Облік витрат і виходу продукції тваринництва - Особливості бухгалтерського обліку і аналізу витрат сільськогосподарського підприємства

Тваринництво поряд із рослинництвом є головною галуззю сільськогосподарського виробництва. Воно поділяється на окремі самостійні галузі: молочне та м'ясне скотарство, свинарство, вівчарство, птахівництво, конярство, звірівництво, кролівництво та ін. Кожна з них має свої особливості у технології виробництва, складі витрат, організації праці, що мусить знайти відображення у бухгалтерському обліку.

Облік витрат і виходу продукції тваринництва здійснюють у розрізі окремих об'єктів (виробництво, види або групи тварин).

Залежно від конкретних умов виробництва, структури управління, системи оплати праці облік витрат підприємство може вести в цілому за конкретними виробничими підрозділами, без деталізації за окремими об'єктами (видами і групами худоби та птиці). Фактичні витрати підрозділу розподіляють між окремими видами і групами худоби та птиці пропорційно до планових витрат, а за їх відсутності - до нормативних витрат згідно з технологічними картами чи укрупненими нормативами.

Для обліку витрат на виробництво у тваринництві використовується значна кількість різноманітних первинних документів. їх можна поділити на п'ять груп з обліку: витрат праці; предметів праці; засобів праці; виконаних робіт і послуг; виходу продукції.

Основними документами для нарахування оплати праці працівникам тваринництва є табель обліку робочого часу (ф. № 64) та розрахунок нарахувати заробітної плати працівникам тваринництва (ф. № 69). На підставі первинних документів з оплати праці щомісяця складають зведену відомість нарахування і розподілу оплати праці та відрахувань від неї за об'єктами обліку. У цій відомості відображаються кількість відпрацьованих днів, людино-годин, сум" нарахованої оплати праці і нарахувань на неї за об'єктами обліку, виробничими підрозділами і в цілому по підприємству. Дані відомості є підставою для записів у виробничий звіт з тваринництва.

Первинний облік витрат кормів на фермах проводять на підставі відомості витрат кормів. Вона є комбінованим накопичувальним документом, на підставі якого корми відпускаються на ферму, а також списуються на годівлю тварин. Зведений облік витрат кормів на фермі ведуть у журналі обліку витрачання кормів. У ньому для кожного виду кормів і групи тварин відводять окремі сторінки, на яких записують витрати кормів за їх видами у фізичній масі в перерахунку на кормові одиниці та за вмістом протеїну, а також кормо-дні.

Дезинфікуючі засоби, медикаменти, біопрепарати та інші матеріали відпускають на ферму за лімітно-забірними картами на одержання матеріальних цінностей та накладними внутрішньогосподарського призначеним. Дані первинних документів зі списання матеріальних цінностей у виробництво є основою для складання звіту про рух матеріальних цінностей та виробничого звіту з тваринництва.

При витратах товарно-матеріальних цінностей обов'язково перевіряють правильність застосування норм витрат, відповідність зазначеного поголів'я тварин фактичній наявності на кожну дату тощо.

Послуги вантажного автотранспорту для тваринництва списують на підставі подорожнього листа вантажного автомобіля.

Витрати на транспортні роботи тракторів списують згідно з подорожнім листом трактора. Витрати на роботи і послуги таких власних допоміжних виробництв групуються в накопичувальних відомостях і відносяться на об'єкта в тваринництві за фактичною собівартістю.

Використану воду в тваринництві списують за собівартістю 1м3 води згідно зі звітом про водопостачання, а електроенергію - за фактичною вартістю її одержання зі сторони на підставі звіту про використання електроенергії.

Основою для обліку послуг гужового транспорту є облікові листки праці і виконаних робіт. Якщо ці послуги надано гужовим транспортом, закріпленим безпосередньо у тваринництві, то кількість коне-днів обліковують на основі розрахунку нарахування заробітної плати працівникам тваринництва.

Послуги з транспортного і технічного обслуговування галузі, виконані сторонніми підприємствами оформляються актами на виконання робіт, товарно-транспортними накладними та рахунками-фактурами.

Амортизацію основних засобів у тваринництві відносять на витрати виробництва на основі відповідних розрахунків нарахування амортизаційних відрахувань.

Загально виробничі витрати відносять на витрати тваринництва відповідно до відомості розподілу.

Окремі витрати відносять на тваринництво на основі листків-розшифровок та інших документів.

Для обліку виходу продукції тваринництва також застосовуються різноманітні документи. Надходження молока обліковують у журналі обліку надою молока. Для обліку щоденного надходження і витрачання молока протягом місяця на кожній фермі ведуть відомість руху молока.

Приплід тварин оприбутковують у день його одержання на підставі актів на оприбуткування приплоду тварин. Приріст живої маси тварин обліковують у відомостях зважування тварин і розрахунках визначення приросту.

Надходження вовни обліковують у щоденнику надходження і відправлення вовни. На підставі щоденника після закінчення стрижки овець складають акт настригу і прийняття вовни.

Надходження яєць обліковують у щоденнику надходження сільськогосподарської продукції. У спеціалізованих господарствах (на птахофабриках) і надходження яєць обліковують в обліковій картці руху дорослої птиці, де щодня зазначається кількість зібраних яєць.

Первинний облік надходження інших видів продукції тваринництва (риби, меду, коконів шовкопрядів, вовни-линьки тощо) ведуть за допомогою накладних або щоденників надходження сільськогосподарської продукції, залежно від кількості і маси продукції, що надійшла.

Для узагальнення інформації про витрати на виробництво продукції тваринництва передбачено синтетичний рахунок 23 "Виробництво", до якого відкривається субрахунок 232 "Тваринництво".

Це субрахунок активний, операційний, калькуляційний. У дебет субрахунку 232 "Тваринництво" протягом року записують витрати на утримання тварин, а у кредит - вихід продукції за плановою собівартістю. Тому на протязі року субрахунок має розгорнуте сальдо, а отже є активно-пасивним рахунком. У кінці року визначають фактичну собівартість продукції і коригують планову собівартість до фактичного рівня. Після списання калькуляційних різниць субрахунок 232 "Тваринництво", як правило, закривається. Проте за такими галузями, як рибництво, птахівництво, шовківництво, бджільництво, можуть бути витрати незавершеного виробництва.

Аналітичний облік за субрахунком 232 "Тваринництво" ведеться за встановленою номенклатурою об'єктів обліку та статтями витрат. Витрати та вихід продукції тваринництва можна обліковувати за підрозділами підприємства та центрами витрат і відповідальності. На окремих аналітичних рахунках відображають витрати з приготування кормів у кормокухнях і кормоцехах.

Витрати на виробництво продукції тваринництва у плануванні та обліку групуються за статтями, які господарство визначає самостійно. Склад статей має бути затверджений наказом про облікову політику підприємства.

У журнал-ордері № 10.3 с.-г. відображаються кредитові обороти щодо виходу продукції з кредиту рахунків 23 "Виробництво" (за видами виробництв), 24 "Брак у виробництві", 39 "Витрати майбутніх періодів", 91 "Загально виробничі витрати", 92 "Адміністративні витрати".

Для обліку витрат і виходу продукції тваринництва передбачено ведення виробничого звіту № 10.3а с.-г. Виробничі звіти складають за місяць і наростаючим підсумком з початку року в розрізі об'єктів аналітичного обліку за відповідними статтями витрат.

Кореспонденція рахунків бухгалтерського обліку для відображення господарських операцій із обліку витрат виробництва у тваринництві сільськогосподарського підприємства приведена в додатку до дипломної роботи.

Обчислення собівартості продукції тваринництва розпочинають після закриття субрахунку 231 "Рослинництво" і списання на тваринництво різниці у собівартості кормів, згодованих тваринам з урожаю звітного року. До цього часу мають бути закриті субрахунки рахунка 23 "Виробництво" з обліку допоміжних виробництв та розподілу загальнофермерських і загальновиробничих витрат, які обліковують на рахунку 91. Також слід зробити відповідні записи за субрахунком 232 "Тваринництво". Передусім необхідно нарахувати працівникам тваринництва відповідно до чинної системи оплати праці всі види премій і доплат та включити їх суми до витрат виробництва відповідних галузей тваринництва. Потім розподілити витрати з утримання кормоцехів між окремими обліково-технологічними групами тварин пропорційно фізичній масі витрачених кормів, приготованих у кормоцехах. Ці витрати включають до витрат виробництва за статтею "Корми". Після цього списують та включають до складу витрат тваринництва відповідну частину витрат на спорудження та утримання літніх таборів, загонів, навісів та інших тимчасових споруд для тварин.

Після виконання підготовчих робіт проводять калькуляцію собівартості тваринницької продукції. Спочатку обчислюють собівартість молока, оскільки воно може бути використане для вирощування інших груп і видів тварин. Витрати на утримання худоби та птиці (без витрат на незавершене виробництво на кінець року та вартості побічної продукції) становитимуть собівартість продукції тваринництва.

Причому вартість тварин, що загинули внаслідок стихійного лиха, відносять на надзвичайні витрати (рахунок 99), а вартість тварин, що загинули з інших причин (без сум, віднесених на матеріально відповідальних осіб), відображають за окремою статтею у складі витрат на утримання відповідних видів і груп тварин.

Побічну продукцію тваринництва не калькулюють. Вартість гною, одержаного від групи тварин, визначають, виходячи з нормативно-розрахункових витрат на його прибирання та вартості підстилки.

Іншу побічну продукцію, яку отримують у тваринництві, оцінюють за цінами можливої реалізації або іншого використання. До її складу входять: вовна-линька, пух, перо, міражні яйця, м'ясо півників яєчних курей, забитих у добовому віці, м'ясо забитих звірів, шкури загиблих тварин, молоко овець, гренажні кокони, з яких не вийшли метелики, тощо.

Собівартість 1 кормо-дня утримання худоби і птиці обчислюють шляхом ділення всієї суми витрат за відповідними видами худоби та птиці на кількість фуражних днів.

Витрати на утримання молодняку тварин, яких не зважують (молодняк робочих тварин, звірів тощо), відносять на збільшення вартості цих тварин, виходячи з кількості кормо-днів і собівартості одного кормо-дня.

Приріст живої маси молодняку тварин і тварин на відгодівлі та птиці певного виду і групи визначають як різницю між живою масою поголів'я, яке було на кінець року та яке вибуло протягом року (включаючи загиблих тварин), та живою масою тварин і птиці, що надійшли до групи протягом року, включаючи приплід, та які були на початок року.

Собівартість 1 ц приросту живої маси розраховують шляхом ділення загальної суми витрат на утримання відповідної групи худоби чи птиці (без вартості побічної продукції) на кількість центнерів приросту живої маси.

Крім обчислення собівартості приросту живої маси молодняку худоби й тварин на відгодівлі, визначають також собівартість 1 ц живої маси. Для цього використовують дані рахунка 21 "Тварини на вирощуванні і відгодівлі".

Для визначення собівартості 1 ц живої маси необхідно розрахувати вартість і кількість живої маси. Собівартість живої маси молодняку тварин і тварин на відгодівлі та птиці всіх груп визначається виходячи з витрат на їх вирощування і відгодівлю в поточному році (без вартості побічної продукції), вартості худоби і птиці, що були в групі на початок року та надійшли з основного стада чи з інших груп, ферм і підприємств, та вартості приплоду (без вартості загиблих тварин).

Кількість живої маси становитиме масу тварин, що реалізовані, забиті, переведені в інші групи та залишені на кінець року.

Собівартість центнера живої маси худоби і птиці визначається діленням їх вартості на кількість центнерів живої маси (без маси тварин, що загинули).

На підставі розрахованої собівартості центнера живої маси обчислюється фактична собівартість худоби, яка реалізована, переведена в основне стадо, забита на м'ясо, а також та, що залишилася в підприємстві на кінець року.

Похожие статьи




Облік витрат і виходу продукції тваринництва - Особливості бухгалтерського обліку і аналізу витрат сільськогосподарського підприємства

Предыдущая | Следующая