Аналіз товарної та збутової діяльності фірми - Управління діяльністю підприємства на міжнародних туристичних ринках (на прикладі "Сотік Тур")

Для забезпечення ефективної господарської діяльності та отримання прибутку більшість фірм проводять маркетингові дослідження ринку, серед яких особливе місце займає сегментація ринку, тобто групування і поділ ринку на окремі частки (сегменти) за певними ознаками: товарознавчими (за принципом комплексного споживання товарів), територіальними, географічними, демографічними, соціальними, обсягами платоспроможного попиту, купівельним мотивацій покупців, духовними, етнографічними, культурними та ін.

Кон'юнктурні дослідження окремих сегментів ринку дають можливість аналізувати ситуацію, що склалась на ринку, встановити причинний характер цих явищ і скласти прогноз ринку, на підставі якого розробити програму розвитку ринку, кращого задоволення попиту й одержання прибутку. В результаті сегментації ринку підприємство виділяє окремі сегменти ринку - відокремлені і згруповані за певними ознаками частки товарного або регіонального ринку.

Визначається ступінь масовості попиту як відношення суми реалізованих туристичних путівок до загальної чисельності потенційних покупців (споживачів).

Аналізуються обсяги поставок туристичних путівок на ринок і відповідність їх попиту населення, визначається ступінь збалансованості попиту і пропозиції туристичних путівок. Даються прогнозні оцінки індексу цін, а також купівельна спроможність і споживчі наміри покупців, визначаються основні конкуренти на ринку, їхні сильні і слабкі сторони, місце на ринку і, виходячи з цього, стратегія дій на ринку.

Оскільки метою діяльності підприємства є отримання прибутку у довгостроковому періоді, то управлінська діяльність має бути направлена на виділення окремих сегментів ринку (цільових ринків для даного підприємства) та напрямлення зусиль для його опанування (захоплення). Таким чином, сегментація має стратегічний характер, тобто стратегічна сегментація напрямлення на встановлення довготривалих зв'язків з певним сегментом покупців, співпраця з яким дозволить отримати підприємству достатній прибуток при мінімальному рівні ризику.

Стратегія поведінки "Сотік Тур" на ринку - визначення основних напрямів розвитку товарного або регіонального ринків, виходячи з оцінок поточної кон'юнктури і перспектив її розвитку. Розробляється стратегія поведінки "Сотік Тур" на ринку власними маркетинговими підрозділами фірм "Сотік Тур".

Для прогнозування кон'юнктури ринку туристичних путівок "Сотік Тур" проводить сегментування даного ринку.

Сегментування ринку пропозиції туристичних послуг може бути здійснено з використанням таких ознак:

    - демографічні: розмір підприємства, місцезнаходження; - операційні змінні: статус споживача (висока, помірна чи низька активність споживача), можливості споживачів (обсяги споживання); - ситуаційні ознаки: терміновість, розмір замовлення; - особисті характеристики споживачів: подібність продавця і покупця, ставлення до ризику, лояльність (відданість), імідж, форма власності, фінансовий стан.

"Сотік Тур" встановило, що ефективна методика сегментування повинна відповідати вимогам:

    - дійсність (виявлені сегменти повинні складатись із споживачів, які мають однакові запити); - можливість кількісної оцінки критеріїв (показників) споживачів визначених сегментів; - прибутковість виявлених сегментів; - доступність сегментів (можливість досягнення сегментів товарами, інформацією); - активність (можливість охвату виявлених сегментів).

Стратегічна сегментація ринку туристичних послуг повинна забезпечити:

    - виявити найбільш прибуткові сегменти ринку, оцінити найбільш перспективні з них; - формування уявлення про нинішні та майбутні потреби клієнтів "Сотік Тур"; - формування цілей розвитку "Сотік Тур" і вироблення плану для їх досягнення ; - розробку комплексу міроприємств "Сотік Тур" для реалізації цього плану; - визначення найбільш перспективних груп потенційних клієнтів тих або інших турисмтичних послуг з конкретизацією плану дій для "Сотік Тур".

Відповідно до проведеної в 2008 році сегментації ринку "Сотік Тур" визначило, що основними покупцями надалі залишаються клієнти з фінансовим достатком від 3000 грн. на місяць.

Товарна політика "Сотік Тур" тісно пов'язана із стратегією розподілу і маркетинговою ціновою політикою підприємства, оскільки дані напрямки діяльності спрямовані на досягнення спільної мети - отримання прибутку в результаті господарської діяльності "Сотік Тур".

Чинниками конкурентоспроможності діяльності "Сотік Тур" на внутрішньому та зовнішньому ринках туристичних послуг:

    - організаційна побудова підприємства; - рівень техніко-економічної підготовки персоналу; - організаційно-економічний потенціал; - науково-технічний рівень розвитку; - інвестиції.

Дослідження загальноекономічної кон'юнктури ринку туристичних послуг включає:

    - визначення співвідношення попиту та пропозиції ринку туристичних послуг; - аналіз стану й динаміки платоспроможності покупців туристичних путівок; - розрахунок показників внутрішньої та зовнішньої торгівлі.

Однією з головних цілей "Сотік Тур" є отримання максимального прибутку та збільшення його вартості. Для вирішення цих задач необхідно отримати інформацію про джерела доходів, а також про те, які клієнти його забезпечують і чому, виявити ті ключові бізнес-процеси, на удосконаленні яких повинно сконцентруватися підприємство, щоб забезпечити приріст доходу та реалізацію корпоративної стратегії. У відповідності з цим у подальшому підприємство направляє інвестиції і організовує свою управлінську роботу.

У загальному вигляді проблема розвитку системи внутрішнього контролю на рівні "Сотік Тур" полягає у вироблені комплексного, системного підходу і пов'язаних з ним методичних рішень, які б були здатні створити практичні умови для її впровадження та функціонування.

Кількість реалізованих туристичних путівок "Сотік Тур" за період 3 кварталу 2008 року

Отже, найбільша кількість реалізованих туристичних путівок припадає на Єгипет - 36%, а найменша на Тайланд. Таке співвідношення пояснюється дороговизною туристичних путівок у Тайланд і доступністю цін на відпочинок у Єгипті.

Похожие статьи




Аналіз товарної та збутової діяльності фірми - Управління діяльністю підприємства на міжнародних туристичних ринках (на прикладі "Сотік Тур")

Предыдущая | Следующая