Мікропопуляції сосни звичайної реліктового походження - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Сосна звичайна - одна з аборигенних лісових деревних порід Українських Карпат, які під впливом кліматичних умов неодноразово змінювали свій ареал розповсюдження, але залишались невід'ємною частиною рослинного покриву досліджуваного регіону. Дрібні острівні мікропопуляції даної породи збереглися тут ще з післяльодовикового періоду лише в екстремальних умовах - на кам'янистих розсипищах і сфагнових болотах. У порівнянні з іншими лісоутворювачами сосна на таких ділянках не тільки найбільш продуктивна, але іноді й єдина порода, яка може там зростати.

В теперішній час деревостани сосни звичайної реліктової зустрічаються на території Яремчанського, Ямненського і Татарівського природоохоронних науково-дослідних відділень Карпатського НІШ. Мікропопуляції відокремлені між собою гірськими хребтами, ущелинами та буферними насадженнями і знаходяться на значних відстанях одна від одної, що практично виключає можливість вільного перезапилення між ними. Багаторічні дослідження сосни звичайної реліктової показали, що в Українських Карпатах сформувались популяції, які відрізняються за своїми морфологічними та анатомічними ознаками від підвиду такої ж сосни інших регіонів, як нашої держави, так і Європи в цілому. Суттєва різниця спостерігається і між самими мікро популяціями в розмірах хвої, кількості смоляних каналів в ній, розміру насіння, кольору шишок і насіння, а також по кореляційних зв'язках між цими показниками [34].

Усі ділянки сосни звичайної реліктової в даний час виділені в заказники, пам'ятки природи, генетичні резервати. Але площі їх поступово зменшуються внаслідок незадовільного природного відновлення сосни, витіснення її ялиною та ялицею в кращих лісорослинних умовах, відмирання перестарілих дерев у різновікових деревостанах, стихійних явищ тощо. Тому назріла нагальна проблема розширення площ під даною породою, господарська роль якої далеко не сумірна із займаною територією.

Крім вищеописаних об'єктів на території парку також можна знайти реліктову сосну кедрову європейську, рідкісну у смерековому лісі липу широколистну, велике верхове журавлиново-мохове болото з комахоїдною рослиною - росичкою круглолистою і андромедою багатолистою, єдине місце природного зростання тиса на північних схилах Чорногори та інші дива природи.

Похожие статьи




Мікропопуляції сосни звичайної реліктового походження - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Предыдущая | Следующая