Види зайнятості та баланси трудових ресурсів - Трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства

Усі зайняті трудові ресурси розподіляються за різними видами зайнятості: зайняті в суспільному виробництві (зайняті на державних та кооперативних підприємствах та в організаціях); зайняті в домашньому та особистому підсобному сільському господарстві та зайняті індивідуальною трудовою діяльністю; зайняті на навчанні з відривом від виробництва; зайняті у сфері військової діяльності (військовослужбовці). Окрему групу становлять безробітні. Все зайняте у народному господарстві населення розподіляється між галузями матеріального виробництва та невиробничої сфери.

До зайнятих у галузях матеріального виробництва відносять усіх робітників і службовців, які працюють у промисловості, сільському, лісовому та рибному господарстві, на транспорті і зв'язку (в частині обслуговування виробничих галузей), а також на будівництві; зайняті в торгівлі і громадському харчуванні, на здачі предметів на прокат, у посередницькій та комерційній діяльності, у збуті і матеріально-технічному постачанні, в інформаційно-обчислювальному обслуговуванні, в операціях з нерухомим майном; зайняті розвідкою надр, в геодезичній та гідрометеорологічній службі та інших галузях матеріального виробництва.

До зайнятих у невиробничих галузях відносять працюючих у житлово-комунальному господарстві і невиробничих видах побутового обслуговування, охороні здоров'я, фізичній культурі і соціальному забезпеченні, народній освіті, культурі та мистецтві, науці та науковому обслуговуванні, на транспорті і зв'язку (в частині обслуговування населення і невиробничих галузей), фінансуванні, кредитуванні та страхуванні, в апараті органів державного та господарського управління, органах управління кооперативних та громадських організацій.

Структура зайнятості наводиться в Балансі трудових ресурсів, який складається на кожний рік у середньорічному обчисленні.

Баланс трудових ресурсів - це система взаємозв'язаних показників, які характеризують формування та розподіл трудових ресурсів. Баланс складається з двох частин: ресурсної - в ній відображені наявні трудові ресурси, та розподільної - розподіл їх за видами зайнятості. Важливою народногосподарською пропорцією є розподіл трудових ресурсів між виробничою і невиробничою сферами і між окремими галузями у них. Баланс дозволяє визначити величину трудових ресурсів, забезпечувати планомірний їх розподіл по сферах і галузях діяльності, обгрунтовано здійснювати підготовку кваліфікованих кадрів у відповідності з потребами народного господарства

До Системи балансів Трудових ресурсів належать:

Зведений баланс робочих місць і трудових ресурсів (звітний і плановий);

Баланс розрахунку додаткової потреби в робітниках і службовцях та джерел їх забезпечення;

Балансовий розрахунок потреби в підготовці кваліфікованих робітників;

Балансовий розрахунок залучення молоді до навчання і розподіл її після завершення навчання;

Балансові розрахунки потреби в спеціалістах;

Міжгалузевий баланс затрат праці;

Баланс робочого часу.

Система балансів і балансових розрахунків розробляється по окремих регіонах і в цілому по державі. При цьому необхідно враховувати кон'юнктуру ринку праці, динаміку й структуру робочих місць у плановому періоді, зміну демографічної структури населення, напрями та масштаби міграційних процесів; динаміку чисельності й структуру зайнятості населення працездатного віку; ефективність використання трудових ресурсів; джерела і масштаби формування професійно-кваліфікаційної структури працівників; темпи зростання продуктивності праці тощо.

Похожие статьи




Види зайнятості та баланси трудових ресурсів - Трудові ресурси і трудовий потенціал суспільства

Предыдущая | Следующая