Вступ - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

Актуальність теми дипломної роботи обгрунтована тим, що ринкові відносини, до яких прагне наше суспільство, не можна представити без конкуренції. Конкуренція є економічним суперництвом підприємств на ринку за перевагу споживача з метою отримання більшого прибутку. Якість продукції належить до найважливіших критеріїв функціонування підприємства в умовах відносного насиченого ринку і переважаючої нецінової конкуренції.

Проблема підвищення якості продукції є актуальною для будь-якого підприємства, особливо на сучасному етапі, коли в підвищенні ефективності виробництва все більше значення грає чинник "якість продукції", що забезпечує її конкурентоспроможність.

Завдання підвищення якості набуває комплексного характеру і зачіпає всі галузі промисловості. Причинами необхідності підвищення якості продукції є: підвищення вимог науково-технічного прогресу, посилювання вимог до властивостей і характеристик продукції, особливо до надійності, довговічності, сохраності, безвідмовності, естетичності, економічності в експлуатації. Поліпшення якості продукції вимагає підвищення якості сировини, матеріалів, комплектуючих виробів, впровадження нових прогресивних технологій і методів організації виробництва і праці.

Проблемою підвищення якості продукції займаються у всіх країнах світу, про що свідчать численні публікації по питаннях теорії і практики підвищення якості продукції. Дослідження в даній області показують, що вирішення проблемних питань забезпечення підвищення якості продукції в багатьох країнах стало національним рухом. Наприклад, в США, Великобританії, Франції, Німеччині, Італії, Японії управління якістю продукції виведене на державний рівень. У багатьох країнах створені Національні ради за якістю і надійності, асоціації по здійсненню контролю якості продукції в промисловості, статистичному управлінню якістю, асоціації стандартів і інші організації.

Звідси витікає необхідність постійної, цілеспрямованої, копіткої роботи товаровиробників по підвищенню якості продукції порівняно з аналогами конкурентів.

Підвищення якості продукції має велике значення для підприємства-виробника, споживача і національної економіки в цілому. Випуск якісних виробів сприяє збільшенню об'єму реалізації і рентабельності капіталу, зростанню престижу фірми. Споживання продукції покращуваної якості і більшої споживчої вартості зменшує питомі витрати користувачів і забезпечує повніше задоволення потреб. Національна економіка від високоякісної продукції має ряд переваг: збільшення експортного потенціалу і прибуткової частини платіжного балансу країни, підвищення життєвого рівня населення і авторитету держави в світовій спільноті. Погіршення якості продукції приводить до появи зворотних тенденцій: зменшенню об'єму продажів, прибули і рентабельності, зниженню експорту, національного багатства і добробуту народу.

У промислово розвинених країнах в багатьох фірмах і компаніях функціонують системи якості, що успішно забезпечують високу якість і конкурентоспроможність продукції, що випускається. Склад і суть систем якості регламентується поряд міжнародних стандартів по управлінню якістю продукції. Для споживачів наявність таких систем у виготівників продукції є гарантією того, що їм буде поставлена продукція необхідної якості в повній відповідності з договорами. Тому нерідко споживач при висновку контрактів вимагає перевірки системи забезпечення якості, що є у виготівника, на відповідність її вимогам міжнародних стандартів

Мета даної роботи полягає в проведенні дослідження і економічного аналізу якості, сертифікації, конкурентоспроможності продукції на прикладі: заводу ВАТ "Сизакор".

Для досягнення поставленої мети в роботі вирішувалися наступні завдання:

    1. Вивчення теоретичних основ конкурентоспроможності; 2. Визначення економічної суті і показників якості і конкурентоспроможності продукції. 3. Проведення виробничо-господарської діяльності ВАТ "Сизакор". 4. Проведення оцінки показників якості і конкурентоспроможності продукції ВАТ "Сизакор" 5. Визначення заходів щодо поліпшення якості продукції на підприємстві для підвищення конкурентоспроможності підприємства.

Об'єктом дослідження моєї дипломної роботи виступає: підприємство ВАТ "Сизакор" р. Сімферополь, вул. Крілова 155.

Предметом дослідження є: якість, сертифікація, конкурентоспроможність продукції заводу "Сизакор".

Методичною основою послужили: Закони України, вчена допомога, наукові видання, спеціальною базою виступають статистичні і фінансові матеріали (дані) ВАТ "Сизакор"

Структура роботи: Дипломна робота складається з вступу, трьох розділів, висновку, списку використаної літератури та додатку. Загальний об'єм 80 стор.

Похожие статьи




Вступ - Система управління якістю на підприємстві (на прикладі завода ВАТ "Сизакор")

Предыдущая | Следующая