ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ - Облік за центрами відповідальності в сільськогосподарських підприємствах

У Вступі Обгрунтовано актуальність теми дисертаційного дослідження, визначено мету, завдання, об'єкт, предмет і методи дослідження, розкрито наукову новизну та практичне значення отриманих наукових результатів.

У першому розділі "Теоретичні проблеми обліку за центрами відповідальності в сільському господарстві" Досліджено економічну суть поняття "центр відповідальності", зміст та завдання їх функціонування, методику та організацію обліку сільськогосподарської діяльності у центрах відповідальності.

Основним завданням системи управлінського обліку на сільськогосподарському підприємстві є створення такої системи накопичення і обробки інформації, яка давала би змогу керівнику приймати ефективні управлінські рішення. Основними вимогами до отримуваної інформації є її повнота, достовірність і оперативність.

Елементом підвищення ефективності отримуваної інформації виступає, насамперед, її повнота: вона повинна охоплювати всі аспекти діяльності підрозділів, в той же час, не бути надмірною, щоб зберігався принцип "витрати-вигода".

Основною метою створення центрів відповідальності на сільськогосподарських підприємствах є визначення ефективності діяльності кожного підрозділу, підвищення точності та ступеня деталізації облікових даних, створення для керівництва умов для самоконтролю, надання можливості керівникам нижчих ланок управління набувати досвіду самостійної роботи, що дозволить, у випадку необхідності, замінити керівника вищої ланки.

У ході проведеного дослідження запропоновано визначення змісту центру відповідальності як підрозділу підприємства (сегменту), керівник якого має право приймати рішення певного рівня і несе відповідальність за нього в межах своєї компетенції, а також зобов'язаний брати участь у формуванні бюджетів і складати періодичні звіти про результати діяльності центру. Конкретизація рівня рішень, які приймає менеджер залежить від особливостей кожного підприємства. Проведено аналіз вітчизняного і зарубіжного досвіду по виділенню типів центрів відповідальності (рис. 1).

схема сучасних типів центрів відповідальності

Рис. 1. Схема сучасних типів центрів відповідальності

На формування центрів відповідальності істотно впливають галузеві організаційно-технологічні особливості, а саме: організаційна та виробнича структура підприємства, технологія виробництва, рівень децентралізації управління, кваліфікація керівників, можливість визначення результатів діяльності кожного підрозділу.

Ведення обліку за центрами відповідальності потребує перегляду методики обліку, що існує на сьогодні. Вона повинна бути побудована так, щоб задовольняти як потреби бухгалтерського, так і управлінського обліку. Основною її ціллю є така побудова обліку, яка дає можливість отримання інформації для потреб аналізу та своєчасного прийняття управлінських рішень. На основі літературних джерел і враховуючи практичний досвід діяльності центрів відповідальності виділено основні специфічні риси центрів відповідальності і їх вплив на обліковий процес на підприємствах (табл. 1).

Таблиця 1. Специфічні риси діяльності центрів відповідальності, що впливають на організацію обліку

Складові організації обліку

Риси центрів відповідальності

Нормативне забезпечення

Термін "центр відповідальності" використовується в законодавчій базі України, але не ідентифікована як самостійна категорія

Необхідність ведення обліку в центрах відповідальності

Центри відповідальності фактично існують і діють на підприємствах, але для них відсутнє методичне забезпечення обліку їх діяльності

Права і обов'язки керівника

Керівник центру відповідальності має право приймати рішення щодо діяльності свого підрозділу в межах, визначених керівництвом підприємства. Керівник несе відповідальність лише за ті показники свого підрозділу на які він має вплив

Бюджетування

Для кожного центру відповідальності складаються бюджети для здійснення планування і можливості проведення оцінки результатів діяльності

Звітність

Кожен центр відповідальності періодично подає звітність за результатами діяльності (центр витрат - звіт про витрати, центр доходу - звіт про витрати і звіт про доходи, центр прибутку - звіт про прибуток в розрізі статей витрат і доходів, центр інвестицій - звіт про ефективність використання вкладених коштів)

Контроль

Із збільшенням кількості об'єктів контролю зростає важливість якісної організації внутрішньогосподарського контролю, що вимагає розробку внутрішніх нормативів щодо його проведення і формування звітів за його результатами

Оцінка результатів

Оцінка результатів діяльності проводиться за трьома напрямами: оцінка результатів роботи центру відповідальності вцілому, оцінка результатів роботи працівників і оцінка результатів роботи керівника

Стимулювання працівників

Оплата праці працівників центру відповідальності пов'язана з результатами. Гарантується мінімальна оплата праці

Стимулювання професійного росту

Набуття практики самостійного управління відображається у підвищенні професійних навичок керівників центрів, набуття досвіду прийняття управлінських рішень і керівництва певною ділянкою роботи.

Делегування відповідальності

Передача частини повноважень на нижчий рівень дозволяє підвищити якість управління при одночасному зменшенні навантаження на керівництво підприємства щодо прийняття внутрішньоуправлінських рішень

Поняття "центр відповідальності" використовується в нормативно-правовій базі України, але законодавчо не затверджене. Проте, в процесі дослідження було доведено ідентичність рис центрів відповідальності і сегментів діяльності. Згідно визначення, що наведено в ПС(Б)О 29, звітними сегментами визнаються підрозділи, що відповідають хоча б трьом з п'яти наведених вимог. Центри відповідальності відповідають вимогам за видами продукції, характеру виробничого процесу і категоріям покупців. Тобто, на даному етапі розвитку економіки, центри відповідальності вже виступають об'єктами не лише управлінського, але і фінансового обліку.

Відсутність медичного забезпечення щодо застосування центрів відповідальності як загалом у виробничій сфері, так і в сількому господарстві зокрема, призводить до помилок при їх впровадженні, що в свою чергу веде до зменшення корисності виділення центрів відповідальності.

У другому розділі "Стан організації обліку за центрами відповідальності на сільськогосподарських підприємствах" Проведено аналіз особливостей діяльності сільськогосподарських підприємств і їх вплив на організацію обліку, досліджено процес планування і бюджетування діяльності центрів відповідальності.

Облік на сільськогосподарських підприємствах має певні особливості, які пов'язані із технологіями рослинництва і тваринництва, що є основою саме цієї галузі економіки, а отже і впливають на його організацію.

Головними особливостями виступають: виділення землі не як місця виробництва, а як засобу виробництва; переплетення економічних процесів відтворення з природніми; виробництво продукції за допомогою живих організмів; вид продукції, що виробляється, залежить від кліматичних умов, розміщення підприємства; робочий період не збігається з процесом виробництва у часі тощо.

Окрім вищезазначених особливостей виділено ще таку особливість як незворотність (у більшості випадків) технологічних процесів і неможливість їх призупинення. Кожен технологічний процес має бути детально розрахований і проведений у необхідні терміни. Неврахування цього положення призводить до значних втрат в господарській діяльності.

Специфічні особливості властиві і засобам виробництва сільського господарства, які можуть змінювати характер своєї участі у процесі виробництва. Так, продуктивна тварина після певного віку і через малу продуктивність або з огляду на інші обставини може бути вибракувана і поставлена на відгодівлю.

Одним з основних завдань управлінського обліку в сільському господарстві є забезпечення розмежування витрат і отримання даних про результати діяльності за підрозділами господарства (центрами відповідальності). Структурні підрозділи сільськогосподарських підприємств є територіально відокремленими і мають своїх керівників, що створює передумови для впровадження системи центрів відповідальності. Підприємства Волинської області ще недостатньо впроваджують системи обліку за центрами відповідальності, оскільки її застосування не призвело до очікуваного керівництвом ефекту.

В результаті дослідження опрацьовано і рекомендовано до впровадження на сільськогосподарських підприємствах систему аналітичних рахунків при обліку за центрами відповідальності. Застосування такої системи дає змогу контролювати витрати і реалізацію продукції в розрізі підрозділів, що дозволяє вести ефективний поточний контроль і приймати своєчасні управлінські рішення при виникненні відхилень.

Доведено, що планування в короткотермінових періодах (до 1 року) на підприємствах доцільно здійснювати за допомогою бюджетування шляхом формування системи бюджетів для кожного центру відповідальності. В бюджетах необхідно доводити завдання за такими показниками, що знаходяться під контролем керівника центру відповідальності. У бюджеті повинні відображатись вартісні показники, має також передбачатись проведення порівняння планових показників з фактичними. Організація бюджетування на багатьох підприємствах пов'язана зі значними складностями зумовленими відсутністю відповідної системи інформаційного забезпечення та невмінням працівників різних структурних підрозділів готувати відповідні дані для їх використання в процесі планування.

Досліджено місце і роль внутрішньогосподарського контролю в системі обліку за центрами відповідальності. З впровадженням центрів відповідальності на підприємстві зростає кількість об'єктів контролю, що зумовлює підвищення його важливості. Однією з головних особливостей, що набуває внутрішньогосподарський контроль в цих умовах є те, що об'єктом його спостереження стає взаємозв'язок дій відповідальних працівників і результатів, одержані внаслідок цих дій.

У третьому розділі "Вдосконалення обліку за центрами відповідальності" розроблено комплексну систему обліку і оцінки результатів діяльності центрів відповідальності, що поєднує в собі бюджети підрозділів і внутрішні аналітичні рахунки для контролю за їх виконанням, і яка враховує особливості сільськогосподарських підприємств.

Впровадження запропонованих форм бюджетів дає змогу підвищити якість планування, спростити механізм оцінки ефективності діяльності підрозділів, виявити місця наднормативних витрат та причини їх виникнення і недопущення цього в майбутньому.

Запропоновано до впровадження дворівнему систему бюджетів в сільськогосподарських підприємствах. До першого рівня включаються бюджети центрів витрат на поле (табл. 2), витрат на ферму. Витрати, наведені у даних бюджетах включатимуться до зведених бюджетів центрів відповідальності в галузях. Окрім того, розроблені також бюджети на всі можливі сфери діяльності (для машинно-тракторного парку, промислового виробництва тощо).

Таблиця 2. Бюджет витрат

№ п. п.

Вид робіт

Планова вартість (грн.)

1

Переорювання грунту після врожаю попереднього циклу

2 520

2

Внесення добрив у грунт:

- мінеральні добрива

800

- органічні добрива

520

- послуги МТП

800

3

Обробка насіння засобами захисту

- вартість засобів захисту

700

- вартість засобів індивідуального захисту, що були видані працівникам

-

- заробітна плата працівників

4 300

- нарахування на ФЗП

1 447

4

Сівба:

- насіння

8 400

- мінеральні добрива

-

- органічні добрива

-

- послуги МТП

1 800

5

Підживлення рослин:

- мінеральні добрива

2 400

- органічні добрива

-

- послуги МТП

920

6

Ручні роботи рослинницької бригади:

- необхідний інвентар

570

- заробітна плата працівників

4 800

- нарахування на ФЗП

1 780

7

Обробка посівів засобами захисту від шкідників:

- засоби захисту

1 120

- послуги МТП

1 570

8

Збирання врожаю

5 800

9

Транспортування врожаю

800

Всього

41 047

Отже, загальний бюджет центра відповідальності містить в собі статті доходів, статті витрат і загальний очікуваний результат кінцевої діяльності. Так, особливістю бюджету машинно-тракторного парку є те, що він розподіляється на дві частини: внутрішні роботи і послуги та надання їх зовнішнім користувачам.

Для внутрішніх послуг відображається лише розподіл коштів на їх виконання. Окрім того, передбачено наявність резерву коштів для випадків, коли підрозділ перевищуватиме ліміт запланованих витрат.

У другому розділі, для зовнішніх послуг, крім понесених витрат, відображається і сума доходів, отриманих від фізичних і юридичних осіб за надані їм послуги.

Для оцінки ефективності діяльності центрів відповідальності запропоновано до впровадження систему внутрішніх аналітичних рахунків до субрахунку "Внутрішньогосподарські розрахунки". Рахунки відкриваються на кожен центр відповідальності. На дебеті відображається вартість переданих активів чи послуг від підприємства чи інших підрозділів, на кредиті - вартість отриманих виробничих запасів, отриманих послуг тощо.

Для покращення взаємодії центрів відповідальності і підвищення ефективності діяльності підприємства в цілому на сільськогосподарських підприємствах доцільно впровадити внутрішні документи-замовлення на роботи, що мають виконуватись підрозділами для кращого планування останніми своєї діяльності. В даному документі мають бути зазначені наступні реквізити: підрозділ, що замовляє роботу; підрозділ, що виконуватиме роботу; вид; обсяг робіт (наприклад, площа, яку необхідно засіяти, поголів'я худоби); орієнтовний термін виконання; вартість виконаної роботи; підписи керівників центрів відповідальності.

Завчасне подання замовлення на виконання робіт дає змогу керівнику підрозділу-виконавцю розрахувати необхідний обсяг ресурсів для виконання даного замовлення та визначати виконавців робіт.

Підрозділи, що надають послуги, ведуть зведену форму обліку замовлень, в якій зазначати час виконання робіт, їх види, підрозділ-замовник, вартість робіт. Ця відомість має складатись щомісячно.

Похожие статьи




ОСНОВНИЙ ЗМІСТ РОБОТИ - Облік за центрами відповідальності в сільськогосподарських підприємствах

Предыдущая | Следующая