Організація бухгалтерського обліку в Україні - Організація бухгалтерського обліку основних засобів

Закон України "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні" визначає правові принципи регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності і поширюється на всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність відповідно до чинного законодавства. Законом передбачено:

    1. Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності з метою захисту інтересів користувачів та удосконалення бухгалтерського обліку і звітності. 2. Застосування принципів та методів ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності, які визначаються національними положеннями (стандартами) бухгалтерського обліку та не суперечать міжнародним стандартам. 3. Розробка галузевими міністерствами та іншими органами виконавчої влади методичних рекомендацій щодо застосування національних П(С)БО відповідно до галузевих особливостей. 4. Напрямки діяльності Методологічної ради з бухгалтерського обліку.

Державне регулювання бухгалтерського обліку та фінансової звітності в Україні здійснюється з метою:

    - створення єдиних правил ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності, які є обов'язковими для всіх підприємств, гарантують і захищають інтереси користувачів; - удосконалення бухгалтерського обліку та фінансової звітності.

Структура регулювання бухгалтерського обліку в Україні є наступною:

    - перший рівень (основа) - загальні положення Закону; - другий рівень - Стандарти і План рахунків, що базуються на Законі, затверджені Мінфіном і зареєстровані в Міністерстві юстиції України; - третій рівень - накази та листи Міністерства фінансів України, що роз'яснюють, як застосовувати кожен Стандарт в тій чи іншій конкретній ситуації.

Методологічна рада з бухгалтерського обліку діє як дорадчий орган при Міністерстві фінансів України з метою:

    - організації розробки та розгляду проектів національних П(С)БО, інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності; - удосконалення організаційних форм і методів бухгалтерського обліку в Україні; - методологічного забезпечення впровадження сучасної технології збору та обробки обліково-технічної інформації; - розробки рекомендацій щодо удосконалення системи підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації бухгалтерів.

Бухгалтерський облік в Україні грунтується на міжнародно визнаних нормах обліку та звітності, основні вимоги яких встановлені Законом та ведеться на підприємстві безпосередньо з дня його реєстрації до моменту ліквідації.

Відповідальність за організацію бухгалтерського обліку та забезпечення реєстрації фактів здійснення всіх господарських операцій у первинних документах, збереження опрацьованих документів, регістрів і звітності протягом встановленого терміну, але не менше трьох років, несе власник (власники) або уповноважений орган (посадова особа), який керує підприємством відповідно до законодавства та установчих документів.

Керівник підприємства зобов'язаний створити необхідні умови для правильного ведення бухгалтерського обліку, забезпечити неухильне виконання всіма підрозділами, службами та працівниками, причетними до бухгалтерського обліку, правомірних вимог бухгалтера щодо дотримання порядку оформлення та подання до обліку первинних документів.

Керівник не може делегувати свою відповідальність будь-кому іншому, за винятком випадків, коли він більше місяця самостійно не може виконувати свої обов'язки через хворобу, відпустку, тривале відрядження, ділову поїздку. На період відсутності вся відповідальність покладається на його заступника, що має право першого підпису, незалежно від того, буде це відображено в спеціальному акті чи ні.

Бухгалтерський облік на підприємстві має бути належним чином організований.

Організація бухгалтерського обліку - цілеспрямована діяльність із створення та вдосконалення системи економічної інформації про всі аспекти діяльності підприємства та його господарські операції, що забезпечує прийняття обгрунтованих управлінських рішень.

Стаття 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" надає підприємству право самостійного вибору способу організації бухгалтерського обліку, за якого його можуть здійснювати:

    1. Бухгалтер або бухгалтерська служба на чолі з головним бухгалтером. Такий спосіб організації бухгалтерського обліку є найпоширенішим. Він передбачає також можливість використання на посаді бухгалтера працівника за сумісництвом. 2. Спеціаліст-підприємець. Веде бухгалтерський для сторонніх користувачів без створення юридичної особи. За такого способу організації обліку закон не передбачає обов'язкового додаткового дозволу для підприємця на здійснення підприємницької діяльності. Така організація бухгалтерського обліку передбачає можливість укладення договору із аудитором, кий здійснює свою діяльність на правах приватного підприємця. 3. Централізована бухгалтерія або аудиторська фірма на договірних засадах. Як правило, застосовується або в різних об'єднаннях, або в державних організаціях. Можлива ситуація, коли функції централізованої бухгалтерії виконує бухгалтерія одного з підприємств (наприклад, головного підприємства в об'єднанні).

Ведення бухгалтерського обліку аудиторською фірмою передбачає наявність у неї ліцензії на здійснення аудиторської діяльності згідно із Законом України "Про аудиторську діяльність".

4. Власник або керівник підприємства. Лише у випадках, коли звітність таких підприємств, згідно з чинним законодавством, не підлягає оприлюдненню в обов'язковому порядку. Така організація бухгалтерського обліку може використовуватися на невеликих, найчастіше - приватних підприємствах; її застосування на підприємствах, які повинні оприлюднювати свою звітність, згідно з вимогами чинного законодавства забороняється.

Стаття 8 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" регламентує й інші питання організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємстві. Зокрема, підприємство зобов'язане здійснювати безперервне ведення бухгалтерського обліку від дня організації підприємства до його ліквідації.

Відповідальність за бухгалтерський облік операцій у разі ліквідації підприємства, включаючи оцінку майна і зобов'язань, складання ліквідаційного балансу і фінансової звітності, несе ліквідаційна комісія, що утворилася згідно із законодавством.

Головний бухгалтер або особа, на яку покладено ведення бухгалтерського обліку підприємства:

    - забезпечує дотримання на підприємстві встановлених єдиних методологічних принципів бухгалтерського обліку; - забезпечує складання і подання в установлені строки фінансової звітності; - організовує контроль за відображенням на рахунках бухгалтерського обліку всіх господарських операцій; - бере участь в оформленні документів, пов'язаних з нестачею та відшкодуванням втрат від нестачі, розкрадання та псування активів підприємства; - забезпечує перевірку стану бухгалтерського обліку у філіях, представництвах, відділеннях та інших відокремлених підрозділах підприємства.

Закон надає підприємству також певну самостійність у вирішенні питань організації бухгалтерського обліку.

Підприємство самостійно:

    1) визначає облікову політику підприємства; 2) обирає форму бухгалтерського обліку; 3) розробляє систему та форми внутрішньогосподарського (управлінкого) контролю, обліку та звітності; 4) визначає права працівників та підпису бухгалтерських документів; 5) затверджує правила документообігу і технологію обробки облікової інформації, додаткову систему реєстрів і рахунків аналітичного обліку; 6) може виділяти на окремий баланс філії, відділення та інші відокремлені організації, що зобов'язані вести бухгалтерський облік, із наступним включенням їх показників до фінансової звітності підприємства.

Одним з найважливіших документів, що визначають правильність організації та ведення бухгалтерського обліку на підприємствах, є наказ "Про облікову політику підприємства".

Державне регулювання бухгалтерського обліку в Україні забезпечують:

    1) Міністерство фінансів України; 2) Національний Банк України; 3) Державне казначейство; 4) Галузеві міністерства і відомства.

Для наукового обгрунтування та гармонізації обліку при Міністерстві фінансів України створено Методологічну Раду, головними завданнями якої є:

    - Розробка проектів національних П(С)БО; - Розробка інших нормативно-правових актів; - Удосконалення організаційних форм і методів обліку; - Розробка рекомендацій і підготовка, перепідготовка, підвищення кваліфікації бухгалтерів.

Похожие статьи




Організація бухгалтерського обліку в Україні - Організація бухгалтерського обліку основних засобів

Предыдущая | Следующая