ЗАГАЛЬНА ХАРАКТИРИСТИКА СТЕРНОВИХ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ, Класифікація стернових електроприводів - Експлуатація і дослідження системи автоматичного управління стерновим електрогідравлічним приводом

Класифікація стернових електроприводів

Використовувані на транспортних суднах стернові електроприводи відрізняються великим розмаїттям. Це пов'язано з конструктивними особливостями робочого органу, режимом роботи основного електроустаткування, родом механічних зв'язків між виконавчим електродвигуном та стерном, степеню автоматизації керування [3].

Нижче приводяться розділення стернових електроприводів за групами по наступним ознакам:

    - за гідродинамічними особливостями стерна. Стерно визначає не тільки керованість судна, і навантаження стернового електропривода та можливі режими його роботи. На морських транспортних суднах в якості кормових стеринів в теперішній час частіше використовують стерини, які розділяються за формою пера та степені компенсації на стерні [13]: - звичайні; - балансирні та напівбалансирні; - за профілем на стерні; - пластинчаті та профільні.

Профіль стерна мало оказує дію на навантажувальні характеристики привода, але є важливим елементом, зменшує загальний опір до його руху. Компенсація стерна використовується для загального зменшення моменту на балері, що поліпшує роботу стернового електропривода. Але при компенсації стерна обмежується кількість точок закріплення пера стерна, що понижує міцність та надійність стернового комплексу.

За типом механічної передачі між робочим органом та стерновим виконуючим двигуном (ВД) визначають характер роботи стернового ВД, ступінь його енергетичного використання і особливості електрифікації системи керування.

Стернові електромеханічні (СЕМ) приводи - секторні, редукторні. Тут стерновий ВД жорстко через кінематичний механізм пов'язаний с балером стерна.

Управління перекладкою проходить безпосередньо включенням і ухиленням двигуна, характер роботи якого переривчастий. Регулювання перекладкою виконується зміною частоти обертання стернового ВД.

Стернові електрогідравлічні (СЕГ) приводи. Тут стерновий ВД безперервно обертає насос, від якого при необхідності перекладки відбувається керована подача робочої рідини на гідравлічну стернову машину. В теперішній час використовують стернові машини плунжерні, лопатні, з коливаючими циліндрами. В залежності від прийнятого принципу регулювання подачі масла на стернову машину, використовують насоси перемінної або постійної подачі. Для більш потужних систем характерний об'ємний принцип регулювання, здійснюваний спеціальним електричним або електромеханічним сервоприводом. У кінематиці сервоприводу для ефективності регулювання подачі масла насосом використовуються: важільні, кулачкові та електричні диференціали.

Таким чином, в СЕГ приводах регулювання перекладки стерна відбувається на гідравлічній стороні механізму передачі при постоялому обертанню вала виконуючого електродвигуна. В якості останніх використовують найменш простіші і дешеві асинхронні машини с короткозамкненим ротором. Управління двигунами полягає тільки в дистанційному пуску при виготовлені стернового привода до дії [3,13].

Похожие статьи




ЗАГАЛЬНА ХАРАКТИРИСТИКА СТЕРНОВИХ ЕЛЕКТРОПРИВОДІВ, Класифікація стернових електроприводів - Експлуатація і дослідження системи автоматичного управління стерновим електрогідравлічним приводом

Предыдущая | Следующая