Вступ, Фактори, що вплинули на формування американської моделі менеджменту - Американська модель менеджменту

У всьому різноманітті теорій і явищ живої практики американський менеджмент був і залишається найбільш потужною "управлінської цивілізацією". Американський менеджмент дозволив США зайняти лідируюче становище серед країн західного світу та Японії. Крім того, треба мати на увазі, що саме в США вперше сформувалася наука і практика менеджменту. Його провідне значення в світі сьогодні незаперечно, а вплив на розвиток теорії, практики найбільш велике. Тим не менше, немає потреби сліпо слідувати висновків американських теоретиків і рекомендацій їх практиків, але знати їх ідеї, безумовно, необхідно.

Фактори, що вплинули на формування американської моделі менеджменту

Управління як наука, наукова дисципліна виникла в США на початку XX століття. Цьому сприяв цілий ряд факторів, серед яких слід відзначити демократичність країни, працьовитість громадян, високий престиж освіти, а також відсутність державного втручання в економіку. Країна була вільна від консервативних догм старого світу, а створення монополій призводило до ускладнення управління ними. У цих умовах виникнення наукового менеджменту стало відповіддю на потреби бізнесу.

У 19 столітті в США посилюється роль адміністрації, як у приватному, так і в державному секторі, власність втрачає індивідуальний характер(акціонерні товариства тощо) і стає корпоративної, створюються механізми підтримки ієрархічної структури, яка виключає конкуренцію, вибори та оцінку працівників за діловими якостям.

В американському суспільстві підвищується соціальна значимість "чину", відбувається тотальна бюрократизація управлінського апарату. Підприємства - гіганти відчувають потребу в раціональній організації праці, в чіткій, взаємозалежної роботі всіх підрозділів і менеджерів з науково обгрунтованими принципами, нормами та стандартами.

Велика індустріальна революція XVII - XVIII століть зробила набагато більш істотний вплив на теорію і практику управління, ніж всі попередні революції.

Тут важливо відзначити таку закономірність. Спочатку власник і менеджер представлені в одній особі. Потім управління відокремлюється від капіталу і виробництва. Замість одного капіталіста-менеджера виникають дві спільноти: акціонерів і найманих керівників.

Наступний етап розвитку: менеджерів багато і кожен стежить за конкретною функцією. Після цього єдиний менеджер-фахівець знову дробиться, і замість нього з'являється співтовариство фахівців. Тепер менеджер координує роботу фахівців, використовуючи для цього спеціальні інструменти координування, зокрема, систему прийняття рішень, мети політики компанії та ін.

Саме з урахуванням цих особливостей американської економіки і формується американська модель менеджменту.

Похожие статьи




Вступ, Фактори, що вплинули на формування американської моделі менеджменту - Американська модель менеджменту

Предыдущая | Следующая