Висновки - Соціальний розвиток персоналу промислового підприємства в контексті гуманістичної теорії управління

Ідеологія сучасної економіки найповніше виявляється в посилюванні вимог до діяльності підприємств, які працюють на світовому ринку і хочуть відповідати світовому рівню якості і конкурентоспроможності. Ці вимоги об'єктивно зумовлюють необхідність забезпечення постійних поліпшень у всіх складових бізнесу: у техніці, технологіях, системах управління, організаційних структурах, інформатиці, ціннісних характеристиках продукції, що випускається.

В умовах, коли для стійкого розвитку виробництва превалювати повинні інтенсивні чинники розвитку, істотно зростає роль і значущість формування системи ефективного мотиваційного менеджменту, створення і підтримки різних методів мотивування персоналу для спонуки його до конкретних дій з реалізації стратегічних цілей і завдань організації.

Аналіз сучасної вітчизняної і зарубіжної наукової літератури по проблемах трудової мотивації і управління виробництвом, що є цінним джерелом господарського досвіду, а також результати власних досліджень, дають підставу зробити принципово важливий висновок відносно оцінки чинників, що забезпечують досягнення істотних зрушень в економіці підприємства. Це не тільки і не стільки технічна і технологічна проблема - в основі тут лежать соціальні процеси: турбота про людей, забезпечення зайнятості, матеріальне і моральне стимулювання добросовісної і високопродуктивної праці, сильна соціальна підтримка, цілеспрямоване створення умов для розвитку інтелектуального потенціалу працівників, їх самоствердження і самореалізації.

Розуміння процесу мотивації праці і уміле управління мотивацією - це ключове питання сучасного виробничого менеджменту.

Похожие статьи




Висновки - Соціальний розвиток персоналу промислового підприємства в контексті гуманістичної теорії управління

Предыдущая | Следующая