ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ - Облік і контроль витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

На підставі проведених досліджень і розробок автора в дисертації висвітлено теоретичні, методичні та практичні рекомендації щодо удосконалення обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

У вступі Обгрунтовано актуальність теми дослідження, розкрито її зв'язок з науковими програмами, сформульовано мету та завдання дослідження, його предмет, об'єкт і методи, розкрито наукову новизну та практичне значення одержаних результатів дослідження, наведено дані про їх апробацію, викладено особистий внесок здобувача.

У першому розділі "Теоретичні основи бухгалтерського обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення" досліджено сутність витрат на поліпшення земель цієї категорії з урахуванням вимог фізичної економії та теоретичне положення щодо визначення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення як облікової категорії. Розглянуто та наведено понятійний апарат з питань обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення.

У процесі еволюції розвитку сільськогосподарського виробництв змінювалися мета, завдання, функції, принципи, організаційно-правові засади, методи та підходи щодо обліку витрат. За теорією фізичної економії вперше в економічній науці окреслено необхідність покриття витрат з виснаження землі та здійснення капіталовкладень на поліпшення її родючості як головного засобу виробництва у сільському господарстві. Людство майже не займалося відтворенням родючості, а лише експлуатувало землю. Витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення - це економічна категорія, що відображає у грошовій формі витрати енергії, втілені в матеріальних, людських та інших ресурсах, необхідних для відтворення динамічної родючості грунту.

Практика господарювання сільськогосподарських підприємств вказує на те, що витрати сьогодні - суто об'єкт обліку, тоді як ринкові умови вимагають обов'язкового розгляду їх як об'єкта управління й охорони навколишнього природного середовища.

За економічним змістом, залежно від впливу на стан об'єктів такі витрати складаються з капітальних (інвестиційна діяльність) і поточних (операційних) витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, що зумовлює відмінності в їхньому обліку.

Поточні витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення - це витрати, пов'язані з певними видами робіт, спрямованими на відновлення й поліпшення балансу поживних речовин у грунті, а також агротехнічними, агрохімічними, фітосанітарними й меліоративними заходами, що мають періодичний або сезонний характер.

До капітальних витрат на поліпшення землі в бухгалтерському обліку відносять витрати на меліоративні заходи, осушувальні, іригаційні роботи тощо. До витрат з поточного поліпшення та охорони земельних угідь належать витрати, пов'язані з внесенням органічних і мінеральних добрив, захистом від вітрової та водної ерозії тощо. Разом з тим у деяких випадках витрати на поліпшення земель, зокрема на осушення, зрошення та ін., які впливають на родючість земель посередньо, приводять до негативних змін цього основного засобу виробництва, знижуючи інтенсивність використання земель, особливо, якщо пріоритетом є тимчасове збільшення валового виробництва сільськогосподарської продукції з нехтуванням принципів сталого розвитку.

В дисертації запропоновано класифікацію витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення за економічним змістом. Узагальнений перелік витрат, пов'язаних із поліпшенням земельних ділянок наведено.

Така класифікація витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення дозволяє сформувати інформацію про витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, яка необхідна для побудови механізму продуктивного управління витратами на поліпшення земель сільськогосподарського призначення (планування, бюджетування, облік, аналіз, контроль).

Оскільки поточні (операційні) витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення виникають у процесі звичайної діяльності підприємства і пов'язані з використанням певних технологій вирощування сільськогосподарських культур, а інвестиційні витрати відповідно пов'язані з докорінним поліпшенням, то за характером впливу на земельні ділянки їх доцільно відображати в розрізі таких витрат "освоєння", "експлуатація", "відтворення та охорона".

У другому розділі "Оцінка сучасного стану бухгалтерського обліку і контролю витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення" досліджено сучасний стан організації облікового процесу і систему обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення та виявлено особливості їх відображення в обліку сільськогосподарських підприємствах, визначено основні завдання проведення контролю витрат на поліпшення земель цієї категорії.

В процесі дослідження обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення встановлено мету формування інформації про них, а саме: для забезпечення екологічної безпеки; для ефективного управління землями сільськогосподарського призначення та надання бухгалтерської інформації про ступінь якості земель до органів земельного кадастру, відділу по земельних ресурсах та землевпорядкуванню, органам державної статистики та іншим зацікавленим користувачам облікової інформації.

Завданням обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення є систематизація інформації про ділянки щодо поліпшення земель сільськогосподарського призначення. У системі вітчизняного бухгалтерського обліку, облік капітальних витрат на поліпшення земель, згідно з Інструкцією по застосуванню Плану рахунків бухгалтерського обліку підприємств і організацій, ведеться на спеціальному субрахунку 102 "Капітальні витрати на поліпшення земель" до синтетичного рахунку 10 "Основні засоби", капітальні інвестиції на поліпшення земель - на рахунку 15 "Капітальні інвестиції", субрахунок 152 "Придбання (виготовлення) основних засобів".

Запропоновано вести облік витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення на окремому субрахунку 157 "Капітальні витрати на поліпшення земель" до моменту їхнього завершення. Після закінчення робіт із поліпшення земель (осушення, зрошування та ін.) вартість витрат на поліпшення варто списати з кредиту субрахунку 157 на дебет субрахунку 102 "Капітальні витрати на поліпшення земель". Із наступного місяця вартість меліоративних робіт списувати на вартість виготовленої продукції використовуючи кумулятивний метод списання витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення. Запропонована кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку по обліку капітальних витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення наведена в табл. 1.

Підприємствам зі значним обсягом витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення (наприклад, поточні витрати на цей процес перевищують 0,5% у собівартості продукції), також сільськогосподарським підприємствам, які займаються вирощуванням екологічно чистої продукції пропонуємо застосовувати рахунок "Поточні витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення" (наприклад, субрахунок 237), який призначений для обчислення собівартості екологічно чистої продукції та встановлення оптимальних цін на послуги, що надаються стороннім організаціям, а також для визначення фінансового результату від природоохоронної діяльності.

Таблиця 1 Запропонована кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку з проведення капітальних витрат на поліпшення земель в СВК "Мирний" Токмацького району Запорізької області

№ з/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума,

Грн

Дебет

Кредит

1

2

3

4

5

1

Сплачено послуги сторонній організації з осушення земель

371

311

20023,42

2

Відображено податковий кредит з ПДВ

641

644

3178,32

3

Підписано акт виконаних робіт

157

685

16845,1

4

Відображено ПДВ

644

685

3178,32

5

Проведено взаємозалік проведених робіт

685

681

20023,42

6

Оприбутковано проведені капітальні поліпшення

102

157

16845,1

7

Списано проведені роботи по вапнуванню на витрати по виробництву продукції (щорічно) перший рік

912 (237)

102

5615.1

8

Списано проведені роботи по вапнуванню на витрати по виробництву продукції (щорічно) другий рік

    912 (237)

102

4492

9

Списано проведені роботи по вапнуванню на витрати по виробництву продукції (щорічно) третій рік

    912 (237)

102

3369

10

Списано проведені роботи по вапнуванню на витрати по виробництву продукції (щорічно) четвертий рік

    912 (237)

102

2246

11

Списано проведені роботи по вапнуванню на витрати по виробництву продукції (щорічно) п'ятий рік

    912 (237)

102

1123

Якщо підприємство вирощує дві і більше культури на одному полі, де проведено меліоративні роботи (капітальні витрати по поліпшенню земель сільськогосподарського призначення), то вартість капітальних витрат, які будуть відображені у звітному періоді, мають розподілятися та списуватися на рахунок 237 з рахунку 912. Базою розподілу буде площа культури, яка вирощується на цьому полі. Рахунок є збирально-розподільчим, оскільки ці витрати неможливо віднести на собівартість конкретних видів продукції, тобто такі витрати потребують певної бази розподілу; мають комплексний характер та набувають загальновиробничих властивостей. Запропонована кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку по обліку поточних витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення наведена в табл. 2.

Таблиця 2 Запропонована кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку по відображенню поточних витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

№ п/п

Назва господарської операції

Дебет

Кредит

1

2

3

4

1

Списано ПММ на витрати по поліпшенню земель

237 "Поточні витрати на поліпшення земель"

203 "Паливо"

2

Списано внесені добрива

    39 "Витрати майбутніх періодів" 237 "Витрати на поліпшення земель"
    208 "Матеріали сільськогосподарського призначення" 39 "Витрати майбутніх періодів"

3

Нарахована заробітна плата робітникам за проведені роботи по поліпшенню земель

237 "Витрати на поліпшення земель"

661 "Розрахунки за заробітною платою"

4

Проведені нарахування на заробітну плату за проведені роботи по поліпшенню земель

237 "Поточні витрати на поліпшення земель"

65 "Розрахунки за страхуванням"

5

Нарахована амортизація на основні засоби, які задіяні в роботах по поліпшенню земель загально виробничого призначення

912 "Поточні витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення"

13 "Знос (амортизація) необоротних активів"

6

Проведені інші роботи по поліпшенню земель (капітальні)

912 "Витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення"

102 "Капітальні витрати на поліпшення земель"

7

Списання витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

237 "Поточні витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення"

912 "Витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення"

8

Оприбутковано продукцію (екологічно чисту)

26 "Готова продукція"

237 "Поточні витрати на поліпшення земель сільськогосподарського призначення"

За дебетом рахунку 912 пропонуємо обліковувати поточні витрати на поліпшення земель: витрати на екологічні агротехнології, витрати на оплату праці, витрати на амортизацію об'єктів меліоративного характеру, матеріали, прилади. За кредитом - списання здійснених витрат на собівартість вирощеної сільськогосподарської продукції або ж за рахунок джерел фінансування, якими можуть бути як кошти екологічних фондів, так і кошти виділені з бюджету.

Доцільно встановити перелік статей витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення за їхніми видами. Це дозволить забезпечити поточний облік витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, детальною інформацією, поглибить аналіз із метою вивчення ефективності здійснених заходів та понесених витрат. При цьому аналітичний облік природоохоронних витрат має бути організований на кількох рівнях групуванням витрат за місцями виникнення й центрами відповідальності.

У третьому розділі "Удосконалення бухгалтерського обліку і контролю витрат на поліпшення земель" Удосконалено документальне оформлення витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення, методичні підходи щодо проведення оперативного контролю за чинними витратами на поліпшення земель сільськогосподарського призначення. облік витрати аудит сільськогосподарський

Зокрема, в дисертації запропоновано низку первинних документів: "Акт приймання виконаних меліоративних робіт", "Акт на списання меліоративних робіт", для аналітичного обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення - "Відомість обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення" (табл. 3) і "Кошторис витрат на природоохоронну діяльність" (табл. 4) а також Нагромаджувальну відомість витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення. Таке узагальнення витрат на поліпшення земель у "Відомості обліку витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення" в розрізі запропонованої аналітики забезпечить управління персоналу підприємств необхідними даними щодо вартісної оцінки здійснених заходів на поліпшення земель з метою розрахунку їх ефективності. Для обліку нарахованої амортизації за такими роботами - "Відомість нарахування амортизації за проведеними меліоративними роботами".

Для комплексного обліку капітальних витрат на поліпшення земель доцільно до запропонованого рахунку 157 "Капітальні витрати на поліпшення земель" виділити такі аналітичні рахунки: 1571 "Витрати на освоєння"; 1572 "Витрати на експлуатацію"; 1573 "Витрати на відтворення та охорону".

Виділення у формі фінансової звітності 2 "Звіт про фінансові результати" у другому розділі окремої статті "Витрати на поліпшення земель", що дасть можливість отримувати дані про таку діяльність безпосередньо із звітних форм, не вдаючись до трудомісткої процедури вибірки серед первинної документації й аналітичного обліку, оскільки розкриття інформації про заходи по поліпшенню земель допомагає власникам оцінювати діяльність керівництва, забезпечує широкий суспільний контроль, сприяє формуванню позитивного іміджу підприємства та довіри орендодавців. Разом з тим ширшу інформацію про витрати на поліпшення земель підприємства можуть оприлюднювати у Примітках до річної фінансової звітності в текстовій частині. Розроблено форму звітності - "Звіт про екологічну діяльність підприємства", метою складання звіту передбачено створити гнучкий інструмент управління всередині підприємства.

Похожие статьи




ОСНОВНИЙ ЗМІСТ ДИСЕРТАЦІЙНОЇ РОБОТИ - Облік і контроль витрат на поліпшення земель сільськогосподарського призначення

Предыдущая | Следующая