Ефективність інноваційного проекту, що впроваджується - Управління ризиками в інноваційній діяльності

З огляду на специфіку винаходу як такого, можна зазначити, що коли його створює винахідник, він ставить перед собою завдання покращення деяких техніко-економічних параметрів продукту, в той час як власник патенту зацікавлений у отриманні максимального додаткового прибутку від продажу продукції з використанням цього винаходу. Ринкові умови диктують необхідність орієнтації на останній - економічний параметр при прийнятті рішення про використання інновації. За даними статистики підтримання патентів на винаходи у силі шляхом сплати відповідного мита, менш ніж 20% патентів на винаходи підтримуються на протязі всього терміну дії патентів, встановленого законодавством. Можна сказати, що цей відсоток складається саме з тих винаходів, що виправдали сподівання виробників щодо отримання додаткового прибутку. Це ті винаходи, що дозволяють покращити найбільш визначні для споживача характеристики продукції (що дозволяє виробнику обгрунтовано підвищити ціну), не суттєво ускладнюючи технологію виробництва цього виробу (тобто не підвищуючи суттєво собівартість продукції). Як наслідок цього спостерігається зростання розриву між ціною на продукцію та її собівартістю, що і формує приріст прибутку. Саме такі винаходи і доцільно перетворювати на конкретну продукцію.

Таким чином, техніко-економічні параметри, що підлягають зміні чи оновленню при створенні нового виробу стають об'єктом оцінки для виявлення його перспектив на ринку.

Розглянемо техніко-економічні показники свердловинного електропривідного насосного агрегату базової (ЕЦВ 8-25-85) та інноваційної конструкції (ЕЦВ 8-160-150) за допомогою даних таблиці 3.1.

Таблиця 3.1 - Порівняльна таблиця ТЕП базової та інноваційної конструкції

Модель насосу

Коефіці-єнт ваги ТЕП, Кі

ЭЦВ 8-25-85

ЭЦВ 8-160-150 (корисна модель)

Результат порівняння

Обгрунтування результату

Техніко-економічні показники

Подача, л/хвил.

0,25

25

160

Краще

Рівень подачі робочої рідини збільшено в кілька разів

Напір, м. вод. ст.

0,2

85

150

Краще

Збільшення напору майже вдвічі покращує дію насосу

Споживання струму, А

0,2

80

185

Гірше

Збільшене споживання струму збільшує наван-таження на електромережу

Потужність двигуна, кВт

0,15

45

90

Краще

Більш потужний двигун запезпечує покращення перших двох позицій

Діаметр, мм

0,05

186

235

На рівні

У різних сферах засто-совання може сприй-матися по-різному

Довжина, мм

0,05

2570

2590

На рівні

Різниця у довжині є незначною

Маса, кг

0,1

225

351

Гірше

Збільшення маси насосу призводить до зростання ваги приладу

Економічні параметри

Витрати на виробництво одиниці продукції, грн.

10948

12923

Гірше

Ріст витрат на виробництво спричиняє ріст ціни продажу

Ціна виробу, грн.

12163

15204

Гірше

Збільшення ціни продажу відштовхує споживачів

Як видно з таблиці, у новому винаході поряд із покращенням деяких показників, спостерігається погіршення інших. Це насамперед стосується економічних: ціна зростає за ростом виробничої собівартості. Зміни техніко-економічних показників пов'язані між собою безпосередньо технологією виробництва та конструкцією виробів.

Поряд з оцінкою корисного результату від використання винаходу в продукції конкретного виду на зміну базового зразка необхідно також оцінити вплив винаходу на виробничі витрати для продукції з його використанням. Так, техніко-економічна значущість винаходу у порівнянні з базовим може бути оцінена з наступного співвідношення:

Рте =

Рнт

,

(3.1)

Зоп / 3бо

ДеРнт - оцінка науково-технічної значущості винаходу;

Зоп - витрати на виробництво з використанням оцінюваного винаходу;

3бо - витрати на виробництво з використанням базового винаходу.

Оцінка науково-технічної значущості Рнт проводиться за формулою:

Рнт = 1 + ( У Кі ) (3.2)

Де Кі - коефіцієнт ваги техніко-економічних показників, серед яких враховуються лише ті, що не співпадають за рівнем із винаходом-попередником.

Розрахуємо наведені показники, використовуючи дані таблиці 3.1:

Рнт = 1 + (0,25 + 0,2 - 0,2 + 0,15 - 0,1) = 1,3

Рте =

1,3

= 1,1

12923 / 10948

Якщо Рте ? 1, то оцінюваний винахід дозволяє підвищити прибуток від реалізації продукції з його використанням у порівнянні з базовим винаходом. Вданому випадку цей показник склав 1,1 > 1. Таким чином оцінюваний винахід за своєю техніко-економічною значимістю перевищує базовий винахід та, отже, при його використанні забезпечується приріст прибутку від реалізації продукції. Витрати на дослідження щодо покращення технічних характеристик свердловинного електроприводного насосного агрегату виправдовуються, таким чином, майбутнім отриманням прибутку.

Похожие статьи




Ефективність інноваційного проекту, що впроваджується - Управління ризиками в інноваційній діяльності

Предыдущая | Следующая