ВИСНОВКИ - Управління ризиками в інноваційній діяльності

В умовах невизначеності, які завжди існують на будь-якому ринку товарів та послуг, та на ринку інновацій - тим більше, підприємство неминуче стикається з ризиками. Інноваційні ризики являють собою ризик відсутності очікуваного економічного ефекту від вкладання коштів у інноваційні проекти. За основними ознаками ризики, найбільш характерні для сучасних умов, можна розподілити на такі: ризики помилкового вибору інноваційних проектів; ризик незабезпечення інноваційного проекту достатнім фінансуванням; ризик невиконання господарських договорів; маркетингові ризики поточного постачання й збуту та ризик, пов'язаний із забезпеченням прав власності. Всі ці види ризиків спостерігаються і в українських підприємствах.

Для зниження втрат підприємства, що вкладає гроші в інноваційний проект, здійснюється управління ризиками. Цей процес являє собою сукупність заходів та інструментів впливу, що сприяють зниженню ризиків. Він включає себе такі основні завдання управління ризиками в інноваційній діяльності: прогнозування прояви негативних для інновації факторів; оцінка їх впливу на інноваційну, та, насамкінець, розробка методів зниження ризиків інноваційних проектів та створення системи управління ризиками в інноваційній діяльності. Серед методів аналізу ризиків виділяють методи аналогії, бальної оцінки, метод дерева рішень, метод Монте-Карло (статистичних випробувань), експертні методи й інші. Щодо основних методів управління ризиками, то до них належать: розподіл ризиків, диверсифікація, лімітування, страхування, хеджирування, відхід від ризиків й інших.

Аналіз розглядуваної проблеми проводиться на прикладі харківського підприємства ТОВ "Промгідропривід", що працює на ринку гідравлічного обладнання вже майже десять років. Аналіз діяльності показує, що цьому малому підприємству вдалося зайняти свою нішу на ринку та виготовлювати якісну продукцію, забезпечуючи рентабельність основних фондів та прибутковість виробництва. Нещодавно на підприємстві в рамках дуже великої інноваційної активності, що спостерігається на протязі вже кількох років, був підготовлений новий винахід - свердловинний електропривідний насосний агрегат.

Для розглядуваного підприємства ТОВ "Промгідропривід" певною мірою характерними є перш за все ризик можливості помилкового вибір територіальних ринків патентного захисту. Щодо розрахованих показників інших ризиків, то, наприклад, імовірність зупинки впроваджуваного виробничого процесу з окреслених причин, дорівнює 10%.

Враховуючи отримані показники ризиків, проведено дослідження майбутньої ефективності інновації, яке показало, що винахід дозволяє підвищити прибуток від реалізації продукції з його використанням у порівнянні з базовим винаходом. Таким чином, врахування та ефективне керування ризиками визначає майбутнє отримання очікуваної віддачі від інновації.

Похожие статьи




ВИСНОВКИ - Управління ризиками в інноваційній діяльності

Предыдущая | Следующая