Оцінка кредитоспроможності позичальника - суб'єкта господарської діяльності за методикою АКБ "Надра", Аналіз даних для надання кредиту - Оцінка кредитоспроможності позичальника в банківській установі

Аналіз даних для надання кредиту

Обчислення значень основних показників є першим з трьох етапів, які виконує АКБ "Надра" для оцінки кредитоспроможності позичальника. На цьому етапі, а також на наступних етапах, розрахунки показників будуть здійснюватися на матеріалах представлених Сумському РУ АКБ "Надра" Кролевецьким комбінатом хлібопродуктів: баланс (додаток 11), звіт про фінансові результати (додаток 12).

Оцінка кредитоспроможності позичальника буде здійснюватися станом на 01.07.2001 року.

Основні показники розподіляються на такі аналітичні групи [37]:

І група - показники ліквідності та мобільності;

ІІ група - показники ділової активності та прибутковості;

ІІІ група - показники фінансової стійкості позичальника;

IY група - коефіцієнт забезпечення кредиту.

І. Показники ліквідності та мобільності - за їх допомогою здійснюється оцінка ліквідності балансу підприємства (позичальника), яка визначає на скільки швидко окремі види активів можуть бути переведені в грошові кошти.

Коефіцієнт миттєвої (абсолютної) ліквідності (Кмл), який був описаний в розділі 1, пункт 1.2:

В цій формулі і надалі в чисельнику і знаменнику вказані коди рядків балансу (додаток 11), значення яких береться при розрахунку того чи іншого коефіцієнту; або коди рядків звіту про фінансові результати, тоді у дужках буде зазначено: форма № 2 (додаток 12)

Коефіцієнт поточної ліквідності (Кпл) (розділ 1, пункт 1.2):

Коефіцієнт загальної ліквідності (Кзл) (розділ1, пункт 1.2):

;

;

Коефіцієнт мобільності активів (Кма) - характеризує потенційну можливість перетворити активи в ліквідні засоби та розраховується наступним чином:

, або

Оптимальне теоретичне значення показника Кма - не менше ніж 0,5.

ІІ. Показники ділової активності та прибутковості:

1) Рентабельність продаж (Рп) (розділ 1, пункт 1.2)

;

;

2) Рентабельність активів (Ра) (розділ 1, пункт 1.2)

;

3) Коефіцієнт співвідношення дебіторської та кредиторської заборгованості (Ксп) - характеризує, наскільки кредиторська заборгованість може бути погашена за рахунок дебіторської заборгованості.

4) Показник грошового потоку (Кгп) (розділ 1, пункт 1.2)

Для розрахунку значення цього показника будемо використовувати дані з таблиці складових показників грошового потоку (додаток 13).

ІІІ. Показники фінансової стійкості:

1) Коефіцієнт фінансової стійкості (Кфс) (розділ 1, пункт 1.2)

2) Коефіцієнт незалежності (Кн) (розділ 1, пункт 1.2)

(2.3.1.9)

3) Коефіцієнт автономності (Ка) - показує долю власних коштів у загальному капіталі позичальника та характеризує незалежність позичальника від позичених коштів, та розраховується як:

, або

4) Коефіцієнт забезпечення власними оборотними засобами (Кзв) - характеризує долю власних оборотних засобів у загальній сумі оборотних засобів:

,або

IV. Коефіцієнт забезпечення кредиту (Кзк) - характеризує рівень забезпеченості кредиту майном, цінними паперами, майновими правами, гарантіями.

Ові - оціночна вартість і-го виду забезпечення;і

І - вид забезпечення;

Скр - сума кредиту;

Пкр - проценти за кредитом.

Розрахунок цього коефіцієнта здійснюється за даними таблиці розрахунку коефіцієнту забезпечення кредиту (додаток 14), оцінка отриманого результату здійснюється за цією ж таблицею.

Оцінка і узагальнення основних показників є другим етапом здійснення оцінки кредитоспроможності позичальника. Всі розраховані фактичні значення коефіцієнтів, які були розглянуті на першому етапі, вносяться до таблиці основних (об'єктивних) показників (додаток 15) в колонку 5. Дані про наступні оцінки кредитоспроможності будуть вноситися до колонок 6, 7 вище вказаної таблиці.

Залежно від того, в яких параметрах знаходиться фактичне значення коефіцієнта, оцінка його набуває одне із значень, які наведені в таблицях показників та їх оцінки (додаток 16) та розрахунку та оцінки коефіцієнту забезпечення кредиту (додаток 14).

Отримані коефіцієнтами оціночні суми балів вносяться до таблиці основних (об'єктивних) показників (додаток 15) в колонку 8. Оціночні дані по наступних оцінках кредитоспроможності (якщо такі будуть) вносяться до вищеназваної таблиці в колонки 9, 10.

Наприкінці цього етапу знаходиться, шляхом сумування, загальна сума балів основних (об'єктивних) показників; її значення також вноситься до таблиці основних (об'єктивних) показників (додаток 15).

Сума балів оцінки основних показників (С1 ):

С1 = 20 + 5 + 45 + 20 + 5 + 5 + 20 + 40 + 65 + 65 + 60 + 5 + 60 + 95 = 510

При здійсненні оцінки стану позичальника, крім фінансових показників враховуються певні додаткові показники суб'єктивного характеру з метою з'ясування іміджу позичальника - юридичної особи, його ринкової позиції, перспектив розвитку, професійності та порядності керівництва, якості кредитної історії позичальника та його засновників та інших характеристик ефективності управління та якості керівного складу позичальника - юридичної особи.

АКБ "Надра" використовує наступні додаткові показники суб'єктивного характеру:

Період функціонування підприємства (ФП)

Ділова репутація (ДР)

Погашення позичок (ПП)

Сплата процентів за користування кредитом (СВ).

Дані про додаткові (суб'єктивні) показники Кролевецького комбінату хлібопродуктів заносяться у колонку 4 одноіменної таблиці (додаток 18).

Оцінка додаткових показників здійснюється за власною методикою АКБ "Надра" (додаток 17). Оціночні дані про ці показники заносяться у відповідну таблицю (додаток 18).

Розрахуємо загальну суму балів оцінка додаткових (суб'єктивних) показників (С2) :

С2 = ФП + ДР + ПП + СВ

С2 = 1 + 4 + 10 + 10 = 25

Тепер знайдемо коригуючий показник, який розраховується за формулою:

Пк = С2 / Мс 0,25 + 1, де

Пк = 25/30 0,25 + 1 = 1,21

С2 - загальна сума балів оцінки додаткових (суб'єктивних) показників;

Мс - максимальна сума балів, що може бути отримана в результаті оцінки додаткових (суб'єктивних) показників (в цій методиці Мс = 30).

Значення показників С2 і Пк заносяться до таблиці додаткових показників (додаток 15).

Отримана сума балів при оцінці основних (об'єктивних) показників коригується на значення коригуючого показника:

S = С1 Пк,

Де S - узагальнений показник;

С1 - сума балів основних (об'єктивних) показників;

Пк - коригуючий показник.

S = 510 1,21 = 617

Значення узагальненого показника (S) вноситься до відповідної таблиці (додаток 15).

Всі вище наведені розрахунки заносяться за допомогою спеціального програмного продукту, розробленого програмістами АКБ "Надра". Значення відповідних коефіцієнтів і їх оцінка автоматичнов носиться у відповідні таблиці (додаток 15).

На основі узагальненого показника (S) та рейтингової шкали для визначення класу позичальника (додаток 20) банк відносить позичальника до відповідної групи (рейтинговим оцінкам І, ІІ, ІІІ, IV, V відповідають класи А, Б, В, Г, Д) [37].

Для банку клас позичальника відіграє роль:

Основного фактора, який впливає на рішення кредитної комісії про надання кредиту;

Фактора, який впливає на кредитну політику банку щодо окремого позичальника (якщо проводилася оцінка кредитоспроможності позичальника по обслуговуванню раніше виданого кредиту);

Фактора, який впливає на класифікацію кредитного портфеля за ступенем ризику та створення відповідних резервів.

За результатами оцінки кредитоспроможності позичальника банк отримує електронну форму "Висновок про попередню оцінку фінансового стану позичальника" (додаток 15), де крім розрахованих коефіцієнтів, їх оціночних значень, проміжних сум оціночних балів, узагальненого показника і класу позичальника присутні наступні дані: власні кошти, необоротні активи, запаси і витрати, дебіторська і кредиторська заборгованість, короткострокові позики, які розраховуються за даними балансу підприємства. Схема розрахунку вище вказаних даних описана у згрупованому балансі (додаток 20) у колонці 3.

Кролевецький комбінат хлібопродуктів має загальну рейтингову оцінку 617 бали, що відповідає класу "А". Це свідчить про надійність клієнта АКБ "Надра". Оцінку кредитоспроможності позичальника закінчено, наступна - через 3 місяці.

Похожие статьи




Оцінка кредитоспроможності позичальника - суб'єкта господарської діяльності за методикою АКБ "Надра", Аналіз даних для надання кредиту - Оцінка кредитоспроможності позичальника в банківській установі

Предыдущая | Следующая