Використання векселів в банківській діяльності - Правове регулювання банківської таємниці

Відповідно до ч. 1 ст. 21 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" вексель - цінний папір, який засвідчує безумовне грошове зобов'язання векселедавця сплатити з настанням строку визначену суму власникові векселя (векселедержателю). В Україні випускаються векселі двох видів - простий та переказний [6].

Простий вексель містить просту і нічим не обумовлену обіцянку векселедавця сплатити власнику векселя після вказаного строку визначену суму.

Переказний вексель (тратта) містить письмовий наказ векселедержателя (трасанта), адресований платнику (трасату), сплатити третій особі (ремітентові) певну суму у певний строк. Трасат стає боржником за векселем тільки після того, як акцептує вексель, тобто дасть згоду на його оплату, поставивши на ньому свій підпис. Акцептант переказного векселя, як і векселедавець простого векселя, є головним вексельним боржником і несе відповідальність за оплату векселя у визначений строк.

Предметом векселя можуть бути тільки гроші. У процесі обігу вексель передається від одного держателя іншому шляхом передавального надпису-індосаменту. Кожний індосант, як і векселедавець, несе відповідальність за акцепт і платіж по векселю. Вексельні зобов'язання платника, векселедавця і індосанта можуть бути додатково гарантовані повністю або за допомогою аваля - вексельного поручительства. До оплати вексель повинен бути пред'явлений в місці платежу платнику або третій особі, якій доручено оплатити вексель, - доміциліату. Доміцильований вексель - вексель, який містить застереження про те, що він підлягає оплаті доміциліатбм у місці проживання платника або в іншому місці. Таке застереження робиться на векселі векселедавцем. Якщо доміциліат в ньому не вказаний, він може бути названий платником при акцепті. Цей вексель пред'являється до сплати доміциліату, який не є відповідальною за векселем особою, а лише своєчасно оплачує вексель за рахунок платника, котрий надав в його розпорядження необхідні кошти. Доміциліатом переважно виступає банк, згодою якого необхідно попередньо заручитися. Від того, який банк буде зазначений як місце платежу (банк платника чи банк одержувача), залежить строк, протягом якого векселедержатель отримає сплачені за цим векселем гроші, а також, хто буде нести видатки за їх попередній або наступний переказ [6].

Належна оплата векселя у встановлений строк погашає всі вексельні зобов'язання. У випадку відмови від платежу векселедержатель може пред'явити у суді позов до акцентанта (векселедавця простого векселя). Крім того, якщо вексель не акцептовано або не оплачено, він має право вимагати сплати векселя шляхом регресу (зворотної вимоги) від інших відповідальних осіб (векселедавця, індосантів, авалістів), солідарно зобов'язаних перед векселедержателем. Регресний позов може бути пред'явлений до всіх названих осіб разом або до кожного окремо, але тільки у тому випадку, коли відмова від акцепту або платежу була оформлена відповідно до чинного законодавства.

Вексель - це, можливо, найбільш формалізований вид цінних паперів, оскільки основу вексельного законодавства України складає "Положення про переказний та простий вексель", яке було введено в дію Постановою ЦВК і РНК СРСР № 104/1341 від 7 серпня 1937 року. Вказане положення розроблене відповідно до Женевських вексельних конвенцій, до яких СРСР приєднався в 1936 році, і які є дуже старанно розробленими документами. Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 17.06.92 p., всі цивільно-правові відносини, що виникають у зв'язку з використанням векселів, підлягають регулюванню у відповідності з цим Положенням.

Інвестору, який бажає придбати той чи інший вексель, слід врахувати, що, зважаючи на особливості Женевських конвенцій, особливе значення у вексельних відносинах має характер, а іноді й місце написання тексту на вексельному бланку. Упевнитись в правильності складання може лише кваліфікований спеціаліст, причому це достатньо трудомісткий процес.

Загальні ж критерії, якими слід керуватись інвестору, такі: по-перше, слід упевнитись, що вексель складено саме на спеціальному вексельному бланку; по-друге, упевнитись у відповідності реквізитів векселедавця і відбитку печатки, що стоїть на векселі; по-третє, в перевідному векселі слід перевірити нерозривність здійснення індосаментів (передатного надпису); і наприкінці, слід оцінити надійність самого платника за векселем. Найперспективнішими слід вважати векселі великих банків, компаній тощо, а не дрібних, нікому не відомих векселедавців [3].

На фінансовому ринку України векселі мають обмежений обіг, і в наш час не є такими привабливими інструментами, як акції і облігації.

Похожие статьи




Використання векселів в банківській діяльності - Правове регулювання банківської таємниці

Предыдущая | Следующая