Процедури здійснення внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Взагалі процес внутрішньогосподарського контролю у КНУ імені Тараса Шевченка можна розділити на три основних етапи в залежності від здійснюваних процедур.

Перший етап - організаційний. На даному етапі визначаються об'єкти контролю, посадові особи, які будуть здійснювати контроль. При необхідності видається наказ про призначення комісії для проведення контролю, в якому зазначається кількість осіб, які приймають участь в перевірці, старша відповідальна особа, за який час здійснюється перевірка.

Другий етап - дослідницький. Відбувається безпосередньо перевірка обраного об'єкту, тобто здійснюється співставлення параметрів об'єкту з існуючими нормам і визначається рівень відхилень параметрів об'єкту від норм. Важливе значення має встановлення допустимого рівня відхилень.

способи і прийоми перевірки фінансово-господарських операцій кну імені тараса шевченка

Рис. 4.16 Способи і прийоми перевірки фінансово-господарських операцій КНУ імені Тараса Шевченка.

Третій етап - узагальнення та реалізація результатів контролю. Узагальнюються отримана інформація про відхилення та порушення. Встановлюються винні посадові особи. Складаються документи по результатам перевірки: відомості відхилень й порушень, протоколи, акти контролю, видаються накази по результатам контролю.

Четвертий етап - контроль за виконання рішень. Через деякий час необхідно перевірити чи були внесені зміни у регістри бухгалтерського обліку при потребі, чи притягнуті до відповідальності винні особи, чи здійснюються заходи для упередження відхилень та порушень, які були виявлені.

послідовність процедур контролю під час перевірки облікової документації

Рис.4.17 Послідовність процедур контролю під час перевірки облікової документації.

На рисунку 4.16 представлені способи і прийоми внутрішньогосподарського контролю, які діють в Університеті, і на основі яких будуть далі розроблені і погоджені процедури.

Залежності від обраного об'єкта внутрішньогосподарського контролю можна розділити і детально розглянути процедури, які грунтуються на даних облікової інформації (рис.4.17).

До основних напрямів внутрішньогосподарського контролю в КНУ імені Тараса Шевченка належать:

    - перевірка дотримання чинних нормативних активів щодо складання, затвердження, внесення змін у місцеві бюджети. - контроль за виконанням дохідної частини місцевих бюджетів. - контроль виконання видаткової частини місцевих бюджетів. - перевірка правильності зберігання майна

Для бюджетних установ, а саме таким є КНУімені Т. Шевченка важливе значення має контроль за виконанням кошторису. Основні напрями якого: контроль операцій з використання бюджетних і спеціальних позабюджетних коштів на рахунках у банку; контроль стану збереження майна університету, ревізія фактичних видатків на утримання університету.

Не менш важливим є контроль стану збереження майна. В університеті він проводиться за такими напрямами:перевірка зберігання, технічного стану та використання основних засобів, МШП; перевірка стану збереження матеріальних запасів; перевірка дотримання умов зберігання майна (повнота закріплення майна за місцями зберігання й експлуатації, матеріально-відповідальними особами; наявність та оформлення договорів про повну матеріальну відповідальність; оцінка добору кадрів на посади матеріально-відповідальних осіб; відповідність складських приміщень вимогам установленого порядку для забезпечення збереження матеріальних цінностей); перевірка стану обліку в матеріально відповідальних осіб; перевірка повноти та своєчасності проведення інвентаризації майна та відображення її результатів в обліку.

При проведенні інвентаризації одночасно здійснюється обстеження умов зберігання, використання та технічного стану окремих об'єктів основних засобів і МШП, видів матеріальних запасів за їхньою номенклатурою, а також перевірка стану обліку в матеріально відповідальних осіб за місцями зберігання та використання у структурних підрозділах університету.

Повнота закріплення об'єктів майна (основних засобів, МШП, продуктів харчування та інших запасів) перевіряється методом порівняння даних про залишки за субрахунками відповідних видів майна на перше число місяця в розрізі матеріально відповідальних осіб у книзі Журнал-Головна та оборотних відомостях. Наприклад, повнота закріплення господарських матеріалів і канцелярського приладдя перевіряється порівнянням даних книги Журнал-Головна про залишки на перше число місяця із субрахунку 234 "Господарські матеріали і канцелярське приладдя" з підсумковими даними оборотних відомостей про залишки матеріалів, відповідних за номенклатурою цієї облікової групи, у розрізі матеріально відповідальних осіб.

Правильність документального оформлення та відображення в обліку результатів інвентаризації контролюється методом нормативно-правової перевірки на відповідність вимогам інструкції з інвентаризації щодо документального оформлення, визначення та відображення її результатів в обліку. Повнота об'єктів інвентаризації визначається методом порівняння інвентарних описів з даними аналітичного обліку в оборотних відомостях.

Важливе значення у системі внутрішньогосподарського контролю має також ревізія фактичних видатків на утримання КНУ імені Тараса Шевченка: ревізія фактичних видатків на утримання бюджетної установи починається з перевірки наявності затвердженого єдиного кошторису доходів і видатків та розрахунків до нього, правильності його формування щодо вимог чинного законодавства України; загальна оцінка виконання єдиного кошторису доходів і видатків проводиться методом аналізу на підставі даних поточної звітності про кошторисні цільові призначення бюджетних коштів, касові та фактичні видатки в розрізі їхніх видів за кодами економічної класифікації видатків бюджету. Після цього здійснюється контроль фактичних видатків за ревізований період за місяцями року щодо їхньої правомірності, доцільності, достовірності, ефективності за видами таких видатків згідно з кодами економічної класифікації; особливої уваги заслуговує перевірка видатків на заробітну плати. Такі видатки належать до основних за обсягом видатків за кошторисом.

При виявленні відділом фінансово-господарського контролю порушень у веденні бухгалтерського обліку та у складанні фінансової звітності повідомляється головний бухгалтер і розглядається питання з приводу ліквідації цих порушень.

Похожие статьи




Процедури здійснення внутрішньогосподарського контролю - Організація бухгалтерського обліку в університеті

Предыдущая | Следующая