ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Грошові потоки підприємств швейної промисловості: облік, аналіз і аудит

Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин в Україні супроводжується постійним кругооборотом коштів як у масштабах економіки загалом, так і в межах окремого підприємства. У середині підприємства грошові потоки охоплюють усі господарські процеси та пов'язують його із зовнішнім середовищем, тому непередбачені перебої в інтенсивності, обсязі, напрямі їхнього руху можуть привести до порушення функціонування всіх структурних підрозділів підприємства, вплинути на діяльність роботи в поточному і довгостроковому періодах, спричинити зниження рівня прибутковості й платоспроможності та погіршити фінансовий стан.

За таких умов великого значення набуває управління грошовими потоками підприємства, для здійснення якого керівництво має отримати необхідну інформацію про рух грошових коштів, що формується у системі обліку, аналізу та аудиту. Для підприємств швейної промисловості, які перебувають у кризовому стані, в умовах нестабільності й ризику неплатежів проблема інформаційних ресурсів для управління грошовими потоками стає надзвичайно важливою. Відсутність аналітичної інформації для прогнозування і планування грошових потоків на перспективу зумовлює необхідність проведення досліджень, спрямованих на визначення структури, обсягів даних, форм звітності, термінів подання інформації для системи управління, які грунтуються на розробці методик й організації обліку, аналізу та аудиту грошових потоків і їхнього ефективного використання.

У розробках українських вчених не сформовано комплексного підходу до управління грошовими потоками з адаптацією їх до економічної системи країни, що потребує обгрунтування теоретичних, методичних та організаційних засад їхнього обліково-аналітичного відображення. У вітчизняній фаховій літературі висвітлено порядок складання фінансової звітності про рух коштів і розглянуто грошові кошти як об'єкт обліку, аналізу та аудиту, а на грошові потоки звернуто увагу меншою мірою, ніж у зарубіжних дослідженнях, де грошові потоки є індикатором фінансової стійкості підприємства.

Значний внесок у дослідження проблем обліку, аналізу і аудиту грошових потоків зробили такі відомі українські вчені, як М. Т. Білуха, І. О. Бланк, Ф. Ф. Бутинець, Ю. А. Верига, С. Ф. Голов, Г. М. Давидов, З. В. Задорожний, Г. Г. Кірейцев, Я. Д. Крупка, Л. О. Лігоненко, Н. М. Малюга, О. А. Петрик, А. М. Поддєрьогін, М. С. Пушкар, К. О. Редько, В. С. Рудницький, В. В. Сопко, О. О. Терещенко, І. Д. Фаріон, С. І. Шкарабан й ін. Аналізом цих проблем займалися також зарубіжні науковці, зокрема Е. А. Аренс, В. В. Бочаров, Є. Брігхем, Р. Вандер Віл, Дж. К. Ван Хорн, К. Друрі, А. М. Кінг, Дж. К. Лоббек, Д. Міддлтон, Е. Нікхбахт, Л. Н. Павлова, Т. Райс, Дж. К. Робертсон, Г. В. Савицька, Дж. Фостер, Ч. Хорнгрен та ін.

Враховуючи цінність проведених досліджень, у сучасних умовах стає актуальним визначення нових завдань, які потребують застосування системних і комплексних підходів до вирішення проблем обліку, аналізу й аудиту грошових потоків. Дискусійність багатьох теоретичних і методичних питань, недостатній рівень їхнього дослідження в галузевому аспекті з урахуванням сучасних проблем управління грошовими потоками зумовили вибір теми та визначили спрямованість дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Напрям дисертаційної роботи пов'язаний з планом науково-дослідних робіт Тернопільського національного економічного університету за темою "Формування інтелектуальної системи обліку для ринкового середовища" (номер державної реєстрації 0106U000524). Здобувач є виконавцем розділу, що розкриває проблеми методики обліку, аналізу й аудиту грошових потоків швейних підприємств. Робота пов'язана з планом науково-дослідних робіт Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету за темою "Шляхи удосконалення обліку і аудиту грошових потоків підприємств швейної промисловості" (номер державної реєстрації 0107U012223), зокрема у підготовці розділів "Звітність про рух грошових коштів та її використання в системі менеджменту", "Вдосконалення методики синтетичного та аналітичного обліку готівкових та безготівкових розрахунків". Також за темою "Дослідження обліково-аналітичного забезпечення системи управління промислових підприємств" (номер державної реєстрації 0109U000032) автором підготовлено розділ "Формування інформації та методика аналізу грошових потоків промислових підприємств". економічний облік швейний грошовий

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є обгрунтування теоретичних та методичних положень і розробка практичних рекомендацій щодо вдосконалення обліку, аналізу й аудиту грошових потоків підприємств швейної промисловості.

Для досягнення визначеної мети необхідно виконати такі завдання:

    - уточнити дефініцію поняття "грошовий потік" та доповнити класифікацію грошових потоків; - дослідити стан і основні тенденції економічного розвитку підприємств швейної промисловості й динаміку та структуру їхніх грошових потоків; - здійснити аналіз формування інформаційної бази для системи управління грошовими потоками; - розробити пропозиції з удосконалення облікової політики підприємства щодо обліку руху грошових коштів та їх еквівалентів, а також курсових різниць; - виявити недоліки в системі управління грошовими потоками швейних підприємств і сформулювати організаційні засади управлінського обліку грошових потоків за центрами фінансової відповідальності (ЦФВ); - окреслити шляхи використання інформації, наведеної у звітності про рух грошових коштів, у системі управління грошовими потоками; - узагальнити та систематизувати процес проведення аналізу грошових потоків з пристосуванням його до сучасних умов господарювання підприємств швейної промисловості; - з'ясувати зміст організаційної, технологічної й результативної стадій аудиту грошових потоків.

Об'єкт дослідження - процес формування і використання грошових потоків на промислових підприємствах.

Предметом дослідження є організація та методика обліку, аналізу й аудиту грошових потоків підприємств швейної промисловості України.

Методи дослідження. У процесі наукового дослідження використано такі методи: індукції, дедукції, абстрагування, теоретичного узагальнення і порівняння - при з'ясуванні сутності, удосконаленні класифікації грошових потоків та виявленні факторів, що впливають на них; групування, спостереження, графічного відображення інформації, порівняння - при дослідженні закономірностей формування грошових потоків швейних підприємств; спостереження, групування, документування, моделювання - при вдосконаленні обліку грошових потоків; використання абсолютних, відносних і середніх величин, групування, порівняння, систематизації, методи кореляційного аналізу, коефіцієнтний метод - при проведенні аналізу грошових потоків; спостереження, порівняння, групування, узагальнення, моделювання - при розробленні методики аудиту грошових потоків.

Інформаційну базу дослідження становлять законодавчі та нормативні документи з питань обліку і контролю грошових коштів, наукові праці й публікації у періодичних виданнях вітчизняних та зарубіжних учених-економістів і практиків з питань економіки, менеджменту, обліку, фінансів, аналізу, планування й аудиту. В роботі використано офіційні матеріали Міністерства фінансів України, Державного комітету статистики України, фінансову та статистичну звітність швейних підприємств.

Наукова новизна одержаних результатів полягає в узагальненні теоретичних положень з обліку, аналізу й аудиту грошових потоків підприємств швейної промисловості в ринковому середовищі, розробленні рекомендацій щодо вдосконалення методик обліково-аналітичного процесу та отримання інформації для управління грошовими потоками. Результати дослідження, які містять наукову новизну дисертаційної роботи, полягають у такому:

Уперше:

- розроблено алгоритм здійснення аудиту Звіту про рух грошових коштів за планом та програмою з виділенням стадій, етапів, методів, прийомів, процедур і тестів, що дає можливість скоротити час на виявлення відхилень та помилок у фінансово-господарській діяльності, систематизувати види робіт і їхній розподіл між окремими аудиторами й обрати оптимальний варіант перевірки залежно від величини підприємства;

Удосконалено:

    - класифікацію грошових потоків шляхом доповнення її такими новими критеріями і видами: участь грошового потоку в формуванні прибутку; рівень синхронності грошового потоку; умови розрахунків; види готової продукції, товарів, послуг; рівень впливу на прийняття рішення; рівень планування грошових потоків. Пропонована класифікація дасть змогу врахувати вплив потоків на господарські процеси підприємства та розширити спектр необхідної інформації для системи управління; - організаційні засади і структуру інформаційної бази для системи управління грошовими потоками, в якій виділено і об'єднано підсистеми обліку, аналізу, прогнозування, планування, аудиту та зовнішніх джерел інформації з метою забезпечення необхідної інформації про грошові потоки на вимогу апарату управління; - форми відомостей аналітичного обліку курсових різниць на основі відкриття додаткових аналітичних рахунків за видами іноземних валют, з допомогою яких стає можливим отримання детальної інформації про рух грошових коштів на валютному рахунку, коливання курсових різниць і переоцінку валютних коштів; - загальну модель руху грошових потоків за центрами фінансової відповідальності (ЦФВ) швейних підприємств на основі їхнього кодування у системі управлінського обліку. Пропонована модель дає змогу обліковувати й ідентифікувати їх з метою оптимізації та контролю використання за обсягом, видом діяльності, окремими центрами і сферами відповідальності, а також розробити форми внутрішніх управлінських регістрів з різним ступенем деталізації інформації для потреб менеджменту; - процес проведення системного аналізу, який базується на поетапному дослідженні грошових потоків та реалізується через визначення показників ліквідності, ділової активності підприємства, аналізі показників Звіту про рух грошових коштів і групи аналітичних фінансових коефіцієнтів, забезпечує виявлення слабких місць та тенденцій розвитку грошових потоків. У перспективі це сприятиме зменшенню ризику втрати платоспроможності й підвищенню рівня ефективності управління грошовими потоками;

Набули подальшого розвитку:

    - уточнення поняття "грошовий потік" підприємства, що трактується як процес надходження і вибуття грошових коштів та їхніх еквівалентів за визначеними часовими інтервалами, що генерується його звичайною й надзвичайною діяльністю і який пов'язаний із зовнішніми та внутрішніми факторами простору, структури, ризику й ліквідності; - положення до Наказу про облікову політику підприємства щодо розкриття критеріїв віднесення фінансових інвестицій до еквівалентів грошових коштів; порядку перерахунку грошових коштів в іноземній валюті; введення аналітичних рахунків до робочого плану і відомостей перерахунку іноземної валюти до курсу гривні; порядку складання Звіту про рух грошових коштів непрямим методом у системі управлінського обліку для великих та середніх підприємств і скороченої форми звіту прямим методом для малих підприємств; - застосування нових назв рахунків і субрахунків з обліку грошових коштів та їх еквівалентів з метою достовірного відображення об'єктів, які на них обліковуються, та встановлення відповідності їхніх назв і розміщення у Плані рахунків, що не буде суперечити їхньому розкриттю у фінансовій звітності.

Практичне значення одержаних результатів полягає у можливості застосування на практиці запропонованих рекомендацій щодо вдосконалення методики обліку, аналізу й аудиту грошових потоків, що сприятиме підвищенню ефективності використання грошових потоків у процесі управління ними. Результати дослідження знайшли практичне застосування на підприємствах швейної промисловості України: ВАТ "Володарка" (довідка № 122 від 15.04.2010 р.), ВАТ "Козятинська швейна фабрика" (довідка № 243 від 5.10.2010 р.) та ЗАТ "Поділля" (довідка № 656 від 14.10.2010 р.).

Результати дослідження використано у навчальному процесі Вінницького інституту економіки Тернопільського національного економічного університету (довідка № 0101 від 28.09.2010 р.).

Особистий внесок здобувача полягає у розробці рекомендацій щодо вдосконалення методики та організації обліку, аналізу й аудиту грошових потоків підприємств швейної промисловості. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, в роботі використано лише ті ідеї та положення, які є особистим внеском здобувача.

Апробація результатів дисертації. Основні положення і результати дисертаційної роботи доповідалися та обговорювалися на науково-практичних конференціях і семінарах, зокрема на: ІІІ міжвузівській науково-практичній конференції студентів, магістрантів та аспірантів "Фінансова система України в сучасних умовах та напрями її удосконалення" (м. Вінниця, 2007 р.); науково-методичному семінарі кафедри обліку і аудиту ВІЕ ТНЕУ "Бухгалтерський облік: проблеми теорії та практики" (м. Вінниця, 2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Створення інтелектуальної системи обліку для економіки України" (м. Тернопіль, 2007 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і перспективи соціально-економічного розвитку регіону в умовах євроінтеграційних процесів" (м. Чернівці, 2008 р.); ІV Міжнародній науково-практичній конференції "Спецпроект: аналіз наукових досліджень" (м. Дніпропетровськ, 2008 р.); науково-практичній конференції "Перспективи розвитку контролінгу як науки: теорія та практика" (м. Тернопіль, 2008 р.); Першій науково-практичній конференції молодих науковців, аспірантів, здобувачів і студентів "Актуальні проблеми і перспективи розвитку економіки України" (м. Луцьк, 2008 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Теорія та практика ринкових перетворень: економічний та соціальний контекст" (м. Вінниця, 2008 р.); VІ Міжнародній науковій конференції "Бухгалтерський облік, аналіз та аудит: проблеми теорії, методології, організації" (м. Київ, 2008 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Місце та роль України в глобалізованому світі: економічні, політичні, культурні аспекти" (м. Вінниця, 2009 р.); VI Міжнародній науково-практичній конференції молодих вчених "Економічний і соціальний розвиток України в ХХІ столітті: національна ідентичність та тенденції глобалізації" (м. Тернопіль, 2009 р.); ІІІ Міжнародній науково-практичній конференції "Аспекти стабільного розвитку економіки в умовах ринкових відносин" (м. Умань, 2009 р.); VІ Міжнародній науково-практичній конференції "Облік, контроль і аналіз в управлінні підприємницькою діяльністю" (м. Черкаси, 2009 р.); Всеукраїнському науково-практичному семінарі "Особливості реформування економіки України в умовах глобальної економічної кризи" (м. Вінниця, 2009 р.); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Економічні, правові, інформаційні та гуманітарні проблеми розвитку України в умовах економічної нестабільності" (м. Вінниця, 2010 р.); V Міжнародній науково-практичній конференції "Альянс наук: вчений вченому" (м. Дніпропетровськ, 2010 р.); Міжнародній науково-практичній конференції "Облік як інформаційна система для економічної безпеки підприємств в конкурентному середовищі" (м. Тернопіль, 2010 р.).

Публікації. За результатами дисертаційної роботи опубліковано 26 наукових праць загальним обсягом 7,56 друк. арк., з яких 8 надруковано у наукових фахових виданнях (3,83 друк. арк.), 2 - в інших наукових виданнях (0,5 друк. арк.), 16 - у збірниках тез доповідей і матеріалів науково-практичних конференцій (3,23 друк. арк.). Обсяг частки дисертанта в опублікованих працях становить 7,18 друк. арк.

Структура та обсяг дисертаційної роботи. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків і списку використаних джерел. Основний текст займає 206 сторінок. Робота вміщує 57 таблиць на 47 сторінках, 28 рисунків на 18 сторінках та 22 додатки на 49 сторінках. Список використаних джерел налічує 245 найменувань на 25 сторінках.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Грошові потоки підприємств швейної промисловості: облік, аналіз і аудит

Предыдущая | Следующая