Аналіз ліквідності та платоспроможності АБ "Укркомунбанк" - Аналіз господарської роботи банку

Термін "ліквідність" у буквальному значенні означає легкість реалізації, продажу, перетворення матеріальних цінностей у кошти. Активи банку за ступенем їхньої ліквідності поділяються на три групи:

    1) ліквідні кошти, що можна реалізувати негайно, або першокласні ліквідні кошти (каса, кошти на кореспондентському рахунку, першокласні векселі й державні цінні папери); 2) ліквідні активи в розпорядженні банку, що можуть бути перетворені в кошти (кредити й інші платежі банку з термінами виконання 30 днів, умовно реалізовані цінні папери, цінності, включаючи і нематеріальні активи); 3) неліквідні активи (кредити і ненадійні борги, будинки і спорудження, що належать банку).

Баланс вважається ліквідним, якщо його стан за рахунок швидкої реалізації коштів за активом дає змогу покривати термінові зобов'язання за пасивом. Ліквідність балансу банку оцінюється за допомогою розрахунку спеціальних показників - коефіцієнтів ліквідності [7]. Ліквідність - найважливіша якісна характеристика діяльності банку, що свідчить про його фінансову стійкість, надійність і стабільність. Для забезпечення ліквідності банку необхідно сформувати таку структуру балансу, за якої активи зможуть вчасно перетворюватися в кошти, не втрачаючи своєї вартості, у міру платежів за пасивами. У цьому випадку мета аналізу банківської діяльності - дати керівництву комерційного банку інформацію про його поточну ліквідність (а також про сформовану тенденцію) для оперативного втручання у разі погіршення показників ліквідності. Отже, ліквідність - це спроможність банку забезпечити своєчасне виконання своїх грошових зобов'язань. Вона визначається збалансованістю між термінами та сумами погашення активів і термінами і сумами виконання зобов'язань банку.

В Україні широко застосовуються різні методи державного регулювання ліквідності банків, що полягають як у встановленні НБУ різних норм і обмежень, що стосуються діяльності банків, так і в існуючій системі оподатковування їхньої діяльності. У цьому зв'язку можливо виділити ряд принципових моментів, що безпосередньо впливають на ліквідність банку.

    1) На банки впливають наслідки рестрикційної політики НБУ, проведеної в межах монетарної політики[9]. Наприклад, установлення високої облікової процентної ставки, збільшення норм обов'язкового резервування і мінімального статутного фонду, введення певних економічних нормативів, які безпосередньо впливають на структуру й ефективність активних і пасивних операцій банків. 2) На ліквідність банків впливає фіскальна політика держави в банківській сфері. Норми ліквідності зазвичай встановлюються у формі відношення різних статей активів балансу до всієї суми або до певної групи пасивів. Найчастіше використовуються коефіцієнти, що дають кількісне співвідношення ряду статей активу і пасиву з однаковою терміновістю погашення:

2.7)

Значення цього показника повинне бути більше 40%, це є вимогою НБУ. Як бачимо АБ "Укркомунбанк" значно перевищує вимоги НБУ, що свідчить про спроможність банку розрахуватися з своєю клієнтурою вчасно і в повному обсязі.

Залежно від цілей аналізу коефіцієнт ліквідності можна деталізувати за термінами. При цьому можна виділити такі показники ліквідності:

    А) миттєву (відношення каси і коштів на кореспондентських рахунках в інших банках до рахунків "до запитання"); Б) поточну (відношення вимог з кінцевим строком погашення до 30 днів до зобов'язань з аналогічною терміновістю); В) короткострокову (відношення каси і коштів на кореспондентських рахунках в інших банках і короткострокових вкладень до зобов'язань з аналогічною терміновістю).

Ліквідність банку лежить в основі його платоспроможності - спроможності вчасно і сповна виконувати свої платіжні зобов'язання. Загальний резерв ліквідності банку залежить від норми обов'язкового резерву залучених коштів, установленої НБУ, і рівня резерву ліквідності, визначеного банком самостійно відповідно до потреб своїх клієнтів і самого банку в коштах. Кожний банк прагне створити мінімальний резерв ліквідних коштів і забезпечити максимальний кредитний потенціал виходячи зі своєї ліквідності, фінансової стійкості і прибутковості.

Показник платоспроможності - це один із важливих індикаторів банківської діяльності банку. Згідно з інструкцією НБУ "Про порядок регулювання діяльності банків в Україні", він визначається як відношення капіталу банку до сумарних активів, зважених за ступенем ризику [12]. Вважається, що його значення не повинно бути нижчим 8%. Слід ураховувати, що надмірно високе співвідношення означає нездатність фінансових менеджерів використовувати наявні можливості для розвитку банку і максимізації прибутку (це може призвести до зниження його фінансової стійкості).

Водночас треба зазначити, що чим менше це співвідношення, тим вищим є прибуток на капітал. Тому банки намагаються знижувати значення показника платоспроможності. Але чим нижчий цей показник, тим більша вразливість банку щодо можливих збитків, а це, у свою чергу, відбивається на фінансовій стійкості і надійності банківської установи.

Похожие статьи




Аналіз ліквідності та платоспроможності АБ "Укркомунбанк" - Аналіз господарської роботи банку

Предыдущая | Следующая