Лісова рослинність - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Територія КНПП охоплює надзвичайно цінні із ландшафтно-екологічної, ботаніко-географічної та природоохоронної точок зору гірські екосистеми у на-йширшому спектрі Українських Карпат. Тут зосереджено 240 ендемічних видів і підвидів рослин, тобто 6,5% усієї карпатської флори Європейського континенту. Разом із ендемічними таксонами важливе природоохоронне значення має і багата реліктова флора і фауна Карпат.

На території парку охороняються гірські лісові та високогірні чагарникові, трав'яні субальпійські та альпійські фітоценотичні комплекси, насичені елементами середньо-європейської, частково західно - та південно-європейської флор. Це бук лісовий, явір, рододендрон Кочі, едельвейс, сосни звичайна реліктова і кедрова європейська, ялиця біла, фіалка відхилена, скополія карніолійська та інші рослини.

Рідкісне водно-болотне угруповання - озеро Несамовите

Рідкісне водно-болотне угруповання - озеро Марічейка

Звичайно ж, що для лісового господарства особливу цінність мають еталони корінних букових, ялицевих, буково-ялицево-ялинових, ялиново-кедрових, соснових і березових лісів, які розміщені в різних рослинних поясах.

Перший рослинний пояс - букові ліси передгірних і гірських районів. Корінні ліси збереглися у Яремчанському, Ямнянському і Підліснівському природоохоронних науково-дослідних відділеннях (ПОНДВ) парку. Вони представлені такими типами лісу - свіжі і вологі бучини з домішкою явора, клена гостролистого, ільма гірського.

Другий рослинний пояс утворюють ялицево-букові та буково-ялицеві ліси, які сформувалися у тій же кліматичній зоні, але з дещо меншою сумою активних температур. їх можна частіше зустріти на тіньових схилах у Підліснівському, Ямнянському і Татарівському ПОНДВ.

Третій рослинний пояс ялиново-ялицево-букових лісів розташований у прохолодній кліматичній зоні. Корінні ліси тут збереглись у Татарівському і Женецькому ПОНДВ. На південних схилах тут ростуть реліктові сосняки й березняки, а на північних - ялинники. В урочищах Підліснівського і Микуличин-ського ПОНДВ збереглись також насадження вільхи чорної (клейкої).

Четвертий рослинний пояс формують буково-ялицево-ялинові ліси, для яких найбільш характерними є вологі буково-ялицеві ялинники. Корінні ліси тут збереглись у Татарівському і Яблуницькому ПОНДВ.

П'ятий рослинний пояс займає смуга ялинових лісів на висотах від 1100-1200 до 1600 м НРМ. Найбільші площі тут займають вологі ялинники, які відзначаються високою продуктивністю. Тут зустрічаються залишки кедрового ялинника та ялинника на сфагновому болоті. Вище ялинових лісів поширений шостий пояс із гірської сосни (жерепу), ялівцю сибірського та альпійські луки. Сьомий альпійський пояс розташований від висоти 1850 до 2061 м НРМ у районах високогірних ландшафтів у Чорногорському масиві, де поширені лучні фітоценози та мохово-лишайникові пустощі.

Похожие статьи




Лісова рослинність - Загальна характеристика й завдання карпатського національного природного парку

Предыдущая | Следующая