Основний зміст дисертаційної роботи - Моделювання системи бухгалтерського обліку: теорія і практика застосування

У вступі обгрунтовано актуальність теми дисертаційної роботи, визначено мету, основні завдання, об'єкт і предмет дослідження, розкрито наукову новизну та практичне значення отриманих наукових результатів.

У першому розділі "Теоретичні аспекти моделювання в бухгалтерському обліку" зосереджено увагу на необхідності використання методу моделювання в дослідженні об'єктів і предмету бухгалтерського обліку для подальшого розвитку його теорії й методології. Досліджено генезис елементів методу бухгалтерського обліку й визначено зв ; язок з методом моделюванням, розглянуто існуючі концепції моделювання й можливості застосування моделювання в бухгалтерському обліку з метою вибору найбільш доцільних рішень при вирішенні сучасних проблем і завдань теорії й практики бухгалтерського обліку.

Моделювання є одним із основних напрямів підвищення ефективності системи бухгалтерського обліку. Як моделювання може розглядатися кожне наукове дослідження: у процесі пізнання дослідник працює з моделлю явища або процесу, що вивчається. Модель є допоміжним об'єктом у процесі пізнання й одночасно результатом відображення найбільш істотних властивостей об'єкту або процесу. Під моделлю в дисертаційній роботі розуміється уявна або матеріальна система, яка, відображаючи або відтворюючи об'єкт моделювання у визначених відносинах, здатна замінити його таким чином, щоб вивчення такої системи дозволило одержати нову інформацію про явище або процес, що досліджується. Основне завдання моделювання полягає у створенні образу, завдяки якому стають зрозумілими властивості та зв ; язки досліджуваного об'єкту: внутрішні (між елементами його структури), зовнішні (зв ; язки з іншими об'єктами ; моделями зовнішніх об'єктів).

Моделювання як метод притаманний бухгалтерському обліку: бухгалтерський облік є засобом моделювання економічних відносин з урахуванням їх подвійної природи. Значення моделювання як методу вдосконалення бухгалтерського обліку, розвитку його теорії й методології полягає у виявленні всіх можливих комбінацій облікових ознак, взаємозв ; язків між елементами і компонентами системи, а також дозволяє відрізняти модельний аспект від процедурного. Система бухгалтерського обліку, представлена у вигляді моделі, здатна виконувати узагальнюючі функції ряду облікових теорій економічного та юридичного характеру.

На сучасному етапі розвитку теорії бухгалтерського обліку виділяють наступні процедури облікового процесу: первинне спостереження, вартісне вимірювання, поточне групування та реєстрацію, підсумкове узагальнення. Такий підхід до визначення методу бухгалтерського обліку отримав назву процедурного; він логічно поєднується з адитивним підходом (метод ; сукупність елементів). Моделювання системи бухгалтерського обліку включає в свій об'єкт елементи методу обліку незалежно від підходу до визначення останнього (див. рис. 1).

У цьому проявляється унаочнення порядку застосування методу моделювання в бухгалтерському обліку на різних етапах облікового процесу.

В бухгалтерському обліку моделювання, як його підгрунтя, формує загальну культуру, виконує прогностичну функцію. Використання моделювання може змінити існуючі до сьогодні концепції бухгалтерського обліку та обгрунтувати вибір конкретної форми його організації та ведення.

Концепції моделювання, досліджені в роботі, спрямовані на виконання функції вибору оптимальних методологічних рішень, а вже через удосконалення методології бухгалтерського обліку, ; удосконалення його методики й техніки.

Застосування моделювання у бухгалтерському обліку за умов використання сучасних інформаційних технологій є новим підходом у розвитку теорії й методології обліку, системою засобів та інструментів, завдяки яким можуть бути виявлені та вирішені ті проблеми, які не могли бути вирішеними в умовах ручного ведення бухгалтерського обліку. Сучасні комп'ютерні технології, які використовуються для ведення бухгалтерського обліку, не враховують теоретичних надбань з обліку, навіть прийнята бухгалтерська термінологія в комп'ютерних програмах часто замінюється побутовими висловами (шахматка, аналіз субконто та ін.).

У другому розділі "Методика побудови облікових моделей" на основі логічного та історичного методів доведено, що система бухгалтерського обліку є об'єктом моделювання. Досліджено існуючі та обгрунтовано нові підходи до застосування моделювання в бухгалтерському обліку в умовах використання сучасних комп'ютерних технологій з метою підвищення рівня та ефективності вирішення завдань бухгалтерського обліку. Запропоновано універсальну модель облікової системи підприємства на основі сучасних комп'ютерних технологій з метою відображення основних зв ; язків між елементами цієї системи.

У результаті проведеного дослідження визначено, що система бухгалтерського обліку виступає об'єктом моделювання як багатофункціональний комплекс, який має подвійну природу. Система бухгалтерського обліку залежить від потреб суспільства, які вона забезпечує. Для потреб практики система бухгалтерського обліку - це універсальна модель діяльності підприємства, сформована з окремих підсистем, в межах яких взаємодіють елементи методу бухгалтерського обліку. Основним завданням моделювання системи бухгалтерського обліку є визначення послідовності дій, пов'язаних зі збором, обробкою даних та їх узагальненням у вигляді звітної інформації, сутність якої має відповідати вимогам релевантності та потребам і запитам користувачів.

Бухгалтерський облік в дисертаційній роботі розглядається як цілісна система збору та реєстрації даних про факти господарського життя, узагальнені в грошовому вимірнику, та їх трансформації за формами, що дозволяють отримувати визначеному колу користувачів повну інформацію про господарську діяльність підприємства для прийняття ефективних управлінських та інвестиційних рішень. Вся сукупність даних формується всередині системи бухгалтерського обліку в нерозривній єдності, взаємозв ; язку та взаємовпливі з зовнішнім середовищем.

У ході розробки моделей слід зважати на те, що облікова модель будується за допомогою чітко визначених складових, як змінних, так і констант. Відповідно, підготовчим етапом при побудові облікової моделі або застосовуванні вже відомих моделей є виділення в об'єкті дослідження елементів, які відображають найбільш істотні властивості даного об'єкту (процесу). Кожному елементу утвореної таким чином системи ставиться у відповідність певна ознака. Внаслідок цього одержується деяка абстрактна система взаємопов'язаних елементів (компонентів), що моделює реальну систему або об'єкт. Побудована абстрактна система виступає певною моделлю реальної системи, але ще не є моделлю у повному розумінні цього поняття, необхідною умовою встановлення зв ; язків між окремими елементами системи та між елементами системи й середовищем, у якому функціонує система.

Найбільшої ефективності від комп'ютеризації облікового процесу можливо досягти лише за умови комплексної формалізації та побудови його загальної моделі. Облікова модель повинна розроблятися як взаємопов ; язана складова частина загальної моделі господарської діяльності підприємства. Комплексна формалізація та побудова облікової моделі передбачає розгляд і дослідження теоретико-методологічних проблем обліку, які повинні здійснюватися з формально-структурних позицій, на основі вимог до бухгалтерського обліку і можливостей сучасних методів і засобів обробки даних. Удосконалена таким чином теоретична основа обліку повинна піддаватися комплексній формалізації та відтворенню у формі облікової моделі.

Сучасні досягнення в галузі програмно-інформаційних технологій не вирішують теоретичних проблем бухгалтерського обліку виконуючи лише функцію відтворення існуючих методик, що гальмує подальший розвиток теорії. Комп ; ютерні програми не передбачають використання облікових моделей внаслідок відсутності теоретичного обгрунтування методик їх створення. На основі аналізу 12 комп'ютерних програм бухгалтерського спрямування, які існують на ринку програмного забезпечення України та країн СНД (табл. 1), встановлено, що лише в трьох з них передбачається можливість моделювання господарських ситуацій. В роботі запропоновано створення окремого модуля "Моделювання" для впровадження в комп'ютерні програми, що застосовуються для ведення бухгалтерського обліку. Запропонований модуль "Моделювання" використовується в господарській діяльності ЗАТ; "Новокраматорський машинобудівний завод".

Розробка моделі облікової системи передбачає забезпечення виконання двох завдань: перше зумовлене потребою комплексної комп'ютеризації бухгалтерського обліку, яка не може бути здійснена без комплексної формалізації, основою якої виступає модель. Другим завданням є підвищення точності бухгалтерських даних: у визначенні термінів, формуванні окремих положень, теоретичних концепцій та їх обгрунтуванні. Створення універсальної моделі облікової системи сприяє досягненню прозорості інформації про діяльність підприємства ; побудувати його детальний структурний опис за ієрархією керівництва та функціями, що виконуються і спрямовані на досягнення визначених цілей (див. рис. 3).

Побудова універсальної моделі дозволить удосконалити методику бухгалтерського обліку відповідно до вимог сучасного управління та інформаційного суспільства.

Використання моделювання в бухгалтерському обліку має межі застосування: не вся облікова інформація може бути повністю формалізованою і доступною, не всі моделі піддаються аналізу. Положення сучасної економічної логіки свідчать про те, що теорія бухгалтерського обліку має більш змістовний ніж формалізований характер, а тому не може бути повністю відображеною у формальній системі. У такій теорії завжди залишається невиявлений, неформалізований аспект. Ця невідповідність між методом формалізації та змістом, що підлягає формалізації, виступає фактором внутрішнього розвитку науки. У зв ; язку з цим необхідно створювати нові моделі, в яких формалізується частина того, що не було враховано при попередніх формалізаціях. Таким чином здійснюється все більш глибока і повна формалізація змісту. Тому застосування моделювання повинне обов ; язково доповнюватися методиками. Результати розрахунків, проведені на підставі облікових моделей, можуть надати суттєву допомогу керівництву підприємства у прийнятті управлінських рішень, а побудова універсальної моделі обліку сприятиме розробці системи формування та реалізації алгоритмів і програм за переважною більшістю операцій (у межах господарських процесів).

Третій розділ "Прийняття рішень на основі моделювання системи бухгалтерського обліку" присвячений розробці методики моделювання господарських процесів як укрупнених складових діяльності підприємства в умовах комп'ютеризації бухгалтерського обліку для варіативного інформаційного забезпечення прийняття управлінських рішень. Визначено роль моделювання у процесі формування облікової політики підприємства для розробки механізму вибору найбільш доцільних її положень, досліджено ефект від використання облікових моделей, обгрунтовано можливості їх застосування з метою забезпечення високої ефективності прийняття на їх основі управлінських рішень.

Метод моделювання виступає засобом опису й удосконалення методики бухгалтерського обліку. Моделювання як засіб опису бухгалтерської методики передбачає винесення на модельний рівень таких категорій як господарські процеси і дозволяє на визначеному етапі вивчення й формалізації системи обліку абстрагуватися від економічної сутності та специфіки кожного конкретного господарського процесу. Роль моделювання проявляється у визначенні відповідних процесу відомостей та наданні їх керівництву для прийняття оптимальних рішень. Керівництво підприємства забезпечує функцію контролю лише за допомогою інформації, яка отримана в результаті моделювання господарських процесів.

Використання методу моделювання на етапі постачання запасів вирішує основне завдання бухгалтерського обліку вказаного процесу ; виявлення всіх витрат та забезпечення поточного контролю за економічністю процесів надходження, збереження та використання виробничих запасів. Динамічність ринкових відносин, а також наведенні обставини зумовили необхідність поєднання бухгалтерського обліку з моделюванням на основі комп'ютерних технологій. Використання ВАТ; "Коростенський завод залізобетонних шпал" і ЗАТ; "Новокраматорський машинобудівний завод" запропонованої в дисертації моделі на етапі постачання запасів дозволили вирішити задачу забезпечення поточного контролю за економічністю процесів постачання, збереження та переміщення матеріальних цінностей, оптимізації матеріальних потоків та пов'язаних з ними процесів.

Вибір варіанту взаємозв ; язку постійних і змінних витрат пов ; язаний з необхідністю поточного аналізу рівня витрат, обсягів виробництва та інших показників, які визначають кон ; юнктуру підприємства. Цілеспрямоване управління постійними та змінними витратами, оперативні зміни їх співвідношення при змінних умовах господарювання дозволяють збільшити потенціал формування операційного прибутку підприємства. Модель процесу виробництва дозволяє скоротити витрати та знизити собівартість продукції за рахунок економного витрачання сировини й матеріалів; підвищити продуктивність праці та знизити трудові витрати за рахунок оптимізації продуктивних витрат; збільшити ефективність використання засобів праці і, відповідно, зменшити суму амортизації в розрахунку на одиницю продукції, врахувати вплив інших факторів.

Результати моделювання процесу реалізації дозволяють використовувати облікові дані на етапі визначення операційного прибутку, який є основним показником в управлінні підприємством. Плановий операційний прибуток є базовим цільовим орієнтиром операційної діяльності та мірою її ефективності. Рівень обгрунтованості при формуванні операційного прибутку у значній мірі визначається якістю та аналітичністю обліково-інформаційної бази: чим більш повними є вхідні дані, тим більш якісна інформація отримується на виході, чим більш широким є діапазон методів та планових розрахунків, тим більш надійними є результати планування операційного прибутку на підприємстві за умови оптимального планування, яке забезпечується бухгалтерським моделюванням.

Основним інструментом формування бухгалтерської інформаційної системи є облікова політика, яка, в свою чергу, використовує в якості інструменту моделювання. Моделювання забезпечує можливість поєднання економічних інтересів та вибір індивідуальних й оптимальних для кожного підприємства облікових методик. Економічні інтереси учасників господарської діяльності через призму моделювання формують облікову політику підприємства.

Формування та реалізація облікової політики дозволяє власникам будувати бухгалтерський облік з орієнтиром на максимальне задоволення потреби в інформації для управління власністю. Тому у процесі формуванні облікової політики підприємства важливим фактором є усвідомлення відповідальності за вибір методики. Запропонована модель формування облікової політики підприємства дозволить власникам та керівникам більш ефективно використовувати ресурси підприємства (див. рис. 4).

Ефект від забезпечення наведених параметрів (кількісних та якісних) може підлягати або не підлягати обчисленню. Ефект від впровадження облікових моделей полягає у своєчасному формуванні фінансової та управлінської інформації, забезпеченні її вірогідності, доступності та корисності для користувачів. Моделювання облікової системи підприємства повинно забезпечувати зменшення розміру витрат на управління, зміну якісних характеристик управлінського процесу, які впливають на величину фінансового результату, що отримується підприємством.

Для оцінки ефективності розроблених моделей необхідно визначити спектр оціночних параметрів для порівняння моделей. Такими параметрами є: повнота, доступність для огляду, гнучкість, можливість реалізації. Підвищення ефективності економічної діяльності підприємства в результаті застосування моделювання облікової системи проявляється через наступні основні показники:

    - якісне покращання процесів підготовки і прийняття рішень; - зменшення трудомісткості процесів обробки й використання даних; - стандартизація бізнес-процесів у всіх підрозділах підприємства; - оптимізація виробничої програми підприємства; - зменшення строків оборотності активів; - встановлення оптимального рівня запасів і обсягів незавершеного виробництва.

Своєчасність прийняття та ймовірність отримання оптимальних рішень збільшуються, якщо вся необхідна для прийняття рішень інформація виступає об'єктом або результатом моделювання системи бухгалтерського обліку, а не локалізується в паперових архівах і персональних комп ; ютерах окремих осіб та підрозділів. Чітка постановка завдань, які повинні бути досягнуті в результаті впровадження нових автоматизованих технологій управління на основі моделювання облікової системи, є визначальним фактором при оцінці доцільності витрат на автоматизацію управлінської діяльності. При прийнятті рішення про інвестиції в конкретний проект автоматизації на основі моделювання головним критерієм є ціна, яку керівництво підприємства готове заплатити за виконання вказаних завдань.

Похожие статьи




Основний зміст дисертаційної роботи - Моделювання системи бухгалтерського обліку: теорія і практика застосування

Предыдущая | Следующая