Оцінка показників якості і конкурентоспроможності продукції ВАТ "Сизакор" - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

У таблиці 2.7 представлений зразок систематизації даних при оцінці конкурентоспроможності ВАТ "Сизакор". Тут вказані основні чинники, що визначають успіх на ринку, і дані змінні, по яких можна кількісно оцінювати значення чинників. Кожна змінна отримує оцінку від 0 до 5 балів.

    0 -- найбільш слабкі позиції по даному параметру конкурентоспроможності; 5 -- домінуюче положення на ринку.

У Таблиці 2.6 представлена діаграма оцінки конкурентоспроможності залежно до бальної таблиці систематичних даних.

Таблиця 2.6. Бальна оцінка конкурентоспроможності

Звичайне підвищення якості продукції супроводжується збільшенням витрат на її створення, але ця тенденція може бути зменшена використанням досягнень науково-технічного прогресу, підвищенням рівня організації виробництва і продуктивності праці. Моральне старіння продукції також приведе до відносного падіння його якості, хоча вартість продукції залишається незмінною.

Таблиця 2.7. Оцінка конкурентоспроможності підприємства щодо конкурентів, в балах

Чинники конкурентоспроможності

ВАТ "Сизакор"

ВАТ "Поліфтор"

ТОВ "Евротрубпласт"

ТОВ "Эль-плпст-Львов"

ПРОДУКТ

Якість

3

3

5

3

Технічні параметри

4

4

5

3

Право заміни виробів

5

5

5

4

Стиль

4

4

5

3

Престиж торгової марки

2

2

5

4

Упаковка

3

3

5

2

Габарити

4

4

4

3

Гарантійний термін

4

4

4

3

Надійність

3

4

5

5

Термін служби

3

3

4

2

ЦІНА

4

5

3

5

КАНАЛИ ЗБУТУ

Форми збуту

-- торгові представники

4

4

5

2

-- оптові посередники

4

4

4

3

-- дилери

3

3

5

4

Ступінь обхвату ринку

2

2

5

5

ПРОСУВАННЯ ПРОДУКТІВ

Реклама

2

2

5

2

Індивідуальний продаж

-- стимули для споживачів

1

2

3

1

-- демонстраційний продаж

3

3

4

3

-- показ зразків виробів

3

3

4

2

Згадка про вироби в засобах масової інформації

2

2

5

2

ЗАГАЛЬНА КІЛЬКІСТЬ БАЛІВ

64

67

90

68

Загальний підсумок таблиці (сума балів) показує дійсне положення підприємства по відношенню до основних конкурентів на ринку. З приведених даних видно, що лідируюче положення займає ТОВ "Евротрубпласт", а позиції українських виробників майже однакові і значно поступаються лідерові. Підсумувавши значення оцінок по основних чинниках і зіставивши ці дані із загальним підсумком, можна з'ясувати, за рахунок яких саме чинників потрібно підвищувати конкурентоспроможність. Так, в нашому випадку "Сизакору" слід було б звернути увагу і прийняти відповідні заходи по зниженню ціни і підвищенню надійності полімерних труб.

Важливість проведення даного дослідження, визначення того, які саме параметри даного аналізу можуть бути привабливі для споживача і наскільки ваші конкуренти вже поклопоталися про це, підтверджується безліччю прикладів з реальної господарської практики.

У будь-якому випадку оцінка конкурентоспроможності підприємства повинні доповнюватися аналізом його слабких і сильних сторін. За допомогою вивчення даних табл.2.6 можна детальніше оцінити конкурентоспроможність свого підприємства, а також зіставити між собою різні виробничі підрозділи усередині підприємства по рівню їх конкурентоспроможності, оцінити їх слабкі і сильні сторони в цій області.

ГРАФА 1 -- показники лідируючого положення на ринку.

ГРАФА 2 -- показники вище середнього.

ГРАФА 3 -- середній рівень. Повна відповідність галузевим стандартам.

ГРАФА 4 -- слід поклопотатися про поліпшення позицій на ринку.

ГРАФА 5 -- позиції на ринку повинні бути покращени рішучим чином. Підприємство в кризовій ситуації.

Контрольний лист для аналізу сильних і слабких сторін підприємства "Сизакор" в конкурентній боротьбі представлений в таблиці 2.8

Таблиця 2.8.

Основні групи показників

1

2

3

4

5

ФІНАНСОВІ

Структура активів (заборгованість по відношенню до статутного капіталу)

*

Рух грошової готівки

*

Дохід на нові інвестиції

*

ВИРОБНИЧІ

Використання виробничих потужностей

*

Продуктивність праці

*

Контроль якості

*

ОРГАНІЗАЦІЙНО-УПРАВЛІНСЬКІ

Адміністративне навантаження

*

Система зв'язку

*

Швидкість реагування управління на зміни, що відбуваються, на ринку

*

МАРКЕТИНГОВІ

Частка ринку збуту

*

Репутація продукції

*

Витрати по збуту

*

Ціни

*

Якість інформації про ринок

*

Аналізуючи приведену інформацію слід зазначити, що положення ВАТ "Сизакор" в основному характеризують графи 4 і 5. керівництву підприємства слід поклопотатися про поліпшення своїх позицій на ринку. Дуже турбує проблема платоспроможності і фінансового стану.

В цілому в результаті зіставлення сильних і слабких сторін нашого підприємства з конкурентами стає очевидна необхідність поліпшення роботи по ряду напрямів таких, як управління підприємством, асортиментом, робота з дилерами, підвищення якості продукції, а також приділяти велику увагу вивченню ринку і розробці маркетингових стратегій.

Так, якщо ми визначили, що продукція підприємства здатна конкурувати за ціною, то треба поклопотатися про вирівнювання решти всіх параметрів по наявних стандартах. Звичайно, краще було б знайти і виділити для споживача (перш за все за допомогою реклами) ще які-небудь параметри вироби, що вигідно характеризують його порівняно з наявними аналогами.

Також слід звернути увагу на маркетингову політику фірм" конкурентів. Наприклад, останнім часом основний конкурент ВАТ "Сизакор" на українському ринку ВАТ "Поліфтор" досить активно рекламує свою продукцію як на телебаченні, так і в засобах масової інформації. Крім того, воно збільшило гарантійний термін на свою продукцію.

Похожие статьи




Оцінка показників якості і конкурентоспроможності продукції ВАТ "Сизакор" - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

Предыдущая | Следующая