ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОБЛІКУ КРЕДИТІВ В КОМЕРЦІЙНОМУБАНКУ, Сутність кредиту як економічної категорії - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Сутність кредиту як економічної категорії

Кредит (від лат. Creditum - позичка, борг) є однією з найскладніших економічних категорій Банковское дело: Учебник /Под ред. О. И. Лаврушина - Москва, "Финансы и статистика", 1998 . Передумовою його виникнення послужило майнове розмежування суспільства в період розкладання первіснообщинного ладу. Одначе виникнення умов, що додали кредиту характер об'єктивної необхідності, обумовлено становленням і розвитком товарногрошових відносин.

Як економічна категорія кредит являє собою сукупність визначених економічних відносин. Їхнє відокремлення в окремий вид відбувається на основі особливостей суб'єктів і об'єктів цих відносин. З цих позицій кредит можна характеризувати як відносини між кредитором і позичальником із приводу зворотного руху вартості.

Кредитор - це суб'єкт кредитних відносин, що надає вартість у тимчасове користування. Джерелом засобів для видачі позички можуть бути як власні засоби кредитора, так і позикові.

Позичальник - суб'єкт кредитних відносин, що одержує позичку. Позичальниками можуть бути юридичні і фізичні особи, що мають недолік власних засобів, держпідприємства, акціонерні товариства, приватні фірми, банки, держава, громадяни і т. д.

Банківський кредит дуже зручна й у багатьох випадках незамінна форма фінансових послуг, яка дозволяє гнучко враховувати потреби конкретного позичальника і пристосовувати до них умови одержання позики (у відмінність, наприклад, від ринку цінних паперів, де терміни й інші умови позики стандартизовані) [10].

Відповідно виділяється пряме банківське кредитування, коли кредитні відносини підприємства споконвічно виникають як відносини з банком, і непряме банківське кредитування, коли первісно виникають кредитні відносини між підприємствами, що згодом звертаються в банк у пошуках способу дострокового одержання коштів комерційного кредиту (за векселем).

Банківський кредит надається суб'єктам кредитування усіх форм власності у тимчасове користування на умовах раціонального кредитування, передбачених кредитним договором. Основними із них є: забезпеченість, повернення, строковість, платність та цільова направленість.

Принцип забезпеченості кредиту означає наявність у банку права для захисту своїх інтересів, недопущення збитків від неповернення боргу через неплатоспроможність позичальника.

Принцип повернення, строковості та платності Означає, що кредит має бути поверненим позичальником банку у визначений у кредитному договорі строк з відповідною сплатою за його користування.

Цільовий характер використання передбачає вкладення позичкових коштів на конкретні цілі, передбачені кредитним договором.

До кредитних операцій належать активні операції банку, що пов'язані з наданням клієнтам залучених коштів у тимчасове користування (надання кредитів у готівковій або безготівковій формі, на фінансування будівництва житла та у формі врахування векселів, розміщення депозитів, проведення факторингових операцій, операцій репо, фінансового лізингу тощо) або прийняттям зобов'язань про надання коштів у тимчасове користування (надання гарантій, поручительств, авалів тощо), а також операції з купівлі та продажу цінних паперів за дорученням клієнтів і від свого імені (включаючи андеррайтинг), будьяке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми.

Форми кредиту класифікуються за принципами [11]:

    1. За джерелами кредитів :
      - зовнішнє кредитування; - внутрішнє кредитування;
    2. За строками кредити поділяються на :
      - надстрокові - добові, тижневі, до трьох місяців; - середньострокові - між 15 роками; - довгострокові - понад 57 років;
    3. За валютою позики :
      - у валюті країнипозичальника; - у валюті країникредитора; - у валюті третьої країни; - у міжнародній розрахунковій грошовій одиниці (СДР);
    4. За забезпеченістю :
      - забезпечені (товарними документами, цінними паперами, векселями, нерухомістю тощо); - бланкові - під зобов ' язання боржника;
    5. За суб'єктами кредитних відносин :
      - державний; - приватний; - кредит міжнародних фінансових організацій;
    7. За видом ставки кредита :
      - фіксована; - плаваюча; - комбінація ставок;
    8. За способом погашення кредита:
      - з рівномірним погашенням; - з нерівномірним погашенням; - з одночасним погашенням; - з ануїтентним погашенням ( відсотки погашаються разом з основним боргом);
    9. За технологією реалізації кредиту :

Кредитна лінія ;

Револьверний кредит ;

Консорціумний кредит ;

Кредит "овернайт";

Кредит "овердрафт";

Похожие статьи




ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ ОБЛІКУ КРЕДИТІВ В КОМЕРЦІЙНОМУБАНКУ, Сутність кредиту як економічної категорії - Облік кредитів в комерційному банку (на матеріалах АКБ "Правекс-банк")

Предыдущая | Следующая