Вступ - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Останнім часом у всьому світі розвиток платіжних систем характеризується поступовим звуженням сфери використання готівки та паперових платіжних документів, переходом до нових платіжних інструментів і сучасних технологій платежів. Електронні гроші широко залучаються до обігу і стають важливим інструментом фінансової інфраструктури економічно розвинутих країн.

Усі цивілізовані країни намагаються максимально зменшити кількість готівкових операцій і готівкової маси в обігу. Для цього центральні банки та уряди застосовують цілий ряд заходів, одним з яких є розрахунки за допомогою платіжних систем з пластиковими картками (насамперед внутрішньодержавних, а також міжнародних).

Аналогічні процеси відбуваються й у банківській сфері України. Особливо важливу роль тут відіграє НБУ. На нього покладено обов'язок забезпечити надійне та ефективне функціонування загальнонаціональної платіжної системи. НБУ бере безпосередню участь у розробці нових платіжних засобів та організації електронного грошового обігу на території України.

Першим важливим кроком на шляху до електронного грошового обігу в Україні стало створення системи електронних міжбанківських платежів (СЕП). Це дозволило відмовитися від поштових і телеграфних авізо, значно збільшити швидкість, якість і надійність виконання платежів, гарантувати безпеку і конфіденційність банківської інформації завдяки засобам багаторівневого програмно-апаратного, технологічного і бухгалтерського контролю, які дають змогу відстежувати проходження платежів і запобігати спробам несанкціонованого доступу.

Другим кроком в нашій державі стало створення Національної системи масових електронних платежів населення за товари та послуги за допомогою пластикових карток. І найголовніше те, що туди були закладені інші технологічні принципи - чіпова картка (смарт-картка), тобто картка із вмонтованим мікропроцесором, що було принциповою відмінністю національної картки від міжнародних карток. На базі смарт-картки створена високоефективна "офф-лайнова" технологія, тобто така, що не потребує оперативного зв'язку (тобто не потребує якісних каналів зв'язку) з банківським рахунком під час виконання платіжних операцій і значно зменшує собівартість операцій, а також робить рентабельними операції навіть з незначними сумами.

Запровадження систем електронних платежів викликає глибокі зміни у сферах, де відбуваються перетворення, і спонукає до переходу на вищий та якісний рівень. У цьому випадку йдеться не лише про банківську сферу, а про майже всі основні галузі економічного та соціального життя суспільства: банки, торгівлю (незалежно від форми власності), сферу послуг (готелі, ательє, перукарні, ремонтні майстерні, автозаправні станції тощо), пошту і підприємства зв'язку (телеграф, телефон), підприємства транспорту (автобусного, залізничного, річкового, морського, повітряного), інші суб'єкти, що надають послуги за готівку.

Ціль створення платіжних систем очевидна - зменшення готівково-грошової маси. Будь-яка безготівкова платіжна система призначена мінімізувати витрати на випуск готівки і зменшити витрати на її обслуговування, інкасацію, перерахунок.

Таким чином, викладене вище зумовлює актуальність теми дослідження курсової роботи.

Дана проблема розглядається в працях як вітчизняних так і зарубіжних науковців. Серед них Ющенко В. А., Пиріг С. О., Савченко А. С., Вовчак О. Д., Цокол С. Л. та інші.

Метою курсової роботи є дослідження міжнародних платіжних систем.

Мета роботи зумовлює виконання таких завдань:

    - визначити теоретичні засади дослідження міжнародних платіжних систем; - здійснити аналіз стану участі України в міжнародних платіжних системах.

Об'єктом дослідження курсової роботи є особливості функціонування міжнародних фінансів.

Предмет дослідження - міжнародні платіжні системи.

Використовуються такі методи дослідження, як метод економічного аналізу та спостереження.

Інформаційна база - публікації в наукових журналах, наукові посібники, підручники, офіційні сайти міжнародних платіжних систем, закони України. Аналізуються статті таких науковців, як Лук'янов В. С., Белінська Я., Прокопенко В. Ю., Столбовський А. О.

Похожие статьи




Вступ - Характеристика діяльності міжнародних платіжних систем

Предыдущая | Следующая