АНАЛІЗ РИЗИКІВ ПРИ ВПРОВАДЖЕННІ ІННОВАЦІЇ У ТОВ "ПРОМГІДРОПРИВІД", Розрахунок інноваційних ризиків - Управління ризиками в інноваційній діяльності

Розрахунок інноваційних ризиків

Відповідно до розглянутого у першому розділі циклу управління інноваційними ризиками на першому його етапі слід їх ідентифікувати. При впровадженні у виробництво у ТОВ "Промгідропривід" запропонованої інновації - свердловинний електропривідний насосний агрегат ЕЦВ 8-160-150 виникає досить велика кількість ризиків. Розглянемо їх більш детально.

На рівні підприємства при створенні інноваційної продукції в одну з перших черг виникають науково-технічні ризики. В даному випадку можна назвати відхилення в строках реалізації етапів проектування, а також виникнення непередбачених науково-технічних проблем. При цьому максимально зведені до нуля ризики, пов'язані з невідповідністю технічного рівня виробництва технологічному рівню інновації та з невідповідністю кадрів професійним вимогам проекту, адже розглянута інновація створювалася на замовлення та виходячи з кадрових можливостей підприємства та його технічного потужностей.

Що стосується ризиків правового забезпечення проекту, то для ТОВ "Промгідропривід" такі ризики є певною мірою характерними. По-перше, це можливий помилковий вибір територіальних ринків патентного захисту. Навіть, якщо на даний момент підприємство запатентувало свій винахід, проте його дія розповсюджується лише на території України. А за умов подальшого виходу на зарубіжні ринки слід подбати про такий захист і на території інших держав. З цього випливає і ризик появи патентно-захищених конкурентів, особливо на закордонних ринках, де конкуренція є значно сильнішою та жорсткішою. При патентуванні слід не забувати і про обмеження в строках патентного захисту, хоча цей ризик є значно меншим аніж попередні, адже за період дії патенту виникає вірогідність морального старіння продукції, що випливає з дуже високих темпів розвитку науково-технічного прогресу. Також як при створенні інновацій, так і при їх впровадженні до виробництва досить великим є ризик "витоку" окремих технічних рішень. Головним чином це пояснюється людським фактором, що є дуже непередбаченим.

Ризики комерційної пропозиції для ТОВ "Промгідропривід", до яких можна віднести невідповідність ринкової стратегії фірми, відсутність постачальників необхідних ресурсів і комплектуючих або ж невиконання постачальниками зобов'язань по строках та якості поставок, зведені до мінімуму. По-перше, інновація створювалася виходячи з ринкової стратегії підприємства, а по-друге, проблеми з постачальниками щодо кількості та якості ресурсів не виникають внаслідок великого досвіду роботи з ними, а відповідно і їхньої надійності, хоча збої в постачанні виключати не слід за будь-яких умов.

При аналізі ризиків інноваційної діяльності будь-якого підприємства не менш важливу роль грають фундаментальні фактори. Особливої актуальності вони набувають у теперішній час, коли в Україні склалася досить нестабільна політична ситуація, що підкріплюється економічною кризою як в самій країні, так і у світовому співтоваристві, а відповідно і кризовою ситуацією у фінансово-кредитній політиці. До того ж важливими є кон'юнктурні фактори, що визначають позицію підприємства безпосередньо на конкретному ринку.

Проведемо кількісну оцінку деяких ризиків, що виникають у ТОВ "Промгідропривід" при впровадженні до виробництва означеного вище інноваційного насосного агрегату.

Так для реалізації інноваційного проекту необхідне забезпечення виробництва сировиною, електроенергією й комплектуючими. При цьому надійність постачальника сировини (імовірність своєчасної поставки якісної сировини) - qс=0,95; постачальника комплектуючих - qк=0,9; надійність роботи електроенергії - qе =0,97. Як відомо p=1 - q, де q - імовірність здійснення події (у даному випадку надійність), а р - імовірність відмови, тобто ризику, тому використовуючи формулу (1.1), отримуємо

Рс = 1 - 0,95 =0,05

Ре= 1 - 0,97 = 0,03 } mах {рі;}

Рк= 1 - 0,9 = 0,1

Таким чином, максимальний ступінь ризику за даних умов, тобто імовірність зупинки впроваджуваного виробничого процесу з окреслених причин, дорівнює 0,1 або 10%.

На реалізацію інновацій впливають головним чином кваліфікація персоналу й точність роботи встаткування. Помилки персоналу відбуваються в середньому 3 на кожні 100 операцій. Збої встаткування в середньому відбуваються 12 разів на кожні 1000 годин роботи. Відповідно ступінь ризику може скласти в результаті помилок персоналу у 3% випадків, а збою встаткування - у 1,2%.

У цьому випадку ступінь ризику всього інноваційного проекту розраховується з використанням формули (1.2) та дорівнює:

Р0= (0,03 + 0,012 + 0,03 * 0,012) * 100% = 4,236%.

Інноваційний проект реалізується в три етапи. Імовірність припинення проекту на першому етапі становить - 0,5; на другому - 0,3; на третьому - 0,1. Визначення ступеню ризику проекту в цілому можливе за формулою (1.3) та складає:

Р0 = 0,5 * (1 - 0,3) * (1 - 0,1) + 0,3 * (1 - 0,5) * (1 - 0,1) + 0,1 * (1 - 0,3) * * (1 - 0,5) = 0,485 (або 48,5%).

Щодо методів управління інноваційними ризиками, які можуть бути використані на підприємстві "Промгідропривід" за даних умов, то найбільш ефективними можна назвати страхування, що дозволяє використовувати досить велику кількість методів, а також хеджирування. Останнє сприяє зниженню ризику несприятливої зміни цінової кон'юнктури. Це питання є досить актуальним у сучасних умовах, тим паче, що укладання термінових контрактів є для підприємства реальною перспективою.

При цьому цілком доцільним є моніторинг інноваційного процесу й вже безпосередньо в процесі роботи прийняття рішень по зниженню ризиків для коректування інноваційної діяльності й досягнення цілей організації в умовах нестабільності навколишнього середовища.

Похожие статьи




АНАЛІЗ РИЗИКІВ ПРИ ВПРОВАДЖЕННІ ІННОВАЦІЇ У ТОВ "ПРОМГІДРОПРИВІД", Розрахунок інноваційних ризиків - Управління ризиками в інноваційній діяльності

Предыдущая | Следующая