Синтетичний і аналітичний облік витрат і виходу продукції


У бухгалтерському обліку витрати відображаються з дотриманням певних умов. Витрати визначаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони були здійснені. Якщо витрати неможливо прямо пов'язати з доходами певного періоду, то вони відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Норми П(С)БО-16 суворо регламентують умови визнання витрат підприємства, як показано на наступному рисунку (рис. 1).

Рис. 1. Визнання витрат відповідно до П(С)БО 16

Витрати підприємства відрізняються за складом, економічним призначенням, залежністю від обсягів виробництва тощо (табл. 1).

Таблиця 1 Класифікація витрат

Ознаки класифікації

Групи витрат

Відносно до виробничого процесу

Основні витрати накладні витрати

Відносно до обсягів виробництва

Умовно-постійні витрати умовно-змінні витрати

За єдністю складу

Одноелементні витрати комплексні витрати

За способом віднесення на собівартість окремих видів виробництва

Прямі витрати непрямі витрати

За доцільністю

Продуктивні витрати непродуктивні витрати

За календарним періодом

Поточні витрати одноразові витрати

За видами витрат

Витрати за економічними елементами витрати за статтями калькуляції

Завдання бухгалтерського обліку витрат діяльності наведені на рис. 2.

Рис. 2. Завдання обліку витрат діяльності

Об'єктами обліку витрат в рослинництві є окремі сільськогосподарські культури або групи культур, а також виконані роботи в незавершеному виробництві (витрати під урожай наступного року: оранка на зяб, лущіння, внесення добрив, снігозатримання, чорні пари, тощо).

Сільськогосподарські підприємства, в яких добре налагоджені планування і облік, можуть вести обліку виробничих витрат по групах культур або в цілому по структурних підрозділах.

Для обліку витрат і виходу продукції основного виробництва використовують рахунок 231 "Рослинництво". Рахунок балансовий, активний, операційний, калькуляційний. Він призначений для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції.

За дебетом рахунка відображаються прямі матеріальні, трудові та інші прямі витрати, а також виробничі накладні витрати та витрати від браку продукції (робіт і послуг). За кредитом рахунку 231 "Рослинництво" відображаються суми фактичної виробничої собівартості завершеної виробництвом продукції (у дебет рахунків 26, 27), виконаних робіт та послуг (у дебет рахунку 90).

Аналітичний облік рахунку 23 "Виробництво" ведеться за видами виробництв, за статтями витрат і видами або групами продукції, що виробляється. На великих виробництвах аналітичний облік витрат може вестися за підрозділами підприємства та центрами витрат і відповідальності.

Аналітичний облік в рослинництві проводиться по об'єктах. Об'єкти обліку рослинництва, в т. ч. соняшнику, визначають у кожному господарстві, виходячи з конкретних умов господарювання.

Витрати по виробництву соняшнику облічують за такими статтями:

    - витрати по оплаті праці; - відрахування на соціальні заходи; - насіння і садивний матеріал; - добрива; - засоби захисту рослин; - роботи та послуги; - витрати на утримання основних засобів; - інші витрати; - витрати на організацію виробництва і управління.

Взагалі, витрати - це використані у процесі виробництва різні речовини і сили природи на виготовлення нового продукту праці. В умовах товарного виробництва грошовий вираз суми витрат на виготовлення конкретного продукту називають собівартістю.

Важливу роль при плануванні та обліку витрат діяльності підприємств відіграє класифікація витрат за елементами (економічним змістом). Елементи витрат за економічним змістом є однорідними. П(С)БО-16 "Витрати" регламентує порядок групування витрат операційної діяльності та економічними елементами (табл. 2).

Таблиця 2 Витрати операційної діяльності за елементами

Елементи витрат

Склад елементів витрат, витрачених у виробництві

Матеріальні витрати

    - сировина і основні матеріали; - покупні напівфабрикати і комплектуючи витрати; - паливо, енергія, запасні частини, будівельні матеріали; - тара, тарні матеріали; - допоміжні та інші матеріали (продукція власного виробництва, що використовується для подальшої переробки на даному підприємстві, не включається до складу матеріальних витрат)

Витрати на оплату праці

    - заробітна плата за окладами і тарифами; - премії і доплати; - компенсаційні виплати; - оплата відпусток і іншого невідпрацьованого часу; - інші витрати на оплату праці; - витрати на матеріальну допомогу

Відрахування на соціальні заходи

    - відрахування на пенсійне забезпечення, соціальне страхування, страхові внески на випадок безробіття; - відрахування на індивідуальне страхування персоналу підприємства; - відрахування на інші соціальні заходи

Амортизація

Сума нарахованої амортизації основних засобів, нематеріальних активів і інших необоротних матеріальних активів

Інші операційні витрати

Витрати операційної діяльності, які не ввійшли до складу вищезазначених елементів, а саме:

    - витрати на відрядження; - послуги зв'язку; - витрати на виплату матеріальної допомоги; - плата за розрахунково-касове обслуговування тощо

Між елементами та статтями витрати існує певний зв'язок (рис. 3).

Рис. 3. Зв'язок між елементами та статтями витрат

На статті "Витрати на оплату праці" відображають основну і додаткову оплату праці штатних працівників і залучених осіб, зайнятих безпосередньо на вирощуванні соняшнику і на роботах незавершеного виробництва. На цю статтю відносять витрати на заохочення за якість виконаних робіт. Своєчасне і якісне збирання врожаю, економію матеріальних витрат, надбавки трактористам за класність та інші доплати, які включаються до заробітної плати працівників рослинництва. За цією статтею враховують також натуральну оплату працівникам рослинництва. Дебетують субрахунок 231, кредитують 661.

На статті "Насіння і садивний матеріал" відображають витрати на насіння соняшнику власного виробництва і куплені.

На статті "Добрива" облічують витрати окремо на мінеральні, бактеріальні й органічні добрива, які вносять під соняшник культури.

На статтю "Засоби захисту рослин" відносять фактичну вартість пестицидів, протруювачів, гербіцидів та інші хімічні засоби.

На статтю "Роботи і послуги" відображають вартість робіт і послуг допоміжних виробництв, сторонніх організацій на виробничі потреби при вирощуванні сільськогосподарських культур, на виконані роботи.

Окремо відображають вартість нафтопродуктів (палива і мастильних матеріалів), витрачені машинно-тракторним парком, комбайнами та іншими сільськогосподарськими машинами на роботах при вирощуванні насіння соняшнику.

На статті "Витрати на організацію виробництва і управління" враховують загальнобригадні і загально галузеві витрати, які розподіляють в кінці року.

По кредиту субрахунку 231 "Рослинництво" обліковують вихід продукції рослинництва. За їх плановою собівартістю в кореспонденції з дебетами рахунків:

    27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" на вартість готової продукції, призначеної для реалізації; 208 "Матеріали сільськогосподарського виробництва" на вартість насіння, кормів і посадкового матеріалу, одержаного від урожаю; 99 "Надзвичайні витрати" - на суму витрат на посівах, що загинули від стихійного лиха.

В кінці року за встановленою методикою визначають фактичну собівартість від урожаю продукції рослинництва, планову собівартість коригують до фактичного рівня. Суму нормування відображають по кредиту субрахунку 2314 "Рослинництво" і дебету тих рахунків, де була використана продукція рослинництва врожаю поточного року (23 "Виробництво", 90 "Собівартість реалізації", 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва" тощо).

Загальну схему обліку виробництва наведено на рис. 4

(1-3,6 клас) "Виробництво" Рах. 21,22,24

Рис. 4. Схема обліку виробничих та інших витрат операційної діяльності

Розглянемо кореспонденцію обліку витрат і виходу виробництва насіння соняшника в таблиці 3.

Таблиця 3 Господарські операції по обліку витрат і виходу виробництва насіння соняшнику

№ п/п

Зміст господарської операції

Кореспонденція рахунків

Сума, грн

Дебет

Кредит

1.

Нарахована заробітна плата працівникам, зайнятим на вирощуванні соняшнику

231

661

2017,92

2.

Здійснені відрахування до фонду страхування на випадок безробіття та фонду страхування від нещасного випадку на виробництві

231

65

253,46

3.

Списано витрати насіння соняшнику на посів

231

208

49413,65

4.

Витрати допоміжних виробництв, включені до собівартості соняшнику

231

234

6166,64

5.

Списано вартість нафтопродуктів

231

203

56549,22

6.

Списано вартість матеріалів

231

201

84019,30

7.

Розрахунки з підрядниками за обробку посівів гербіцидами

231

631

3700

8.

Списано вартість послуг машинно-тракторного парку

231

915

24968,65

9.

Списано частину загальновиробничих витрат

231

911

64665,51

10.

Списано вартість МШТ

231

222

4,94

11.

Видані аванси

231

371

44687,60

12.

Оприбуткована готова продукція по плановій собівартості

27

231

263521

13.

Списані мертві відходи згідно сушки і сортировки

27

231

26350

Схематично порядок записів в облікових регістрах з обліку витрат у рослинництві можна представити у такому вигляді (рис. 5).

Рис. 5. Схема в облікових регістрах з обліку витрат у рослинництві

Аналітичні рахунки відкривають в Виробничому звіті № 10.3 с.-г. та об'єктів обліку і центрів відповідальності.

Для обліку витрат виробництва використовується Журнали-ордери:

№ 10.1 с.-г. - для обліку витрачених запасів у виробництво;

№ 10.2 с.-г. - для обліку нарахованої суми оплати праці і пов'язаних із нею сум відрахувань, а також амортизаційних відрахувань;

№ 10.3 с.-г. - призначений для відображення виходу продукції рослинництва.

У веденні синтетичного і аналітичного обліку іноді спостерігаються такі недоліки: в недостатній кількості наявні бланки регістрів синтетичного та аналітичного обліку, допускаються помилки в кореспонденції по статтям витрат калькуляції.

В загальному значенні калькуляція є розрахунком у грошовому вимірнику результату будь-якого господарського процесу - заготовлення матеріальних ресурсів, виробництво продукції в основному і допоміжних виробництвах, реалізація продукції або матеріальних цінностей, визначення втрат від браку.

В більш вузькому значенні калькуляція - це визначення собівартості одиниці продукції в цілому та в розрізі окремих статей витрат.

Метою калькуляції є отримання інформації для управління підприємством про формування собівартості продукції на всіх етапах виробничого циклу, а також за місяцями виникнення витрат.

В рослинництві можна виділити три групи аналітичних рахунків:

    1. Рахунки, які підлягають розподілу в кінці року. 2. Рахунки по обліку витрат під культури урожаю поточного року. 3. Рахунки по обліку витрат під урожай майбутній років.

Аналітичні рахунки третьої групи відображають витрати під урожай майбутніх років, тому їх в кінці року не закривають, а суми витрат показують як незавершене виробництво, що залишається дебетом рахунку 23 "Виробництво". Отже, в рослинництві закривають рахунки першої і другої групи.

Витрати на обробіток площ, на яких загинув урожай внаслідок стихійного лиха, списуються на надзвичайні витрати. Якщо площа повністю загиблих посівів була пересіяна, на надзвичайні витрати відносять лише вартість насіння, витрати на передпосівний обробіток грунту, посівів та інші роботи, які виконуються знову при пересіві нової культури (повторювані витрати). Витрати на лущення стерні, підняття зябу і снігозатримування, вартість добрив та витрачені на їх внесення суми тощо (неповторювані витрати) списуються в розрізі статей на пересіяну культуру.

Після закриття рахунків першої групи та уточнення суми витрат беруться до закриття рахунків другою групи. Цей процес відбувається шляхом калькуляції собівартості продукції і списання калькуляційних різниць.

Згідно з методичними рекомендаціями виробнича собівартість продукції за видами сільськогосподарських культур визначається: насіння соняшнику - франко-тік (франко - місце зберігання).

Собівартість 1 ц насіння соняшнику визначається шляхом ділення загальної суми витрат по вирощуванню та збиранню продукції цієї культури за винятком вартості соняшничиння та кошиків в оцінці за нормативно-розрахунковими цінами, на фізичну вагу насіння після його доробки.

Насіння соняшнику протягом року оприбутковують за плановою собівартістю. Тому в кінці року визначають відхилення між фактичною і плановою собівартістю і списують їх згідно з каналам руху продукції.

На суму корективу роблять запис за кредитом рахунків 23 "Виробництво" і дебетом рахунків: 27 "Продукція сільськогосподарського виробництва", 90 "Собівартість реалізації" та інших залежних від каналів руху продукції. При цьому запис робиться звичайно, якщо фактична собівартість продукції вища від планової або методом "червоне сторно" - у зворотному випадку.

Для розрахунку собівартості та визначення суми корективу складають окрему відомість, дані якої розписують за відповідними аналітичними рахунками. Розрахунок фактичної собівартості 1 ц насіння соняшнику представлений в таблиці 4.

Таблиця 4. Розрахунок визначення собівартості насіння соняшнику у 2008 році по СВК ім. Фрунзе Золочівського району Харківської області

Зміст

Показники

Сума, грн.

1. Фактичні витрати на вирощування і збирання насіння соняшнику, з урахуванням вартості доробки в поточному календарному році (дебет аналітичного рахунку 231 по культурах, групах культур)

Х

308446,89

    2. Вихід продукції - всього:
      (кредит аналітичного рахунку 231)

Х

308446,89

2.1. Кількість і вартість насіння соняшнику по плановій собівартості (у вазі після доробки), (ц; грн.)

5812

290623

2.2. Кількість і вартість зернових відходів по плановій собівартості - всього: (ц; грн.)

581

29050

2.3. Кількість і вартість побічної продукції за нормативно-розрахунковими цінами

(т; грн.)

-

-

3. Визначення фактичної собівартості продукції

5812

308446,89

3.1. Кількість всього умовного повноцінного насіння соняшнику (ряд. 2.1.+ ряд. 3.1.)

5812

Х

3.2. Фактична собівартість 1 ц повноцінного насіння соняшнику

((ряд.1. - ряд. 2.3.) / ряд. 3.2.)

Х

53,07

3.3. Фактична собівартість зерна (без зерно відходів) (ряд. 3.2. * кількість зерна ряд. 2.1.)

5812

308446,89

3.4. Фактична собівартість зерновідходів (ряд. 1.-ряд. 2.3. - ряд. 3.3.)

0

0

Фактична собівартість 1 ц зерновідходів (ряд. 3.4. / кількість зерновідходів по ряд. 2.2.)

0

0

Із даних вищенаведеної таблиці видно, що фактична собівартість 1 ц насіння соняшнику у 2005 році в СВК ім. Фрунзе становила 63 грн. 84 коп.

Суми корективу на доведення планової собівартості до фактичної відображають у виробничому звіті, закриваючи таким чином відповідні аналітичні рахунки та в журналах-ордерах згідно з кореспонденцією рахунків.

Розрахунок відхилень фактичної собівартості насіння соняшнику від планової у 2007 році розглянемо в наступній таблиці.

Таблиця 5. Списання калькуляційних різниць насіння соняшнику за 2008 рік по СВК ім. Фрунзе Золочівського району Харківської області

Соняшник

Кількість отриманої продукції, ц

5270

Планова собівартість оприбуткованої продукції: - сума, грн.

263521

Фактична собівартість оприбуткованої продукції: - сума, грн.

336446,89

Калькуляційна різниця, грн.:- на 1 ц

13,83

- всього

72925,89

Залишок в господарстві: - кількість, ц

4307

- сума, грн.

59599,96

Реалізація: - кількість, ц

963

- сума, грн.

13325,93

Із даних таблиці 5. слід відмітити, що калькуляційна різниця становить 13,83 грн. на одиницю продукції. Відхилення фактичної собівартості від планової на всю продукцію становить 72925,89 грн.

Усього реалізовано лише 963 ц насіння соняшнику на суму 13325,93 грн., решта залишилась в господарстві 4307 ц на суму 59599,96 грн.

Таким чином, в кінці року аналітичний рахунок "Соняшник" закривається і не буде мати кінцевого сальдо.

Похожие статьи




Синтетичний і аналітичний облік витрат і виходу продукції

Предыдущая | Следующая