Загальна характеристика роботи - Становлення бухгалтерського обліку в сільському господарстві України (теорія, організація, практика)

Актуальність теми. Перехід економіки України на ринкові засади вимагає істотної перебудови бухгалтерського обліку, приведення його у відповідність до міжнародних стандартів, формування економічної інформації згідно з вимогами управління на мікро - та макрорівні. Зміни у теорії і практиці ведення обліку відбувалися одночасно із перебудовою системи управління національною економікою, розробкою нових нормативних актів, які мають регулювати діяльність усіх складових економічного механізму країни.

Особливості становлення і функціонування системи бухгалтерського обліку в Україні висвітлювалися у роботах провідних вітчизняних вчених: М. Г. Білухи, О. С. Бородкіна, Ф. Ф. Бутинця, Б. І. Валуєва, С. Ф. Голова, З. В. Гуцайлюка, М. Я. Дем'яненка, В. М. Жука, Г. Г. Кірейцева, Е. В. Калюги, І. І. Каракоза, М. Ф. Кропивка, М. В. Кужельного, А. М. та Ю. А. Кузьмінських, В. Г. Лінника, Ю. Я. Литвина, Н. М. Малюги, Л. В. Нападовської, П. П. Німчинова, В. М. Пархоменка, О. М. Петрука, М. С. Пушкаря, П. Т. Саблука, В. В. Сопко, Л. К. Сука, Н. М. Ткаченка, Д. М. Фесенка, П. Я. Хомина, М. Г. Чумаченка, В. Г. Швеця, В. О. Шевчука.

На сучасному етапі розвитку національної економіки виникає необхідність проаналізувати стан бухгалтерського обліку в країні, виявити, наскільки він відповідає вимогам сьогодення щодо збирання й обробки даних конкретного підприємства та подальшого їх узагальнення відповідно до вимог управління національною економікою в цілому та аграрним сектором зокрема. Поглибленої уваги заслуговують питання доцільності копіювання та розповсюдження міжнародних стандартів фінансової звітності на всі підприємства України, а також необхідність визначення позитивних моментів у національній системі обліку, які доцільно застосовувати на перспективу, а при потребі - удосконалювати. Велике значення має узгодження чинних інструктивних положень з бухгалтерського обліку й відповідних юридичних, податкових та інших подібних нормативних актів.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційне дослідження виконано згідно з планом науково-дослідних робіт кафедри бухгалтерського обліку підприємницької діяльності Київського славістичного університету за темою "Сучасні проблеми обліку, аналізу і аудиту в умовах Євроінтеграції та шляхи їх вирішення", плану науково-дослідних робіт Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" за темою "Науково-методичні засади розвитку обліку, звітності та аудиту в умовах глобалізації" (№ державної реєстрації 011ОU002923).

Автор був відповідальним виконавцем підготовки Типового положення з планування, обліку та калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1996 р. №452, та Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, а також виконавцем розділів з обліку Методичних рекомендацій щодо трансформації наукової продукції в об'єкти права інтелектуальної власності та їх капіталізації і Методичних підходів до оцінки вартості та використання об'єктів права інтелектуальної власності в наукових установах УААН, положення (стандарту) бухгалтерського обліку 30 "Біологічні активи".

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є теоретичне узагальнення основних напрямків розвитку світового бухгалтерського обліку та розробка концепції його побудови в Україні з урахуванням особливостей формування даних на основних ділянках у сільськогосподарських підприємствах.

Відповідно до поставленої мети визначено наступні завдання:

    - дослідити основні тенденції розвитку бухгалтерського обліку у світі; - визначити відмінності формування звітних показників підприємств України порівняно із системами обліку інших країн; - так як у міжнародні стандарти обліку і звітності в останній час внесено зміни, які істотно змінюють методику визначення наслідків діяльності підприємств, необхідно визначити доцільність застосування цих нормативних актів в Україні; - розробити концепцію, у якій передбачити заходи щодо розвитку бухгалтерського обліку як науки, приведення у відповідність діючі нормативні акти з методикою фіксації даних у бухгалтерському обліку, підвищення кваліфікації облікових кадрів та їх статусу в країні, покращення методологічного забезпечення збирання і обробки даних для удосконалення управління конкретним підприємством та національною економікою в цілому; - вивчити можливості інтеграції бухгалтерського обліку з іншими видами обліку; - на основі вивчення стану обліку основних засобів, нематеріальних активів та виробничих запасів розробити заходи щодо удосконалення обліку цих ділянках; - вивчити особливості класифікації обліку витрат у сільськогосподарських підприємствах; - дослідити методи управлінського обліку і можливості їх застосування в аграрній сфері; - довести необхідність узгодження порядку обліку витрат тваринництва і поголів'я худоби; - розробити концепцію управлінського обліку з метою удосконалення порядку визначення наслідків діяльності центрів відповідальності та стимулювання виконавців.

Об'єктом дослідження є система бухгалтерського обліку в Україні у процесі її трансформації відповідно до вимог міжнародних стандартів і потреб управління національною економікою.

Предметом дослідження є процес формування бухгалтерської інформації підприємства та особливості її узагальнення відповідно до потреб управління на мікро - і макрорівні та зокрема аграрної сфери.

Методи дослідження. Методологічною основою дослідження системи бухгалтерського обліку слугують філософські та загальнонаукові методи пізнання явищ і процесів.

При дослідженні трансформації бухгалтерського обліку застосовано діалектичний принцип історизму, що дало змогу виявити тенденції і причини його змін; системний підхід використано при вивченні бухгалтерського та інших видів обліку і можливостей їх інтеграції, а також при обгрунтуванні складу окремих об'єктів обліку, що дозволило поглибити результати досліджень; емпіричні, теоретичні та загальнологічні методи наукового пізнання (порівняння, аналіз, синтез, абстрагування, ідеалізація тощо) - з метою визначення стану та шляхів удосконалення обліку на окремих його ділянках і при побудові загальної його концепції в Україні та щодо обліку витрат у сільськогосподарських підприємствах; абстрагування і моделювання - для розробки регістрів з обліку необоротних активів і виробничих запасів зметою спрощення процесу формування й обробки даних; побудова рядів динаміки - для вивчення змін у складі бухгалтерської звітності. Крім того, вперше застосовано сітьовий графік для визначення результатів впровадження прогресивних методів обліку запасів, що дозволяє отримати дані про економію часу й оперативність формування даних бухгалтерією.

Інформаційною базою дослідження були міжнародні та національні нормативні акти з бухгалтерського обліку, матеріали органів законодавчої і виконавчої влади, дані статистичних органів, звітні дані окремих підприємств, форми первинних документів і регістрів вітчизняних та іноземних суб'єктів господарювання, спостереження автора.

Наукова новизна одержаних результатів полягає у обгрунтуванні організаційних теоретичних і методологічних положень та наданні практичних рекомендацій щодо удосконалення системи бухгалтерського обліку в Україні.

Вперше:

    - запропоновано концепцію бухгалтерського обліку, яка передбачає проведення ряду організаційних заходів щодо удосконалення управління обліком, приведення його у відповідність до чинних юридичних, податкових та інших нормативних актів, що дає змогу підвищити рівень достовірності звітних показників на мікро - і макрорівні; - підготовлено проект концепції управлінського обліку в сільськогосподарських підприємствах, у якій рекомендовано застосовувати групування витрат залежно від впливу на них обсягу виробництва за трьома групами: постійні; умовно-змінні, які визначаються площею посіву та поголів'ям тварин, та змінні, величина яких залежить від кількості продукції. Це дозволить перебудувати методику нормування, обліку та контролю витрат з метою більш точного визначення результатів діяльності центрів відповідальності, розміру матеріального стимулювання виконавців і розрахунку ряду економічних показників, зокрема точки беззбитковості; - доведено необхідність перегляду окремих національних положень та плану рахунків бухгалтерського обліку з метою уточнення складу та методики обліку засобів виробництва; - визнано необхідність відмови від індивідуальної облікової політики конкретного підприємства з метою підвищення достовірності інформації про наслідки діяльності всіх підприємств України для створення належного інформаційного забезпечення управління економікою країни. - встановлено, що навіть в умовах комп'ютеризації оперативно-технічний облік має використовуватися для обліку об'єктів, які не мають оцінки (землі, трудових ресурсів тощо) або які вимагають формування показників, що доповнюють характеристику певного об'єкта, наприклад племінних тварин, а термін статистичний облік слід вилучити із теорії бухгалтерського обліку через законодавче закріплення поняття статистичне спостереження.Удосконалено: - методичні аспекти розповсюдження оцінки сільськогосподарської продукції та біологічних активів за справедливою вартістю використовувати лише у підприємствах, що ведуть облік згідно з П(С)БО 25; - методологію досліджень у бухгалтерському обліку шляхом застосування сітьового графіка при визначенні результатів запровадження передових прийомів, методів і форм обліку, що дозволяє більш обгрунтовано визначати наслідки їх впровадження.

Набули подальшого розвитку:

    - застосування в податковому законодавстві методики визначення прибутку за схемами обліку великих підприємств, що дозволить посилити контрольні функції обліку; - облік капітальних витрат на поліпшення земель не можуть виступати як окремий об'єкт обліку основних засобів, а мають збільшувати вартість конкретної земельної ділянки; - розповсюдження дії Закону України "Про оренду державного майна" на оренду основних засобів, які є власністю пайовиків колишніх сільськогосподарських підприємств, що дозволить визначати вартість національного багатства України; - методика включення вартості продуктивних тварин основного стада у витрати виробництва як різниці між балансовою їх вартістю та виручкою від реалізації, а прибуток від продажу цих об'єктів слід розглядати як результат інвестиційної діяльності, що дозволить більш обгрунтовано визначати джерела відновлення основних засобів; - порядок ведення аналітичного обліку основних засобів та нематеріальних активів шляхом застосування документа-регістру, який складає приймальна комісія при оприбуткуванні об'єктів основних засобів і нематеріальних активів і який в подальшому використовується як регістр аналітичного обліку, що спрощує фіксацію і використання відповідних даних; - методика оцінки нематеріальних активів, в основу якої має закладатися дохідна база для розрахунків, особливо при використанні цих об'єктів у спільних підприємствах; - облік втрат під падежу тварин шляхом фіксації операцій на окремому субрахунку рахунка 24, що дозволить належним чином будувати розрахунки з відповідальними особами, обгрунтовано визначати наслідки діяльності підрозділів та обчислювати собівартість тваринницької продукції; - координація обліку поголів'я та витрат на його утримання з метою посилення контролю за діяльністю підрозділів; - введення до плану рахунків окремого рахунку "Реалізація", який раніше застосовувався підприємствами України, що дозволяє спростити роботу бухгалтерії при формуванні даних за центрами відповідальності на рахунках 23, 70, 91, 93 та при підготовці даних для заповнення звітності за формою № 50- сг.

Практичне значення одержаних результатів Полягає у розробці рекомендацій з удосконаленням бухгалтерського обліку в Україні. Основні теоретико-методологічні та практичні розробки, викладені у дисертаційній роботі, сформульовані автором у методичних рекомендаціях та шляхом внесення змін до нормативних актів, які регламентують порядок ведення бухгалтерського обліку і формування фінансової звітності в Україні.

Практична спрямованість отриманих результатів підтверджується:

    - довідкою Міністерства фінансів України від 02.12.2010 р. № 34030-05/655 про участь автора у підготовці Плану рахунків та національних стандартів бухгалтерського обліку; - довідкою Міністерства аграрної політики від 22.10.2010 р. № 27-2-03/526, що здобувач був відповідальним виконавцем при підготовці типового положення з планування, обліку та калькуляції собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 23.04.1996 р. № 452, Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 18.05.2001 р. № 132, та Інструкції по обліку молодняку тварин і тварин на відгодівлі, затверджено наказом Міністерства аграрної політики України від 15.01.1995 р. №7; - довідкою про впровадження результатів досліджень в організацію навчального процесу Київського славістичного університету від 18.02.2010 р. № 24/04.

Особистий внесок здобувача. Наукові результати, що відображені в дисертаційній роботі, отримані автором особисто. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертації використано лише ті ідеї та положення, які були підготовлені автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Результати дослідження доповідались й одержали позитивну оцінку на міжнародних і вітчизняних конференціях, семінарах із спеціалістами обласних та районних управлінь, зокрема на науково-практичних конференціях: "Удосконалення обліку та аналізу господарської діяльності на основі впровадження нових положень (стандартів) бухгалтерського обліку в Україні" (Київ, КНЕУ, 18-20.10.2000р.); "Облік і контроль на підприємствах АПК: стан та перспективи розвитку" (КНЕУ, 10-11.02.2008р.); "Реформування обліку, звітності та аудиту в системі АПК: стан та перспективи (Київ, ННЦ ІАЕ, 29-30.11.2007р.); "Створення інтелектуальної системи обліку для економіки України" (Тернопіль, 21-22.11.2007р.); Десятих та Дванадцятих річних зборах Всеукраїнського конгресу вчених економістів-аграрників (Київ, ННЦ ІАЕ, 10-11.04.2008р. та 25-26.02.2010р.); "Актуальні проблеми теорії і практики бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту в Україні" (Камянець-Подільський, 24-25.04.2009р.).

Публікації. Результати дисертаційного дослідження опубліковані у 3 монографіях обсягом 54,0 др. арк., з них 2 особисті обсягом 46 др. арк., 1 підручнику обсягом 28,9 др. арк. (П. Т. Саблук та пошуковець були науковими редакторами підручника), 1 навчальному посібнику обсягом 7,8 др. арк., у 33 статтях у наукових фахових виданнях обсягом 24,8 др. арк., в 7 тезах доповідей на науково-практичних конференціях обсягом 1,8 др. арк., в 12 інших виданнях обсягом 5,9 др. арк.

Обсяг і структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків. Повний обсяг роботи становить 463 сторінки друкованого тексту. Робота містить 33 таблиці на 25 сторінках, 18 рисунків, на 10 сторінках, 29 додатків на 38 сторінках, список використаних джерел, налічує 373 найменування і розміщений на 24 сторінках.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Становлення бухгалтерського обліку в сільському господарстві України (теорія, організація, практика)

Предыдущая | Следующая