ВСТУП - Калькулювання собівартості продукції

Практика господарювання на ринкових засадах підтверджує ту незаперечну істину, що результативність (ефективність) будь-якої виробничо-господарської та комерційної діяльності залежить передовсім від компетентності та творчої активності управлінських кадрів, достатньо глибокого знання ними конкретної економіки, законодавчої бази й соціальних аспектів господарювання. Протягом останніх років тривало становлення ринкової системи господарювання, активніше здійснювалися економічні реформи, виявлялися нові аспекти реформування форм власності і структурної перебудови економіки України.

Суспільство ніколи не було байдужим до витрат на досягнення того або іншого успіху. В основі прогресу лежить підвищення ефективності виробництва. Тут розуміється економічна і соціальна результативність господарської діяльності. При знаходженні ефективності потрібно порівнювати очікувану цінність того, що буде отримано, з очікуваної цінністью того, що буде витрачено. В практичних розрахунках цей показник знаходиться відношенням результатів виробництва до витрат.

Однак такий оціночний показник недосконалий. По-перше, він не характеризуе вироблений продукт з точки зору його відповідності до суспільного попиту. По-друге, неоднарозово в витратах сумуються прямі вклади і не оцінюються окремі наслідки.

Актуальність обраної для написання теми курсової роботи зумовлена тим фактом, що питання собівартості продукції, робіт чи послуг завжди викликало підвищений інтерес і не лише у керівників підприємств і працівників економічних відділів, але і науковців, які неодноразово звертаються до її вивчення з метою знаходження теоретико-практичних шляхів зниження собівартості, а відтак - підвищеня конкурентоспроможності української продукції як на внутрішньому, так і зовнішньому ринках.

Метою курсової роботи стало вивчення питань - поняття витрат і собівартості як економічних показників, обліку витрат і калькуляції собівартості продукції, методів обліку витрат і калькулювання собівартості продукції, аналітичного і синтетичного обліку витрат виробництва, зведеного обліку витрат на виробництво.

Структура курсової роботи складається з двох частин. В першій частині розглянуто теоретичні питання, щодо інформаційних ресурсів про витрати та собівартість продукції, їх місце у прийняті управлінських рішень; планування витрат підприємства; формування витрат підприємства на бухгалтерських рахунках та регістрах обліку, а також інформаційні ресурси у фінансовій та статистичній звітності.

У другій розрахунковій частині, на прикладі ТзОВ "Комфорт", проведено групування витрат підприємства на основі П(С)БО 16 "Витрати".

1. ТЕОРЕТИЧНА ЧАСТИНА

Похожие статьи




ВСТУП - Калькулювання собівартості продукції

Предыдущая | Следующая