ДОСЛІДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ У ГОТЕЛЬНІЙ СФЕРІ, Вплив інновацій на світовий готельний бізнес - Інноваційні технології в управлінні готельним підприємством

Вплив інновацій на світовий готельний бізнес

Індустрія гостинності є одною з найбільш динамічних галузей сфери обслуговування. Готельний бізнес багатоплановий, а управління ним - складне трудомістке завдання, що вимагає нових технологій управління. Управління будь-яким бізнесом сьогодні неможливе без активного використання інновацій в сфері інформаційних технологій, менеджменту обумовленим стрімким проникненням в усі сфери життя суспільства персональних комп'ютерів і Інтернету.

Нині термін "інновація" набув значного поширення як у теоретичній, так і у практичній діяльності, оскільки у сучасному світі саме інновації прискорюють економічне зростання будь-якої держави [26].

Зауважимо, що на теоретичному рівні вивченню інновацій присвячені численні наукові праці як зарубіжних вчених - П. Друкера, Б. Твісса, Й. Шумпетера, у т. ч. російських: П. Завліна, Р. Фатхутдінова, так і вітчизняних - В. Александрової, А. Гальчинського, В. Гейця, М. Крупки та ін.

Всіх ці наукові праці містять різноманітні підходи до вивчення інновацій, що свідчить про відсутність єдиної узагальненої теорії з інновацій, яка б змогла об'єднати розпорошені інноваційні дослідження. Тай й сам термін "інновація" за всієї своєї загальновизнаності та широковживаності не отримав однозначного тлумачення і повного категоріального оформлення.

Зауважимо, що багатоваріантність та нечіткість тлумачення терміну "інновація" має безпосередній вплив на практичну діяльність суб'єктів господарювання, у т. ч. сприяє фінансуванню "хибних" інноваційних програм, таких як виробництво вафель і паркету та видання журналів тощо.

Фундатор інноваційної теорії Й. Шумпетер розглядав інновацію в динаміці, тобто як інноваційний процес, а саме: "виготовлення нового продукту, а не "новий" продукт; упровадження нового методу, а не "новий метод"; освоєння нового ринку...; отримання нового джерела сировини...; проведення реалізації..." [5].

Удосконалення, зміни систем управління та організації процесів виробництва теж здійснюються через уведення інновацій. Нові організаційні структури, методи розробки управлінських рішень, форми стимулювання розробляються науковцями-спеціалістами, освоюються і впроваджуються так само, як і нові прилади, технологічні лінії чи обладнання. Нові моделі одягу, види послуг, нові організаційні форми -- усе це є результатом інноваційних процесів, які розвиваються на основі певних принципів: спочатку усвідомлюється необхідність змін, визначається мета, розроблюється інновація, освоюється, поширюється, використовується і "відмирає". На думку А. Пригожина, "нововведення -- це процес, тобто перехід певної системи з одного стану в інший" [13].

Поняття "інноваційні технології" складається з двох слів, які мають свої характеристики і складають основу даного поняття. Зміст поняття "інноваційні технології" представлено на рис.1.1.

Інновації як результат інноваційної діяльності, з одного боку, повинні бути орієнтовані на краще, більш повне задоволення запитів споживачів, а з іншого - на отримання певного економічного ефекту у вигляді прибутку для підприємств, що ініціюють їх розробку і упровадження. На нашу думку, інноваційна діяльність - це вид діяльності, пов'язаний із трансформацією наукових досліджень і розробок у новий чи покращений продукт, який запропонований на ринку, в новий чи покращений технологічний процес або якісно новий підхід до виробництва та надання суспільно необхідних послуг.

Рис. 1.1. Зміст поняття "інноваційні технології"

З огляду на вищевикладене доцільним і плідним видається певний синтез указаних підходів щодо тлумачення економічного терміну "інновація"[29]. Цей синтез повинен враховувати всі особливості та закономірностей розвитку інновації. Таким чином, запропоновано систематизувати визначення терміну "інновація" за п'ятьма критеріями, які проілюстровано на рис. 1.2.[16]

Перший критерій - кінцевий результат, за яким інновація виступає як "інновація-продукт", коли вона представляється як результат інноваційного процесу у вигляді нової техніки (продукції), технології, нового методу, що впроваджується на ринку.

Другий критерій - циклічний процес, за яким інновація виступає як "інновація-процес" і охоплює чітко окреслені етапи дослідження: проектування, розроблення, організацію виробництва, комерціалізацію і поширення нових виробів, технологій, принципів замість існуючих. Тут підкреслюється динамічний характер інновацій і факт розвитку в часі [16].

сутність поняття

Рис. 1.2. Сутність поняття "інновація" за різними критеріями

Третій критерій - нова споживча вартість, яка виникає в результаті досягнень науки і техніки і задовольняє суспільні потреби з більшим корисним ефектом. Метою такої інновації має бути спрямованість на забезпечення суспільного прогресу, економію витрат, підвищення рівня ефективності, рентабельності виробництва, вдосконалення економічних, правових та соціальних відносин у галузі науки, культури, освіти та інших сферах діяльності суспільства.

Четвертий критерій - комерційний успіх, який виходить з того, що інвестори, вкладаючи кошти у розробку нового об'єкта, сподіваються на отримання прибутку в умовах невизначеності і ризикованості.

П'ятий критерій - елемент економічної системи, який грунтується на тому, що інновація існує у внутрішньому і зовнішньому середовищах. Внутрішнє середовище - це і є власне інноваційна система, а зовнішнє - це все те, що знаходиться за межами інноваційної системи. Зовнішнє середовище інновацій запропоновано класифікувати на три ієрархічні рівні [8]:

І рівень - економічні галузі (промисловість, сільське господарство і мисливство, транспорт і зв'язок, оптова і роздрібна торгівля, будівництво тощо), у яких суб'єкти господарювання створюють інноваційну продукцію, послуги, забезпечують фінансування інноваційних програм за рахунок власних коштів тощо;

ІІ рівень - банки і небанківські фінансово-кредитні установи, які здійснюють фінансування інноваційних програм з метою отримання за це додаткового доходу;

ІІІ рівень - законодавче регулювання інноваційної діяльності, інструментами якого є Конституція України, Закони України, Постанови Кабінету Міністрів України і Верховної Ради України, Укази Президента та інші нормативні акти.

На основі визначених критеріїв тлумачення поняття "інновація", запропоновано удосконалене визначення [21]. На нашу думку, інновація - це кінцевий результат складного наукового, технологічного, економічного, соціального, суспільного та політичного процесу, який має системний і циклічний характер і в результаті якого на ринку з'являються принципово нові або модернізовані ідеї у вигляді продукції, товарів, послуг, технологій, управлінських рішень тощо, яким властиві покращені виробничі та споживчі якості.

Проблеми інноваційного розвитку готельних підприємств є малодослідженими [30]. Значною мірою це пов'язане з тим, що довгий час туристсько-рекреаційний комплекс залишався на периферії наукового спостереження. В процесі аналізу теорії і практики управління підприємствами готельного бізнесу були використані праці І. В. Зоріна, Н. І. Кабушкіна, В. О. Квартальнова, В. С. Новікова, Г. А. Папіряна, С. С.Скобкіна, Дж. Р. Уокера, О. Д. Чудновського та ін.

В економічній літературі інноваційну діяльність часто пов'язують з впровадженням результатів наукових досліджень і розробок в практику. Проте зміст поняття "інновація" більш широкий. Сфера інновацій всеосяжна, вона не тільки охоплює практичне використання науково-технічних розробок та винаходів, але й включає зміни в продукті, процесах, маркетингу, організації. Інновація виступає в якості фактора зміни, як результат діяльності, втілений в новий або вдосконалений продукт, технологічні процеси, нові послуги та нові підходи до задоволення соціальних потреб [19].

Інновації в готельному бізнесі є економічно доцільними та ефективними за умови, якщо вони приносять готелю додаткові доходи, забезпечують конкурентні переваги на ринку, підвищують частку ринку, знижують витрати, вдосконалюють процес обслуговування, підвищують ефективність роботи окремих підрозділів та готелю в цілому.

Ми відокремили чотири види інновацій, що мають місце в готельному бізнесі: продуктові, маркетингові, ресурсні та організаційні (рис. 1.3.).

Продуктові інновації спрямовані на створення нових послуг та впровадження нових технологій обслуговування: застосування сучасних клінінгових технологій (дозування миючих засобів, низькотемпературна побутова хімія); встановлення енергозберігаючих технологій (автоматичні системи опалення, вентиляції та подачі води); використання екологічних матеріалів (постільна білизна з анти бактеріальними і бактерицидними властивостями); ароматехнологія тощо.

Маркетингові інновації пов'язані з появою технологій дистрибуції в електронних системах бронювання, що дозволяють в режимі on-line керувати процесом бронювання.

види інновацій в готельному бізнесі [23]

Рис. 1.3. Види інновацій в готельному бізнесі [23]

Ресурсні інновації передбачають застосування електронної системи управління готелем та системи планування ресурсів підприємства.

Організаційні інновації пов'язані з розвитком готельного підприємства в системі та структурі управління: новітні методики навчання персоналу, купівля готельної франшизи, створення власної готельної мережі тощо.

В економічній літературі виділяють шість типів інноваційних стратегій підприємства: наступальна, захисна, імітаційна, залежна, традиційна, стратегія "ніші" [8].

Наступальна стратегія пов'язана з прагненням підприємства досягти технічного й ринкового лідерства шляхом створення та впровадження нових товарів та послуг [24]. Така стратегія передбачає постійну орієнтацію підприємства на світові досягнення науки й техніки, наявність наукових розробок, що фінансуються та здійснюються самим підприємством, швидке реагування та пристосування до нових технологічних можливостей.

Захисна стратегія спрямована на утримання конкурентної позиції підприємства на існуючих ринках. Даної стратегії дотримується більшість підприємств, які уникають надмірного ризику. Вони прагнуть рухатися на крок позаду від "новаторів" та впроваджують інновації, лише заздалегідь впевнившись у їх перспективності.

Імітаційна стратегія використовується підприємствами, які не є піонерами у випуску на ринок тих або інших нововведень, але прилучилися до їх виробництва, придбавши у фірми-піонера ліцензію. Деколи імітація може відбуватися й без дозволу фірм-лідерів, тобто піратським способом.

Залежна стратегія відзначається тим, що характер інноваційних змін на підприємстві залежить від політики інших фірм, які виступають як основні у коопераційних технологічних зв'язках [29]. "Залежні" підприємства не роблять самостійних спроб змінити свою продукцію, оскільки вони тісно пов'язані з вимогами, що висуває до неї провідне підприємство.

Стратегія "ніші" є реакцією керівництва на зовнішні сигнали ринку чи інституційного середовища. Інноваційна діяльність тут полягає у пошуку інформації щодо можливостей знаходження особливих ніш на існуючих ринках товарів та послуг, що мають споживача з нетиповим, але значущим різновидом потреб.

Традиційна стратегія передбачає вдосконалення форм обслуговування існуючої продукції, тому їй також притаманні риси інноваційної поведінки. Виробництво товарів стає традиційним внаслідок закріплення за ним певних інноваційних форм на тривалий період його "життєвого циклу". Тому, якщо підприємство на підставі ретельного аналізу ринкової ситуації та стану конкурентів цілком впевнено у сталості ринку та споживчих перевагах своєї продукції, воно може свідомо дотримуватися традиційної стратегії. На наш погляд, саме традиційну інноваційну стратегію розвитку обирає переважна більшість вітчизняних готельних підприємств, намагаючись постійно вдосконалювати якість обслуговування.

Обгрунтовуючи той чи інший варіант інноваційної стратегії, необхідно враховувати й те, що вона має відповідати загальній стратегії розвитку готелю, бути прийнятною для нього за рівнем ризику й передбачати готовність ринку до сприйняття нововведення [8].

Отже, в умовах жорсткої конкуренції готелі змушені шукати нові шляхи підвищення привабливості та доступності своїх послуг. Недооцінка інноваційного управління в діяльності вітчизняних готельних підприємств призвела до зниження рівня їх конкурентоспроможності, порушення принципів і методів управління, зниження якості готельних послуг. Інновації виступають в якості стимулу для подальшого розвитку готельного бізнесу, дають змогу підприємствам не тільки займати лідируючі положення у своїх ринкових сегментах, але й відповідати світовим стандартам готельного обслуговування.

Принципи впровадження інноваційних технологій, в управлінні готелем, мають дуже великий вплив, оскільки прямо пов'язані з підвищенням ефективності роботи як кожного менеджера, так і готелю загалом. Інноваційні технології впливають на конкурентоздатність готелю на сьогоднішньому ринку [25].

Використання комп'ютерних мереж, Інтернету та Інтернет - технологій, програмних продуктів наскрізної автоматизації всіх бізнес-процесів готелю сьогодні не просто питання лідерства і конкурентних переваг, але і виживання на ринку в найближчому майбутньому. Для швидкого і безпомилкового контролю операцій повноцінного аналізу існуючої ситуації, швидкості і повноти обслуговування гостя на ресепшені, тобто для забезпечення високої економічної ефективності та високої якості послуг, неминучим і незамінним стає впровадження автоматизованих інформаційних систем управління.

Впровадження інноваційних технологій в готельній індустрії включає три етапи [10].

1. Автоматизація бізнес - процесів всередині готелю.

Інформація про роботу готелю накопичується і зберігається в (базі даних) на одному із потужних комп'ютерів, що мають назву сервер. Клієнт-серверна технологія побудови інформаційних систем забезпечує доступ до баз даних з будь-якого робочого місця у відповідності з правом доступу.

2. Створення внутрішньої інформаційної системи.

Дозволяє автоматизувати бізнес-процеси через мережу Інтернет, яка повя'зує внутрішню інформаційну систему готелю із її зовнішніми партнерами (тур операторами, клієнтами).

3. Об'єднання Інтернет і екстернат систем в одне бізнес-середовище.

Інтегрує всі внутрішні служби готелю і забезпечує відгук на будь-які запити із зовні завдяки методам електронного обміну даними, електронній комерції.

Принципи впровадження інноваційних технологій в сферу гостинності, мають стати дієвим засобом забезпечення інноваційного розвитку в туристичній індустрії [24].

В останні декілька років інформаційні технології стрімко трансформують транспортну індустрію та індустрію туризму. Доказом чого є активний розвиток глобальної системи резервування, яка забезпечує потреби цієї індустрії в області маркетингу, продаж та дистрибуції. Комерційна служба готелю поєднує надання послуг по бронюванню місць як у власному готелі, так і по замовленню клієнтів в інших готелях, бронювання квитків на проїзд у різних видах транспорту, надання додаткових та супутніх послуг тощо.

Система бронювання в реальному часі, дає можливість клієнту в лічені секунди, поки він знаходиться на терміналі системи онлайнового бронювання побачити:

    - реальну наявність номерів в готелі та інших пропонованих послуг на конкретний період; - здійснювати бронювання послуг по всьому технологічному ланцюжку (від клієнта через турагента до туроператора і поставнику послуг); - отримати підтвердження бронювання в протилежному напрямку; - оплатити бронювання послуги; - оформити документи на бронювання послуги.

Система on - line дозволяє [26]:

    - робити запит про наявність номерів у готелі і отримувати запит системи; - підтверджувати бронювання і отримувати розрахунок вартості номеру; - робити зміни в бронюванні, якщо це необхідно. Бронювання вноситься в систему автоматично, тому система показує реальну ситуацію в готелі; - дає можливість уникнути витрат на багатовартісні телефонні переговори і пересилання факсів між клієнтом і готелем.

Системи бронювання стали доступними і розповсюдженими завдяки Інтернету [18].

Слід зазначити, що в сучасних умовах безпека готелю, неможлива без системи технічних засобів безпеки.

    - система відео-спостереження всередині і ззовні готелю; - система протипожежної безпеки; - модуль електронних замків; - застосування електронних сейфів; - використання системи охоронної сигналізації в готелі.

Застосування цих заходів безпеки не лише убезпечує клієнта під час його перебування в готелі, але і відгороджує співробітників від необгрунтованих звинувачень.

Отже, виходячи з усього вищесказаного, слід зробити висновок, що застосування інноваційних технологій в роботі готелю, підвищує його конкурентоздатність, якість надаваних послуг, що позитивно впливає на імідж підприємства, збільшуючи потік постійних клієнтів, що відповідно гарантує отримання прибутку підприємством.

Похожие статьи




ДОСЛІДЖЕННЯ ІННОВАЦІЙНОГО РОЗВИТКУ У ГОТЕЛЬНІЙ СФЕРІ, Вплив інновацій на світовий готельний бізнес - Інноваційні технології в управлінні готельним підприємством

Предыдущая | Следующая