Моделі комунікацій - Інформація та комунікації в управлінні

Комунікації в організаціях є складні, динамічні і відтворювані явища, які можуть розглядатися як дія, взаємодія суспільства та процес. Залежно від перелічених підходів і різняться моделі комунікацій

1. Комунікація як дія орієнтована на виконання низки операцій, які забезпечують передачу повної інформації від одного суб'єкта до іншого.

У цій моделі джерело розробляє послання, що складається з символів. Символи потім перетворюються на сигнали чи кодуються. Сигнали посилаються через канали для одержувача, що їх розкодовує чи інтерпретує. У цій моделі немає зворотнього зв'язку, тобто комунікацію тлумачать як односторонню дію.

2. Комунікація як взаємодія передбачає запровадження елемента зворотнього зв'язку. Проте лінійні зв'язки у цій моделі замінені на циркулярні, що робить її складною і неточною.

У межах такої моделі побудови комунікацій крім лінійних односпрямованих зв'язків запроваджені циркуляцією зв'язку, що має виконати функцію зворотного зв'язку та йти на підтвердження правильності розуміння переданої інформації.

3. Сучасна модель комунікації є повною, оскільки відбиває комунікацію як процес. Принципова новизна залежить у відсутності лінійних чи циркулярних зв'язків і збігу джерела і одержувача інформації. Ця модель представлена на рис. 1.

модель комунікації як процес (розгорнута модель)

Рис. 1. Модель комунікації як процес (розгорнута модель)

Виділяються чотири базових елемента у процесі обміну інформацією:

    * Відправник - та людина, яка збирає чи відбирає інформацію і передає її. * Повідомлення -- сутність інформації, що передавалася усно чи закодованою за допомогою символів. * Канал -- засіб передачі. * Одержувач -- обличчя, якому призначена інформація, і яке її сприймає.

І відправник, і одержувач у процесі обміну взаємодіють між собою на кількох етапах. Їх завданнями є складання повідомлення, вибір каналу передачі повідомлення в такий спосіб, щоб обидві сторони зрозуміли, сприйняли, й розділили вихідну ідею. Складність у тому, що у кожному з етапів сенс інформації можливо спотворений чи цілком втрачено. У практиці управління процес комунікацій часто спливає за лічені секунди. Проте на кожному з етапів можуть бути свої проблеми. Сам факт обміну ще не гарантує ефективності спілкування, тобто досягнення порозуміння людей, що у комунікації. Досить часто передане повідомлення буває неправильно зрозумілим чи спотвореним. Відповідно, у цьому випадку комунікації неефективні. Для оцінки сутності процесу обміну інформацією і умов його ефективності потрібно понад детально розглянути стадії процесу комунікацій.

Похожие статьи




Моделі комунікацій - Інформація та комунікації в управлінні

Предыдущая | Следующая