ВСТУП, АНАЛІЗ ПРИРОДНО-КЛІМАТИЧНИХ, ГРУНТОВИХ І ГІДРОЛОГІЧНИХ УМОВ РАЙОНУ БУДІВНИЦТВА ДІЛЯНКИ ДОРОГИ - Будівництво дорожнього одягу

Метою курсового проекту є поглиблене вивчання технології будівництва дорожніх одягів автомобільних доріг, підготовка студента до самостійного рішення інженерних задач з використанням новітніх досягнень науки і техніки.

Задачами курсового проекту є:

Закріплення і поглиблення теоретичних знань по спеціальних і суміжних дисциплінах;

Практичне застосування знань загальнотеоретичних дисциплін при рішенні конкретних задач організації технологічного процесу по спорудженню дорожніх одягів;

Подальший розвиток навичок самостійної роботи зі спеціальною і довідковою літературою;

Придбання практичних навичок техніко-економічного обгрунтування прийнятих рішень по організації технологічного процесу;

Розвиток навичок науково-дослідної роботи і практичного застосування отриманих результатів;

- застосування електронно-обчислювальної техніки для рішення технічних задач.

АНАЛІЗ ПРИРОДНО-КЛІМАТИЧНИХ, ГРУНТОВИХ І ГІДРОЛОГІЧНИХ УМОВ РАЙОНУ БУДІВНИЦТВА ДІЛЯНКИ ДОРОГИ

Сумська область в складі України. Заснована 10 січня 1939р. Межує на Пн. з Брянською, на Сх. з Курською та Белгородськую областями Російської Федерації, на Пд.-Сх. з Харківською, на Пд. з Полтавською, на Зх. ЗЧерніговською областями України. Площа 24,4 тис. км.2. Ділиться на 31 район, має 11 міст і 6 селищ міського типу. Центр - місто Суми.

Фізико-географічний опис. Сумська область розміщена південно-західній окраїні Середньо-Руської височини, в межах лісової і лісостепової зони.

Рельєф. Поверхність сумської області представляє собою хвилясту рівнину, пересічену долинами річок, балками і лощинами. Східні і пд.-сх. частини, розміщені на пд.-зх. отрогах Середньо Руської височини, досягають висоти більш 220м.; зх. і пд.-зх. на древніх терасах Дніпра і Десни мають висоту 120-130м. В геологічній будові сумської області приймають участь третинні і четвертинні породи, глино подібні піски, мергель, крейда. Значні простори зайняті лесом і лесовидними суглінками.

Корисні копалини. Всумській області є родовища торфу, пісків, різноманітних глин, мергеля, фосфоритів, крейди, гіпса, природнього газу.

Клімат сумської області помірно континентальний зима помірна холодна. Середня температура січня -7,30,-80, абсолютний мінімум -360

Літо тепле, середня температура липня +18,80, +200 абсолютний максимум +370. Середньорічна кількість опадів 400мм. (в пн. частині області дещо більша).Вітри літом переважно північо-східні. Вегетаційний період триває 189-194 дні в пн. частині області та 196-198 днів в північній.

Гідрогафія. Річки сумської області є лівими притоками Дніпра. Найбільш значні з них: Десна (з лівими притоками-Зноб, Свига, Івотка, Сейм ), Сула (з правими притоками-Терн, Смілая, Олава ), верхні частини течій річок Хорол, Псел, Ворскла. В межах області судоходні Десна, Сула, Сейм.

Грунти. Для південної частини сумської області характерні типові чорноземи, які по мірі переміщення на північ змінюються вилушеними черноземами. В пн. частині переважають сірі лісні грунти та підзоли. У поймах річок - алювіальні грунти.

Населення. На 1984р. складало 1435,4тис. гол. Основне населення українці, живуть также росіяні, євреї та ін. Пересічна густота населення 60,3гол. на 1км2 (1984). Найгустіше заселені середня і пд.-сх. частини області. Міське населення становить 57%. Найбільші міста: Суми, Конотоп, Шостка, Ромни.

Промисловість. В сумській області розвинуті: машинобудівна (питома вага 14,9%), харчова (53,3%), химічна (11,3%), легка (13,9%), деревообробна (2,2%) промисловість, виробництво будівельних матеріалів (1,1%) та ін. Найбільшими підприємствами є: машинобудівний завод ім. Фрунзе в Сумах, що випускає обладнаня для хімічної, вугольної, металургічної, нефтяної та харчової промисловості; потяговагоноремонтний і завод "Красний металіст" , який виготовляє електромеханічне обладнаня для вугольної промисловості, в Конотопі; машинобудівні заводи в Ромнах (виробництво папероворізальних машин) і Білопіллі (обладнання для спиртової, хліборобної і др. отраслей харчової промисловості). Перше місце по випуску валової продукції займає харчова промисловість, яка представлена цукроворафінадними, крохмало-паточними, спиртовими, маслобійними заводами. Цукрові та спиртові заводи розміщені переважно в Краснопільському, Охтирському, Хотенському, Буринському, Сумському, Дубовязомському, Тростянецькому районах. Масло заводи є майже в усіх районах області. В Ромнах, Путивлі і Недригайлові розміщені плодоконсервні, в Охтирці і Ромнах - пивоварені заводи, в Сумах, Шосткі - мясокомбінати. Легка промисловість представлена головним чином взуттєвими та швейними підприємствами, які розміщені в Ромнах, Сумах, Конотопі, Охтирці, Лебедені. Хімічна промисловість представлена хімзаводом лакокрасочних виробів в місті Суми. Виробництво будівельних матеріалів (цегельні, черепичні заводи) розміщені в Сумському, Охтирському та Роменському районах, виробництво вапна і розробка каміння в Глуховському, Путивльському і Шаличінському районах.

Транспорт. Експлутаційна довжина залізниць загального користування 1983р. становила 823км. Найважливіші магістралі, що проходять теріторією області - Київ-Москва, Київ-Харків, Ворошба - Хутір-Михайловський. Залізничні вузли: Конотоп, Воршба, Хутір-Михайловський (електрофіковані). Довжина автомобільних шляхів - 6,8тис. км., в тому числі з твердим покриттям - 4,6тис. км. Автомагістралі: Київ-Суми-Курськ, Суми-Харків, Москва-Київ та ін. Тереторією області проходить траса нафтопроводу Уренгой-Помари.

Кількісні характеристики складових кліматичних умов необхідно звести в таблицю 1 і дорожньо-кліматичний графік, рис 1.

Таблиця 1. Основні кліматичні характеристики, що враховуються при розробці технології й організації робіт з будівництва штучних споруджень, земляної полотнини і дорожніх одягів (по областях і дорожньо-кліматичних зонах).

Місяці

Середньомісячна температура повітря,

Переважне напрямок

Вітру

Швидкість вітру, середньомісячна,

М/с

Середньомісячна кількість опадів, мм

Число днів з опадами

Більш 5 мм

Висота сніжного покриву, см.

Число днів із грозою

Число днів із завірюхами

I

-6,9

ЮЗ

4,4

28

1,1

18

0

7

II

-6,5

ЮЗ

4,4

23

1,4

27

0

6

III

-2,3

ЮВ

4,1

26

1,4

18

0,1

3

IV

6,2

В

3,8

38

3,2

0

1

0,5

V

14,4

В

3,4

48

4,5

0

5

0

VI

17,4

З

3,2

67

4,9

0

7

0

VII

19,6

СЗ

3

68

5,6

0

7

0

VIII

18,2

СЗ

2,6

53

4,0

0

4

0

IX

13

З

3,7

45

3,5

0

1

0

X

6,6

Юв

3,9

42

2,7

0

0,3

0,1

XI

-0,1

ЮЗ

4,3

33

2,2

0

0,04

0,6

XII

-5,6

Юв

4,0

37

1,8

5

0

4

Похожие статьи




ВСТУП, АНАЛІЗ ПРИРОДНО-КЛІМАТИЧНИХ, ГРУНТОВИХ І ГІДРОЛОГІЧНИХ УМОВ РАЙОНУ БУДІВНИЦТВА ДІЛЯНКИ ДОРОГИ - Будівництво дорожнього одягу

Предыдущая | Следующая