Загальна характеристика роботи - Облік і контроль затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій

Актуальність теми. В умовах ринкових відносин, вступу України до СОТ, ускладнення господарських зв'язків, формування єдиного інформаційного простору особливого значення для підприємств сфери торгівлі набувають інформаційні технології. Загальносвітові тенденції впровадження на підприємствах інформаційних технологій зумовлені необхідністю генерування інформації - ключового ресурсу сучасної економіки, який забезпечує конкурентні переваги.

Інформаційні технології стають фундаментальною основою реалізації всього процесу продажу товарів, сприяють глобалізації діяльності і виходу торговельних підприємств на зовнішні ринку збуту, забезпечують комплексну реорганізацію праці менеджменту, перетворюються на джерело створення доданої вартості суб'єктів господарювання. Зазначені фактори обумовлюють зростання темпів інформатизації торговельних підприємств України. Базисом для її реалізації має стати ефективна система управління впровадженням інформаційних технологій. За цих умов вкрай необхідним є удосконалення систем обліку та контролю затрат на впровадження інформаційних технологій.

Окремі питання теорії та методології бухгалтерського обліку і контролю необоротних активів, складовою яких є інформаційні технології, знайшли відображення у працях вітчизняних вчених: М. Т. Білухи, І. А. Бігдан, О. С Бородкіна, Ф. Ф. Бутинця, Н. Г. Виговскої, С. Ф. Голова, В. П. Завгороднього, Я. Д. Крупки, В. Я. Лінника, М. Ю. Манухиної, В. Б. Мосаковського, Ю. І. Осадчого, М. С. Пушкаря, В. В. Сатовського, В. В. Сопка, С. В. Шульги та ін.; вчених зарубіжних країн: Х. А. Андерсона, Е. А. Арренса, М. Ф. Ван Бреда, Д. Колдуелла, Б. Лева, Дж. К. Лоббека, Б. Нидлза, В. Ф. Палія, Э. С. Хендріксена та ін.

Однак, низка питань теорії та практики обліку і контролю затрат на впровадження інформаційних технологій потребують додаткового дослідження й удосконалення. Насамперед це стосується питань щодо виділення інформаційних технологій як об'єкта бухгалтерського обліку, специфіки класифікації затрат на їх впровадження, удосконалення системи інформаційного забезпечення управління впровадженням інформаційних технологій; методики контролю затрат на впровадження інформаційних технологій.

Відсутність системних досліджень та практичних рекомендацій щодо удосконалення бухгалтерського обліку та контролю затрат на впровадження інформаційних технологій зумовили актуальність теми дисертаційної роботи.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Київського торговельно-економічного університету № 513/33 "Розробка концепції управлінського обліку в системі управління підприємницькою діяльністю" (номер державної реєстрації № 0105U000764).

У межах наукової роботи автором розроблено класифікацію затрат у системі управлінського обліку, а також досліджено моделі поведінки затрат.

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є розробка теоретичних положень обліку та контролю затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій і практичних рекомендацій щодо їх удосконалення на торговельних підприємствах.

Для досягнення мети дослідження в дисертаційній роботі поставлені такі завдання:

    - виявити причини і обгрунтувати необхідність виділення "інформаційних технологій" як окремого об'єкта системи бухгалтерського обліку; - визначити концептуальні засади побудови систем обліку і контролю затрат на впровадження інформаційних технологій; - удосконалити класифікацію затрат на впровадження інформаційних технологій з метою формування комплексної, зіставної інформації на різних етапах управлінського циклу; - визначити організаційну модель внутрішньогосподарських відносин, побудованих на ринкових принципах, з метою удосконалення процесу фінансування ІТ-проектів; - Розробити комплексну модель формування інформації щодо затрат на впровадження інформаційних технологій у системі управлінського обліку; - надати пропозиції щодо удосконалення організації і методики внутрішньогосподарського контролю затрат на впровадження інформаційних технологій; - удосконалити методику оцінки ефективності впровадження інформаційних технологій в процесі контролю реалізації ІТ-проектів.

Об'єктом дослідження є затрати на впровадження інформаційних технологій на підприємствах галузі торгівлі.

Предметом дослідження є сукупність теоретичних, організаційних і методичних питань обліку та контролю затрат на впровадження інформаційних технологій на підприємствах галузі торгівлі.

Методи дослідження. Дисертаційне дослідження базується на діалектичному методі, за допомогою якого досліджувані явища та процеси розглядаються у розвитку та взаємодії. У процесі дослідження використовувалися методи: системного аналізу, синтезу та узагальнення - для визначення й уточнення сутності інформаційних технологій; індукції та дедукції - для дослідження теоретичних питань формування собівартості інформаційних технологій; спостереження - для вивчення стану обліку затрат на впровадження інформаційних технологій; логічний - для отримання доказів і аргументації нових положень дисертації; метод аналогії, системний підхід - для удосконалення методики оцінки, бухгалтерського обліку і контролю затрат на впровадження інформаційних технологій.

Інформаційною базою дослідження є чинні законодавчі та нормативні акти, праці вітчизняних і зарубіжних вчених, матеріали наукових конференцій; офіційні матеріали іноземних і вітчизняних підприємств; матеріали Державного комітету статистики України, дані бухгалтерського обліку і статистичної звітності торговельних підприємств України.

Наукова новизна одержаних результатів Полягає у теоретичному обгрунтуванні та вирішенні комплексу питань, пов'язаних з удосконаленням обліку та контролю затрат на впровадження інформаційних технологій.

Найбільш суттєвими науковими результатами, які характеризують новизну дослідження і особистий внесок автора, є:

Вперше:

    - обгрунтовано доцільність введення нового об'єкта обліку "інформаційні технології", що сприятиме формуванню комплексної інформації з метою управління затратами на впровадження інформаційних технологій; - розроблено комплексну модель формування інформації щодо затрат на впровадження інформаційних технологій, яка забезпечить отримання повної і зіставної інформації про ІТ-проекти на різних етапах управлінського циклу, що забезпечить розширення інформаційної бази для прийняття оптимальних управлінських рішень.

удосконалено:

    - класифікацію затрат на впровадження інформаційних технологій як основи для побудови системи інформаційного забезпечення для управління ІТ-проектами; - методику обліку затрат на впровадження інформаційних технологій на основі введення субрахунку 156 "Впровадження інформаційних технологій", що уможливить отримання деталізованої інформації про затрати за проектами по впровадженню інформаційних технологій; - організаційні та методичні підходи до контролю затрат на впровадження інформаційних технологій, які сприятимуть підвищенню обгрунтованості і забезпеченню досягнення мети ІТ-проектів.

Дістало подальший розвиток:

    - методика оцінки ефективності впровадження інформаційних технологій у процесі контролю реалізації ІТ-проектів, що сприятиме розширенню інформаційної бази для управління; - організація обліку внутрішньгосподарських послуг з впровадження інформаційних технологій з метою удосконалення фінансування ІТ-проектів; - форми управлінської звітності, що сприятиме підвищенню аналітичності й оперативності облікової інформації та створенню інформаційної основи для прийняття управлінських рішень.

Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці практичних рекомендацій щодо удосконалення обліку і контролю затрат на впровадження інформаційних технологій на торговельних підприємствах. Застосування запропонованих рекомендацій у практичній діяльності суб'єктів господарювання забезпечить налагодження ефективної системи інформаційного забезпечення управління процесом впровадження інформаційних технологій, що сприятиме успішному досягненню мети проектів.

Результати дослідження і пропозиції, що викладені в дисертаційній роботі, впроваджені на ТОВ "Грєй" (довідка № 1075 від 25.07.2007р.), ТОВ "ШАТО де ФЛЕР" (довідка № 45 від 17.07.2007р.)., ТОВ "Ален" (довідка № 1920 від 11.09.2007р.). Окремі результати дослідження знайшли застосування в навчальному процесі кафедри бухгалтерського обліку Київського національного торговельно-економічного університету (довідка "447/12 від 06.03.2008 р.) і опубліковані у навчальному посібнику "Управлінський облік", рекомендованому Міністерством освіти і науки України для студентів вищих навчальних закладів (лист № 14/18-Г-387 від 04.07.06 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертаційна робота є самостійно виконаним науковим дослідженням. Обсяг і зміст особистого внеску в наукових працях, опублікованих у співавторстві, наведено у списку. З наукових праць, опублікованих у співавторстві, у дисертаційній роботі використано лише ті ідеї й положення, які отримані автором особисто. Зокрема, розроблено класифікацію затрат у системі управлінського обліку [10],; удосконалено інформаційне забезпечення системи управління затратами на впровадження інформаційних технологій [13].

Апробація результатів дослідження. Основні положення і результати наукових досліджень, що викладено в дисертації, доповідалися і обговорювалися на міжнародній науково-практичній конференції "Концепція розвитку бухгалтерського обліку, аналізу та аудиту в умовах міжнародної інтеграції" (м. Київ, 20-22 квітня 2005 р.), міжвузівській науковій конференції "Розвиток системи обліку, аналізу та аудиту в Україні: традиції, проблеми, перспективи (м. Київ, 14-15 березня 2006 р.), міжнародній науково-практичній конференції "Фінансовий потенціал регіонів України в умовах ринкової економіки" (м. Чернівці, 16 - 17 березня 2006 р.), міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми і механізми відтворення ресурсного потенціалу в контексті євро інтеграції" (м. Рівне, 19 - 20 жовтня 2006 р.), науково-практичній конференції "Глобалізація, СОТ: конкурентні позиції України" (м. Київ, 27 березня 2007 р.), міжнародній науково-практичній конференції "Обліково-аналітичне забезпечення системи менеджменту підприємства" (м. Львів, 20 - 22 квітня 2007 р.).

Публікації. За результатами дослідження опубліковано 13 наукових праць загальним обсягом 5,4 друк. арк., з них: у фахових виданнях - 6 наукових праць загальним обсягом 3,4 друк. арк., у інших - 3 наукові праці та 4 тези доповідей у матеріалах конференцій загальним обсягом 2 друк. арк.

Структура та обсяг дисертації. Дисертаційна робота складається зі вступу, трьох розділів, висновків, списку використаних джерел з 219 найменувань, 10 додатків. Зміст дисертації викладено на 208 сторінках, у тому числі, основний текст на 172 сторінках, включаючи 27 таблиць, 29 рисунків, 14 формул.

Похожие статьи




Загальна характеристика роботи - Облік і контроль затрат на впровадження сучасних інформаційних технологій

Предыдущая | Следующая