Аналітичний бухгалтерський облік операцій життєвого циклу кредитування - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Аналітичний облік операцій кредитування в комерційному банку здійснюється згідно Інструкції [4], яка визначає порядок відображення в бухгалтерському обліку інформації про надання (отримання) кредитів, гарантій, авалів, поручительств, здійснення факторингових операцій, операцій репо, врахування векселів та формування і використання резервів під кредитні ризики в банках України.

Згідно Інструкції в бухгалтерському аналітичному обліку кредитна заборгованість розрізняється як:

Довгострокові кредити надані або отримані кредити на строк більше ніж один рік;

Зобов'язання з кредитування зобов'язання банку надати клієнту кредит на певних умовах;

Короткостроковий кредит наданий або отриманий кредит на строк, що не перевищує один рік;

Прострочена заборгованість заборгованість, яка не погашена в термін (строк), установлений договором;

Сумнівна заборгованість заборгованість, за якою в банку є сумнів щодо її погашення.

Кредитні операції відображаються за відповідними рахунками Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 17.06.2004 N 280 [3 ] (далі План рахунків), залежно від категорії контрагентів, виду кредиту та строків їх використання.

Облік кредитних, вкладних (депозитних) операцій та нарахованих доходів і витрат за такими операціями в іноземній валюті та банківських металах здійснюється аналогічно до порядку обліку кредитних, вкладних (депозитних) операцій у національній валюті. Курсові різниці від переоцінки суми кредиту, а також нарахованих за ними процентів в іноземній валюті та банківських металах у зв'язку із зміною офіційного валютного курсу відображаються за рахунком 6204 "Результат від торгівлі іноземною валютою та банківськими металами".

Надані (отримані) кредити первісно оцінюються і відображаються в бухгалтерському обліку за собівартістю (в сумі фактично наданих (отриманих) коштів, уключаючи комісійні та інші витрати, що безпосередньо пов'язані з цими операціями) відповідно як актив та зобов'язання і не підлягають взаємозаліку.

На дату балансу кредити оцінюються за амортизованою собівартістю з використанням ефективної ставки відсотка під час здійснення амортизації дисконту (премії) та нарахування процентів.

Якщо балансова вартість активів (наданих кредитів ) перевищує оцінену суму очікуваного відшкодування, то визнається зменшення їх корисності. Зменшення корисності в бухгалтерському обліку відображається шляхом формування спеціальних резервів за рахунок витрат банку.

У бухгалтерському обліку операції з продовження строку дії (пролонгації) кредитних договорів відображаються за відповідними рахунками з обліку короткострокової або довгострокової заборгованості Плану рахунків бухгалтерського обліку банків України залежно від строку, що визначається від дати пролонгації договору до дати їх погашення.

За кредитними операціями (наприклад, факторинговими, гарантійними, з урахування векселів), за якими кошти надаються одній особі, а погашення заборгованості здійснюється іншою, аналітичний облік ведеться щодо тієї особи, яка має здійснювати погашення кредитної заборгованості.

Бухгалтерський облік нарахованих, отриманих (сплачених), наперед отриманих (сплачених) доходів за кредитними операціями здійснюється згідно з порядком, визначеним Правилами бухгалтерського обліку доходів і витрат банків України, затвердженими постановою Правління Національного банку України від 18.06.2003 N 255 [6].

Структура аналітичного кредитного рахунку складається з можливої комбінації цифрових полів до 14 знаків, де обов"язковими є [3]:

ХХХХ КННННННННН

ХХХХ - синтетичний балансовий рахунок

К - ключ рахунку

Значення полів 9 символів ННННННННН самостійно вибираються банком у обліковій політиці і предназначені для ідентифікації філіалу банку та номеру клієнта в ньому. Інші кодові поля аналітичного рахунку, звичайно, не входять до номеру рахунку, а виносяться в додаткові параметри рахунку в "Операційному дні банку". Додаткові параметри аналітичного рахунку використовуються автоматизованою системою банку для формування статистичної звітності.

    А) Відображення в бухгалтерському обліку кредитних операцій на дату укладення кредитного договору (дата операції) 1. На дату здійснення кредитної операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) банк відображає суму зобов'язання на відповідних позабалансових рахунках.

Надані зобов'язання з кредитування банк відображає в обліку такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку наданих зобов'язань з кредитування;

Кредит Контррахунок на суму зобов'язань за цим договором.

Отримані зобов'язання з кредитування банк відображає такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунок для обліку отриманих зобов'язань з кредитування на суму зобов'язань за цим договором.

    2. Якщо на дату операції (у день виникнення в банку зобов'язання з кредитування) кредит надається в повній сумі, то зобов'язання з кредитування за позабалансовими рахунками не відображається. 3. Зобов'язання з кредитування банк визнає за позабалансовими рахунками до часу його погашення або закінчення строку виконання. 4. Надані кредити відображаються в бухгалтерському обліку такою проводкою:

Дебет Рахунки для обліку наданих кредитів;

Кредит Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.

5. У разі надання кредиту з одночасним утриманням комісії та/або процентів авансом здійснюються такі бухгалтерські проводки:

Дебет Рахунки для обліку наданих кредитів на суму кредиту;

Кредит Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів на суму кредиту за вирахуванням комісії та/або процентів, утриманих авансом;

Кредит Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами на суму комісії та/або процентів, утриманих авансом.

6. Сума неамортизованого дисконту за наданими кредитами амортизується не рідше одного разу на місяць. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.

    7. На суму наданого кредиту зменшуються зобов'язання з кредитування, що обліковуються за позабалансовими рахунками. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції. Б) Бухгалтерський облік забезпечення кредитних операцій 1. Бухгалтерський облік забезпечення кредитних операцій (гарантій, поручительств, застави тощо) здійснюється за позабалансовими рахунками протягом дії відповідного договору про забезпечення виконання зобов'язань. 2. Гарантії, поручительства, отримані як забезпечення кредитної операції, первісно враховуються за позабалансовими рахунками в зазначеній у договорі сумі, що підлягає отриманню в разі їх виконання. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунки для обліку отриманих гарантій.

У разі отримання банком гарантій або поручительств від кількох гарантів (поручителів), кожен з яких надає поручительство на всю суму кредитної операції, усі отримані банком гарантії (поручительства) обліковуються за рахунком 9010 "Прості гарантії, що отримані від банків" або 9031 "Прості гарантії, що отримані від клієнтів, крім Уряду України".

3. Застава, що отримана як забезпечення кредиту [майно, у тому числі майнові права на грошові кошти, які розміщені на вклад (депозит)], відображається в бухгалтерському обліку за позабалансовими рахунками такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку отриманої застави;

Кредит Контррахунок.

4. У разі виконання зобов'язання боржником або іншою зобов'язаною особою, а також у разі припинення дії відповідного договору про забезпечення, вартість забезпечення списується з позабалансових рахунків і здійснюються такі бухгалтерські проводки:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунки для обліку отриманої застави

Або

Дебет Рахунки для обліку отриманих гарантій;

Кредит Контррахунок.

5. У разі задоволення вимог кредитора за рахунок предмета застави в бухгалтерському обліку здійснюються такі проводки:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів, рахунки для обліку коштів у розрахунках, рахунки для обліку залучених вкладів (депозитів), рахунки для обліку розміщених ощадних (депозитних) сертифікатів, рахунки з обліку активів банку;

Кредит Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами, рахунок з обліку сплачених штрафів та пені.

Одночасно списується вартість заставленого майна, що обліковувалося за позабалансовими рахунками, і здійснюється проводка відповідно до пункту 3.4 цієї глави.

    6. Бухгалтерський облік заставленого майна, що переходить у власність заставодержателя за результатами звернення стягнення (визнання в балансі активів у вигляді цінних паперів, основних засобів тощо), здійснюється відповідно до нормативноправових актів Національного банку. 7. Кошти, отримані від гаранта, зараховуються як погашення заборгованості за кредитом і відображаються в бухгалтерському обліку такими проводками:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;

Кредит Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами.

Одночасно списується сума отриманої гарантії, що обліковувалася за позабалансовими рахунками, і здійснюється проводка відповідно до пункту 3.4 цієї глави.

    В) Погашення заборгованості за наданими кредитами 1. Погашення заборгованості за наданими кредитами (основного боргу) відображається в бухгалтерському обліку такими проводками:

Дебет Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;

Кредит Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами.

2. Якщо умовами договору передбачено сплату процентів періодично або на дату погашення кредиту, то в бухгалтерському обліку здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;

Кредит Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів за наданими кредитами, рахунки для обліку сумнівної заборгованості за нарахованими доходами, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями.

3. Якщо проценти були утримані авансом, то на дату погашення здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку процентних доходів за наданими кредитами.

    Г) Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за наданими кредитами 1. Сума заборгованості за кредитом, що не сплачена позичальником (боржником) у визначений договором строк, наступного робочого дня відображається такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку наданих кредитів.

2. У разі прийняття банком рішення про визнання заборгованості за кредитною операцією сумнівною здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку наданих кредитів, рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.

3. Погашення простроченої заборгованості за кредитною операцією відображається такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;

Кредит Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами.

4. Погашення сумнівної заборгованості за кредитною операцією відображається такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;

Кредит Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами.

    5. У разі визнання заборгованості за кредитними операціями безнадійною така заборгованість списується за рахунок спеціальних резервів. Д) Бухгалтерський облік кредитів овердрафт (кредитування рахунку) 1. На дату укладення договору, відповідно до якого передбачається кредитування рахунку клієнта, банк відображає в обліку зобов'язання з кредитування відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції. 2. Суми наданих кредитів овердрафт відображаються в бухгалтерському обліку за дебетом рахунків клієнтів (юридичних та фізичних осіб), у результаті чого виникає дебетовий залишок на цих рахунках і здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки клієнтів;

Кредит Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів.

    3. Сума зобов'язань з кредитування, що обліковується за позабалансовим рахунком, зменшується на суму наданого кредиту овердрафт. Бухгалтерські проводки здійснюються відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції. 4. Не сплачена позичальником у визначений договором строк заборгованість за нарахованими процентними доходами за кредитом овердрафт наступного робочого дня відображається за відповідними рахунками для обліку прострочених нарахованих доходів. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку прострочених нарахованих доходів;

Кредит Рахунки для обліку нарахованих доходів за наданими кредитами.

5. Якщо суму кредиту овердрафт не погашено у визначений договором строк, то дебетовий залишок за рахунком клієнта переноситься на рахунок з обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами і виконується така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку простроченої заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки клієнтів.

6. У разі визнання заборгованості за кредитом овердрафт сумнівною дебетовий залишок за рахунком клієнта відображається за відповідними рахунками з обліку сумнівної заборгованості за кредитами і здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку сумнівної заборгованості за наданими кредитами;

Кредит Рахунки клієнтів.

    7. Відображення в бухгалтерському обліку кредитів овердрафт за кореспондентським рахунком банку здійснюється аналогічно до відображення кредитів овердрафт за поточним рахунком клієнта. 8. Кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками, що відкриті в інших банках, розглядаються як отримані кредити овердрафт; кредити овердрафт за кореспондентськими рахунками інших банків розглядаються як надані кредити овердрафт. 9. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за кредитами овердрафт здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції. Е) Бухгалтерський облік операцій репо 1. Операція репо відображається в бухгалтерському обліку як наданий (отриманий) кредит під заставу цінних паперів. 2. Зобов'язання з надання (отримання) коштів за операцією репо відображається банком за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції. 3. Перерахування коштів за операціями репо (надання кредиту) відображається такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;

Кредит Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів.

Одночасно списується сума зобов'язань з позабалансових рахунків і відображається в бухгалтерському обліку відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.

Цінні папери, що придбані за операцією репо, обліковуються покупцем (кредитором) як отримана застава за позабалансовими рахунками. У цьому разі здійснюється така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунки для обліку отриманої застави;

Кредит Контррахунок.

4. Кредитор у день зворотного викупу продавцем (позичальником) цінних паперів списує їх вартість з позабалансових рахунків із виконанням таких бухгалтерських проводок:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів;

Кредит Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;

Кредит Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.

Одночасно за позабалансовими рахунками:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунки для обліку отриманої застави.

5. У разі неповернення позичальником коштів за операцією репо кредитор списує вартість цінних паперів, отриманих у заставу, з позабалансових рахунків і одночасно визнає їх за відповідними балансовими рахунками з обліку придбаних цінних паперів за справедливою вартістю. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:

Дебет Рахунки для обліку цінних паперів;

Кредит Рахунки для обліку кредитів, які надані за операціями репо;

Кредит Рахунок для обліку нарахованих доходів за операціями репо, рахунки для обліку процентних доходів за операціями репо.

6. Отримання коштів за операцією репо (отримання кредиту) відображається в балансі продавця (позичальника) такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;

Кредит Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо.

Одночасно списується з позабалансових рахунків сума отриманих зобов'язань з кредитування і здійснюється бухгалтерська проводка відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.

7. Цінні папери, які продані за операцією репо із зобов'язанням зворотного викупу, продавець (позичальник) обліковує за окремими аналітичними рахунками балансових рахунків з обліку цінних паперів. Одночасно балансова вартість цінних паперів відображається за позабалансовими рахунками як надана застава такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунок для обліку наданої застави.

8. Повернення коштів за операцією репо відображається в балансі продавця (позичальника) такими бухгалтерськими проводками:

Дебет Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;

Дебет Рахунки для обліку процентних витрат за операціями репо, рахунки для обліку нарахованих витрат за отриманими кредитами;

Кредит Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів.

9. У разі неповернення продавцем (позичальником) коштів за операцією репо вартість цінних паперів списується з його балансу і відображається такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку коштів, які отримані за операціями репо;

Кредит Рахунки для обліку цінних паперів.

Одночасно вартість цінних паперів, наданих у заставу, списується з позабалансових рахунків і виконується така бухгалтерська проводка:

Дебет Рахунок для обліку наданої застави;

Кредит Контррахунок.

    Ж) Бухгалтерський облік факторингових операцій 1. На дату укладення договору факторингу сума, яку фактор (банк) зобов'язується сплатити клієнту, відображається за позабалансовими рахунками відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції. 2. Отримані відповідно до умов договору факторингу розрахункові документи клієнта обліковуються за номінальною вартістю за позабалансовими рахунками із виконанням такої бухгалтерської проводки:

Дебет Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями;

Кредит Контррахунок.

3. Сума коштів, сплачених клієнту, відображається фактором (банком) у бухгалтерському обліку такими бухгалтерськими проводками:

Дебет Рахунок для обліку коштів, які надані за факторинговими операціями;

Кредит Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів;

Кредит Рахунок для обліку неамортизованого дисконту за вимогами, що придбані за операціями факторингу, у разі утримання авансом процентних або комісійних доходів.

За позабалансовими рахунками відображається зменшення зобов'язань банку на суму, сплачену клієнту, відповідно до пункту 1.4 глави 1 розділу II цієї Інструкції.

4. Отримані від боржника кошти фактор (банк) спрямовує на погашення заборгованості за кредитом та процентами. У разі перевищення надходжень над сумою заборгованості за кредитом та процентами фактор (банк) повертає різницю клієнту, якщо інше не встановлено договором факторингу. У цьому разі здійснюються такі бухгалтерські проводки:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів на суму, що надійшла від боржника;

Кредит Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями, на суму кредиту;

Кредит Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями на суму нарахованих доходів за цією операцією;

Кредит Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями на суму доходів за цією операцією, що не були нараховані;

Кредит Рахунки клієнтів, рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів на суму перевищення надходжень над сумою заборгованості банку за кредитом та процентами.

Одночасно фактор (банк) здійснює списання з позабалансових рахунків оплачених боржником документів за факторинговими операціями. У цьому разі виконується така бухгалтерська проводка:

Дебет Контррахунок;

Кредит Рахунок для обліку документів за факторинговими операціями на суму оплачених боржником розрахункових документів.

У разі часткового погашення боржником заборгованості на відповідному платіжному документі робиться відмітка про дату та суму частково погашених зобов'язань.

5. Якщо за умовами договору сплата коштів за боргом здійснюється безпосередньо боржником на рахунок клієнта, то після отримання платежу клієнт здійснює розрахунок з фактором (банком). У цьому разі в обліку фактора (банку) виконуються такі бухгалтерські проводки:

Дебет Рахунки клієнтів;

Кредит Рахунок для обліку коштів, наданих за факторинговими операціями;

Кредит Рахунок для обліку нарахованих доходів за факторинговими операціями на суму нарахованих доходів;

Кредит Рахунок для обліку процентних доходів за факторинговими операціями, рахунки для обліку комісійних доходів за кредитними операціями на суму, яка не відображалася в бухгалтерському обліку за рахунками нарахованих доходів.

    6. Якщо договором факторингу передбачено право регресу фактора (банку) до клієнта за непогашеною боржником заборгованістю, то фактор (банк) після пред'явлення регресу відображає заборгованість за рахунками з обліку кредитів або за рахунком 2093 "Сумнівна заборгованість за операціями факторингу суб'єктів господарювання" залежно від фінансового стану клієнта або боржника. 7. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за факторинговими операціями здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.

За виплаченими гарантіями.

    З). Бухгалтерський облік операцій з урахування векселів 1. Операція з урахування векселів передбачає їх утримання до строку погашення. У бухгалтерському обліку така операція відображається за рахунками з обліку кредитів.

Якщо банк купує вексель з метою подальшого продажу або дострокового пред'явлення до погашення, то в бухгалтерському обліку така операція відображається за рахунками з обліку цінних паперів у портфелі банку на продаж.

    2. На дату укладення договору про врахування векселя на суму зобов'язань з кредитування банк здійснює бухгалтерську проводку відповідно до пункту 1.1 глави 1 розділу II цієї Інструкції. 3. Урахування векселів у бухгалтерському обліку відображається такими проводками:

Дебет Рахунки для обліку кредитів, які надані за врахованими векселями, на номінальну суму векселя;

Кредит Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за врахованими векселями на суму дисконту;

Кредит Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів на суму наданих коштів.

Одночасно зменшується зобов'язання з кредитування на суму балансової вартості врахованих векселів.

Враховані векселі обліковуються за позабалансовим рахунком 9819 "Інші цінності і документи" за номінальною вартістю.

4. Амортизація суми дисконту за векселем за період від дати придбання до дати погашення векселя здійснюється не рідше одного разу на місяць і відображається в обліку такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку неамортизованого дисконту за врахованими векселями;

Кредит Рахунки для обліку процентних доходів за врахованими векселями на суму амортизації дисконту.

5. Погашення врахованого векселя в установлений строк відображається в обліку такою бухгалтерською проводкою:

Дебет Рахунки для обліку грошових коштів та банківських металів, рахунки клієнтів на суму, отриману від платника за векселем;

Кредит Рахунки для обліку кредитів, які надані за врахованими векселями, на номінальну суму векселя.

6. Бухгалтерський облік простроченої, сумнівної та безнадійної заборгованості за операціями з урахування векселів здійснюється аналогічно до розділу III цієї Інструкції.

Похожие статьи




Аналітичний бухгалтерський облік операцій життєвого циклу кредитування - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Предыдущая | Следующая