ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік і контроль витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

Актуальність теми. Розвиток ринкових відносин в аграрному секторі країни, посилення євроінтеграційних процесів і вступ України до СОТ, законодавче утвердження приватної власності на землю вимагають обгрунтування нових підходів до обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, які б спонукали до раціонального їх використання й охорони. Адже критичний стан земель сільськогосподарського призначення внаслідок як суто споживацького підходу до використання, так і фінансових проблем агропромислового виробництва, завдає суспільству шкоди, у зв'язку з чим розв'язання цієї проблеми є невідкладним завданням.

Оскільки вирішити його неможливе без вагомих витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, то забезпечення різних сегментів управління інформацією щодо збереження, відтворення та ефективного використання цього ресурсу є важливим засобом реалізації фізіократичних ідей гармонійно поєднаних приватних та національних інтересів і забезпечення ефективного використання землі.

Необхідність системного дослідження витрат була обгрунтована видатними українськими вченими В. І. Вернадським, С. П. Подолинським, М. Г. Руденком, а безпосередньо проблеми обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення присвячені роботи М. Я. Дем'яненка, В. М. Жука, Г. Г. Кірейцева, В. Г. Лінника, Ю. Я. Мельничука, В. Я. Трегобчука, А. М. Третяка, М. М. Федорова, В. Г. Шевчука та ін., проте сутність терміна "витрати на поліпшення" не з'ясована. Так, Н. П. Іватанова, Н. З. Гофман, В. В. Нємченко називають ці витрати екологічними, а Е. А. Соловйова і Ю. П. Лебединський визначають їх як середовищезахисні. О. В. Сидюк, В. О. Брилєв витрати на здійснення заходів з охорони природи називають видатками на охорону навколишнього середовища; Т. А. Деміна, В. К. Тішков, О. Ф. Балацький - витратами на охорону природи; О. Я. Петренко, О. С. Чертовицький, О. К. Базаров - на відтворення родючості грунтів; А. І. Александрова, І. М. Сафронська - на відтворення ресурсного потенціалу землі. Л. Д. Греков, В. А. Борисова - на здійснення заходів з охорони земель; П. П. Борщевський, В. О. Паламарчук та П. І. Коренюк в своїх роботах оперують таким поняттям, як покращення балансу гумусу на підвищення господарської якості грунтів.

Залишаються невирішеними питання визначення подальших напрямів удосконалення бухгалтерського обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення. Насамперед, поглибленого вивчення вимагає порядок накопичення та узагальнення інформації про поточні витрати в системі первинного, аналітичного, синтетичного обліку і звітності сільськогосподарських підприємств, що й визначило актуальність теми дисертаційного дослідження.

Зв'язок роботи з науковими програмами, планами, темами. Дисертаційна робота виконана відповідно до плану науково-дослідних робіт Національного наукового центру "Інститут аграрної економіки" і є складовою частиною таких науково-дослідних тем: "Формування системи та механізмів обліково-аудиторського забезпечення сільськогосподарських підприємств у ринкових умовах" (номер державної реєстрації 0102U00267), "Науково-методологічні засади розвитку обліку, звітності та аудиту в умовах глобалізації" (номер державної реєстрації 0106U006638).

Мета і завдання дослідження. Метою дисертаційної роботи є поглиблення теоретичних положень і розробка практичних рекомендацій щодо удосконалення організації бухгалтерського обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Цільова спрямованість зумовила постановку і необхідність вирішення таких завдань:

    - узагальнити теоретичні підходи до природи, економічної сутності та значення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; - обгрунтувати економічну суть категорії "витрати на поліпшення земель", з урахуванням основних факторів їх формування та відповідності законам природи; - удосконалити класифікацію об'єктів обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; - уточнити мету, функції, завдання, принципи та методи обліку витрат на поліпшення земель; - оцінити сучасний стан бухгалтерського обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення та відображення їх в обліку; - виявити організацію та методику проведення аудиту витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення з використанням еколого-економічного аналізу; - удосконалити систему документального оформлення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення та їх контроль; - обгрунтувати необхідність удосконалення синтетичного та аналітичного обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; - розробити рекомендації з удосконалення звітності про витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Об'єктом дослідження є чинна система бухгалтерського обліку та контролю в сільськогосподарських підприємствах, у межах якої формується інформація про витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Предметом дослідження Є сукупність теоретичних, організаційних, методологічних і практичних положень щодо здійснення обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Методи дослідження. При дослідженні теоретичних аспектів обліку й контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення застосовувались методи індукції та дедукції, за допомогою яких визначено тенденції розвитку обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; методи теоретичного узагальнення, аналізу та синтезу - для дослідження особливостей формування витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; групування і порівняння - для розкриття сутності як економічної категорії обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення; діалектичний метод наукового пізнання економічних явищ і процесів - для обгрунтування результатів дисертаційного дослідження. Крім того, у дисертаційній роботі використано наступні методи: історичний, логічний та ретроспективний аналіз - для детального вивчення об'єкта дослідження обліку і контролю витрат.

Інформаційною базою виконаного дослідження є законодавчі та нормативно-правові акти Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, галузеві інструкції та нормативні документи щодо регулювання операцій із земельними ресурсами, наукові праці та методичні розробки вітчизняних і зарубіжних учених-економістів, матеріали наукових конференцій і семінарів щодо формування, обліку й контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення. У дисертаційній роботі використано матеріали Державної служби статистики України, Державної служби України із земельних ресурсів, Головного управління земельних ресурсів у Запорізькій області, дані поточного обліку, фінансової та статистичної звітності сільськогосподарських підприємств цього регіону.

Наукова новизна одержаних результатів Дослідження полягає в теоретичному обгрунтуванні та практичному вирішенні завдань щодо удосконалення методичних підходів до обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Основні результати дослідження, містять наукову новизну і які одержані особисто автором, полягають у наступному:

Вперше:

- обгрунтовано рекомендації щодо удосконалення синтетичного та аналітичного обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення з виділенням окремих рахунків для обліку таких витрат та розроблено форми регістрів обліку з метою систематизації інформації про витрати по проведених поліпшеннях цих земель і надання даних управлінському персоналу підприємства, забезпечення системи екологічного менеджменту у визначені терміни необхідними даними про вартісну оцінку заходів на поліпшення земель для розрахунку ефективності проведених заходів при прийнятті рішень;

Удосконалено:

    - класифікацію об'єктів обліку та контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення: за напрямами, за економічним змістом, за характером впливу на якісний стан сільськогосподарських угідь, що сприятиме більш повному охопленню їх системою обліку та контролю і формуванню інформації для управління ними (планування, бюджетування, облік, аналіз, контроль) та надасть змогу організувати спостереження за їх раціональним використанням; - документальне оформлення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення із застосуванням первинних документів по проведених меліоративних роботах, що надасть необхідну обліково-аналітичну інформацію для потреб управління за такими видами робіт; - організацію проведення аудиту витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення з використанням еколого-економічного аналізу, що дозволить розробити економічний механізм раціонального використання сільськогосподарських угідь і посилити вимоги щодо охорони й раціонального використання землі;

Отримали подальший розвиток:

    - інтерпретація сутності поняття "витрати на поліпшення земель" з урахуванням вимог фізичної економії, зміст якого розкриє інформацію щодо якісних змін земель у вартісному та натуральному вираженні та дозволить оцінити витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення в структурі загальних витрат у результаті руху (надходження, експлуатація, вибуття); - визначення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення як облікової категорії, що характеризує вибуття поновлюваних та непоновлюваних ресурсів. Це дасть змогу отримати інформацію про динамічну родючість грунту та підходи до обліку і контролю витрат на поліпшення земель відповідно до участі у створенні доданої вартості, що дозволить чітко визначити джерела фінансування витрат і забезпечуватиме отримання інформації для прийняття рішень в управлінні ними; - пропозиції з доповнення змісту фінансової звітності статтею про витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, та розроблено форму звітності - "Звіт про екологічну діяльність підприємства" що дозволить систематично контролювати екологічні аспекти господарської діяльності підприємств.

Практичне значення одержаних результатів полягає в розробці рекомендацій, спрямованих на удосконалення аналітичного обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

Отримані результати дослідження спрямовані на поліпшення достовірності обліково-контрольної інформації щодо стану земель сільськогосподарського призначення. Результати дослідження використані в обліковій практиці сільськогосподарського виробничого кооперативу "Мирний" (довідка № 310 від 15 липня 2008 р.), у сільськогосподарському виробничому кооперативі "Вільнянськ" (довідка № 75 від 10 лютого 2009 р.), у товаристві з обмеженою відповідальністю "Генезис - Агро" (довідка № 4 від 06 січня 2010 р.), у товаристві з обмеженою відповідальністю "Вєліс-2004" (довідка № 10 від 13 січня 2010 р.), у приватному підприємстві "НВП Прогрес" (довідка № 18 від 08 лютого 2010 р.), у Токмацькому районному відділі земельних ресурсів Запорізької області (довідка № 217/1 від 12 серпня 2008 р.).

Основні положення дисертаційної роботи використовуються при викладанні дисциплін "Фінансовий облік 1", "Фінансовий облік ІІ", "Управлінський облік", "Аудит" в Таврійському державному агротехнологічному університеті (довідка № 05-2049/1 від 12 грудня 2009 р.).

Особистий внесок здобувача. Дисертація є самостійною завершеною науковою працею. Викладені в роботі висновки та рекомендації науково-практичного характеру одержані автором особисто.

Апробація результатів дисертації. Основні результати дослідження розглянуті та отримали позитивну оцінку на Всеукраїнській конференції молодих учених економістів-аграрників "Організаційно-економічні проблеми розвитку АПК" (22-23 листопада 2001 р., м. Київ); Міжнародній науково-практичній конференції, присвячена 80-річчю Луганського національного аграрного університету "Механізм господарювання і проблеми економічного росту в агропромисловому комплексі України" (19-20 березня 2002 р., м. Луганськ); Першій міжнародній науково-практичній конференції "Соціально-економічні умови ефективного функціонування АПК у пореформений період" (11-14 червня 2002 р., м. Мелітополь); Міжнародній науково-практичній конференції "Економічна система України: минуле, сучасне, майбутнє" (21-22 жовтня 2005 р., м. Львів); Міжнародній науково-практичній конференції "Облік і аудит екологічної діяльності в АПВ" (червень 2005 р., м. Мелітополь); Другій міжнародній науково-практичній конференції "Ринкова трансформація соціально-економічних відносин в АПК" (13-15 червня 2005 р., м. Мелітополь); Міжрегіональній науково-практичної конференції "Облік і аудит екологічної діяльності в АПВ" (2005 р., м. Мелітополь); Міжнародній науково-практичній конференції "Екологічне підприємництво в АПВ" (2006 р., м. Мелітополь); Першій Міжнародній науково-практичній конференції "Фінансування та кредитування аграрного сектора: проблеми та перспективи" (4-6 вересня 2006 р., м. Мелітополь); Міжнародній науково-практичній конференції "Облік і контроль на підприємствах АПК: стан та перспективи розвитку" (4-5 жовтня 2007 р., м. Київ); Всеукраїнській науково-практичній конференції "Фінансово-кредитний механізм функціонування аграрного комплексу" (2007 р., м. Харків); Міжнародній науково-практичній конференції "Наукове та професійне забезпечення розвитку обліку та фінансів аграрного сектору економіки в умовах глобалізації", (18-19 вересня 2008 р., м. Київ); Міжнародній науково-практичній конференції "Проблеми та перспективи розвитку сільськогосподарських дорадчих служб", (2009 р., м. Мелітополь).

Публікації. За результатами дисертаційного дослідження автором опубліковано 23 одноосібні наукові праці загальним обсягом 5,96 друк. арк., у тому числі: у наукових фахових виданнях - 10 обсягом 2,94 друк. арк., 13 тез - у матеріалах конференцій обсягом 3,02 друк. арк.

Обсяг та структура дисертаційної роботи. Дисертація складається зі вступу, трьох розділів, висновків, додатків, списку використаних джерел. Основний зміст викладено на 173 сторінках друкованого тексту. Робота містить 14 таблиць на 17 сторінках, 30 рисунків на 28 сторінках, 21 додаток на 37 сторінках. Список використаних джерел налічує 221 найменування на 23 сторінках.

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА РОБОТИ - Облік і контроль витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

Предыдущая | Следующая