Оцінка системи внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Для того, щоб досягти високого ступеня впевненості від даних бухгалтерського обліку та фінансової звітності університету, необхідно отримати достатню кількість доказів правильності роботи системи внутрішньогосподарського контролю, а відповідно і правильності підготовки фінансової звітності Університету. Для цього необхідно провести тестування системи внутрішньогосподарського контролю університету, визначити, наскільки повно виконуються вимоги до фінансової звітності, оцінити контрольну роботу щодо всіх статей звітності.

Відповідно до стандарту аудиту № 5 "An Audit of Internal Control Over Financial Reporting That Is Integrated with An Audit of Financial Statements", управлінський персонал може проводити тестування системи внутрішнього контролю університету за допомогою департаменту внутрішнього аудиту, залучати співробітників університету або використовувати метод самостійної оцінки. При цьому використання кожного з варіантів не виключає можливості параллельного моніторингу з боку управлінського персоналу. Незалежно від вибору методу, відповідальність за систему внутрішньогосподарського контролю (достовірність складеної фінансової звітності, тестування об'єктів контролю, збір доказів, виконання працівниками відповідних політик і процедур) несе керівництво.

До основних механізмів забезпечення ефективності системи внутрішнього контролю у КНУ імені Тараса Шевченка можуть належати:

    1) розподіл функцій, пов'язаних зі збереженням активів, санкціонування та обліку операцій з ними між трьома особами; 2) ротація обов'язків серед виконавців господарських операцій; 3) здійснення заходів, спрямованих на "несподівану" зміну функціональних обов'язків чи виду роботи; 4) виконання фізичного нагляду за роботою окремих працівників чи підрозділів; 5) регулярне і часто позапланове проведення інвентаризацій.

Від оцінки ефективності системи внутрішнього контролю залежить необхідність дублювання контрольних процедур суб'єктами зовнішнього контролю. При цьому, за кожним питанням, визначеним у плані аудиту, дається окрема оцінка ефективності функціонування система внутрішнього контролю. Якщо система визнається ефективною, то суб'єкт зовнішнього контролю може прийняти рішення про недоцільність 100% перевірки відповідних операцій або документів та застосувати вибірку, і навпаки - якщо система внутрішнього контролю визнається неефективною, суб'єкт зовнішнього контролю збільшує обсяг вибірки і кількість процедур, які мають бути здійснені.

Внутрішній контроль є одним з найважливіших аспектів управління університетом, так як саме він забезпечує перевірку виконанням кошторису, контроль за наявністю та використанням матеріальних ресурсів, а також виявлення та усунення відхилень у фінансово-господарській діяльності та системі бухгалтерського обліку університету.

Похожие статьи




Оцінка системи внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая