довідка державного підприємства "Навчально-дослідне господарство "Ювілейний" ПДАА Полтавського району від 06.06.2008 р. № 75).

Основні положення дослідження знайшли застосування у навчальному процесі Полтавської державної аграрної академії при викладанні дисциплін "Контроль і ревізія", "Аудит", "Організація і методика аудиту", "Аудит підприємницької діяльності", "Аудит і оцінювання управлінської діяльності" (довідка від 09.06.2008 р. № 6-01-42).

Особистий внесок здобувача Полягає у самостійно виконаному науковому дослідженні, у якому викладено авторський підхід щодо вирішення наукового завдання, - удосконалення організації та методики внутрішньо-господарського контролю в аграрних підприємствах. Теоретичні узагальнення, висновки та пропозиції зроблені автором самостійно на підставі критичного аналізу праць провідних українських і зарубіжних вчених, а також проведених досліджень господарської діяльності аграрних підприємств. Аналітична частина роботи виконана на основі вибіркових досліджень з генеральної сукупності чисельністю 345 сільськогосподарських підприємств Полтавської області.

З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертації використані лише ті ідеї та положення, що є результатом особистої роботи автора.

Апробація результатів дослідження. Основні положення і результати дослідження, що викладені в дисертації, пройшли апробацію та дістали схвальну оцінку науковців шляхом обговорення на VIII Міжнародній науково-практичній конференції "Наука і освіта '2005" (м. Дніпропетровськ, 7-21 лютого 2005 р.), Міжнародній науково-практичній конференції "Роль інформаційних технологій у забезпеченні конкурентоспроможності підприємств" (м. Полтава, 12-13 жовтня 2006 р.), II Міжнародній науково-практичній конференції "Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи" (м. Київ, 19-20 жовтня 2006 р.), II Міжнародній науково-практичній конференції "Наука та технології: крок в майбутнє - '2007" (м. Дні-пропетровськ, 1-15 березня 2007 р.), Міжнародній науково-практичній конфере-нції "Розвиток агробізнесу: міжнародний досвід" (м. Полтава, 17-18 квітня 2007 р.), III Міжнародній науково-практичній конференції "Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК України: стан та перспективи" (м. Київ, 29-30 листопада 2007 р.), I Міжнародній науковій конференції "Актуальні проблеми сучасної науки - 2008" (м. Вінниця, 25 лютого - 10 березня 2008 р.), VI Міжнародній науковій конференції "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: теорія, методологія, організація" (м. Київ, 28 березня 2008р.), III Все-українській науково-практичній конференції "Інноваційні технології у наукових дослідженнях і навчальному процесі вищого закладу освіти" (м. Полтава, 20-21 квітня 2006 р.), Всеукраїнській науково-практичній конфе-ренції "Державна політика та стратегія реформування економіки України в ХХІ сторіччі" (м. Полтава, 27 березня 2007 р.), Науковій конференції молодих вчених "Економіка і підприємництво: організаційно-методологічні аспекти обліку, фінансів, аудиту та аналізу" (м. Полтава, 1-15 квітня 2005 р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 17 одноосібних наукових праць загальним обсягом 3,58 д. а. та один навчальний посібник у співавторстві. Із загальної кількості публікацій - 6 наукових статей у фахових виданнях (1,88 д. а.), 11 тез доповідей (1,70 д. а.) та навчальний посібник (22,00 друк. арк., особисто автора - 8,32 д. а.).

Структура й обсяг дисертації. Робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків. Основний зміст викладено на 165 сторінках. Дисертація містить 6 таблиць на 5 сторінках, 25 рисунків на 16 сторінках, 17 додатків на 68 сторінках і список використаних джерел із 190 найменувань на 20 сторінках.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Внутрішньогосподарський контроль в аграрних підприємствах

Предыдущая | Следующая