ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА - Експлуатація і дослідження системи автоматичного управління стерновим електрогідравлічним приводом

В 1954 р. в Лондоні пройшла міжнародна конвенція, яка ставила за мету виробити спільні дії, що до охорони морського середовища від забруднення нафтою. Вперше в історії людини був прийнятий міжнародний правовий документ, визначаючий обов'язки держав охороняти морське середовище. Міжнародна конвенція 1954 р. по запобіганню забруднення моря нафтою була зареєстрована ООН.

Міжнародні конвенції зіграли певну роль в запобіганні забруднення морського середовища, а в той же час виявили і слабі їх місця. В 1973 р. в Лондоні була зазвана міжнародна конвенція по запобіганню забруднення суден. Конвенція 1973 р. передбачає заходи, попереджуючі забруднення моря не тільки нафтою, але й другими шкідливими рідкими сполуками, а також відходами. Згідно конвекції, кожне судно повинно мати сертифікат-свідоцтво про те, що корпус, механізми та інше знаходяться в справному стані і не забруднюють море.

В особливих районах (до них віднесені Балтійське та Чорне моря) повністю заборонено злив нафтоутримуючих вод з танкерів і сухогрузних суден водотоннажністю більш 400 т. Всі викиди з них повинні викачуватися тільки на берегові приймальні пункти. Всі транспортні судна облаштовуються сепараційними установками для очистки стічних вод, а танкери - установками, дозволяючи виповнювати мийку танкерів без зливу нафтових залишків в море.

Але, не дивлячись на деякі успіхи а пошуку ефективних засобів, які ліквідують нафтові забруднення, про рішення проблеми балакати рано. Тільки використанням дуже ефективних методик очистки від забруднень неможливо забезпечити чистоту морів та океанів. Центральна задача, яку необхідно вирішувати усім заінтересованим країнам разом, - недопустимість забруднення.

Похожие статьи




ОХОРОНА НАВКОЛИШНЬОГО СЕРЕДОВИЩА - Експлуатація і дослідження системи автоматичного управління стерновим електрогідравлічним приводом

Предыдущая | Следующая